Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
7Şub/190

MARAŞ SENDROMU!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

51917034_1168577629966646_8935745713493508096_n

MARAŞ SENDROMU!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

Bu başlık ve yazının konusu bir intihaldir. Yani bana ait değildir. Bir dostumla Türkiye'nin ahvalini konuşurken, o da bana bunu kendi bulduğu tanımla “Maraş Sendromu”yaşıyoruz diyerek izah etti ve tepkilerden çekinmese bunu bir akademik çalışma olarak yayınlamak istediğini söyledi.

18Ara/180

ALMANYA’DAN TÜRKİYE’YE BAKMAK! – Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamed

ALMANYA'DAN TÜRKİYE'YE BAKMAK! - Özcan PEHLİVANOĞLU

Aralık (2018) ayının başında 10 günlük bir Almanya seyahati gerçekleştirdim. Amacım güneyde Münih'ten başlayarak kuzeye Hamburg'a kadar çıkıp oradan geri dönmekti.

18Kas/180

Tarih bu dönemi nasıl yazacak? – Özcan PEHLİVANOĞLU

özcan pehlivanoğluTarih bu dönemi nasıl yazacak? – Özcan PEHLİVANOĞLU

Türkiye çok ilginç yılları yaşıyor... Bu yıllar geçecek yeni insanlar ve yeni günler gelecek! Ancak yeni insanlar ve yeni yıllar bugün yapılanlardan etkilenecek. O zaman oturup bugünleri irdelemeye başlayacaklar ve bugünün tarihini yazacaklar. Ellerinde dokümanlar, belgeler, arşivler, görseller, görüntüler, tanık anlatımları onların önünü aydınlatacak...

Bu dönem için neler yazılacak?

Hukuksuzluklar, adaletsizlikler, parti ve cemaat yargısı ve bunların verdiği mahkumiyet kararları en başta olacak! Ergenekon, Balyoz, Casusluk başta olmak üzere uyduruk kumpas davaların, insanların hayatını tarumar ettiği anlatılacak...

10Eyl/180

MUĞLALI PAŞA ŞİMDİ ÖLDÜ! (10 Kasım 2011) – Özcan PEHLİVANOĞLU

40790363_2086188011634605_3190862849240989696_n

MUĞLALI PAŞA ŞİMDİ ÖLDÜ! (10 Kasım 2011) - Özcan PEHLİVANOĞLU

"Türk Milletine mensubum diyen her insanımız bilmelidir ki; günümüzde başta TBMM olmak üzere birçok kurum ve kuruluşta milli irade vücut bulmamaktadır.(2011)"

Nihayet Mustafa Muğlalı Paşa'nın adı, Van'daki askeri kışladan kaldırıldı.

11Ağu/180

İKTİDARIN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ MUHALEFET! – Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamed

İKTİDARIN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ MUHALEFET! – Özcan PEHLİVANOĞLU

Türkiye, 1994 yılından bu yana çoğunlukla Akp'nin belediyeleri tarafından yönetiliyor. 2002 yılından bu yana da, Ankara'da iktidar koltuğunda Akp oturuyor. Hatta bir rejim değişikliğine neden olarak "tek adam" sistemini de, yürürlüğe koydular.

28Tem/180

MARAŞ’IN BAĞLARI ÖKSÜZ KALDI! – Özcan PEHLİVANOĞLU

özcan pehlivanoğlu
MARAŞ'IN BAĞLARI ÖKSÜZ KALDI! - Özcan PEHLİVANOĞLU

Sizlere üç beş yıl evvel Mahir Ağbinin bağından bahsetmiştim. O bağ Maraş'ın en güzel bağı idi ve o bağın bu kadar güzel olmasının nedeni ise Mahir Ağbinin kendisiydi...

Yiğit, güzel ve dost canlısı insan, sofrasına oturup yemeğini yediğim insan Mahir Ağbiyi kaybettik...

Hem ailesi, hem sevenleri hem de Maraş'ın bağları öksüz kaldı...

Ben de, gerçek bir dostu kaybettim... Onun bağında bir akşam Maraş'ın seyrederek yediğimiz yemeği ve sohbeti unutamam...

Mahir Ağbi, bağı sağlığında kaptırmadın ya, şimdi sana bütün cennet bağları helaldir...

Mekanın cennet olsun, Allah rahmetini esirgemesin ailenin de başı sağolsun... Merak etme, biz dünya vazifelerine devam ediyoruz.. güle güle iyi insan!

