Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
19Mar/190

Netflix Hollywood’un tahtına göz dikti – Hakan HACIİBRAHİMOĞLU

hakan hacıibrahimoğluNetflix Hollywood'un  tahtına göz dikti - Hakan HACIİBRAHİMOĞLU

Lumiere kardeşlerin 28 Aralık 1895 tarihinde Paris 'teki Grand Cafe'de bir izleyici topluluğuna ücret karşılığı yaptığı film gösterimleriyle insanoğlu sinema ile tanıştı. 10 Mart 1910 tarihinde ABD'nin California eyaletinde çekilen "In Old California" filmiyle Hollywood efsanesi ortaya çıktı. O tarihten günümüze Hollywood sinema sektörünü yönlendiren dev bir marka olarak günümüze kadar geldi. Hollywood aynı zamanda Amerikan emperyalizminin en önemli silahı oldu. Yıllarca dünyaya sinema ile kendi kültürlerini ve politikalarını empoze ettiler etmeye de devam ediyorlar.

Bazen yaptıkları filmler ile farklı ülkeleri kötüleyerek, kara propaganda yaptılar. Bu nedenle tepkilere neden oldular protesto edildiler. Bunlardan bir tanesi de Türkiye'yi kötüleyen "Geceyarısı Ekspresi" filmiydi. Yayınlandığı dönemde ülkemizde ciddi tepkilere neden olmuştu. Bu film yüzünden iki ülke arasında ciddi problemler yaşanmış uzun yıllar gündemden düşmemişti.

28Oca/190

Okuma merakı… / Hakan HACIİBRAHİMOĞLU

hakan hacıibrahimoğluOkuma merakı... / Hakan HACIİBRAHİMOĞLU

Yıl 1997 İletişim Fakültesi Radyo- Televizyon- Sinema bölümü öğrencisiydim. Televizyon programcılığı dersinde hocamız bize bir ödev vermişti. Sizi rahatsız eden bir toplumsal davranışı düşünün bunun üzerine bir program formatı belirleyin demişti. O anda ilk aklıma gelen konuyu seçtim ve hazırlıklarıma başladım. Belirlediğim konu başlığı kitap okuma merakıydı enteresan dimi kitap okuma merakını beni rahatsız eden bir konu olarak seçmiştim. Üstelik bunu bir televizyon programı haline getirecektim.

Hazırlıklarımı tamamladım sunum zamanı geldi çattı. Sıra bana gelince hoca sordu nedir senin programın ismi? Okuma merakı diye söyleyince diğer öğrenci arkadaşlar ve hocamız şaşkın bir şekilde bana bakarak okuma merakı seni rahatsız mı ediyor diye sordular. Bende neden bu konu başlığını seçtiğimi kendilerine izah ettim. Okula giderken sürekli Üsküdar- Sirkeci vapurunu kullanıyorum. Vapura binmeden iskeledeki gazete bayisinden sürekli okuduğum gazeteyi alır sakin bir yere oturur Sirkeci'ye yanaşana kadar okuyup bitiririm.

5Oca/190

Ekonomik güç ve endüstri 4.0 – Hakan HACIİBRAHİMOĞLU

IMG_3447Ekonomik güç ve endüstri 4.0 – Hakan HACIİBRAHİMOĞLU

Geçtiğimiz hafta Kocaeli Akça Koca Kültür Platformunun düzenlemiş olduğu  "Türkiye'nin Ekonomik Kalkınması ve Endüstri 4.0" konulu bir konferansa katıldım. Konuşmacı Doç.Dr. Murat Yalçıntaş konuyu öyle güzel özetledi ki herkes payına düşeni fazlasıyla aldı. Neden bazı ülkeler zengin neden bazıları fakir? sorusunu yönelterek konuşmasına başlayan Yalçıntaş, İnsan kaynağını verimli kullanmayan ülkeler fakir olmaya, geri kalmışlığa mahkumdurlar. Liyakat olmayan ülkenin zenginleşmesi imkansızdır. Gelişmiş ülkeler öyle bir sistem kuruyor ki insanları çalışmaya teşvik ediyor. İnsanların önünü açmak lazım, liyakat sahibi olan insanları ülkede tutmak, hak ettikleri görevlere getirmek lazım ülkenin zenginleşmesi için bu çok önemli bir görevdir diyor.

19Ağu/180

Üretim toplumuna dönüşmeliyiz – Hakan HACIİBRAHİMOĞLU

IMG_3447Üretim toplumuna dönüşmeliyiz – Hakan HACIİBRAHİMOĞLU

Geçtiğimiz hafta Dijital dönüşüm ve ileri teknoloji ürünleriyle ihracata yönelmemiz gerektiği, dışa bağımlılıktan kurtulup çağın gereksinimine ayak uydurarak üretim toplumuna dönüşmeliyiz ana fikri üzerine kaleme aldığım yazımı sizlerle paylaşmıştım. Bu bağlamda; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının özellikle OSB'lerde Dijital Dönüşüm ve İleri Teknoloji Eğitimi veren tematik okullarından bahsetmiştim. Bu okulların sayısının artması gerektiğini ve Bakanlığın OSB'lerde 100 tematik okul hedefi olduğu bilgisini sizlere aktarmıştım. Konunun takibindeyim bu anlamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal'ı ziyaret ettim.

20Eki/170

Gönüllere girebilen örnek insan – Hakan HACIİBRAHİMOĞLU

hakan-haciibrahimogluGönüllere girebilen  örnek insan – Hakan HACIİBRAHİMOĞLU

190-9020 Ekim 2017, 08:09

İyi ve örnek İnsan olmak gönüllere girebilmek önemli bir meziyet. Hele günümüzde bunu başarabilmek çok değerli. İnsanın etrafında böyle gönül dostları olması büyük bir kazanım. Çünkü günümüz dünyasında menfaat, çıkar ilişkileri maalesef gönül dostluklarının çok ilerisinde. Vefa'nın İstanbul'da bir semt adı olduğunu biliyoruz ancak bir insani vasıf olduğunu ne kadar idrak edebiliyoruz. Erdemli, ahlaklı, dürüst olmak gönüllere girebilmenin anahtarıdır aynı zamanda Allah'a iyi bir kul olmak ve onun rızasını kazanabilmenin yoludur.

Şimdi bunları neden anlattım size günümüz dünyasında böyle insanlara pek sık rastlamıyoruz olanında değerini bilemiyoruz maalesef. Yaşarken onları anmak, vefa göstermek değerlerimize sahip çıkmak gerekir. Akça Koca Kültür Platformu yarın akşam Saat 19:00'da Emex otelde böyle bir gönül insanına vefa programı düzenliyor. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın geçmiş dönem Başkanlarından Kandıralı gönül insanı Ahsen OKYAR için yapılacak bu vefa gecesinde inşallah bende orda olacağım. Ahsen OKYAR örnek aldığım yukarıda bahsettiğim vasıflara sahip değerli bir büyüğüm. Kocaeli'ne iş gereği ya da seyahat amaçlı gittiğimde yanına uğradığım sohbetlerinden feyz aldığım, fikrine önem verdiğim gerçek bir gönül dostudur Ahsen Başkan.