Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
20May/24Kapalı

Kandıra yolundayız…

20240515_130555

15 Mayıs 2024 Çarşamba / Bizkandırayız Kültür Platformu Başkanı Aygün Aynagöz kardeşim ile Yelken Sinemasındaki program için Kandıra’ya giderken Türkan Özcan Başkanınında aynı otobüste olduğu gördük..

Kandıra’ya gidinceye kadar sohbet etme imkanı bulduk…

19May/24Kapalı

Özgür Kocaeli Gazetesi, 18 Mayıs 2024 Cumartesi

Yeni belge_2 (1)

17May/24Kapalı

“Erzurumlu Emrah” Kandıra’da anıldı.

7 - Kopya

15 Mayıs 2024 Çarşamba / Bizkandırayız Şiir Topluluğu, Kandıra Şiir Akşamlarında bu ay “Erzurumlu Emrah” gecesinde buluştu. Hidayet Yelkencioğlu Kültür Merkezi Yelken Sinemasındaki toplantı Şiirler ve türküler ile unutulmayacak programlar arasına girdi.

Erzurum Radyosu saz sanatçısı ve Tasvire Güneş Ortaokulu Müzik öğretmeni Akif Akkurt ile eşi Zafer Okulu müzik öğretmeni Işılay Cansu Akkurt’un söylediği türküler, topluluk sözcüsü Aygün Aynagöz ve Sabahat Ulutaş’ın Erzurumlu Emrah’ın hayatı ve edebi kişiliği ile ilgili yaptığı söyleşi, samimi bir ortamda gerçekleşti.

Topluluk üyelerinden Müfide Ecevit; “Mime Düştü”, Olcay Tokdemir; “Figanın Bülbülü”, Ömer Arslan; “Derman mı Kaldı”, Olcay Çelik; “Bir Nazenin Bana Gel Gel Eyledi”, Adem Arı; “İmdat Eyler” şiirlerini okudular.

Programa katılanlar arasında e. D.P.T Genel Müdürü İsmail Sarıca ve eşi Çocuk Sağlığı uzmanı Dr. Süheyla Sarıca, Demokrat Parti Kandıra İlçe Başkanı Olcay Çelik, Saadet Partisi İlçe Başkanı Ramazan Nural Arslan, CHP İlçe Yöneticisi Hatice Duru, Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Salim Yaşar, Denetleme Kurulu Başkanı Ahsen Okyar, Sakarya Üniversitesi öğretim görevlisi Adem Arı, Kandıralı iş insanı Saffet Dönmez, Egemen Bebek, Cumhur Çelik, Ervin - Serkan Şahin, Mesude - Kadir Kopuz, Olcay Tokdemir, Salih Akyıldız, Aytaç Kürekçioğlu, Sevda Ay, Sevil Bayraktar, Adem Çetin, Hikmet Azat, Aliye - Halil Erdoğmuş, Nizamettin Yılmaz, Sabahattin Akyıldız, Hasan Tokgöz, Tarihçi Cem Ulutaş, Celil Sağlam, Ayşe Tülin Öztop, Salim Başar, Gülümser - Ömer Aslan, Ecz. Nursun Kural ve çok sayıda izleyici vardı.

Akif Akkurt ve eşi TRT Türkü yarışması solistlerinden Işılay Cansu Akkurt sırasıyla 1. Aşkın Ezeli 2. Tutam Yar Elinden 3. Kömür Gözlüm 4. Bugün Sabah 5. Uykudan Uyanmış 6. Ağalar Gurbetten Geldim 7. Çığrışır Bülbüller 8. Feryâd Edersin 9. Felek Çakmağı parçalarını seslendirdiler.