11May/180

İŞGALİ NİÇİN KONUŞMUYORUZ! – Özcan PEHLİVANOĞLU

Özcan Bey-İşgal                               İŞGALİ NİÇİN KONUŞMUYORUZ! - Özcan PEHLİVANOĞLU

Yakın Türk tarihinde bilmemiz ve hesaplaşmamız gereken olaylar var. Bunlardan biri de 13 Kasım 1918'de başlayan ve 6 Ekim 1923'de Türk Ordusunun girişi ile sona eren İstanbul'un işgalidir.

Ancak ne hazindir ki; İstanbul'un işgalinin de içinde bulunduğu bu olayları ne bilir, ne konuşur ne de hatırlarız! Halbuki bu yıl yani 2018 İstanbul'un yaklaşık beş yıl süren işgalinin 100. yılıdır.

Ben biliyorum ki, yakın Türk tarihi aynı zamanda bir ihanetler tarihidir. Onun için başımıza gelenlerin üzeri örtülür, sorumluları ortaya çıkartılmaz ve bir hesaplaşmadan kaçılır! İstanbul'un işgali konusu da böyledir...

Nerededir Osmanlı Muhipleri? Nerededir Osmanlı Ocakları? Nerededir Türk Milliyetseverleri? İstanbul'un nasıl işgal edildiğinin ve bu işgal de kimlerin sorumluluğu olduğunun cevaplarını niye aramazlar? Ve bu işgal sırasında Müslüman Türklerin ve Kuvay-ı Milliye etrafında toplanan yurtseverlerin başına neler gelmiştir diye konuşmazlar? Böylece halkı niye aydınlatmazlar?

23Şub/180

Ben Hiç Aldatılmadım – Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamed

Son yıllarda Türkiye’yi yönetenler veya tüm siyasiler arasında bir “aldatıldım veya kandırıldım” modası var. Bunun üzerine düşünmek gerekiyor.

İnsanlar koskoca bir Türkiye’yi yönetmeye soyunuyor ve hem de bu Türkiye, dünya coğrafyasının en zor yerinde bulunuyor. Yani yönetmek bilgi, liyakat, ehliyet ve cesaret gerektiriyor. Bunlardan biri bile eksikse başarılı olmak nerede ise imkansızlaşıyor.

Osmanlı’da ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde o kadar çok “aldatılan ve kandırılan” siyasetçimiz var ki; bir yazıda bunların tamamını anlatmaya imkan yok!

18Şub/180

PATAGONYA’DA YAŞAMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

özcan pehlivanoğluPATAGONYA'DA YAŞAMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

Ben uzun zamandır hepinizin merak ettiği Patagonya’da yaşıyorum. Hani bazen konuşurken “oğlum sen Patagonya'da mı, yaşıyorsun?” diye denilen yerde!

Çok konuşuruz Patagonya’yı, çok söyleriz ama tahminim o dur ki, bir çoğumuz buranın nerede olduğunu bile bilmeyiz. Bilmeyiz ama yine de, bir Patagonya der geçeriz...

Patagonya, Güney Amerika’nın Arjantin ile Şili tarafından paylaşılan güney bölgesindeki uçsuz bucaksız coğrafyaya verilen isim. El değmemiş doğası ile Patagonya; yeryüzünde cenneti yaşayabileceğiniz birkaç yerden biridir.

Patagonya’nın yüzölçümü yaklaşık olarak 1.5 Türkiye’ye denk geliyor. Nüfus yoğunluğu ise çok düşük, kilometrekareye ikiden az insan düşüyor. Bu, eğer görmek istemiyorsanız günlerce hiçbir insan görmeden, dünyadaki tek kişi sizmişsiniz gibi yaşayabileceğiniz anlamına geliyor. Hatta bazı günler görmek isteseniz de kimseyi göremeyebiliyorsunuz...

Ancak her şey tahmin edemeyeceğiniz kadar yolunda!

Eğitim süper! Devlet okulları parasız ve kaliteli... Özel okul falan yok, binlerce liranız cebinizde kalıyor... Zaten daha çocuk doğar doğmaz sosyal devletin gereği olarak ailelere yardım başlıyor. Çalışan annelere kreş ve anaokulu desteği var.

Eğitim planlı, herkes kabiliyetine göre okuyor. Ülke ekonomisi öyle yapılanmış ki, işsizlik diye bir şey yok! Okulunu bitiren hemen işini buluyor. Hem de insanca geçinebileceği bir paraya!

