Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
30Haz/140

Prof . Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu – Tarık BAĞDAT

indirProf . Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu - Tarık BAĞDAT

Hafta başı Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafsız halkın genelini kucaklayan kişi olması gereken Cumhurbaşkanı adaylarını açıkladılar.

Evet! Cumhurbaşkanı olacak kişiyi artık halk olarak bizler seçeceğiz. Cumhur’u yani halkı ayırım yapmadan, ötelemeden ve herkesimi kucaklayan bir aday gerekiyordu. Aday partiler üstü olduğu kadar geldiğimiz noktada da Türkiye’nin getirildiği siyasi konjektörü de gören bilen aday olmalı.

Şu bir gerçek ki siz sol kökenli bir tarafsız aday getirseniz % 65 hayır diyecekti. Milliyetçi ve tarafsız birini getirseniz % 82 hayır diyecekti. Böylece toplumu ayıran sadece belli bir kesimin ve ehven işer aday yok buna vereceğim diyenlerin olduğu bir topluluğun adayı çıkacak kazanacak. Türkiye hak etmediği kötü mecrada daha fazla ayrışarak bir birine kötü gözle bakan, dedikoducu tarzda bir aday Cumhurbaşkanı olacak. Nerden bakarsanız bakın % 49’u temsil etmeyecek kişi o koltuğa oturacak işler ülke’de daha daha kötüye gidecek. Yaşananlar ortada. İnsanları siyasi görüşüne göre değerlendirilerek yok etmenin her şekli ortada, yaşıyoruz.

Aday ismi telefuz edildiği zaman oğlum Bilgutay, Prof Dr Ekmeleddin İhsanoğlu’nun İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden hocası olduğunu söyledi. Muhafazakar ama herkesin görüşüne saygılı adaletli kişiliğinden bahsetti. Kişileri siyasi görüşüne göre değil yaptığı işteki başarısına göre değerlendirdiğinden bahsetti.

30Haz/140

İsmail Aydemir dayımızı ziyaret

  27 Haziran 2014 Cuma / İsmail Aydemir Kandıra Cicilli Köyünden ve Derince Yenikent’te oturuyor. Ailemizin dayısı..

30Haz/140

Erdal Baykara’ya, “Altaylardan Hira’ya Türk İslam Dostluğu” kitabı

   Sigortacı Erdal Baykara’ya, “Altaylardan Hira’ya Türk - İslam Dostluğu” kitabı takdim edildi.

30Haz/140

Cumhurbaşkanlığı seçimi münasebetiyle, muhtarlık bölgesi askı listeleri 02 Temmuz 2014 Çarşamba günü..

Önemlidir

Cumhurbaşkanlığı seçimi münasebetiyle, muhtarlık bölgesi askı listeleri 02 Temmuz 2014 Çarşamba günü Türkiye genelinde askıya çıkartılacak olup, 09 Temmuz 2014 Çarşamba günü askıdan indirilecektir.

Seçmen vatandaşlarımızın ikametgâhlarını değiştirmeleri halinde 27 Haziran 2014 Cuma günü mesai bitimine kadar bulundukları ilçe’nin nüfus müdürlüklerine belgeleri ile başvurmaları halinde Cumhurbaşkanı seçimi askı listelerinde isimleri yer alacaktır.

Bu süre içerisinde başvuru yapılmaması halinde 09 Temmuz 2014 mesai bitimine kadar nüfus müdürlüklerinden alacakları belge ile İlçe Seçim Kurulu başkanlıklarına müracaat ederek yeni adreslerinde oy kullanabileceklerdir.

30Haz/140

Ramazan öncesi “Kebapçı Fettah” tesisinde……

  26 Haziran 2014 Perşembe / Ramazan öncesi Kocaeli Aydınlar Ocağı eski Başkanları Nihat Gürer ve Ahsen Okyar “Kebapçı Fettah” tesisinde biraraya geldi.

30Haz/140

Şu Bizim Kandıralılar – Bekir Kale Ahıskalı

bekir kale ahıskalıŞu Bizim Kandıralılar - Bekir Kale Ahıskalı / Araştırmacı Yazar – Şair 14 Nisan 2014

Bu ülkede her kime; “Kandırayı bilir misiniz?” diye sorsanız hemen hepimizin belleklerine kazınılan o; “Bölük dur!… Kandıralı sen de dur!…” şekliyle klişeleşen ifadeyle hatırlayacaktır.

Peki bu; “Bölük dur!… Kandıralı sen de dur!…” emir cümleleri neyi ifade eder ve ne anlama gelir? Bu ifade doğru mudur veya gerçeği ifade eder mi?