14May/24Kapalı

15 Mayıs akşamı Kandıra Yelken Sinemasın da

b8400e6e-51f4-486b-a6c1-f092893acdc9

6May/24Kapalı

Mavi Kocaeli Gazetesi, 30 Nisan 2024 Salı

,2024.04.30a

3May/24Kapalı

Demokrat Kocaeli Gazetesi, 29 Nisan 2024 Pazartesi

2024.04.29b

28Nis/24Kapalı

Şair Orhan Veli Kanık Kandıra’da anıldı

IMG-20240428-WA0006 - Kopya

25 Nisan 2024 Perşembe / Bizkandırayız Şiir Topluluğu Nisan ayı programında Türk şiirinde çığır açan şair “Orhan Veli Kanık”ı anma gecesi düzenledi.

Kandıra Yelken Sinemasında gerçekleşen ve Devlet Planlama Teşkilatı emekli Genel Müdürlerinden İsmail Sarıca’nın anlatımını yaptığı program topluluk üyelerinden Arda Akın’ın okuduğu “Anlatamıyorum” şiiri ile başladı.

Topluluk sözcüsü Aygün Aynagöz’ün “Ben Orhan Veli” şiirini okumasından sonra İsmail Sarıca şair’in Yaşam öyküsü ve edebi kişiliği ile ilgili bilgiler verdi. Aynı zaman da dönemin ülkemizdeki durumu, o süre içinde yaşanan kültürel, sosyal ve edebi hayattaki gelişmeleri anlattı. Birinci bölümün sonunda topluluk üyeleri Orhan Veli’nin şiirlerinden örnekler verdi. Aynı zamanda şiir okuyanlar ve izleyicilerde şair hakkında bildiklerini paylaştı.

İsmail Sarıca ikinci bölümde Orhan Veli’nin yakın arkadaşı olarak bilinen ve Haydarpaşa Lisesinde edebiyat öğretmeni olan Nahit Hanım ile olan ilişkisinden bahsetti. Sarıca şairin ölümü hakkındaki bilgilerden sonra topluluk üyeleri şairin kendi şiirlerinden ve ölümünden sonra arkadaşları tarafından yazılmış şiirlerini okudu.

Grup Do Diyez konseri ve plaket

Son bölümde Cura’da Derya Demirel, Bağlama’da Çetin Yeşilli ve ritm’de Emre Kavukçu’dan oluşan Grup Do Diyez güzel bir konser verdi. Altı parça seslendiren Grup Do Diyez’e plaketini Topluluk sözcüsü Aygün Aynagöz, Anlatıcı İsmail Sarıca, Ç.Y.D.D Kandıra Şubesi Yönetim Kurulu üyesi emekli edebiyat öğretmeni İpek Sümer ve Nizamettin Yılmaz birlikte verdi.

İsmail Sarıca’ya ise plaketini eşi Çocuk Sağlığı uzmanı Dr. Süheyla Sarıca, emekli Edebiyat öğretmeni, Satranç hocası Mustafa Yıldız, Grup Do Diyez üyeleri Doç. Dr. Çetin Yeşilli ve Derya Demirel ile grup sözcüsü Aygün Aynagöz birlikte verdi.

Şiir okuyanlar

Olcay Tokdemir, “Derdim Başka ve Gün Doğuyor”, Nizamettin Yılmaz “Sucu’nun Türküsü”, Zafer Tokdemir “Dedikodu ve Pireli Şiir”, Müfide Ecevit, “Dalga ve Otopsi”, Sabahat Ulutaş, “Aşk Resmi Geçidi ve Denizkızı”, Mustafa Yıldız, “Tenezzüh”, Nebahat Yılmazoğlu,” İstanbul Türküsü”, Hamza Güdük “Hürriyete Doğru”, Arda Akın “Bayram” şiirini okudular.

