Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
1Nis/170

BEĞENMEDİĞİMİZ YENİ NESİL KİMİN ESERİ? – Celal BAYRAKTAR

IMG_8363 - KopyaBEĞENMEDİĞİMİZ YENİ NESİL KİMİN ESERİ? - Celal BAYRAKTAR

Yaşamakta olduğumuz kentte sık sık farklı görüşlere sahip insanlarla bir araya gelir, onlarla ülke meseleleri hakkında konuşur ve birlikte sosyal reçeteler üretmeye çalışırız. Bütün bu farklı görüşteki insanların şikayet ettiği ortak noktanın gençlik olması çok dikkatimi çekti. Hemen hemen hepsi “gençlik bitmiş”,  “bu gençlerden bir cacık olmaz” gibi sözleri tekrarlayıp duruyorlar. Bu yazımda sizlere Grigory Petrov’un “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” kitabından gençliğin içinde bulunduğu durum ile ilgili önemli bulduğum bazı kısımları aktararak konuyu bir yere bağlamak istiyorum.

“Finlandiya’yı uyandırmak için büyük gayret gösteren Snelman’ın en fazla önemsediği ve en hassas olduğu konu gençlikti. Snelman bazen gençleri yüzlerine karşı eleştiriyor ve bildiklerini aktarıyordu. Fakat bazı cahil yaşlıların, gençlerin hayırsızlığından ve ahlak bozukluğundan şikâyet etmeleri üzerine de gençleri savunuyordu. Şöyle diyordu:

“Suç gençlerde değil, sizlerdedir. Siz gençleri nasıl eğitirseniz, onlar da öyle yetişir. Gençlere verdiğiniz eğitim nedir? Hiç!