Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
29Şub/24Kapalı

OĞUZ KALELİOĞLU’NU TANIR MISINIZ? – Mustafa KÜPÇÜ

adsiz

OĞUZ KALELİOĞLU'NU TANIR MISINIZ? - Mustafa KÜPÇÜ

Oğuz Kalelioğlu’nu çocukluk yıllarımdan bu yana tanırım. 
Mahalle komşumuz, Tekel’de görevli Sadi Bey’in üç çocuğundan biriydi. İzmit’lilerin tanıdığı Muhasebeci Orhan Kalelioğlu’nun kardeşiydi.  
Mahalle sakinleri için sanki “Özel Kurye” gibiydi. Örneğin, rahmetli annem, “Oğuuuz” diye seslendiğinde; “Buyur Şükran teyze” diye bahçeye çıkar, annemin istediği bir şeyi hemen yerine getirirdi. 
Ben O’nu “Mahallemizin Tarzan’ı” diye tanımlardım.  
Kendisinden küçüklere sevgi ile, büyüklerine saygı ile yaklaşan, bize örnek olan bir insandı. 

29Şub/24Kapalı

Eskimeyen dostlarla…

20240224_155823

24 Şubat 2024 Cumartesi / Kocaeli Aydınlar Ocağı tarafından Sivil Toplum Merkezi'nde düzenlenen "Yenilenebilir Enerji ve Türkiye'nin Enerji Politikaları" konulu bir konferans düzenlendi. Konferansta Elektrik Yüksek Mühendisi Alper Türkten sunum gerçekleştirdi.

Yıllar önceki konferansında da dinleyenler birardaydı…

29Şub/24Kapalı

Mavi Kocaeli Gazetesi, 27 Şubat 2024 Salı

2024.02.27a

29Şub/24Kapalı

Türk Halk Müziği – Konser

429897248_10161286039833631_3464717088941027868_n

29Şub/24Kapalı

Merve Baykara Demirel’e; “Torunum Ahmet Efe” kitabı

20240222_205646

22 Şubat 2024 Perşembe / Yeğenim Merve Baykara Demirel’e; “Torunum Ahmet Efe” 376 sayfalık 79. kitabımı takdim ettim.

29Şub/24Kapalı

Ahilik Prensipleri

IMG-20240222-WA0012

28Şub/24Kapalı

Mavi Kocaeli Gazetesi, 27 Şubat 2024 Salı

2024.02.27b

28Şub/24Kapalı

Raif Kandemir ile hukuk ve Bahçecik üzerine… – Gül ANASAL

425286161_7583208435045353_975705807525436089_n

Raif Kandemir ile hukuk ve Bahçecik üzerine… - Gül ANASAL

Geçen hafta Çarşamba günü Kocaeli Dokümantasyon Merkezi toplantısında Yaşayan Tarih Sohbetleri konuğu Kocaeli’nin sevilen avukatı Raif Kandemir idi…

Açılış konuşmasına “Hoş geldiniz konuklar, bugün 21 Şubat 2024 Kocaeli Dokümantasyon Merkezi’nin Yaşayan Tarih Sohbetlerinin birinde daha hep birlikteyiz. Kocaeli Dokümantasyon Merkezi bugün özellikle öyle birisini buraya davet etti ki, herhalde çocukluğunda ‘bu çocuk mutlaka avukat olur’ diye, hani daha yeni yetmeliğinde insanlara mesleklerini o küçücük haliyle ifade ederler, yüzünden okunur, konuşmasından anlaşılır ya Raif Bey’de onlardan birisi olmuştur diye düşünüyorum. Ne mutlu ki bize onu avukat olarak tanıyoruz ama kendisi aynı zamanda iyi bir yazar, makaleleriyle hatta biraz önce duydum, hazırladığı iki roman dosyasıyla yani yazım dünyasında da eserler veren bir kişi. Ve öyle bir aileye doğmuş ki, bir asker ailesi. Kıbrıs mücahitliğinden de çok önemli anekdotlar sunabilecek bir aileden gelebilen bir kişilik Sayın Raif Kandemir. Dahası Bahçecik doğumlu olarak Bahçecik’in meşhur Kandemir ailesinin bir ferdi olarak bize hem Kandemir ailesini hem de Bahçecik’i anlatabilecek bir kişiyi misafir ediyoruz. Ayrıca da İzmit ve çevresi kasabaları, köyleriyle burası bir göç bölgesi. Tüm Anadolu’yu bağrında toplayan bir İstanbul vardır birde İzmit vardır iyi bildiğimiz. Rize’nin Güneysu’larından buraya kadar gelmiş bir serüvenin de anlatıcısı olarak burada Sayın Raif Kandemir. Hoş geldiniz” diyerek sözü Raif Kandemir e bırakıyor Müzeyyen Ünal.

