Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
2Ara/130

Av. Ruhittin Sönmez’in 12.11.2013 tarihli Kocaeli Gazetesinde yayımlanan yazısı -33

20131112 Kocaeli Gazetesi R. Sönmez yazısı

1Ara/130

KOCAELİ AYDINLAR OCAĞI MENSUPLARI’NIN ÇANAKKALE SEYAHATİ / 4 Musa ORDU -32

001_thumb12KOCAELİ AYDINLAR OCAĞI MENSUPLARI’NIN ÇANAKKALE SEYAHATİ / 4 Musa ORDU -32

Bundan önceki yazımızda araba vapuru ile Çanakkale den karşı sahile geçtiğimizden bahsetmiştim.

Karşı sahile geçince, hayırlısı ile İzmit’e dönüş yolculuğumuz başlamış oldu. İzmit’ten hareketimizde olduğu gibi yine Kafile Başkanı Mustafa Bey yolculuğumuzun hayırlara vesile olması ve kazasız belasız bir yolculuk yapabilmemiz için El Ezher Mezunu Cemal Barış Bey kardeşimizden bir Aşrı Şerif okumasını rica etti.. Cemal Bey de bu defa her Yatsı Namazından sonra okunan ve halk arasında Amenerrasülü olarak bilinen BAKARA Suresinin son iki ayeti olan 285 ve 286 Ayetlerini o güzel sesiyle okudu. Kendisine teşekkür edildi.

Keşan istikametine doğru yolumuz devam ederken yeni sürprizlerle ile karşılaştık. Şöyle ki, araç komutanı Mustafa Kemal Cerrahoğlu ve arkadaşları kafilenin “EN“lerini seçmek için kendi aralarında gezi boyunca bir çalışma yapmışlar. Mustafa Bey bir ara mikrofona gelip, arkadaşlar size bir sürprizimiz var deyince tabi ki herkes merak etti. Nedir diye sorduğumuzda Mustafa Bey, gezi boyunca bir çalışma yaptıklarını ve çalışmanın neticesinde de kafilenin “EN” lerini tespit ettiklerini söyledi.. Yerimiz dar olduğu ve ekip de kalabalık olduğu için açıklanan isimlerin hepsini buraya yazmama imkanı olmadığı için örnek olması bakımından sadece birkaç kişinin isminden bahsedeceğim. Bu bakımdan buraya ismini yazmadıklarım sakın alınmasınlar.

30Kas/130

KOCAELİ AYDINLAR OCAĞI MENSUPLARI’NIN ÇANAKKALE SEYAHATİ / 3 Musa ORDU -31

001_thumb12KOCAELİ AYDINLAR OCAĞI MENSUPLARI’NIN ÇANAKKALE SEYAHATİ / 3 Musa ORDU -31

Bundan önceki yazımızda 39.Şuranın ikinci gün çalışmalarının da tamamlandığını ve akşam üzeri saat 22.oo sıralarında otelimize gittiğimizden bahsetmiştim.

Şuranın 3. Günü programı saat 9.30 da başlayacaktı. Bunun için sabah 9.oo sıralarında kaldığımız ARTUR Oteli de kahvaltılarımızı yaptıktan sonra tam zamanında Şuranın yapılacağı salonda yerlerimizi aldık. Şuranın bugünkü toplantısında, ilk günkü toplantıda kurulan Sonuç Bildirisi Hazırlama Komisyonunun hazırlamış olduğu 39. Şura Sonuç Bildirisinin okunması icap ediyordu. Nitekim toplantı başlayınca salonda bulunan üyelere, komisyon tarafından Sonuç bildirisinin hazırlanmış olduğu ifade edilerek, bildirinin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür edildi. Arkasından da 13 madden ibaret olan üç sahifelik bildiri okundu. Okuma işlemi tamamlandıktan sonra bazı üyeler söz alarak, bildiri ile alakalı düşünce ve kanaatlerini açıkladılar. Konuşanların tamamı bildirinin iyi hazırlanmış olduğunu, günümüz meselelerinin vukufiyetle dile getirilmiş olduğunu ifade ederek, onlarda bildiriyi hazırlayanlara ayrı ayrı teşekkür ettiler. Yapılan bu değerlendirme konuşmalarından son 2014 Yılı Mayıs Ayındaki 40. Şuranın Azerbaycan’da yapılacağı üyelere bir defa daha duyuruldu. 40. Şuranın Can Azerbaycan da yapılacak olması salonda bulunanlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Son olarak, Aydınlar Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal tarafından bir değerlendirme konuşması yapıldı. Genel Başkanın yapmış olduğu bu değerlendirme ve kapanış konuşmasından sonra üç gündür devam etmekte olan 39. Şura çalışmaları tamamlanmış oldu. Bunun üzerine orada bulunan üyeler birbirleriyle vedalaşmak suretiyle salondan ayrıldılar

29Kas/130

KOCAEL İ AYDINLAR OCAĞI MENSUPLARI’NIN ÇANAKKALE SEYAHATİ / 2 Musa ORDU -30

001_thumb12KOCAEL İ AYDINLAR OCAĞI MENSUPLARI’NIN ÇANAKKALE SEYAHATİ (2 ) -Musa ORDU Kocaeli Aydınlar Ocağı İlim İstişare Kurulu Üyesi

Bundan önceki yazımızda 39. Şuranın birinci günü çalışmalarının tamamlandığını ve akşam üzeri dinlenmek üzere kaldığımız Otel ARTUR’a gittiğimizden bahsetmiştim.

