Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
21Tem/210

BOP NE DEMEK? – Hüsnü MAHALLİ

BOP_haritasi

BOP NE DEMEK? – Hüsnü MAHALLİ

Amerikalılar ilk kez 1999’da BOP’den söz etti.

BOP’de Arap ve Müslüman ülkelere demokrasi getirilecekti.

13 Temmuz 2021 23:27

BOP çerçevesinde Kasım 2001’de Afganistan işgal edildi.

BOP çerçevesinde Mart 2003’de sıra Irak’a geldi.

Afganistan işgali 20 ve Irak işgali 10 yıl sürdü.

Neye mal oldu kimin umurunda!

20Tem/210

İLETİŞİM HEVESİ VE İLETİŞİM KESME HAKKI – Ruhittin SÖNMEZ

ruhittin s

İLETİŞİM HEVESİ VE İLETİŞİM KESME HAKKI - Ruhittin SÖNMEZ

Elektronik haberleşme ve sosyal medya üzerinden iletişim hayatımızı büyük ölçüde değiştirdi. Yaş grubu kaç olursa olsun insanlar kendilerinin bilgi, düşünce ve hatta özel hayatlarıyla alakalı konuları paylaşmak istediği gruplarla sesli ve/veya görüntülü iletişim kurmaktalar. Tabii irtibat kurduğu grupta bulunan insanların paylaşımlarından da bir çok haber, bilgi edinmekteler.

Sosyal medya mecraları olmasa herhangi bir iletişim kurmayı düşünmeyeceğimiz çocukluk arkadaşlarımızla, okul, iş, askerlik gibi alanlarda eskiden beraber olduklarımızla iletişime geçiyoruz. Bir dernek, platform, siyasi, sosyal veya dini müşterekliğin buluşturduğu; ortak bir hobinin, sanat, spor gibi bir meşguliyetin bir araya getirdiği gruplar içinde de yer alıyoruz.

Facebook, Twitter, Instagram gibi mecralarda eskiden olsa mahrem sayacağımız, kendi özelimizde saklayacağımız duygu ve düşüncelerimizi ve hatta özel hayatımızın belli kesitlerini de paylaşıyoruz.

Buralardan kimlerle beraber olduk, ne yedik, ne içtik, ne giydi isek kalabalıklarla paylaşıyoruz. Bunların özel hayatın gizliliğini ihlalden doğan sakıncaları olsa da muhtemelen dört duvar arasındaki yalnızlığımızı azaltan bir cazibesi olmalı.

Bu mecralarda yer alan kişilerin çoğunda bir bağımlılık yarattığı, internetin kesilmesi, hastalık, tatil gibi bir sebeple bir süre sosyal medya irtibatı kesilenlerde psikolojik sorunlar yaşandığı biliniyor.

Bir de e-posta, Messenger gibi mesajlaşma araçları yanında WhatsApp, Telegram gibi iletişim araçları var. Bunlar sadece kişisel değil, belli grupların kendi iç iletişimi için de kullanılmakta.

Bu gruplarda bazen grubun kuruluş amacı dışında paylaşımlar yapıldığında tartışmalar ve gruptan kopmalar gözlenebiliyor. Üyelerinin ortak duygu, düşünce, ideal, zevk içinde olduğu bazı gruplar ise üyeleri açısından çok verimli ve içinde olmaktan mutlu oldukları bir ortam yaratabiliyor.

19Tem/210

AMAN NE OLACAKSANIZ OLUN, SAKIN ‘SIRADAN VE SÜRÜDEN’ OLMAYIN – Prof.Dr. Ahmet Haluk DURSUN

193261960_10159768154554497_8764174660320012210_n

Prof.Dr. Ahmet Haluk DURSUN Hocama Rahmetle;

Merhum hocamdan, gençlere ÇOK ÖNEMLİ 20 öğüt:

AMAN NE OLACAKSANIZ OLUN, SAKIN 'SIRADAN VE SÜRÜDEN' OLMAYIN - Prof.Dr. Ahmet Haluk DURSUN

"Sevgili Gençler, gözümüzün bebeği, geleceğimiz gençler! Ne olur:

1- Meraklı insan olun; duyarsız, ilgisiz, heyecansız insan olmayın. Merak etmeye kendinizi alıştırın. Öğrenmenin başı merak etmektir.