Büyük ilgi

Katılımcılar arasında önceki dönem CHP ilçe başkanlarından Recep Şenol ve Volkan Bulgurcu, Dr. Süheyla Sarıca, Ç.Y.D.D Kandıra şubesi yönetim kurulu üyesi İpek Sümer, emekli öğretmen Satranç eğitmeni Mustafa Yıldız, Nizamettin Yılmaz, emekli bankacı Levent Açıkgöz, Metalurji Mühendisi Bertuğ Aynagöz, Olcay - Zafer Tokdemir, Ressam Aytaç Kürekçioğlu, Öğretmen Sabahat Ulutaş, Tarihçi Cem Ulutaş, Ayşe Vural, Celil Sağlam, Füsun Aykutluca, Nur Baran, Aliye - Halil Erdoğmuş, Ayfer Aynagöz, Leyla - Adem Çetin, Mehmet Demirel ve eşi, Yüksel Koca, Naziker Sazoğlu, Gülay Çevil, Oya Ersoy, Ergün Temel, Günay Çölmek, Sevim Yılmaz, Aylin - Ahmet Güdük, Kemal Günay, Nurşen Aynagöz ve çok sayıda katılımcı vardı

24Nis/24Kapalı

Orhan Veli Kanık Kandıra Şiir Akşamların da..

IMG-20240420-WA0012

21Mar/24Kapalı

Özgür Kocaeli Gazetesi, 19 Mart 2024 Salı

2024.03.19b

20Mar/24Kapalı

Demokrat Kocaeli Gazetesi, 19 Mart 2024 Salı

Yeni belge(6)_1 (3)

7Mar/24Kapalı

Mavi Kocaeli Gazetesi, 6 Mart 2024 Çarşamba

Yeni belge(4)_1 (2)

5Mar/24Kapalı

Kandıra Belediyesi Çay Bahçesindeyiz…

20240220_212805

20 Şubat 2014 Salı / Yelkencioğlu Kültür Merkezindeki toplantıdan sonra çay içmek ve değerlendirmeleri yapmak üzere Kandıra Belediyesi Çay Bahçesine geçtik.

Çok güzel bir değerlendirme ve sohbette çaylarımızı yudumladık. Dostlar sağ olsun…

2Mar/24Kapalı

Kandıra Şiir Akşamlarında Fazıl Hüsnü Dağlarca anıldı.

9

28 Şubat 2024 Çarşamba / Kandıra Şiir Akşamlarında Fazıl Hüsnü Dağlarca anıldı.

Bizkandırayız Şiir Topluluğu bu kez Dağlarca’yı andı. Sunumunu Kandıra Akçakoca Anadolu Lisesi Öğrencilerinden Ömer Arslan’ın yaptığı programda Dağlarca’nın şiirleri topluluk üyeleri tarafından okundu.

Ömer Arslan; ülkemizde en fazla şiir i yayımlanmış şair Dağlarca’nın hayatını, eserlerini ve edebi kişiliği ile Türk diline nasıl katkı verdiği konusunda geniş bir bilgi sundu

Topluluk sözcüsü Aygün Aynagöz program akışı içinde Dağlarca’nın sözlerini söyledi. Topluluk üyeleri de sırasıyla şiirlerinden örnekler verdi.

Olcay Tokdemir; “Yalnızlığım”, Aytaç Kürekçioğlu; “Alımsı”, Ömer Arslan; “Elif’in Kağnısı”, Cem Ulutaş; “Kızılırmak Kıyıları”, Efe Uysal; “Hayata Çizilen Dünya”, Hamza Güdük; “Çocukların Askerlik Oyunu”, Sabahat Ulutaş; “Kainatın Akşam Yoklaması”, Belgin Yüksel; “Kurtulmak”, Müfide Ecevit; “Madenciler”, Gülümser Arslan; “Benim Gibi” şiirini okudu.