28Şub/24Kapalı

Kandıra Şiir Akşamlarına bekleniyoruz….

WhatsApp Görsel 2024-02-26 saat 20.03.35_87a57f16

28Şub/24Kapalı

Ahmet Efe Küçük’e; “Torunum Ahmet Efe” kitabı

IMG-20240223-WA0128

22 Şubat 2024 Perşembe /  EmexOtel’deki başarılı sunumu sonrasında Torunum Ahmet Efe Küçük’e ;  “Torunum Ahmet Efe” isimli 376 sayfalık 79. kitabımı takdim ettim.

28Şub/240

Nostalji; 20 sene önce BUGÜN: Derince Express Gazetesi, 28 Şubat 2004 Cumartesi

2004.02.28a

28Şub/24Kapalı

Narsistin özellikleri

c593e43917ee910a379bdc7ac2dfb2fd

27Şub/24Kapalı

Eski Dostlar kuruluşunu 4 başkanla kutladı

1

Rahmetli Mustafa Ersoy, Fikret Balcı ve Emin Saka tarafından 1966 yılında kurulan “Kocaeli ve Kocaelispor’u seven Eski Dostlar Grubu” kuruluşunun 58’nci yılını ve 390’ıncı toplantısını Pasha Palas Otel’de yaptı. Toplantıya Kocaelispor’un başkanı Engin Koyun, önceki dönemlerde başkanlık yapan İsmet Kaya, İbrahim Saral ve Rafet Kırgız ile grubun üyeleri katıldı

Eski Dostlar, kuruluşunun 58’nci yılını ve 390’ıncı toplantısı Orhan Balcı, Birol Öztürk, Mehmet Akif Şen, Yasin Şengel, Yakup Kalmuk, Mustafa Elbi ve Tamer Tüfekçi’den oluşan komisyonun ev sahipliğinde Pasha Palas Otel’de gerçekleşti.

TOPLANTIYA KATILAN ESKİ DOSTLAR                            Rahmetli Mustafa Ersoy, Fikret Balcı, ve Emin Saka tarafından 1966 yılında kurulan “Kocaeli ve Kocaelispor’u seven Eski Dostlar Grubu”nun bu birlikteliğine Kocaelispor mevcut başkanı Engin Koyun, yönetim kurulu üyesi Orhan Dönmez, önceki dönem başkanlarından İsmet Kaya, İbrahim Saral, Rafet Kırgız, grup üyeleri Durmuş Ali Yalnız, Rahmi Tüfekçi, Yetkin Saner, Remzi Aybar, Reha Yıldırım, Ahsen Okyar, İshak Aktaş, Av. Raif Kandemir, Enver Kılıç, Hamza Baştürk, Mehmet Akif Şen, Kamuran Öner, Halim Dedeoğlu, Rıdvan Tokgöz, Cemil Çetin, Mustafa Güner, Tayfun Ersöz, Erdinç Özden, Tahir Ersöz, İbrahim Kolay, Kamil Yıldız, Mehmet Çınar, Ertan Süral, Özkan Demirer, Elazığ’dan gelen Necdet Sezgenç, Melih zeteci, İbrahim Çizer, Ekin Akyollu, Mehmet Açık, komisyon üyeleri Orhan Balcı, Birol Öztürk, Mehmet Akif Şen, Yasin Şengel, Yakup Kalmuk, Mustafa Elbi, Tamer Tüfekçi ve misafirler katıldı.

ARAMIZDAN AYRILANLAR İÇİN SAYGI DURUŞU

Toplantının yönetimini üstlenen Orhan Balcı’nın kuruluş kutlamasını ve 390. toplantıyı gerçekleştiren komisyon üyeler ile birlikte yaptığı açılış konuşmasının ardından grubun kuruluşundan bu yana yaşamını yitiren İbrahim Küçükörs, Fuat Özçelebi, Hüseyin Özlem, Şükrü Baydar, İrfan Yeni, Fikret Ok, Orhan Saka, Burhan Balkaya, Necati Batgün, Av. Ömer Türkçakal, Mustafa Ersoy, Mustafa Serdar, Kemal Şenyontar, Turgut Kolukısaoğlu, Şehabettin Süloğlu, Av. Turgut Kayı, Yakup Şensöz, Remzi Çakar, Dr. Rıdvan Atay, Fikret Balcı, Necdet Balcı, Şefik Güler, Rıza Saka, Nasut Kayalı, Şükrü Kuşaksız, Yıldırım Akyollu, Ahmet Topçu, Ahmet Küçükörs, Nihat Kanbur, Hayati Terzi, Fikret Özalp, Selehattin Öztop, Av. Yılmaz Güler, Av. Hayrettin Çetinkaya, Çetin Atan, Emin Saka, Hilmi Girgin, Günay Gülcü ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu.