Üzerinize vazife olmayan şeyleri de merak edin. Başta, tabiatı merak edin. Mesela, barajlardaki su seviyesini, buğday rekoltesini, fındık taban fiyatlarını, bu sene gelen turist sayısını, en çok hangi filmin izlendiğini, en fazla hangi kitabın sattığını, hangi müzenin gezildiğini, arkeolojik kazılarda neler bulunduğunu, nerenin nesinin meşhur olduğunu merak edin.

2- Bir merakınız olsun. Güzel sanatlarla ilgili bir merakınız olsun. Şiir yazamasanız bile ezberleyin.

Koleksiyoner bir ruha sahip olun. Ayrıca gezmeye, görmeye, öğrenmeye meraklı olun.

3- Soru sorma alışkanlığı edinin. Doğru adama, doğru soruyu sorun! Bizim millet 'Bilmiyorum' demez...

Takipçi olun; konularınızı, işlerinizi takip edin

18Tem/210

YUNUS EMRE’NİN MİRASI VEYA BİR MİSKİNİN VALİZİ – Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ

mehmetcemal-iftigzeli2

YUNUS EMRE’NİN MİRASI VEYA BİR MİSKİNİN VALİZİ - Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ

UNESCO VEFATININ 700. YILI DOLAYISIYLA 2021’İ YUNUS EMRE YILI İLAN ETTİ.

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü ile Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı’mızın müştereken düzenlediği 21. YÜZYILDA YUNUS EMRE’Yİ ANLAMAK KONULU ULUSLARARASI SEMPOZYUMA katkı veren, emek sarf eden, zaman, kaynak, kadro ayıran Prof.Dr. Gevher Bahşeliyeva hocamıza, İsa Habipbeyli beyefendiye, önemli bir görevi başarıyla sonuçlandıran genç allememiz Doç.Dr. Seriyye Gündoğdu’ya, katılımcılarla sürekli iletişim kuran Hanım Babayeva’ya çok teşekkür ederim. İsabetli bir kararla böyle bir program gerçekleşiyor. Emeği geçenlere müteşekkirim., minnettarım.

Yunus Emre’ye çok yer sahip çıkıyor. Aynı Karacaoğlan, Nasrettin Hoca, Fuzuli gibi.

Koca Yunus Emre (1238-1328) Sivrihisarlı mı, Bolulu mu? Nereli olursa olsun Sakarya’ya bakan bir Türkmen gün gibi aşikar.

17Tem/210

DÜN FATİH’TEYDİM – Hulusi ÜSTÜN

120299361_10158534846745890_4580811423545648708_n 

DÜN FATİH'TEYDİM – Hulusi ÜSTÜN

Suriçi'nde yürümek benim için tarihin içinde seyahattir.

Tarihi kişiliklerle yoldaşlık ecdadımla sohbet ilk gençlik yıllarımı yad etmek okul dönemlerini hatırlamak evliliğim ilk çocuğum...

Her sokağı her köşe başı ya yaşanmış ya okunmuş ya duyulmuş hatıraların mekanıdır.

16Tem/210

“ÇÖZÜM SÜRECİNDE AYNI YERDEYİZ” NE DEMEK? – Ruhittin SÖNMEZ

ruhittin s

“ÇÖZÜM SÜRECİNDE AYNI YERDEYİZ” NE DEMEK? - Ruhittin SÖNMEZ

CB ve AKP Genel Başkanı R.T. Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretinde “yeni bir çözüm süreci mi?” dedirten açıklamasındaki şu cümle önemli:

“Biz Diyarbakır’da 2005’te ne demişsek dün de oradaydık, bugün de aynı yerdeyiz, yarın da aynı yerde olacağız. Samimiyetle başlattığımız süreci provoke ettiler, zehirlediler ve sonunda tamamen yıktılar. Çözüm sürecini biz başlattık ama sonlandıran biz olmadık.” (9 Temmuz 2021)

Kanaatimce, Erdoğan bu sözleri HDP seçmenini kazanmak için bir nabız yoklaması mahiyetinde söyledi.

Eğer bu sözlerinde samimi ise, çözüm sürecinde taraflar arasında mutabık kalınan hususlarda bugün de aynı düşüncede olduklarını da açıklaması beklenirdi.

