Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
29May/210

Nostalji; 20 sene önce: Gazeteler, 29 Ocak 2001 Pazartesi

IMG_3159

23Tem/160

DÜNYA VERİLERLE KARAR VERİYOR BİZ İDEOLOJİYLE – Doç.Dr. Selçuk ŞİRİN

b6d7090a321aeca0f529ab265a288b1b_XL

DÜNYA VERİLERLE KARAR VERİYOR BİZ İDEOLOJİYLE - Doç.Dr. Selçuk ŞİRİN

Kalkınma, eğitim ilişkisi üzerine pek çok çalışması olan istatistikçi Doç. Dr. Selçuk Şirin’e göre, Türkiye’nin en büyük sorunu, kararların alınma şekliyle ilgili yani yönetişim. Şirin, “Dünya, veriye dayalı karar verme stratejisini tercih ediyor. Türkiye’de ise öncelikler, verilerle değil, ideolojik gözlüklerle belirleniyor” diyor.

Semin Gümüşel GÜNER

9Nis/150

Türkiye, Abdülhamid döneminden çok geride – Samet ALTINTAŞ

vahdettin  Türkiye, Abdülhamid döneminden çok geride - Samet ALTINTAŞ 5 Nisan 2015, Pazar http://www.zaman.com.tr/pazar_turkiye-abdulhamid-doneminden-cok-geride_2287174.html

3Mar/140

EMİNE IŞINSU ve İSKENDER ÖKSÜZ İLE SOHBET – SELİM EFE ERDEM

SAM_0163 - KopyaEMİNE IŞINSU VE İSKENDER ÖKSÜZ İLE SOHBET - Röportaj: SELİM EFE ERDEM

Yazar Emine Işınsu ile eşi Prof. Dr. İskender Öksüz, 41 yıldır evli. 70’li yıllarda millilyetçi harekete yön veren Töre Dergisi’nin sahibi Işınsu ile 68 kuşağında ODTÜ’de akademisyen olan Öksüz’ün hayatı, Türkiye’nin yakın tarihinin aynası gibi. Çiftin Ankara’daki mütevazı evine konuk olduk, bitmeyen aşklarından darbelerin perde arkasına her şeyi konuştuk.

TARİH 1970’i gösterdiğinde, Emine Işınsu ve İskender Öksüz, Türkiye’nin tanınmış yazar ve akademisyenleriydi. Birbirlerini arkadaş olarak tanıyorlardı. Bir akşam yemeğinden sonra evliliğe uzanan aşkları başlamıştı. Öksüz ve Işınsu’ya göre, söylendiğinin aksine evlilik aşkı öldürmüyor, hatta onlarınki her geçen yıl daha güçlü bir aşk haline gelmiş. Öksüz ve Emine Işınsu, o yılları şöyle anlatıyor:

Prof. Dr. İskender ÖKSÜZ: Ankara’da İbrahim Metin isimli arkadaşımızın evinde tanıştık. Yıl 1969-70 olmalı. Orada bir elektriklenme olmuştu.

Emine IŞINSU: (Genelde kadınlar başlatır ama) Bizde tersi oldu, elektrik kocamdan başladı.

Prof. Dr. İskender ÖKSÜZ:  O sırada ODTÜ’de yardımcı profesördüm. Işınsu da tanınmış bir yazardı. Küçük Dünya romanını okumuştum.

Emine IŞINSU: Yani beğeniyordu kitaplarımı. Vallahi o çok bilgiliydi. Yanında konuşamazdım önceleri. Evet, sessizliğe iterdi.