Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
16Mar/200

Kandıra Anadolu Lisesi öğrencisi Derinsu Akıncı,‘gururumuz’ oldu – Galip ATAMAN

avatarKandıra Anadolu Lisesi öğrencisi Derinsu Akıncı,‘gururumuz’ oldu - Galip ATAMAN

Sosyal, kültürel ve sportif alanlarda farkındalık yaratan toplumsal projeleri yazarken büyük keyif alıyorum.

Hayırsever kişi ve kurumların eğitim ve sağlık başta olmak üzere her alanda imzaladıkları sosyal sorumluluk projelerinden fazlasıyla etkileniyorum.

Eğitimde kaliteyi arttıran, başarı çıtasını yukarıya taşıyan, öğretmen ve okul yöneticilerinin motivasyonlarını arttıran model projeleri üreten Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik ve ekibinin performansını takdir ediyorum.

Akademik eğitimde ki başarılarının yanında katıldıkları ulusal ve uluslararası kültür, sanat, spor yarışmalarında Kocaeli ve Türkiye adını dünyaya duyuran öğrencilerle gurur duyuyorum.

3Haz/190

Başkan Erdoğan hiç değişmemiş – Galip ATAMAN

20190602042336galip-ataman-koseBaşkan Erdoğan hiç değişmemiş - Galip ATAMAN

03 Haziran 2019 tarihli yazısı

Geçmişte Aydınlar Ocağı, KYÖD, KSO ve KOTO gibi sivil toplum örgütleri önemli toplantılar yapar, farkındalık yaratan projelere imza atardı.

Dokümantasyon Merkezi, Yelken Kulübü kentlilik bilincini geliştirmek amacıyla düzenlenen sohbetlerde anıların anlatıldığı mekanlardı.

Kocaelispor, Leyla Atakan Fuarı Kocaeli adını dünyaya duyuran marka kurumlardı.

Aidiyet duygusunun öne çıktığı, hemşeri derneklerini mikro milliyetçilik anlayışının fazla öne çıkmadığı günlerde teknoloji bu denli gelişmemişti ama Kocaeli “ortak akıl” ile yönetilirdi.

Yerel gazete ve gazeteci sayısı fazla değildi, internet gazeteciliği henüz yoktu, sosyal medya yaşamımıza girmemişti ama gazetelerin de gazetecilerin de sorumlulukları, saygınlığı, güvenirliği, itibarı vardı.

Yıllar öncesi yapılan haberler ve röportajlarla bugünküler karşılaştırıldığımda

Dün ile bugünün farkı açık ara görülüyor.

Özverinin, heyecanın, araştırmacılığın, ustalığın, saygınlığın yerini tembelliğin, masa başı haberciliğin, emek hırsızlığın aldığına tanık oluyoruz.

Zaman tünelinde yaptığımız yolculukta değişenin yalnız gazetecilerin değil siyasilerin de değiştiğini görüyoruz.

Ama sayıları az da olsa gazetecilerden ve siyasilerden değişmeyenlerin de olduğunu anlatan o yazılardan birini geçtiğimiz günlerde değerli dostum Dr. Halil İbrahim Kahraman gönderdi.

Bugün gazetecilerin sorumluluklarını unuttuğu, siyasilerin “dün dündür” derken yıllar önce kaleme aldığım o yazıyı siz okurlarla paylaşmak istiyorum.

18Eki/180

Kandıra ‘Gıda İhtisas OSB’ 8 yıl sonra kurulabilecek – Galip ATAMAN

20180212121113142Kandıra ‘Gıda İhtisas OSB’ 8 yıl sonra kurulabilecek - Galip ATAMAN

Kocaeli’de makinadan kimyaya, otomobilden plastiğe, metalden kömüre her alanda faaliyet gösteren toplam 14 organize sanayi bölgesi (OSB) var.

6’sı Dilovası, 3’üGebze, 2’si İzmit, 1’i Çayırova, 1’i Kartepe, 1’i Kandıra’daki OSB’lerden aktif olan 12’si yıllardır binlerce işsize iş ve aş veriyor.

Doğayı, havayı, denizi kirlettiği gerekçesiyle eleştirilen, cezalar kesilen bu OSB’ler ekonomiye artı değer kazandırıyor.

Ama Türkiye’nin ilk ve öncü bacasız OSB’si “Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, GİOSB”8 yıldır bir kişinin karşı çıkması nedeniyle kurulamıyor.

27Ağu/150

DR. KAHRAMAN İSU’DA, ‘HOŞ BİR SEDA’ BIRAKTI – Galip ATAMAN

DR. KAHRAMAN İSU’DA, ‘HOŞ BİR SEDA’ BIRAKTI – Galip ATAMAN

Kocaeli’de her gün onlarca, yüzlerce, binlerce okurla, öğrencimle, arkadaşımla karşılaşıyor, selamlaşıyor, konuşuyorum.

Ama “dostum” diyebileceğim, başta eğitim olmak üzere ülke sorunları dahil her konuyu gönül rahatlığıyla, açık yüreklilikle konuşabileceğim, tartışabileceğim sayı çok az.

Dr. Halil İbrahim Kahraman da insan olarak, doktor olarak, sivil toplum gönüllüsü, hepsinden öte “dost” olarak sohbetinden keyif aldığım ender ve saygın isimler arasında kalmayı hep korumuştur.