13Tem/210

SEROK ERDOĞAN – Ruhittin SÖNMEZ

ruhittin s

SEROK ERDOĞAN – Ruhittin SÖNMEZ

CB ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, cuma günü Diyarbakır’da, AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'na katıldı. Kapalı salon toplantısına katılan partililer "BijiSerok Erdoğan" (Yaşasın Başkan Erdoğan) tezahüratında bulundu.

Bu “bijiserok” ifadesi terör örgütünün İmralı ve Kandil’deki liderleri için kullandığı bir slogan.“Serok Erdoğan” sloganına CB ve AKP Genel Başkanı bir tepki vermedi.

Erdoğan “çözüm sürecinde” samimi olduklarını ama diğer tarafın (HDP/PKK) süreci sonlandırdığını anlattı. Erdoğan’ın salondakiler ve TV’ler aracılığıyla HDP seçmenine verdiği mesajlar “yeni bir çözüm süreci mi geliyor?” sorusunu sordurdu.

Cumhur İttifakının resmî açıklamalarından “böyle bir şey olmaz” kanaati oluşabilir. Hatta MHP ve BBP kanadının asla “yeni bir çözüm sürecine” destek vermeyeceği düşünülebilir.

Ama bu tez ne kadar doğrudur?

MHP ve BBP liderlerinin daha önceki tavırlarıyla Cumhur İttifakına dahil olduktan sonraki tutumları yüz seksen derece zıttır. Bence,bu değişimi yapabilmelerini sağlayan etken ne ise bugün de aynen devam ediyor.

İstanbul Belediye seçimleri öncesinde terörist başı Abdullah Öcalan’ın mesajının okutulması, Osman Öcalan’ın TRT’de AKP’ye destek veren röportajına bile olumsuz bir kelime dahi sarf edemediler.

Devlet Bahçeli, 5 seneden beri, Gelecek Partisi Genel Başkanı ve Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “Serok Ahmet” diyerek O’nu itibarsızlaştırmaya çalışıyordu. Bahçeli’den “Serok Erdoğan” için henüz bir söz duymadık.

10Tem/210

EĞİTİMDE BALIĞA UÇMAYI, KUŞA YÜZMEYİ ÖĞRETMEK – Cafer GENÇ

EĞİTİMDE BALIĞA UÇMAYI, KUŞA YÜZMEYİ ÖĞRETMEK – Cafer GENÇ

Osmanlı mekteplerinin duvarında, "Balığa uçmayı, kuşa yüzmeyi öğretmekte ısrar etmeyin" diye yazdığını öğrendim. Tam da bizim eğitim sistemimizin bir cümle ile anlatıldığı durumu diye düşündüm, Yıllardır banim de anlatmak istediğimin bu olduğunu belirtmek istiyorum.

Bir önceki köşe yazımda ideal eğitim sisteminden söz etmiştim. Finlandiya ve Japonya eğitim sistemlerini açıklayarak örnek vermiştim. Bu yazımda da bilgilendirmeye devam etmek istiyorum.

Eğitim konusunda eğitim sistemimizi ve altyapı ihtiyaçlarımızı halledemediğimiz için perişan haldeyiz. Okul (derslik) ihtiyacımız, modernize etmek, donanım, ders araçları, yönlendirme, sınavlar, atanamayan öğretmenler ve bu eksikliklerimize bağlı olarak diğer meselelerimiz çözülememektedir. Eğitim sistemi sorunumuz da ayrı bir dert.

9Tem/210

NE TARAFTAN BAKARSAN BAK ACI – Ruhittin SÖNMEZ

ruhittin s

NE TARAFTAN BAKARSAN BAK ACI - Ruhittin SÖNMEZ

Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşma sıramı bekliyordum. Duruşmalarını izlediğim iki davada, iki zıt tarafta da aynı acıyı gördüm.

Birinci davada ölümle sonuçlanan bir olay söz konusuydu ve iki sanığa 17’şer yıl hapis cezası kararı verildi. Mahkûm olanların yakını iki kadının, kararı öğrendikten sonra attıkları çığlıkları, hakimlere karşı acılarını, yalın gerçeğe karşı öfkelerini haykıran feryatları, çaresizliğin dışa vurumu olan yere yığılmış bedenleri içimi acıttı.

Dava dosyasının içeriğini bilmiyorum ama belli ki bir cinayet işlenmiş. Failler uzun süreli mahkûmiyet ile cezalandırılmıştı. Yakınları, mahkûm olan eş veya kardeşlerinin bunca seneyi kendilerinden ayrı dört duvar arasında geçireceği gerçeği ile sarsılmışlardı.

