Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
30Kas/130

Mete Ballı Müdürüme Maşallah..

SAM_8230    28 Kasım 2013 Perşembe akşamı emekli Kocaeli Tarım İl Müdürü ve halen KOU Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Mete BALLI kardeşimle Kocaeli Türk Ocağında karşılaştık. Birlikte KOÜ Hereke Ö.İ. Uzunyol MYO Teknik Programlar Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tekin Yeken hocamızın “Cumhuriyet Döneminden Günümüze Türkiye’nin Enerji Stratejisi” konulu konferansını ilgi ve dikkatle dinledik.

30Kas/130

2014 YILINDA TUTULACAK DEFTERLER VE TASDİK ZAMANLARI HAKKINDA AÇIKLAMA –Yahya ARIKAN

2014 YILINDA TUTULACAK DEFTERLER VE TASDİK ZAMANLARI HAKKINDA AÇIKLAMA – Yahya ARIKAN

Değerli Üyemiz, 29/11/2013
01.07.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun getirmiş olduğu yeniliklerden birisi de ticari defterler konusu ile ilgili hükümleridir. Yılsonuna (Hesap dönemi) yaklaştığımız bugünlerde 2014 yılı için ticari defterlerden hangilerinin, ne zaman ve ne şekilde tasdik edileceği ve kullanılacağına ilişkin düzenlemeleri, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile Kanuna yönelik çıkartılan; “Ticari Defterlere İlişkin Tebliğ” hükümlerine göre aşağıdaki şekilde açıklama gereksinimi duyulmuştur.

Defter tutma ve tasdikleri konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye
Bakanlığınca 19/12/2012 Tarih ve 28502 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan TİCARİ DEFTERLERE İLİŞKİN TEBLİĞE ve TTK da 6455 Sayılı Kanun ile yapılan değişlik ile KAPANIŞ ONAYI hakkındaki bilgiler şöyledir;

30Kas/130

KOCAELİ AYDINLAR OCAĞI MENSUPLARI’NIN ÇANAKKALE SEYAHATİ / 3 Musa ORDU -31

001_thumb12KOCAELİ AYDINLAR OCAĞI MENSUPLARI’NIN ÇANAKKALE SEYAHATİ / 3 Musa ORDU -31

Bundan önceki yazımızda 39.Şuranın ikinci gün çalışmalarının da tamamlandığını ve akşam üzeri saat 22.oo sıralarında otelimize gittiğimizden bahsetmiştim.

Şuranın 3. Günü programı saat 9.30 da başlayacaktı. Bunun için sabah 9.oo sıralarında kaldığımız ARTUR Oteli de kahvaltılarımızı yaptıktan sonra tam zamanında Şuranın yapılacağı salonda yerlerimizi aldık. Şuranın bugünkü toplantısında, ilk günkü toplantıda kurulan Sonuç Bildirisi Hazırlama Komisyonunun hazırlamış olduğu 39. Şura Sonuç Bildirisinin okunması icap ediyordu. Nitekim toplantı başlayınca salonda bulunan üyelere, komisyon tarafından Sonuç bildirisinin hazırlanmış olduğu ifade edilerek, bildirinin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür edildi. Arkasından da 13 madden ibaret olan üç sahifelik bildiri okundu. Okuma işlemi tamamlandıktan sonra bazı üyeler söz alarak, bildiri ile alakalı düşünce ve kanaatlerini açıkladılar. Konuşanların tamamı bildirinin iyi hazırlanmış olduğunu, günümüz meselelerinin vukufiyetle dile getirilmiş olduğunu ifade ederek, onlarda bildiriyi hazırlayanlara ayrı ayrı teşekkür ettiler. Yapılan bu değerlendirme konuşmalarından son 2014 Yılı Mayıs Ayındaki 40. Şuranın Azerbaycan’da yapılacağı üyelere bir defa daha duyuruldu. 40. Şuranın Can Azerbaycan da yapılacak olması salonda bulunanlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Son olarak, Aydınlar Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal tarafından bir değerlendirme konuşması yapıldı. Genel Başkanın yapmış olduğu bu değerlendirme ve kapanış konuşmasından sonra üç gündür devam etmekte olan 39. Şura çalışmaları tamamlanmış oldu. Bunun üzerine orada bulunan üyeler birbirleriyle vedalaşmak suretiyle salondan ayrıldılar

30Kas/130

Balıkçı Güngör’de akşam çorbası..

SAM_8222

28 Kasım 2013 Perşembe / Erdal Baykara ile birlikte katıldığımız bir toplantıdan yürüyüş yolunda bürolarımıza dönerken telefonla arayan Ali Kahraman ağabey akşam çorbasını beraber içebiliriz dedi.