Yaklaşık 15 yıl önce tanıdığım Dr. Kahraman, 1982 yılından buyana İzmit’te başarılı tıp doktorluğunun yanı sıra sivil toplum örgütlerinin etkili isimlerinden biri olmuştur.

Aile doktorumuz da olan Dr. Kahraman, kent vizyonu ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, çevreye duyarlı, şehrin dinamikleri ile şehri yönetenleri buluşturan örnek, saygın, herkesle barışık bir isimdir.

Dahası; alt yapısıyla, donanımıyla, bilgi birikimiyle kapısını çalan, telefonunu çaldıran herkesin yardımına koşmayı, çözmeyi kendisine şiar edinmiştir.

65 yaşına rağmen sorun çözmek için koşturan, çaba harcayan, herkese eşit mesafede olan, mütevaziliği, kalenderliği, yardımseverliğiyle tanıdık tanımadık herkesin gönlünde küçücükte olsa yerini almıştır.

12Haz/150

ÇOCUK KASABASI BUTİK ANAOKULU ÇOK FARKLI – Galip ATAMAN

666666ÇOCUK KASABASI BUTİK ANAOKULU ÇOK FARKLI – Galip ATAMAN

1960’lardan günümüze görev yaptığım ortaokul, lise ve üniversitelerde onlarca mezuniyet törenine katıldım.

Eşim Gülümser hanımın çalıştığı ilkokullarda düzenlenen eğitimle ilgili programları izledim.

Gazeteci olarak okulların açılış ve kapanış etkinliklerinde hazır bulundum.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızla gurur duydum, öğretmenlerimizi ayakta alkışladım.

Ama hiçbirinde; Yönetim kurulu Başkanı değerli dostum Dr. İbrahim Kahraman davetlisi olarak katıldığım “Çocuk Kasabası Butik Anaokulu Yıl Sonu Etkinliği”ndeki kadar keyif almadım.

12Mar/151

KANDIRA KİRLİYMİŞ DE HABERİMİZ YOKMUŞ! –Galip ATAMAN

‘HAVAMIZ ÇOK İYİ!’ - Galip ATAMAN

Ak Parti karşıtı siyasiler ve sivil toplum örgütleri her seçim öncesi olduğu gibi bu seçim öncesi de yine sahnedeler.

7 Haziran seçimine sayılı günler kala “kara propaganda” yapan bu gruplara, Ak Parti’nin koruyup kolladığı, ihaleler vererek sahiplendiği Macit Haldız’ın sahibi olduğu gazete de katıldı.

Neymiş efendim, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca iki yılda bir hazırlanan ve sonuncusu 2014 sonlarında yayınlanan“Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikleri Değerlendirme Raporu”na göre kirlilik sıralamasında Kocaelisu kirliliğinde 32, hava kirliliğinde 27, katı atıklarda 19 il arasında imiş.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların kulaktan dolma yazdıkları, okuduğunu anlamayan siyasilerin ve STK’ların yaptıkları açıklamalar kamuoyunu yanıltıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı raporunu kafasına göre yorumlayanlar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nun 2012 yılında hazırladığı rapora görmezden gelenler, açıklamalarıyla Dilovası’nın Kanser Ovası olduğunu iddia eden Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun suskunluğunun nedenini sorgulamayanlar vatandaşın kafasını karıştırıyor.

Hükümetin, Kocaeli Valiliği’nin, Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı caydırıcı önlemleri bilen, yapılan yatırımları gören vatandaş önyargılı olanların açıklamalarına değil yaşadıklarına inanıyor.

Bunun sonucunda da medya güven yitiriyor, sivil toplum örgütleri inandırıcı olmuyor, CHP hep seçim kaybediyor.

3Şub/150

Kandıra – Galip ATAMAN

images Kandıra - Galip Ataman Kocaeli Gazetesi 8 Temmuz 2009 

Kocaeli’nin Karadeniz’e açılan penceresi Kandıra, İzmit’e 40 kilometre mesafede şirin bir ilçemiz.

Türkiye’nin siyaset, bilim, sanat ve iş dünyasına yön veren isimler arasında Kandıralı’nın sayısı yadsınamayacak kadar çoktur.

Başbakan Nihat Erim, Bakanlar Turan Güneş, Lütfü Tokoğlu, Kazım Dinç, Milletvekilleri Erol Köse, Sedat Akay, Abdullah Köseoğlu, profesörler Hurşit Güneş, Ayşe Ayata Güneş, Atila Çetin, Haluk Çokuğraş, Selma Portakal ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsel Kandıra doğumludur.

Yoğurdu, bezi, hindisi ve taşıyla ünlü Kandıra’nın medar-ı iftiharları bestekar Amir Ateş, klarnet ustası Mustafa Kandıralı ve Türkan Kandıralı da Kandıralıdır.

16Oca/150

MUSTAFA KEMAL VE ‘16 OCAK 1923’ – Galip ATAMAN

vdbgd

MUSTAFA KEMAL VE ‘16 OCAK 1923’ – Galip ATAMAN Mavi Kocaeli Gazetesi

Bugün, 16 Ocak 2015. Mustafa Kemal’in İstanbul gazeteleri başyazarlarıyla İzmit’te düzenlediği basın toplantısının 92. yıldönümü.