Buna karşılık maktulün yakınları muhtemelen verilen cezaları az bulacaklardı.

8Tem/210

ER veya GEÇ yolun sonu uçurumdur. / Hasan YILMAN

hasan yılmanER veya GEÇ yolun sonu uçurumdur. / Hasan YILMAN

Bir ülke; yalanla, dolanla, TÜİK rakamları ile oynamakla asla ve asla yönetilemez. Bu yol karanlık ve çıkmaz bir sokaktır. ER veya GEÇ yolun sonu uçurumdur.

İşte tercih ettiğiniz bu yol sizleri; freni patlamış yokuş aşağı hızla yol alan bir araba gibi her an DUVARA toslatır.

Bir ülke EHLİYETLE, LİYAKATLE, T.C. Devletine sadakatle yönetilir. Bir ülke HAK, HUKUK ve ADALETLE yönetilir.

Bir ülke AKIL, MANTIK, İLİM ve BİLİMİ öncelik kabul ederek dünya klasmanında yer bulan çağın gereği olan Teknolojik gelişimlerle Yani NANO Teknolojisini, KUANTUM Bilişimini (Fiziği) İNOVASYONU gerekli, zorunlu ve yeterli oranda ülkemizin her saha ve katmanına hakim kılmakla bir ülke yönetilmelidir.

6Tem/210

ÖZÜR DİLEMEK ERDEMDİR – Ruhittin SÖNMEZ

ruhittin s

ÖZÜR DİLEMEK ERDEMDİR - Ruhittin SÖNMEZ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde aşılamanın ücretli olduğunu ifade etti. Üstelik ertesi günü aynı yanlışı tekrar etti:

"Bugün Avrupa'nın en gelişmiş ülkeleri dahi bu aşıları ücretle yapıyorlar. İngiltere 100- 150 sterline ,Almanya 100- 150 avroya aşı yapıyor. Biz ise ücretsiz aşı yapıyoruz" dedi.

Verdiği bu bilgi açıkça yanlıştı. Muhtemelen danışmanlar bu konuda Cumhurbaşkanını yanıltmışlardı. Ama gerçek ortaya çıktıktan sonra da aynı yanlışın tekrar edilmesi anlaşılır gibi değildi.

Gerçekte ise İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, Danimarka, İtalya, Yunanistan… hepsi de aşılamayı ücretsiz olarak yapmaktaydı.

Haksızlık yapmış, birilerine zarar verici bir davranışlar sergilemiş, hata yapmış ve hatta ahlaki olmayan davranışlar sergilemiş insanların özür dilemesi medeni bir davranıştır.

Özür dilemek, nefse zor gelse de, saygınlık artıran erdemli bir davranıştır.

Fakat psikologlara göre, “benmerkezci insanlar özellikle narsistik kişilik yapısına sahip olan bireyler özür dileme özelliğinden yoksundurlar.”

Bazı siyasetçiler “özür dilediğim zaman itibarım sarsılır” kaygısıyla asla özür dilemezler.

Demokratik bir ülkede bu kadar somut bir yanlışın düzeltilmesini beklemekten daha tabii ne olabilir?

Ama biz böyle bir özür bekleyemiyoruz.

Çünkü Erdoğan’ın buna benzer çok yanlış bilgiler verdiğini ve asla özür dilemediğini biliyoruz.

2Tem/210

KANALİZASYONDAN TAŞANLAR – Ruhittin SÖNMEZ

ruhittin s

KANALİZASYONDAN TAŞANLAR - Ruhittin SÖNMEZ

“Suç örgütü lideri” Sedat Peker bomba ifşa ve itiraflarına devam ediyor. Peker’in açıklamalarıyla patlayan kanalizasyon borusundan çıkan pis kokular ve iğrenç görüntülerle midemiz bulanıyor.

Sedat Peker Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politika Kurulu üyesi Korkmaz Karaca’nın CHP E. Genel Başkanı “Deniz Baykal’a kadın temin ettiğini, muhabbet tellallığı yaptığını” iddia etti. O’nun için “pezevenk” sıfatını kullandı.