30Kas/130

Öner KÜÇÜK -Tasvire Hurşit Güneş Ortaokulu Matematik Öğretmeni / 3

2

26 Kasım 2013 Salı akşamı Otel Asya –İzmit adresinde gerçekleşen Kocaeli Kandıralılar Derneği gecesinde;

30Kas/130

İshak Aktaş ağabeyi Ofisinde ziyaret ettim

SAM_8220

28 Kasım 2013 Perşembe /  İshak Aktaş ağabeyi Ankara Cad. Çağlayan İş Mrk. Kat :3 İZMİT adresindeki ofisinde ziyaret ettim.

30Kas/130

"TÜRK DÜNYASININ BAŞLICA MESELELERİ" –Prof. Dr. Nevzat YALÇINTAŞ

unnamed

29Kas/130

Bugün Saat: 15:20 İnönü Caddesinde geleneksel toslaşma

SAM_8246

29 Kasım 2013 Cuma Saat:15:20 Herzaman olduğu gibi İnönü Caddesi, Baç Çınarlı Camii önünde büyük bir gürültü.. Komşuların aza gürültüsüne refleksi olarak dükkan önüne veya balkonlara fırlama..

29Kas/130

KOCAEL İ AYDINLAR OCAĞI MENSUPLARI’NIN ÇANAKKALE SEYAHATİ / 2 Musa ORDU -30

001_thumb12KOCAEL İ AYDINLAR OCAĞI MENSUPLARI’NIN ÇANAKKALE SEYAHATİ (2 ) -Musa ORDU Kocaeli Aydınlar Ocağı İlim İstişare Kurulu Üyesi

Bundan önceki yazımızda 39. Şuranın birinci günü çalışmalarının tamamlandığını ve akşam üzeri dinlenmek üzere kaldığımız Otel ARTUR’a gittiğimizden bahsetmiştim.

Ertesi günü sabahleyin saat 5.30 da kalkıp yakınımızda bulunan bir camiye Sabah Namazını kılmak üzere giderken yolda 25 - 30 kişilik bir grubun hızlı hızlı yürümekte olduğunu gördüm. Birisine yaklaşarak hayrola sabah sabah böyle nereye gidiyorsunuz diye sordum. Amca, biz Sabah Namazına gidiyoruz diye cevap verdi. Peki siz böyle grup halinde nerden geliyorsunuz, kimsiniz? diye sorduğum da ise, Biz 1915 Ruhu Gençliğiyiz, biz böyle her sabah muhtelif camileri gezeriz dedi. Tabii ki bu durum çok hoşuma gitti. Biraz ileride bizim Kocaeli Ekibinden Cemal Barış ile karşılaştık. Yanında 7 yaşındaki oğlu Hasan Buğrahan Barış da vardı. Hep beraber camiye vardık. Allah’ın izniyle Sabah Namazını kıldıktan sonra İmam Efendiden cami hakkında bilgi aldık. Caminin ismi Yalı Cami olup, yapılış tarihi çok eski imiş. Cami çıkışında Cemal Bey gençlerin fotoğrafını çekti. Ayrılırken gençler bizi kahvaltıya davet etti. Fakat Biz kendilerine teşekkür ederek otelimize döndük.

Şuranın ikinci günkü çalışmaları, saat 9.30 da başlayacaktı Bu bakımdan sabah 8,3o sıralarında kahvaltı yaptıktan sonra Çanakkale’yi biraz olsun tanıyabilmek için çevreyi dolaştık, deniz kenarında gezdik. Deniz kenarı biraz İzmir’in Kordon boyuna benziyor. Ancak. Burada yollar ve yaya kaldırımları biraz daha geniş. Çanakkale de birçok yüksek binalar yapılmış. Dikkatimizi çeken bir diğer hususta otel isimlerinin tamamına yakınının yabancı isimli olmasıydı. Mesela ARTUR OTEL, TRUVA OTEL, HELEN OTEL, ANZAK OTEL vb. Bu arada şu hususu ifade eydim ki, otellere ve işyerlerine yabancı isim verme meselesi sadece Çanakkkale’ye mahsus bir hastalık değildir. Hepinizin bildiği üzere bilhassa büyük şehirlerimizde hemen hemen Türkçe isimli işyeri görmek pek mümkün değildir. Bu husus maalesef kanayan bir yaramız olarak devam etmektedir.