23Oca/180

CEPHE GERİSİNDE BİRLİK! – Özcan PEHLİVANOĞLU

 Özcan Pehlivanoğlu Cephe Gerisinde Birlik

CEPHE GERİSİNDE BİRLİK! - Özcan PEHLİVANOĞLU

Türk Ordusu zorunlu nedenlerden dolayı komşu bir ülkenin sınırlarından içeri girerek harekat başlattı. Askeri hareketlerde savaşan cephe kadar bir de geride kalan cephenin fevkalade büyük bir önemi vardır.

11Oca/180

BİZMİŞİZ ENAYİSİ BU DÜNYANIN!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

Özcan Pehlivanoğlu Bizmişiz Enayisi Bu Dünyanın (1)

BİZMİŞİZ ENAYİSİ BU DÜNYANIN!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

Türk Milletinin doğu da batı da, güney de kuzey de yüzyıllardır yaşadıklarına bakıp ve halen bunlardan bir ders çıkarmadan yaşamanın dayanılmaz ağırlığı içindeyim.

25Ara/170

GURUR ve KOMPLO TEORİLERİ! – Özcan PEHLİVANOĞLU

Özcan Bey GURUR VE KOMPLO

GURUR ve KOMPLO TEORİLERİ! -  Özcan PEHLİVANOĞLU

Hayatta hiç bir şeyin tesadüf olmadığına inananlardanım. Bu sebeple etrafıma “ne olup gidiyor” diye hep dikkatli bakarım.

Görevini tamamlayıp ülkesine dönen son İngiliz Büyükelçi Richard Moore, gitmeden önce FOX Tv'de İsmail Küçükkaya'nın programına sefire hanımla birlikte katılıp bir söyleşi yaptı ve Türkler'de gördüğü en önemli handikapların “fazla gururlu olmaları ile komplo teorilerine düşkünlük” olarak açıkladı.

Yani keşke fazla gururlu ve komplo teorilerine düşkün olmasaydınız demeye getirdi! Ya da ben söylenilenleri, böyle okudum.

1Ara/170

HASANKEYFLİ MUHAMMED USTA…/ Özcan PEHLİVANOĞLU

Özcan Bey Hasakeyf

HASANKEYFLİ MUHAMMED USTA.../ Özcan PEHLİVANOĞLU

Siyasetin en sevdiğim yanı bu vesile ile Türkiye'yi gezmek ve insanlarımızla tanış olmaktır. Son yaptığımız Mardin ve devamında gittiğimiz Midyat, Ömerli, Gercüş ve Hasankeyf seyahatinde de, bu böyle oldu.

5Kas/170

BİZDE GİDİP GİRİT’İ ALSAK!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

Özcan Bey Girit

BİZDE GİDİP GİRİT'İ ALSAK!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

Yunanistan'la komşuluk ilişkilerimiz çok iyi durumda. Hatta o kadar iyi ki; Yunanistan Ege'deki Türk Adalarını sorgusuz sualsiz işgal edip yerleşiyor, kiliseler inşa ediyor, askeri birlikler konuşlandırıyor buna karşılık ise bizim kılımız bile kımıldamıyor. İşte komşu dediğin bizim gibi olur.

26Eki/170

MERAL AKŞENER’LE BİRLİKTE YOLA ÇIKTIK… / Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

Meral Akşener-Gayret Bizden Tevfik Allahtan
MERAL AKŞENER'LE BİRLİKTE YOLA ÇIKTIK... / Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

Türkiye'nin siyaset açısından bir nefes almaya ihtiyacı var. Siyasetimiz ne yazık ki, tarihte bir çok kez olduğu gibi tıkandı ve üretemez bir hale geldi.

Bunları aşarak, vatandaşlarımız için hep birlikte Türkiye'yi rahat, huzurlu, güvenli, mutlu ve daha zengin bir ülke yapmanın yollarını aramamız lazım..

23Eyl/170

UNUTULAN TÜRKLER! "KERKÜK’Ü UNUTMADIK! KERKÜK TÜRK KALACAK" – Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

öz

UNUTULAN TÜRKLER! "KERKÜK'Ü UNUTMADIK! KERKÜK TÜRK KALACAK" – Av. Özcan PEHLİVANOĞLU

Bu yazıyı yaklaşık 10 yıl önce yazmışım. Türklerle ilgili gerçekler aynen olduğu gibi bugünde önümüzde duruyor. Şimdi Türkmeneli’nden, Kerkük'ten bizi temizlemeye çalışıyorlar. Ne kadar direneceğimizi hep beraber göreceğiz. Dilerim ki, yine bir tarih yazarız... Mesele biter mi? Tabii ki, hayır! Sırada Ege’deki adalarımız, Rodos, Batı Trakya, Doğu ve Batı Balkanlar, Kırım, Doğu Türkistan ve “var oğlu var” bir çok ilimiz var. Allah Türk Milletinin yar ve yardımcısı olsun.