Eğer hayatınızda bir Kandıralı tanımadıysanız bu ifadeye inanmaktan başka yolunuz yoktur. Çünkü herkes buna inanmaktadır. Kandıralılar hakkında yanlış bir kanaat edinmemize de sebep budur.

30Haz/140

Tarihi Orhan Camiin de.. 2.teravih

  28 Hairan 2014 Cumartesi / Yıllardır Ramazanın ilk iftarını rahmetli Babam ve annem nerede ise orada açardık. Onlar bugün ebedi alem de..

Çocuklarım da bu geleneği sürdürüyor ve Ramazanın ilk iftarı bizim evde gerçekleşti. Oğullarım, kızlarım, birde aileye yeni katılan Tuna ile birlikte şükürler olsun ki ilk iftarımızı açtık.

Teravih yaklaşırken kayınbiraderim Hasan aradı. Birlikte tarihi Orhan Camiinde ailece ikinci teravihimizi de eda etme imkanı bulduk.

29Haz/140

Biraz daha dikkatli mi olsak ? – Yusuf ÜNEL

yusufunel  Biraz Daha Dikkatli Mi Olsak ? – Yusuf ÜNEL

Saklanmak zevktir, bulunamamak ise yıkım’. İnsan bulunmak ister. Ses ister, yankı ister. Bulunamayan, kaybolmuştur. ‘Bir başkasının ruhunu’ demiş Paul Eluard, ...‘ancak kendi ruhumu dönüştürerek anlayabilirim. Tıpkı başkasının avucuna bıraktığım elimin değişmesi gibi’.

Kişi kendi kalbine olan yolculuğunu tamamladığında, herkesin kalbinde kendini bulur. Başkasının ruhunu anlama çabasından uzak duruyoruz artık. İnsan bizi korkutuyor. Bir kibir zırhının ardından bakıyoruz dünyaya, samimiyet ve yakınlıktan çekiniyoruz. Nezaket göstermek, o zırhı indirmek ve kolayca yaralanabilmek olarak algılanıyor.

Günümüzde nezaketsizliğin en yaygın sebeplerinden bir tanesi de tanış olmamak. Oysa insan, ‘başkasının gözlerinde ve yüreklerinde kendisini görmediği sürece firardadır’. Karşımızdaki insanı tanıyabildiğimiz ve onun iç dünyasına girebildiğimiz zaman, ona kolayca kötülük yapamayız. ‘Gelin tanış olalım’ diyor koca Yunus.

29Haz/140

Mete Domaç’a “medya’da KOCAELİ KANDIRALILAR DERNEĞİ –7” kitabı..

  Kandıra Mehmet Akif Ersoy İÖO Müdürü Mete Domaç’a “medya’da KOCAELİ KANDIRALILAR DERNEĞİ –7” kitabı takdim edildi.

29Haz/140

Uyuyanlara Ağıt – Galip Erdem

indir  Uyuyanlara Ağıt - Galip Erdem

“Derin bir uyku içindesiniz. Rahatsınız, huzurlusunuz, memnunsunuz! Olup bitenleri görememenin, uyandırılacağınızı düşünememenin keyfini sürüyorsunuz. Saadetinizin hep böyle devam etmesini, hiç uyandırılmamanızı isterdim.

Ama maalesef bir gün gelecek, siz de uyandırılacaksınız. Yazık ki o zaman, "Artık çok geç" olacak! Bir daha uyumak böyle dursun, yatak bile bulamayacaksınız. Ve o vakit, sizin hesabınıza üzülmek yine bize düşecek.

Biliyorum: Düşünmeyi sevmiyorsunuz. Düşünürseniz rahatınızın kaçmasından korkuyorsunuz. Yuvanızın temeline dinamit koymak istiyorlar, diyoruz, aldırmıyorsunuz. Sözümüze kulak verirseniz tedbir almak gerekeceğini anlıyor, zahmete girmek istemiyorsunuz. Bir tek endişeniz var: Gününüzü gün etmek, dilediğiniz gibi yaşamak.

Mücadeleden ürküyorsunuz. Öylesine ürküyorsunuz ki, sizin için yapılan mücadelelerle ilginiz olmadığını göstermek ihtiyacını duyuyorsunuz.

29Haz/140

İlk Teravih Fevziye Camiinde ve hatimle.. 1.Teravih

  27 Haziran 2014 Cuma / 12 ayın sultanı Mübarek Ramazan yarın başladı. İnananlar, dün akşam saat 22.33’deki yatsı namazı ile birlikte ilk teravih namazında buluştular.