29Kas/130

Bedri Akçay Bugün Eskişehir’de… – Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşi

1480547_594265917277900_497381565_n  Bedri AKÇAY kardeşimizin 29 Kasım 2013 /CUMA SAAT 19.15 ESKİŞEHİR’DE YAPACAĞI SUNUMA BÜTÜN FOTOĞRAF DOSTLARI DAVETLİDİR…

29Kas/130

ANNE, BABA VE ONLARIN ANNE BABALARI İLE ÇOCUKLAR VE TORUNLAR’IN KULLANIMINA TAHSİS EDİLEN KONUTLAR İÇİN KİRA GELİR BEYANI – S.M.M.M Lütfi GÜLBENK

ANNE, BABA VE ONLARIN ANNE BABALARI İLE ÇOCUKLAR VE TORUNLAR’IN KULLANIMINA TAHSİS EDİLEN KONUTLAR İÇİN KİRA GELİR BEYANI - S.M.M.M Lütfi GÜLBENK

Gelir Vergisi Kanunun 70.maddesinde bina sahiplerinin gayrimenkullerinden elde ettikleri gelirler gayrimenkul sermaye iradı olarak tanımlanmıştır. GVK 73.maddesinde ise elde edilecek kira gelirlerinin emsal kira bedelinden düşük olamayacağı, bedelsiz olarak başkalarının intifaına bırakılan mal ve hakların emsal kira bedelinin, bu mal ve hakların kirası sayılacağı ifade edilmektedir. Bina ve arazide emsal kira bedeli, yetkili özel mercilerce veya mahkemelerce takdir veya tespit edilmiş kirası, bu suretle takdir veya tespit edilmiş kira mevcut değilse Vergi Usul Kanunu'na göre belirlenen vergi değerinin % 5'idir.

Ancak GVK 73.maddesinin devamında hangi hallerde emsal kira bedeli uygulanmayacağı yani kira gelirinin beyan edilmeyeceği ayrıca belirtilmiştir.

Aşağıda yazılı hallerde emsal kira bedeli uygulanmaz;

1-Boş kalan gayrimenkullerin muhafazaları maksadıyla bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması,

2- Binaların mal sahiplerinin usul, füru veya kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi (Usul, füru ve kardeşlerden her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmiş ise bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz. Kardeşler evli ise eşlerden sadece biri için emsal kira bedeli hesaplanmaz.)

3- Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde veya dairede ikamet etmesi.

4- Genel bütçeye dahil daireler ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri ve belediyeler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan kiralamalar.

2.maddede ifade edilen usul ve füru’nun tanımlaması gerekirse,

Usul (Üstsoy) :Anne,baba ve onların anne,babalarını yani senin geldiğin soyu (hala, teyze, amca, dayı bu kapsamda değerlendirilemez)

Füru (Altsoy) : Çocuklar,torunlar ve onların çocuklarını yani senden olan soyu ifade etmektedir.

Bu durumda gayrimenkul sahiplerinin kardeşleri,anne, babaları ve onların anne, babalarına, çocuklarına ve torunlarına bedelsiz olarak olarak kullandırdıkları (her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmemiş olması şartıyla) konutlar için gayrimenkul sermaye iradı beyanında bulunulmaz.

29Kas/130

Ferhat Bursalıoğlu kardeşimiz Kerpe’de ikramda bulundu

SAM_8177

27 Kasım 2013 Çarşamba / Kandıra seyahatimizde akşam yemeği için Kerpe Kaptan Restoran’da mola verdik.

29Kas/130

Özlem DOĞRUK -Kocakaymaz Yunus Emre İlkokulu Sınıf Öğretmeni / 2

2           26 Kasım 2013 Salı akşamı Otel Asya –İzmit adresinde gerçekleşen Kocaeli Kandıralılar Derneği gecesinde;

29Kas/130

Dr. Nevzat Doğan Kocaeli Aydınlar Ocağında..

IMG_8992

28 Kasım 2013 Perşembe / İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan Kocaeli Aydınlar Ocağını ziyaret etti.

29Kas/130

Yrd. Doç. Dr. Tekin Yeken “Cumhuriyet Döneminden Günümüze Türkiye’nin Enerji Stratejisi”

SAM_8240

28 Kasım 2013 Perşembe / Bu akşam Kocaeli Türk Ocağında KOÜ Hereke Ö.İ. Uzunyol MYO Teknik Programlar Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tekin Yeken hocamız “Cumhuriyet Döneminden Günümüze Türkiye’nin Enerji Stratejisi” konusunda bilgi verdi.

29Kas/130

Men Cedde Vecede: “Kim birşeyi ister ve elde etmek için ciddî çalışırsa istediği şeye ulaşır.”

1383722_555606977841059_1355444842_n

Hiddet ve kin, hakîkatleri gören gözleri kör eder. Öfke, iyi düşünmeyi daraltır, yanıltır.
Hacı Bayram Velî

Levha: Men Cedde Vecede: Kim birşeyi ister ve elde etmek için ciddî çalışırsa istediği şeye ulaşır.