Katılımcılar arasında Ömer Arslan’ın annesi Gülümser Arslan, Babası Ayhan Arslan, edebiyat öğretmeni Ramazan Yaşar, Tarih Öğretmeni Cem Ulutaş, Sabahat Ulutaş, Aliye Erdoğmuş, Halil Erdoğmuş, İnci Ulusoy, Besime Demirel, Naziker Sazoğlu, Olcay Tokdemir, Zafer Tokdemir, Aytaç Kürekçioğlu, Müfide Ecevit, Belgin Yüksel, Yunus Şen, Celil Sağlam, Gamze Yıldız, Elif Karagöz, Efe Uysal, Hasan Subaşı, Yakup Ural, Hüseyin Fındık, Hakan Sarı, Rıfat Okan, Atamer Adıgüzel, Zeynel Yılmaz, Harun Duran, Kemal Günay, Ahmet Güdükoğlu, Hamza Güdükoğlu ve çok sayıda şiirsever katıldı.

28Şub/24Kapalı

Kandıra Şiir Akşamlarına bekleniyoruz….

WhatsApp Görsel 2024-02-26 saat 20.03.35_87a57f16

25Şub/24Kapalı

Demokrat Kocaeli Gazetesi, 24 Şubat 2024 Cumartesi

2024.02.24a

24Şub/24Kapalı

Mavi Kocaeli Gazetesi, 23 Şubat 2024 Cuma

IMG-20240223-WA0183

22Şub/24Kapalı

Kandıra’da İçinde Turna Geçen Şiir, şarkı ve türkü gecesi

7a

20 Şubat 2024 Salı / Bizkandırayız şiir Topluluğu Kandıra şiir aksamlarında İçinde Turna Geçen Şiir, şarkı ve türkü gecesinde bir araya geldi.

Topluluk üyesi sağlık çalışanı Derya Demirel’in çabalarıyla oluşturulan Grup Do Diyez seslendirdiği eserler ile katılımcılara unutulmayacak bir müzik ziyafeti çekti. Bağlama da Doç. Dr. Çetin Yeşilli, Cura da Derya Demirel, Gitar da Atilla Demirbaş ve ritim saz da Emre Kavukçu’nun yer aldığı grup iki bölüm halinde seslendirdiği eserlerin arasında Turnaların genel yapısını, göç yollarında bıraktığı izleri, Japon edebiyatında Turna kuşunun yerini, Çin edebiyatında, Rus edebiyatında ve İslam öncesi ve sonrası Anadolu da ve Türk halk edebiyatında Turna kuşunun özelliklerini açıkladılar.

Topluluk sözcüsü Aygün Aynagöz Yelken sineması sahibi Teoman Yelkencioğlu’na teşekkür ederek başlayan programda Turna Kuşunun genel yapısı hakkında bilgi verdi. Turna kuşunun göç yollarında başlangıç noktası olan Japonya kültüründe Turna kuşuna ait efsaneyi anlattı. Topluluk üyelerinin okuduğu şiirler ve Müfide Ecevit’in Çin edebiyatında turna kuşunu anlatması sonrasında topluluk üyeleri şiirler okudu. Nursun Kural Rus edebiyatı ve kültüründe Turna kuşunu anlattı. Turna kuşu ile ilgili anısı olan Ahmet Kuşçu da basından geçen ilginç öyküyü anlatarak geceye ayrı bir renk kattı. Son olarak Türk coğrafyasında ve kültüründe turna kuşunun yeri hakkında Mustafa Yıldız konuştu. Tekrar sahne alan ve seslendirdikleri parçalar ile seyircileri kah duygulandıran, kah coşturan Grup Do Diyez programını Turna Semahı ile tamamladı. Programın son konuğu Hamza Güdük oldu. Okuduğu şiir ile salondaki tüm izleyicilerden beğeni kazandı. Program şiir okuyanlara verilen katılım belgesi ve Grup Do Diyez adına verilen plaket töreni sonrası çekilen hatıra fotoğrafı ile tamamlandı. Kandıra Ç.Y.D.D Başkanı Sevim Deren grup üyelerine Cumhuriyetin 100. Yıl anısına yaptırılan özel kupalardan hediye etti.