Toplantının ilk bölümünde Kocaelispor’un altyapısından sorumlu yönetim kurulu üyesi Razfet Kırgız ve Kocaelispor Kulübü Başkanı Engin Koyun görüşlerini paylaştı.

YEŞİL SİYAH BİLEKLİKLER TANITILDI

Toplantıya katılan, kayyum yönetiminde başkanlık yapan günümüzde altyapıdan sorumlu yönetim kurulu üyesi olan Rafet Kırgız, ilkokul ziyaretlerinde çocukların Kocaelispor ile tanışması için iş insanlarının katkılarıyla yaptırılan yeşil siyah renkteki bileklikleri tanıtarak grup üyelerine torunlarına vermek üzere hediye etti.

KOYUN, “SÜPER LİG’E YÜKSELECEĞİZ”

Kocaelispor Kulübü Başkanı Engin Koyun, göreve geldiğimiz ilk dönemde ledlere kendi firmalarımızın reklamını veriyorduk. Bugün artan ilgi ve birlik beraberlikle reklam alanlarımızda yer kalmadı. Kentteki birlik beraberlik arttığı müddetçe biz hedefimiz olan Süper Lig’e çıkacağız diyerek, teknik direktör değişikliğinin takımın oyununa artı motivasyon katacağına vurgu yaptı. Başkan Koyun, “Kentteki ve futbolseverlerdeki Kocaelispor sevgisinin biz yöneticilere güç veriyor. Onların bu sevgisine layik olmak için gayret sarfediyoruz” dedi

KOYUN, “MUHTEŞEM BİR TESİS YAPILACAK”

Kocaelispor Kulübü Başkanı Engin Koyun, Körfez İlçesi Sevindikli’de 75 bin metre kare alanda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve yapılacak olan Kocaelispor Tesisleri’nin Tahir Büyükakın’ın seçim beyannamesinde yer almasını sağladığını belirterek, profesyonel futbol takımlarına uygun tesis, kamp merkezi ve 7 açık futbol sahası olan Kocaelispor Tesisleri’nin yapılacağını açıkladı.

ÇETİN VE ERSÖZ’DEN ŞARKI, YALNIZ’DAN ŞİİRLER

Konuşmalar sonrasında Cemil Çetin’in seslendirdiği grup üyelerinin eşlik ettiği “Eski Dostlar” şarkısı hep birlikte söylendi. Tahir Ersöz’ün seslendirdiği “Haydar Haydar” şarkısı toplantıya damga vurdu.Durmuş Ali Yalnız’ın seslendirdiği şiirler ise beğeniyle dinlendi. Otelde her cuma ve cumartesi akşamları canlı müzik yapan Özgür Say’ın söylediği şarkılarla toplantı neşe içinde gerçekleşti. Oyun havalarında ise grup üyeleri pisti boş bırakmadı.

391. TOPLANTI 26 NİSAN’DA

Ramazan ayı nedeniyle mart ayı pas geçilecek. 391’inci toplantı 26 Nisan 2024 Cuma günü yapılacak. Bu toplantıyı düzenleyecek olan Kamuran Öner ile Özkan Demirer’e listeyi kuruluş yemeğini düzenleyen komisyondan Mehmet Akif Şen verdi.

27Şub/24Kapalı

Osman Bölükbaşı yaşasaydı, bugünkü siyasetçilere neler derdi? – M.Tanzer ÜNAL

osman-bolukbasi

Osman Bölükbaşı yaşasaydı, bugünkü siyasetçilere neler derdi? - M.Tanzer ÜNAL

Osman Bölükbaşı…

Genç kuşaklar onu tanımaz.

O, uzun yıllar Türk siyasetinin en renkli kişisiydi.

Bizim gibi 70’liklerin belleğinden hiç silinmeyen bir siyasetçi…

Nutukları, esprileri ve hazırcevaplığı ile kitleleri hep peşinden sürüklerdi.