Hattat: Mehmet Özçay www.ozcay.com

Paylaşım: Aysel Alper

28Kas/130

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensupları’nın Çanakkale Seyahati / 1 Musa ORDU -29

001_thumb12Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensupları’nın Çanakkale Seyahati (1) – Musa ORDU

Aydınlar Ocakları'nın Kosova'da yapılan 38. Şurasında alınan karar gereğince, 2013 Kasım ayındaki, 39. Şuranın şehitler diyarı Çanakkale'de yapılmasına karar  verilmişti.

Alınan bu karar gereğince 1 - 3 Kasım 2013 tarihleri arasında yapılacak olan şuraya iştirak edeceklerin tespit edilmesi maksadıyla aylar öncesinden ocak mensuplarına  duyuru yapılarak katılma şartları ve uygulanacak olan program hakkında bilgi verilmişti . Verilen bilgiye göre 01 Kasım 2013 Cuma günü sabah saat  06.45 de Perşembe Pazarından hareket edilecek, 03 Kasım 2013 Pazar günü  akşam da dönülecekti.  Bu seyahate,
-Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Ruhittin Sönmez ve eşi  Dr. Ayşe Gülden Sönmez,
-İlim İstişare Kurulu Başkan Vekili  Mali Müşavir Ahsen Okyar,
-Ocak Sekreteri  Ziraat Mühendisi Hasan Uzunhasanoğlu,
-Harita Mühendisi  Ali Kahraman ve eşi Asuman   Kahraman,
-İSKİ Eski Yönetim Kuru Üyesi Musa Ordu ve Refikası Reyhan Ordu,
-Yeminli tercüman Cemal Barış ve eşi  Harita Müh. Hatice Nur Barış, Çocukları Hasan Buğrahan Barış,Hayrettin Gürsoy Barış, Cihan Fatih Barış,
-SEKA eski Daire Başkanlarından İlhan Özsoy,
-Yalova Ünv. Öğretim Görevlisi  Bilgisayar Öğretmeni Yunus Özen
-
Makine Mühendisi İsmail Kaya
-Tekniker İdris Türkten
-Kim.Yük Müh. Mustafa Görgün,
-Çevre Müh. Burak Elbay  iştirak etmişlerdir.

Ayrıca Sakarya Aydınlar Ocağı Başkanı Yrd.Doç. Dr. Mustafa Kemal Cerrahoğlu ve eşi Emel Cerrahoğlu,
-İş Adamı İnşaat Mühendisi Cengiz Arslan ve eşi Perihan Arslan,
-Sakarya Ünv. Elekt. Fak Öğretim Üyes Yrd. Doç. Dr. Türker Fedai Çavuş ekibimize dahil olmuşlardır.

28Kas/130

Dağ ve Mustafa Hülya Argunşah’a – Doç. Dr. Tarık ÖZCAN

doç tarık özcanDağ ve Mustafa Hülya Argunşah’a - Doç.Dr.  Tarık ÖZCAN 

Bir dağa gidiyorum hırçın ve lirik,
Bir de beni sana çeken karanlık gözlerine.
(Taflanların arasında huzuru içerek.)                                                       
Ey benim yedeğime aldığım yüreğim,
Bir dağa kendinden başkasıyla gidilir mi?

İşte su, işte yorgun ve yüklü sisim,
Taraçasında kokusunu yudumladığımız sessizliğimiz.
Aniden dağ sen oluyorsun, ben erişilmez ufkum.
Kendimden kendime başlıyor, bitmeyen yolculuğum.

Ah! benim kederli ve bungun sessizliğim,
Sağ yanımda kokulu güz çiçekleri gibi annem,
Yürüdüm, dağın sessizliğine çünkü sen varsın.
Bir de beni kendine çeken dar yalnızlığım.

İşte iniyorum, dağın yücesinden kentin kıyısına.
İşte su, işte ses, işte senin bana ait ellerin,
Kokusunu birlikte paylaştığımız dağ gibi aşkımız.
Sesinin yedeğinden anlıyorum Mustafa’m. Çok şükür, sen varsın.

28.11.2013, saat: 6. 30-7.30

Kategori: Şiir Yorum yok
28Kas/130

Yusuf Ünel ve www.kocaeliokuyor.com

SAM_8077 - Kopya

26 Kasım 2013 Salı / Sevgili Yusuf Ünel’in facebook’taki mesajını gördüğümde İzmit’te olduğumu ve hemen beklediğimi yazdım. Bizim Ahmet Talha Özdemir’in de yakın arkadaşı..

28Kas/130

Dr. Mehmet Ayas’a, “Eşkiyalıktan Devlet Adamlığına KANDIRALI MEHMET PAŞA” kitabı

SAM_3185

Aile Hekimi Dr. Mehmet Ayas’a, “Eşkiyalıktan Devlet Adamlığına KANDIRALI MEHMET PAŞA” kitabı takdim edildi.