8Eyl/170

BİR 6-7 EYLÜL KARŞILAŞTIRMASI!… / Özcan PEHLİVANOĞLU

Türk Olmak 1

BİR 6-7 EYLÜL KARŞILAŞTIRMASI!... / Özcan PEHLİVANOĞLU

Bugün 7 Eylül ve Türkiye'de Türklere ait olmayan medya “6-7 Eylül” olaylarını “kara leke” olarak ilan etmiş durumda. Diğer yandan da, Ermeni meselemizin istismarcıları yine soykırım yalanları peşinde! Kimse sormuyor, karşılıklılık mı yani mütekabiliyet var mı diye...

Kardeşim sen yaparsan benim elim armut mu, toplayacak? Elin adamı kırk bin tane film çevirerek Türk vatanı Balkanları elimden almış, sen de suçlu benmiymişim gibi bir de bana algı operasyonu yapıyorsun. Yok öyle yağma!

4Ağu/170

DEMOKRASİ TRENİ YOLA ÇIKIYOR!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamed                   DEMOKRASİ TRENİ YOLA ÇIKIYOR!..  / Özcan PEHLİVANOĞLU

Uzun zamandır içimden kalem oynatmak gelmiyor. Yaşananlara, yazıp çizilenlere, siyasetin kokuşmuşluğuna bakınca zaten nasıl gelsin diyorsunuz. Olan bitene bakıp karamsar olmamak elde değil...

Ancak bu ortamda bir cenah var ki; orada yozlaşma, kokuşmuşluk ve ihanet büyük prim yapıyor!

7Tem/170

AH KIBRIS VAH KIBRIS!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

unnamedAH KIBRIS VAH KIBRIS!.. / Özcan PEHLİVANOĞLU

Bu yazıyı Aralık 2015'te yazmışım. Şimdi küresel güçler Kıbrıs'ı yine masaya yatırttı. Bizimkilerin eli çok zayıf. Olmayan bir Kıbrıs sorunumuzdan kurtulmaya çalışıyorlar. Tıpkı 100 küsur sene önce Balkan sorunundan kurtulmaya çalışan Osmanlının yöneticileri gibi! Tarih yine tekerrür mü, edecek? Ona siz karar vereceksiniz!

Türkiye’nin başı, Güneydoğu’da yoğun bir çatışma süreci yaşanan pkk ile dertte...

Türk Milleti de haliyle buraya odaklanmış durumda ama etrafında en az bunlar kadar önemli gelişmeler oluyor.

11Haz/170

İFTARLAR AMACINA ULAŞIYORMU?- Özcan PEHLİVANOĞLU

özcan pehlivanoğluİFTARLAR AMACINA ULAŞIYORMU?- Özcan PEHLİVANOĞLU

Her gece bir iftardan bir iftara gidiyoruz. Çağıranlardan ve hatırlayanlardan Allah razı olsun. Ancak bu iftarlara katıldıkça, bu iftarların amacına ulaşıp ulaşmadığını düşünmeye ve sorgulamaya başladım.

Malumunuz bu iftar modası Akp iktidarı ile başladı. Ben çocukluğumda, gençliğimde ve orta yaşlarımda böyle bir şey bilmezdim.

Oruç ve sahurlar evde yapılırdı. Bir kaç istisnası elbette vardı. Büyüklere yada çok yakın komşulara gidildiği olurdu ama genel kaide evde yapmaktı.

Dedem veya babamın iftar saati yolda gördükleri fakir fukarayı soframıza getirdikleri olurdu. Şaşa ve israf yoktu. Ramazanımızı mütevazi ölçülerde geçirirdik.

Bize Ramazan'ın bir rahmet, mağfiret, bereket ayı olduğu kadar Müslümanlar için vücudu dinlendirme ile ibadet ve şükürle geçirilecek bir zaman dilimi olduğu öğretilmişti.

Şimdi bir iftardan ötekine koşuyoruz. İftarlar kesmiyor sahur programlarına gidiyoruz. Genellikle ihtiyaç sahiplerinden ziyade bizim gibi adamlar davetli! Hatta o kadar aynı insanlarla sıklıkla karşılaşıyoruz ki, "İftar Akrabalığı" oluşmaya başladı.