Doğuştan muhalifti, iktidarların hep korkulu rüyası oldu.

1911’de Kırşehir’de doğdu.

İyi eğitim aldı, İstanbul Erkek Lisesi’nden sonra Fransa’ya gitti, Paris Sorbonne Üniversitesi’ni matematikçi olarak bitirdi.

Öğretmenlik yaptı, devlette değişik görevlerde bulundu.

1946’da, Türkiye çok partili demokrasiye geçtiğinde siyasete girdi, 1950’de milletvekili seçildi, 1973 yılına kadar siyasette, siyasetin tam göbeğinde yer aldı.

Sözleriyle toplumu hem güldürdü, hem düşündürdü.

Eleştirdikleri kişiler hep zor durumda kaldı.

Bugün yaşasaydı, günümüz siyasetçileriyle ilgili kim bilir neler söylerdi neler…

Bir zamanlar TRT’ye takmıştı, sabah akşam TRT’yi eleştiriyordu, adı “Tırt Osman”a çıkmıştı.

Adı hiçbir şaibeye karışmadı, hep tertemiz kaldı.

27Şub/24Kapalı

DÜŞÜK ZEKÂ İLE YÜKSEK MEDENİYET OLMAZ – Ruhittin SÖNMEZ

ruhittin s

DÜŞÜK ZEKÂ İLE YÜKSEK MEDENİYET OLMAZ - Ruhittin SÖNMEZ
Bilim adamları toplam 115 ülke vatandaşları arasında 1 milyon 691 bin 740 kişinin zekâ testine dayanarak bir rapor hazırlamışlar. Bu raporda ortaya çıkan sonuç çok üzücü ve düşündürücü:
Türkiye IQ (zekâ seviyesi) sıralamasında 105 ülke arasında 73’üncü oldu.
Bilindiği gibi bir kişinin normal zekâsı 100 zekâ puanı baz alınıyor. 100’ün üzeri ortalama üstü; 100’ün altı ise ortalamanın altı olarak kabul ediliyor. 70 IQ’nun altı zihinsel engelli olarak tanımlanıyor.
Zekâ seviyesi sanıldığı gibi sabit kalmıyormuş. Bazı kişiler veya toplumlarda zekâ seviyesi artış gösterirken, bazılarında düşüş olabiliyormuş.
Uluslararası IQ Araştırması ve Tespiti’ne göre, Türkiye’nin IQ’su son bir yılda 1,5 puan düştü ve 95,63 oldu. Buna karşılık özellikle Avrupa ülkeleri ve Doğu Asya ülkeleri halklarının IQ’larında artış görüldü.
2023 yıl sonu itibarıyla, en zeki ülke vatandaşları 107.54 ortalama ile Güney Koreliler oldu.
Güney Kore’yi 106.99 ile Çinliler, 106.84 ile İranlılar, 106.18’le Japonlar izliyor.
İlk 10’da yer alan diğer ülkelerde zekâ seviyesi (IQ oranı) Singapur’da 106.18; Avusturya, Kanada, Almanya, Slovenya, Moğolistan 102 puan mertebesinde.
İlk 10’da yer alan ülkelerde -Japonya hariç- zekâ ortalamalarında artışlar görüldü. Zekâsı en
çok artanlar Fransızlar, İtalyanlar ve İspanyollar oldu.
Türkiye’nin büyük kısmı ise orta zekalı veya alt sınıra yakın görünüyor. Türkiye adına 42.801 kişi test edildi ve zekâ oranı bir yıl önceye göre 1,5 puan azaldı.
Bangladeş, Romanya, Filipinler, Azerbaycan, Moldavya, Peru gibi ülkeler zekâ ortalaması sıralamasında bizim üzerimizde. Listenin en altında IQ ortalaması 90’ın da altında olan Nikaragua, Guetamala, Kongo, Angola, Gabon gibi ülkeler bulunuyor.

27Şub/24Kapalı

Yüreğimdeki Acı Hocalı

428649278_414397681088153_2648956074972322770_n

Hocalı soykırımının yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma programı

“Yüreğimdeki Acı Hocalı”

Konuşmacı: Rahmetli Milletvekilimiz Türk Dünyası'nın Asena'sı Ganire Paşayeva'nın Kız kardeşi Kemale Paşayeva

Tarih: 28 Şubat Çarşamba

Saat: 18.00 – 20.00

Yer: Leyla Atakan Şehir Kütüphanesi Toplantı Salonu - İZMİT

Vakti müsait olanlar davetlidir.

Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği

27Şub/24Kapalı

28 Şubat Çarşamba 14.00-16.00

IMG-20240222-WA0021

27Şub/24Kapalı

Melike Sözer Güngör’e; “Torunum Ahmet Efe” kitabı

20240222_205522

22 Şubat 2024 Perşembe / Yeğenim Melike Sözer Güngör’e;  “Torunum Ahmet Efe” isimli 376 sayfalık 79. kitabımı takdim ettim.

27Şub/24Kapalı

Yarın sabah;

63d3c1920066e78d80f4c462b93d3686

26Şub/24Kapalı

A. Efe Küçük; Müzik Terapiyi ilk Türkler uyguladı

7

22 Şubat 2024 Perşembe / Hasan Uzunhasanoğlu Başkanlığındaki Akça Koca Kültür Platformu 17. Gençlerle Başbaşa Programında 20. Konuşmacı Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Performans Bölümü 1. Sınıf öğrencisi Ahmet Efe Küçük “Müziğin İnsan Üzerindeki Etkisi” konusunda bilgi verdi.

Emex Otel’de gerçekleşen programa; Akça Koca Kültür Platformu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ahsen Okyar, KBB Kırsal Tarım ve Aromatik Bitkiler Koordinatörü Abdullah Köktürk, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bayrak, e. Kuruçeşme Belediye Başkanı Ali Kahraman, Dr. Halil İbrahim Kahraman, İGSAŞ Planlama ve Lojistik Müdürü Yavuz Çetin, Fevziye Camii e. Müezzini Ahmet Görgün Küçük, Kültür Okulları Kurucusu Ali Aydemir, Yalova Ü. Dr. Öğretim Üyesi Yunus Özen, e. İSKİ Yönetim Kurulu üyesi Musa Ordu, Ecz. Selçuk Arslan, Çukurovalılar Derneği Başkanı Erdoğan Davut, Körfez Marmara Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Esener Macil, Baykara Makinenin sahibi Hasan Baykara, Endüstri Müh. Mustafa Toka, Eczane Kalfası Hakan Demirel, Mali Danışman Burak Okyar, İnova Model Maket sahibi Cem Küçük, Ahmet Efe’nin yeğenleri; Kerem ve Kaan Okyar, kardeşi Mete Küçük, Yüksek Lisans Öğrencisi Ömer Faruk Kaçar, Makine Müh. Çetin Mut, İGSAŞ Birim Yöneticisi Uğur Karakahya, KBB Kültür İşleri Dairesi Proje sorumlusu Murat Açar, KOÜ Devlet Konservatuarı 2. sınıf öğrencisi İrem Özyurt,

20. Konuşmacı Ahmet Efe Küçük; “Sanatı anlamak veya sanatı icra etmek insan için çok değerlidir. Sanatın herhangi biriyle ilgilenmek gençlere hayata bir adım önde başlama fırsatı verecektir. Gençlerin sanat ile ilgilenmelerinin önündeki engeller kaldırılmalıdır.

Müzik Terapi 6 asır önce Türkler tarafından Hastane ortamında uygulanmış bir tedavi yöntemidir. İnsanın fiziksel ve ruhsal sağlığı tedavi edilir. Müzik terapide; rebap, ud, ney, dombra, çeng gibi enstrümanlar kullanılmaktadır.

Ahmet Efe; Viyolasıyla İnsanların duygu ölçmede kullanmak üzere 3 eser seslendirirken, dinleyiciler neler hissettiklerini açıkladı.

Efe’ye Plaket

İGSAŞ Planlama ve Lojistik Müdürü Yavuz Çetin, KBB Kırsal Tarım Aromatik Bitkiler Koordinatörü Abdullah Köktürk ve  Akça Koca Kültür Platformu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu birlikte Ahmet Efe Küçük’e plaketini takdim etti.

Efe’ye hediye

Dr. Halil İbrahim Kahraman ve Ayşegül Toka birlikte Ahmet Efe’ye Platformun hediyesini takdim ederken, Ecz. Selcuk Arslan’da Ahmet Efe’ye özel hediyesini verdi.

“Torunun Ahmet Efe” Kitabı

Akça Koca Kültür Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı ve Ahmet Efe Küçük’ün dedesi Ahsen Okyar “Torunum Ahmet Efe” ismini verdiği 376 sayfalık 79. Kitabını A. Efe Küçük’e takdim etti.