Program da izleyiciler arasında Deva Partisi Kandıra Belediye Başkan adayı Kadir Özdemir, Demokrat Parti ilçe Başkanı Olcay Çelik, Kandıra Belediye Meclis Üyesi Birten Kaya, Kocaeli Kandıralılar derneği Denetleme Kurulu Başkanı Ahsen Okyar, Marmara Üniversitesi İslam Tarihi ve Sanatları Anabilim dalı öğretim üyesi Dr. Pınar Aydoğdu Arslan, Kerpe muhtar adayı Dilek Kerpeli, Salih Akyıldız, Ergün Temel, Aslıhan, Ali ve Alperen Demirbaş, Meral Kavukçu, Huriye-Rıfat Okan, Aliye-Halil Erdoğmuş, Çetin Akarsu, Duygu-Kıvanç Yeşilli, Ayfer Kocatürk, Zeynel Sevim Yılmaz, Ümit-Büşra- Gülşah Gençler, Ertan Berkhan, Olcay Tokdemir, Ali-Hüseyin Özsatır, Nur Baran, İpek Sümer, Mehmet Demirel, Nursun Kural, Nurten Karagöz, Aytaç Kürekçioğlu, Müfide Ecevit, Uğur Kaynakçı Leyle-Adem Çetin, Yüksel Koca, Nazikler Sazoğlu, Sinem Kaya, Sakine Yalçınkaya, Serap Boztepe, Hasan Subaşı, Mustafa Balkaya, Elif Karagöz, Nimet Emanetoğlu, Nizamettin Yılmaz, Belgin-Murat Yüksel, Dilek Aydoğdu, Nejla Kerpeli, Serpil Vural, Binnur-Alev Düzgün, Akif Mehmet Yılmaz, Veysel Şenol, Ömer Becerikli, Emin Çevik, Ahmet-Hamza Güdük, Ömer Arslan, Gülümser Arslan, Nursen Aynagöz ve çok sayıda sanatsever vardı.

Olcay Tokdemir Halenur Kor’a ait “Turnaların Gözyaşı”, Ömer Arslan Ömer Keskin’den “Turna Kuşu”, Müfide Ecevit Fatih Coşkun’dan “Turnalar”, Belgin Yüksel Aşık İbrahim’den “Ötüşür Turnalar”, Levent Aydoğdu Turgut Uyar’dan “Turnam Bir Gün Bırakmayacağım”, Ayfer Kocatürk Sefil Ali’den “Üç Turna Uçurdum Yozgat Dağından”, Efe Uysal Andrei Plavka’ya ait Muzaffer Uyguner çevirisi olan “Dönüş”, Nursun Kural Hamzatov’un “Beyaz Turnalara Dönüşür”, Mustafa Yıldız Turgut Uyar’ın “Turnam Seninle” ve Hamza Güdük Karacaoğlan’ın “Turnalar” şiirlerini okudular.

19Şub/24Kapalı

Salı günü akşamı, bekleniyoruz…

424860943_10163016664084578_4248057663587211384_n

Bizkandırayız şiir topluluğu üyeleri Kandıra Şiir Akşamları programına bir yenisini ekliyor.

Bu programda konu İçinde Turna Geçen Şiir, Türkü ve Şarkılar.

İzmit te bulunan ve topluluk üyemiz Derya Demirel’in katkıları ile kurulan Grup Dodiyez içinde turna geçen parçaları seslendirecek.

Şiir topluluğu üyeleri ise çeşitli ozan ve şairlerin şiirlerini seslendirecek.

Tüm şiirsever, sanatseverler davetlidir.

15Şub/240

İçinde Turna Geçen Şiirler Şarkılar ve Türküler–Doç. Dr. Çetin YEŞİLLİ 20 Şubat’ta Kandıra da

IMG-20240215-WA0026

24Oca/240

Özgür Kocaeli Gazetesi, 16 Ocak 2024 Salı

2024.01.16a