Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
30Kas/170

Kılıçdaroğlu’nun açıklamadıkları – Saygı ÖZTÜRK

SAM_1537_thumbKılıçdaroğlu’nun açıklamadıkları -  Saygı ÖZTÜRK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hesap uzmanı kökenli olduğu için bir belgenin sahte mi, değil mi olduğunu anlar, müfettiş titizliğiyle belgelerin izini sürmesini de bilir. Tabii günümüzde ortaya çıkan her belgeye “sahte” deme alışkanlığı var. Belgelerin sahte, montaj olduğu öne sürülüp üzerlerindeki gölgeyi dağıtma, bu belgeyi ortaya koyanları da itibarsızlaştırma yoluna gidilir. Bu olaylara alıştık. Doğru olsa bile “inkar” yolu seçilir.

3Kas/140

Askere yeni emir ve kapı üzerindeki işaretler.. / Saygı ÖZTÜRK

SAM_1537Askere yeni emir ve kapı üzerindeki işaretler.. / Saygı ÖZTÜRK

Askerler için “çarşı izni” önemlidir. Askeri birliğin dışına çıkmak, lokantaya gidip istediği yemeği yemek, çay içmek ayrı bir özlemdir. O gün kimlerin çarşı iznine çıkacağı okunur. “Tek tip” denilen üniformalar ütületilir, botlar boyatılır ve kahvaltıdan sonra çıkışlarına izin verilir.
Askerlerin üniformasını giyip çarşı iznine çıkarılması uygulaması önce turistik yörelerde kaldırıldı. Güneydoğu’da askere karşı bazı olumsuz tavırlar dikkate alındı ve Güneydoğu il ve ilçelerinde de, askerlerin “sivil kıyafetle” çarşıya çıkmalarına izin verildi. Sonra, bu uygulama yaygınlaştırıldı. O yüzdendir ki özellikle erleri, askeri öğrencileri üniformalı göremezsiniz.

17Tem/140

İşte sonuç: Türkiye giderek dindarlaşıyor – Saygı Öztürk

indirİşte sonuç: Türkiye giderek dindarlaşıyor - Saygı Öztürk

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaklaşık 550 bin liralık harcamayla, 21 bin 632 kişiyi kapsayan “Türkiye’de Dini Hayat Araştırması”nı TÜİK’e yaptırdı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Kendimizi her türlü sonuca hazırlamıştık. Gerçekten son derece şaşırtıcı sonuçlar çıktı” diyor. Araştırma sonuçlarıyla ilgili Diyanet, bir yorum yapmak yerine yorumu uzmanlara bırakıyor. Diyanet Strateji Dairesi Başkanı Sosyolog Necdet Subaşı’ya sonuçları sordum. Uzman gözüyle araştırmada “ters köşe” sonuçlar çıktığını belirtiyor, “Toplumun giderek dindarlaştığı kesin. ‘Dindarım’ demeyi önemli bir beyan, şeref olarak görüyorlar” diyor.

Araştırma yapılmadan önce de, “Türkiye’de halkın yüzde 99’u Müslüman” denilirdi. 550 bin liralık harcamadan sonra, bu oranın yüzde 99,2 olduğu ortaya çıktı. İslam dinine mensup olanların yüzde 77,5’i yani dörtte üçünden fazlası Hanefi, yüzde 11,1’i Şafi, yüzde 1’i Caferi mezhebine mensup. Yüz kişiden 6’sı ise hiçbir mezhebe mensup olmadığını belirtiyor.