Sedat Peker’in tweetinde şöyle yazdı: “Deniz Baykal bu durumdan haberi olduğu için bunun eline düştü. Tabi ki Sayın Cumhurbaşkanıyla Deniz Baykal’ın hastanedeki görüşmesini, Hasan Doğan üzerinden koordine eden Korkmaz Karaca’dır. Sonraki yükselişini zaten tüm Türkiye biliyor.”

29Haz/210

DEVLET ADAMLARININ CİNSEL SKANDALLARI – Ruhittin SÖNMEZ

ruhittin s

DEVLET ADAMLARININ CİNSEL SKANDALLARI - Ruhittin SÖNMEZ

Hem dünya tarihinde ve hem de Türkiye tarihinde devlet adamları, siyasiler ve ünlülerin cinsel skandalları hep var oldu, olmaya da devam ediyor.

Bunların çoğundan bizim haberimiz olmuyor fakat bazı kişiler bu konularda çok fazla bilgiye sahip olabiliyor.

Ünlü psikiyatrist rahmetli Prof.Dr. Ayhan Songar bir sohbetimizde, “İstanbul’da yaşayan ünlülerin özel hayatlarına dair bildiklerimi açıklayabilsem duyduklarınıza inanamazsınız” demişti. (Hekim olarak vakıf olduğu bilgileri açıklayamazdı.)

Geçmişte İstanbul Belediye Başkanlığı ve Valilik yapmış çok ünlü bir şahsın bahçıvanı ile homoseksüel ilişkisine dair anlattığı bir olay fıkra gibi idi.

Cinsel tercihleri veya yasal olmayan cinsel ilişkileri açığa çıkanların bir kısmının siyasi hayatı biterken, bazıları bu badireleri zorlanarak da olsa atlatabiliyor.

Bu tür özel bilgilere sahip olanların sadece psikiyatristler olmadığı, “suç örgütü lideri” denilen kişilerin de bu bilgilere vakıf olduğu anlaşılıyor. Sedat Peker’in tivitlerinde “psikiyatrist” unvanını kullanmaya başlaması tesadüf olmasa gerek.

25Haz/210

YİNE TALAN YİNE AYNI YALAN – Ruhittin SÖNMEZ

ruhittin s

YİNE TALAN YİNE AYNI YALAN – Ruhittin SÖNMEZ

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK)'nin anonim şirket olmasını düzenleyen kanun teklifi AKP milletvekilleri tarafından TBMM’ne geldi. Haklı olarak tepkiler ve eleştiriler yoğunlaştı.

Çünkü “MKEK’da statü değişikliği adı altında ‘özelleştirmeye’ zemin oluşturacağı” düşünülüyor.

Söz konusu, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin her türlü silah, mühimmat, roket, araç ve gereç ihtiyaçlarını karşılamakla görevli” bir kurum olunca, dikkatimiz ve endişemiz daha da çok oluyor.

Bu tepkiler üzerine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bir açıklama yaptı.

Bu açıklama kamunun gözbebeği olan bütün kamu tesislerinin ‘özelleştirme’ adıyla belli kesimlere peşkeş çekilme ve kapatılmasından önceki ifadelere benziyor.

Bizim çok aşina olduğumuz türden sözleri Bakan Akar’dan işitince endişemiz daha da arttı.

18Haz/210

HAMDOLSUN PEKER’İN İDDİALARI GÜNDEME GELMEDİ – Ruhittin SÖNMEZ

ruhittin s

HAMDOLSUN PEKER'İN İDDİALARI GÜNDEME GELMEDİ - Ruhittin SÖNMEZ

Cumhurbaşkanlığı kabinesi toplantısın da Türkiye’nin SADAT aracılığıyla El Nusra isimli terör örgütüne silah sevkiyatı yaptığı iddiası görüşüldü mü?

“Hamdolsun, Bakanlar Kurulunda bu konu gündeme gelmedi.”

***

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu“organize suç örgütü lideri Sedat Peker’den her ay 10 bin dolar maaş alan milletvekili var” dedi. Sedat Peker “10 bin dolar değil, çantalar dolusu para verdiğim milletvekilleri var” diye açıkladı. TBMM Başkanı İçişleri Bakanına konuyu sözlü ve yazılı sorduğunu söyledi.

Yaklaşık on gün sonra TBMM Başkanı ile İçişleri Bakanı görüşme yaptı.

Görüşmede bu milletvekillerinin kim olduğu konuşuldu mu?

“Hamdolsun, bu konu gündeme gelmedi.”

