Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
4Ara/140

Konut alımında m2 ve kdv ilişkisine dikkat!- Hatice KOLÇAK

Konut alımında m2 ve kdv ilişkisine dikkat!- Hatice KOLÇAK

Ülkemizde konut satışlarındaki KDV oranı kafa karışıklığına sebep olmaktadır. KDV oranlarının hangi durumlarda uygulanacağı yada uygulanacak kdv oranlarının %1mi?

%18 mi? olarak uygulanacağı, ev sahibi olmak isteyen alıcı açısından da anlaşılması güç olabiliyor.  Genelde inşaat firmalarından direk satın aldığımız konutlarda karşılaştığımız fatura ve kdv uygulaması hiç hesapta yok iken ilave bir maliyet unsuru olarak ta karşımıza çıkmakta. 149 m2 net alanı olankonut için %1 kdv uygulanırken 151 m2 için %18 kdv uygulaması ile hatalı bir uygulamada aradaki farkın %17 gibi ciddi bir rakam olduğunu görüyoruz.

Bu nokta da önemli olan uygulamada %1 kdv nin 150 m2 altı konut teslimlerinde geçerli olduğu 150m2 üstü konutlarda ise %18 kdv uygulanmasıdır. Uygulama böyle iken en büyük karmaşa 150 m2 konutlarda %1 kdv nin net m2 den mi yoksa brüt m2 den mi hesaplanacağıdır. Bu çalışmada aşağıdaki soruları takip ederek yaptığım açıklamaları okuduğunuzda konuyla ilgili sorularınıza cevap bulacaksınız.

||| Konut Satışlarında Hangi Durumlarda KDV Hesaplanır:

KDV kanunu’ na göre ticari faaliyet içeren gayrimenkullerin ( örneğin inşaat firmasından aldığınız konut inşaat firması için ticari faaliyet olduğundan) teslimleri, bu kapsamda olmasa bile müzayede alanlarında yapılan gayrimenkullerin satışlarında kdv hesaplanır. Ancak Hazine’ ye ait gayrimenkullere kdv uygulanmaz.

||| Konut Satışlarında KDV oranı Neye Göre Belirlenir?

Vergiye tabi konut teslimlerinde kdv oranını belirleyen ana unsur konutun m2 alanıdır. KDV oranı net m2 üzerinden hesaplanır. KDV kanunu’ nun 28’inci maddesinin verdiği yetkiye dayanarak Bakanlar Kurulu net alanı 150 m2 yi aşmayan konut teslimlerinde %1 kdv, net alanı 150 m2 yi aşan konutlarda ise % 18 kdv uygulamasını belirlemiştir.