28Haz/140

İzmit’in Kurtuluşunun 93. Yılı Kutlu Olsun

KURT_a9586e28f4  Çağlar boyunca imparatorlukların, medeniyetlerin beşiği olmuş İzmit, Kurtuluş Savaşı sırasında İngiliz ve Yunan işgali altında kaldı. İzmit'e 28 Haziran 1921'de Türk Ordusu'nun girmesiyle şehir tekrar Türklerin hakimiyetine geçerek düşman işgalinden kurtuldu.

Bu vesileyle bir kez daha Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve vatan yolunda can vermiş şehitlerimizi minnetle anıyor, yeni ve görüntüsü değişmiş işgal ve işgalcilerden de ülkemizin kurtulmasını diliyorum.

28Haz/140

Açık öğretim fakültesinin ikinci üniversite isimli programından haberiniz varmı?

Yıldırım Beyatlı Doğan beyden  gelen e-posta da;

“Değerli liste üyeleri,

Listelerde yayımlanan yazılarımla karşılaşmamış bile olsak tanışmış olabileceğimizi düşünüyorum. Aynı ya da ayrı fikirlerde olmanın bir ayraç işlevi görmediği sürece..

Yakın çalışma arkadaşlarım bilirler: Bildiğim ve öğrendiğim her şeyi paylaşmaktan yana bir insanım. Öğrenme merakımın bitime sahip olmaması da bu yüzdendir sanırım.  Bugün paylaşmak istediğim bir şey var. Haberi olanlar mutlak vardır. Ama haberdar olmayanlar tekrar haberdar olması gerekenler olabileceğini düşünerek kısa da olsa yazmak istediklerim var.

Açık öğretim fakültesinin ikinci üniversite isimli bir programı var. Lisans eğitimi diploması alan insanlar için. Değişik alanlar var. Ben dört yıl önce yalnızca üniversite diplomamı götürerek felsefe bölümüne kaydoldum. Üç gün önce mezun oldum. başka türlü okumayacağım kitaplar okudum. Daha pek çok yararı oldu.

Bence düşünülmesi gereken bir olanak. Öğrenince kendinizi seviyorsunuz.  kendinizi sevdikçe daha çoğunu öğrenesiniz geliyor..

Üstelik Açık Öğretim, bilmiyorum dünyadaki benzerleri nasıl ancak benim okuduğum okul mükemmel!

Açık öğretim, ikinci üniversite anahtar sözcükleri yeterli. Şimdiden kolay gelsin...

Yıldırım Beyatlı Doğan” demiş.. Sağolsun.

Gereği ilgi ve bilginize… Ahsen OKYAR

28Haz/140

Taraklı – Göynük Seyahati TEŞEKKÜRÜ -15

  28 Haziran / 2 Temmuz 2013 tarihleri arasında Bosna-Hersek, Sırbistan seyahatinde beraber olduğumuz arkadaşlarımızla 8 Haziran 2014 Pazar günü Sakarya Taraklı’da biraraya geldik. Gün içinde Göynük’e de geçerek tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ettik.

8 Haziran 2014 Pazar günü sabahın erken saatlerinde başlayan beraberliğimiz günün geç vakitlerine kadar sürdü.

Gün boyu fedakarlıklarıyla en güzel geleneksel Türk misafirperverliğini gösteren 

Huriye – İşadamı Necati Pilavcı’ya

Kafilemizin değerli üyeleri;

Harita Mühendisi Ali Kahraman’a,

İnşaat Y. Mühendisi Coşkun Karakadılar’a

Elvan - Makine Mühendisi Çetin Mut’a

Emine - Ziraat Mühendisi Hasan Uzunhasanoğlu’na,

Ayşe - Dr. İsmail Çapcı’ya,

Ümran - Prof. Dr. Mesut Gür’e

Ecz. Fatma - Bakan Danışmanı Mesut Uğur’a,

Halime - Endüstri Mühendisi Mustafa Toka’ya,

Güler - Av. Naci Kara’ya, 

Alperen Çapcı, Zeynep Gökçen Okyar ve Edanur Çapcı’ya

Yunuspaşa Camii emekli imam hatibi Ali Saraç hocamıza

TEŞEKKÜR EDERİM.

Ahsen OKYAR

28Haz/140

Pembe Kayalar

10155638_1402314483371896_2052800943_n  Pembe Kayalar  ve değerli hemşehrim Hatice Kılınç hanımefendinin izni ile..