15Haz/210

SEDAT PEKER’İN ÖRGÜT LİDERİ KİM? – Ruhittin SÖNMEZ

ruhittin s

SEDAT PEKER'İN ÖRGÜT LİDERİ KİM? - Ruhittin SÖNMEZ

Sedat Peker ismi her geçtikçe “organize suç örgütü lideri” sıfatıyla anılıyor. Fakat Peker videolarının en ağır suçlamalarına muhatap olan Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar da bizzat Sedat Peker de “örgüt lideri” sıfatının doğru olmadığını açıkladılar.

Sedat Peker’in “derin devletin başı” diye tanımladığı, uyuşturucu / akaryakıt kaçakçılığı ve cinayetlerle suçladığı Mehmet Ağar "Peker organize suç örgütü lideri değildir, lideri olmak öyle kolay iş değildir, mensubudur" dedi.

Ağar, Peker’in iddiaları için, “PKK, FETÖ vd. yasadışı örgütlerin sitelerinde ortaya atılmış yalanlardır.” “Bir gizli servisin kontrolünde ve yönlendirmesinde olan işlerdir” ifadelerini kullandı.

İlginç olan husus şu ki, Sedat Peker de Twitter’den “Ben bu suç örgütünün lideri değilim, sadece üyesiyim. Bu örgütte ara yönetici bile değilim” açıklamasını yaptı.

Demek ki, Sedat Peker’in de sıradan bir mensubu olduğu, büyük bir suç örgütü yapılanması var. Bu örgütün bazı üyeleri “bir gizli servisin kontrolünde ve yönlendirmesi ile iş yapıyor.”

11Haz/210

KARA PARA – Ruhittin SÖNMEZ

ruhittin s

KARA PARA – Ruhittin SÖNMEZ

“Kara para” yasadışı yollardan yani suç işlemek suretiyle kazanılan para demek. Uluslararası sözleşmelerde, kara para yerine “suç geliri” kavramı kullanılmakta.

“Kara para aklama” deyimi ise yasadışı yollardan elde edilen gelir veya malvarlığının, meşru bir kaynaktan elde edilmiş gelir gibi gösterilmesi için yapılan işlem ve eylemlerdir.

Kara para aklamanın onlarca yöntemi var. “Paravan şirketler kurmak, sahte ve şişirilmiş faturalar kullanmak, yabancı ülkelerde bloke edilen parayı teminat olarak göstererek yerel bankadan kredi almak, kumarhane işletmek, at yarışı gibi bahis işletmeleri açmak, vergi cenneti olan ülkelerden alınan kredi kartlarını kullanmak, nakit para ile büyük bina, malikane, turizm tesisi vb satın alımları yapmak, kıymetli tablo ve sanat eserlerini satın almak ve hediye etmek, kazanılan kara - paranın yurtdışına doğrudan kaçırılması, kara-parayı hisse senedi ve tahvil gibi kıymetli evraka dönüştürmek” bunlardan ilk akla gelenleri.

8Haz/210

PEKER- KÜLÜNK- DEMİRÖREN- ERDOĞAN – Ruhittin SÖNMEZ

ruhittin s

PEKER- KÜLÜNK- DEMİRÖREN- ERDOĞAN - Ruhittin SÖNMEZ

Doğan Medya Grubunun Ziraat Bankası kredisi ile Demirören Grubuna satışının bir kısmını biliyorduk. Şimdi Sedat Peker’den öğrendiklerimizle beraber olayı özetleyelim:

Türkiye’de “merkez medya” dediğimiz alanın en büyük grubu Doğan Medya idi. AKP iktidarından sonra, bu grubun sahibi Aydın Doğan sürekli tehdit altında çalıştı. Bir yandan büyük vergi cezaları, diğer taraftan kendisi ve ailesi fertlerinin hapse atılacağı tehditleriyle AKP’ye yakın bir yayın politikasına doğru yönlendirildi. Fakat tiraj ve reyting kaybı yaşamamak için zaman zaman gerçek bir merkez medya gibi davranmak durumunda kalıyordu.