28Haz/140

ÖNYARGI İLE EKMELEDDİN İHSANOĞLU HEZEYANLARI – Yrd. Doç. Dr. Sakin ÖNER

sakin önerÖNYARGI İLE EKMELEDDİN İHSANOĞLU HEZEYANLARI - Yrd. Doç. Dr. Sakin ÖNER

Siyasi iktidar, muhalefetin Cumhurbaşkanlığı adayı olarak bir ortak “çatı adayı” açıkladıktan sonra, uğradığı şaşkınlığı hâlâ üzerinden atamadı. İktidar, önce büyük muhalefet partileri CHP ve MHP’nin uzlaşabileceklerine, sonra Prof. Dr. Ekmeleddin İHSANOĞLU gibi ezberlerini bozan bir “çatı adayı” üzerinde anlaşabileceklerine inanmıyordu. Fakat, anlaşma gerçekleşti ve sürpriz bir adayla yarışa girildi. Böylece AKP’nin bütün hesapları ve ezberi bozuldu.

Başbakan ve sözcüleri, hâlâ adaya yönelik olumsuz hiçbir olumsuz söz söyleyemediler. Ayrıca hâlâ İHSANOĞLU’na karşı bir seçim stratejisi geliştiremediler. Çünkü kendi kullanacakları din, tarih, kültür, gelenek, vatan, millet, dış politika gibi konular, haksızlığa kafa tutan ve kavgacı tavırlar, İhsanoğlu’na karşı kullanılamayacak. Kullanıldığı zaman da İhsanoğu’nu olumsuz değil, olumlu etkileyecek. Çünkü, millî, manevî, kültürel ve dış politika konularında karşısına çıkacak hiçbir aday İhsanoğlu ile yarışamayacak.

27Haz/140

Hoş Geldin 11 Ayın Sultanı

imagesOruç-Kuyusunda-Sabret-Ki…

27Haz/140

26 Haziran Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Günü yürüyüşü

  26 Haziran 2014 Perşembe / Kocaeli’de sivil toplum kuruluşları, 26 Haziran Dünya Uyuşturucu ile Mücade Gününde bonzai isimli uyuşturucunun yayılmasına karşı bir yürüyüş düzenledi.

27Haz/140

Taraklı da 300 YILLIK HÜSEYİN AĞA ÇEŞMESİ ve 7 ASIRLIK ÇINAR AĞACI -13

   08 Haziran 2014 Pazar / Osmanlı geleneğinde fethedilen yerlere Çınar Ağacı dikilirdi. Bu Çınar ağacınında 1293-1294 yıllarında Taraklı fethedildiğinde dikilen ağaç olduğuna inanılmaktadır. Bizde Taraklı gezimizi bu Ulu çınarın altında fotoğraf çekilerek tamamladık.

27Haz/140

Şehit Münir Burhan KÂFİLİ Türkmen Diye Şehit edildi. / Sadun KÖPRÜLÜ

CTN_6254_thumbŞehit Münir Burhan KÂFİLİ Türkmen Diye Şehit edildi. / Sadun KÖPRÜLÜ

Bu Milli davamız ne kadar çetin olsa da, yolları baskı, engellerle donatılırsa da çevirtilirse de, ama Yurdunu, Toprağını, Bayrağını Milletini Düşününler, Kanını, canını göze almadan özveri olmaktan hiçbir zaman geri duramazlar ve yan duramazlar.

İşte Şehidimiz KÂFİLİ bu yiğitlerden, kahramandan birisidir, 20 sene Arap BAAS Partisine karşı hapishane mücadelesinden sonra yine evde oturmadı, hayatını düşünmeden yoluna deva etmeye başladı. birçok çalışmalarda bulundu, seçimlerde ön sırada insanları aydınlattı, bilgi verdi, durmadan konuştu, dava yolunda koştu varlığını gösterdi.

Diktatör Saddam Rejimine Karşı uzun yıllardan beri mücadele eden 20 yıl gençliğini dört duvar arasında geçiren değerli, kan kardeşim Münir Kafili haince katılar, canılar tarafından bu gün Türkmen şehri Kerkük’te şehit edilmiştir, uzun yıllar Abu Garip Özel Siyasi Hapishanesinde birlikte yemeğiz, suyumuz, ekmeğimiz, oturmamız,   kalkmamız, uyumamız bir arada olarak, acı, dolu, hasret, işkence dolu mücadeleli günleri yaşadık, hapishanenin dört duvarını, Polat, demir kapılarını paylaştık, ben, İzzettin Tuzlu, Şehit Yaşar Cengiz, Dayı Enver Neftçi, Sadık ARAFAT ve öteki kan kardeşlerimizle, soydaşlarımızla Sefertası Söylenen yemeğimiz, bir aradaydı, hiç korku, bilmedik, uzun yıllar bıkmadık tam 20 yıl hapishane duvarından kurtuluşla Özgürlüğe kavuşarak, yeni hayat kurmakla uğraşarak.