6Haz/210

OSMANLI’DAN KİRALADIKLARI KIBRIS’I İNGİLİZLER NEDEN RUMLARA VERDİ Kİ? – Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ

mehmetcemal-iftigzeli2

OSMANLI’DAN KİRALADIKLARI KIBRIS’I İNGİLİZLER NEDEN RUMLARA VERDİ Kİ? - Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ

Üç aydır Kıbrıs Türkleriyle birlikteyim. KKTC’de insanların eğitimli olması kurallara uymakta etkili oluyor. Özellikle sağlıkta ve trafikte kurallar çok güzel işliyor. Trafikte insanlar ve geçiş üstünlüğü olan araçlar öncelikli. Trafik soldan üstelik. Kavşakta olan aracı diğerleri sabırla bekleyebiliyor. Tek sorun alkollü araç kullanmak. Böylesi kazaları zaman zaman gazeteler yazabiliyor. Bir de üniversiteler ülkesi olan KKTC’de uyuşturucu tehlikesi sorun olarak önemli.
Tarihi KKTC sokakları dar ama duvarlardan çiçekler fışkırıyor, her yan limon çiçeği kokuyor. Sokakların çoğunun adı da şehitlerimizin ismiyle anılıyor. Çünkü bu topraklarda daha düne kadar bile şehitler veriliyordu. Ana vatan Türkiye’nin başlattığı 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile Allah’tan noktalandı. Barış geldi, mutluluk geldi. Kuzey Kıbrıs 47 yıldır özgür ve bağımsız bir devlet.

4Haz/210

EKONOMİST CUMHURBAŞKANI – Ruhittin SÖNMEZ

ruhittin s

EKONOMİST CUMHURBAŞKANI – Ruhittin SÖNMEZ

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu yıllarca beraber çalıştığı CB Erdoğan’a yönelik bir tivit paylaştı: “Sn. ‘ekonomist’ Cumhurbaşkanı, üniversite birinci sınıf öğrencilerinin bildiği faiz – enflasyon - kur ilişkisini ne zaman öğreneceksin? Her açıklamandan sonra üçü birden aynı anda fırlıyor! Susarsan ülke rahat edecek! Amacın ne? Milleti ağlatıp, küçük bir zümreyi zengin mi etmek?”

Bu sert eleştirinin sebebi CB Tayyip Erdoğan’ın faiz hakkında yaptığı son konuşma ve bunun üzerine kurların zıplaması olayı.

Erdoğan, TRT’de yandaş gazetecilerle yaptığı programda, “faizleri düşürmesi için Merkez Bankası Başkanımla görüştüm” dedi. Dolar kuru 8,8’e kadar yükseldi ve gün sonunda 8,60 oldu.

Bir günlük kur artışının maliyeti milyarlarca lira.

Dünya Gazetesi yazarı Özcan Kadıoğlu çok karamsar. “Ekonominin düzelebileceği konusundaki ümidimi kaybettim” diyor.

Ben de kötüleşmeye yol açan aynı şeyleri yaparak, iyileşme bekleyen bir yönetim anlayışını tekrar tekrar gözlemlemekten dolayı tuhaf duygular içindeyim. Karamsarlık, üzüntü ve öfke duyguları arasında geziniyorum.

Cumhurbaşkanı benzeri konuşmaları her yapışında ekonomik parametrelerin kötüleştiğini unutmuş olamaz. Gerekli şartlar oluşmadan, riskleri azaltmadan faizleri düşürmekten bahsetmek, faizleri düşürmeye yetmediği gibi, aynı anda kurların ve enflasyonun da artmasına yol açıyor.

Üstelik Merkez Bankası yönetiminin bağımsız olmadığı ülkelerde ekonomik istikrar olamayacağını öğrenmiş olmalı. 20 ayda 3 Merkez Bankası Başkanı değiştirmenin maliyetinin ne kadar ağır olduğunu sade vatandaş bile anladı.

Naci Ağbal’ın görevden alınmasından sonra yaşanan kur artışının maliyetini, Özcan Kadıoğlu geçen hafta şöyle açıkladı: “Kur artışı (8,53 - 7,22) 131 kuruş oldu. Kamu dış borç stoku TL olarak 138 Milyar TL arttı.

Bu para ile KAMU 1 Avrasya Tüneli, 1 tane Atatürk Barajı, 1 tane Marmaray, 2000 km hızlı tren hattı, 50 tane 500 yataklı Devlet Hastanesi yapabilirdi.”

CB Erdoğan son konuşmasıyla bu maliyeti daha da artırdı.

Erdoğan’ın verdiği hasarı azaltmak için, MB Başkanı reel faiz vermeye devam edeceğini açıklamak zorunda kaldı.