Ertesi günü sabahleyin saat 5.30 da kalkıp yakınımızda bulunan bir camiye Sabah Namazını kılmak üzere giderken yolda 25 - 30 kişilik bir grubun hızlı hızlı yürümekte olduğunu gördüm. Birisine yaklaşarak hayrola sabah sabah böyle nereye gidiyorsunuz diye sordum. Amca, biz Sabah Namazına gidiyoruz diye cevap verdi. Peki siz böyle grup halinde nerden geliyorsunuz, kimsiniz? diye sorduğum da ise, Biz 1915 Ruhu Gençliğiyiz, biz böyle her sabah muhtelif camileri gezeriz dedi. Tabii ki bu durum çok hoşuma gitti. Biraz ileride bizim Kocaeli Ekibinden Cemal Barış ile karşılaştık. Yanında 7 yaşındaki oğlu Hasan Buğrahan Barış da vardı. Hep beraber camiye vardık. Allah’ın izniyle Sabah Namazını kıldıktan sonra İmam Efendiden cami hakkında bilgi aldık. Caminin ismi Yalı Cami olup, yapılış tarihi çok eski imiş. Cami çıkışında Cemal Bey gençlerin fotoğrafını çekti. Ayrılırken gençler bizi kahvaltıya davet etti. Fakat Biz kendilerine teşekkür ederek otelimize döndük.

Şuranın ikinci günkü çalışmaları, saat 9.30 da başlayacaktı Bu bakımdan sabah 8,3o sıralarında kahvaltı yaptıktan sonra Çanakkale’yi biraz olsun tanıyabilmek için çevreyi dolaştık, deniz kenarında gezdik. Deniz kenarı biraz İzmir’in Kordon boyuna benziyor. Ancak. Burada yollar ve yaya kaldırımları biraz daha geniş. Çanakkale de birçok yüksek binalar yapılmış. Dikkatimizi çeken bir diğer hususta otel isimlerinin tamamına yakınının yabancı isimli olmasıydı. Mesela ARTUR OTEL, TRUVA OTEL, HELEN OTEL, ANZAK OTEL vb. Bu arada şu hususu ifade eydim ki, otellere ve işyerlerine yabancı isim verme meselesi sadece Çanakkkale’ye mahsus bir hastalık değildir. Hepinizin bildiği üzere bilhassa büyük şehirlerimizde hemen hemen Türkçe isimli işyeri görmek pek mümkün değildir. Bu husus maalesef kanayan bir yaramız olarak devam etmektedir.

28Kas/130

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensupları’nın Çanakkale Seyahati / 1 Musa ORDU -29

001_thumb12Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensupları’nın Çanakkale Seyahati (1) – Musa ORDU

Aydınlar Ocakları'nın Kosova'da yapılan 38. Şurasında alınan karar gereğince, 2013 Kasım ayındaki, 39. Şuranın şehitler diyarı Çanakkale'de yapılmasına karar  verilmişti.

Alınan bu karar gereğince 1 - 3 Kasım 2013 tarihleri arasında yapılacak olan şuraya iştirak edeceklerin tespit edilmesi maksadıyla aylar öncesinden ocak mensuplarına  duyuru yapılarak katılma şartları ve uygulanacak olan program hakkında bilgi verilmişti . Verilen bilgiye göre 01 Kasım 2013 Cuma günü sabah saat  06.45 de Perşembe Pazarından hareket edilecek, 03 Kasım 2013 Pazar günü  akşam da dönülecekti.  Bu seyahate,
-Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Ruhittin Sönmez ve eşi  Dr. Ayşe Gülden Sönmez,
-İlim İstişare Kurulu Başkan Vekili  Mali Müşavir Ahsen Okyar,
-Ocak Sekreteri  Ziraat Mühendisi Hasan Uzunhasanoğlu,
-Harita Mühendisi  Ali Kahraman ve eşi Asuman   Kahraman,
-İSKİ Eski Yönetim Kuru Üyesi Musa Ordu ve Refikası Reyhan Ordu,
-Yeminli tercüman Cemal Barış ve eşi  Harita Müh. Hatice Nur Barış, Çocukları Hasan Buğrahan Barış,Hayrettin Gürsoy Barış, Cihan Fatih Barış,
-SEKA eski Daire Başkanlarından İlhan Özsoy,
-Yalova Ünv. Öğretim Görevlisi  Bilgisayar Öğretmeni Yunus Özen
-
Makine Mühendisi İsmail Kaya
-Tekniker İdris Türkten
-Kim.Yük Müh. Mustafa Görgün,
-Çevre Müh. Burak Elbay  iştirak etmişlerdir.

Ayrıca Sakarya Aydınlar Ocağı Başkanı Yrd.Doç. Dr. Mustafa Kemal Cerrahoğlu ve eşi Emel Cerrahoğlu,
-İş Adamı İnşaat Mühendisi Cengiz Arslan ve eşi Perihan Arslan,
-Sakarya Ünv. Elekt. Fak Öğretim Üyes Yrd. Doç. Dr. Türker Fedai Çavuş ekibimize dahil olmuşlardır.

27Kas/130

Çanakkale Dönüş Yolunda -28

SAM_7667

03 Kasım 2013 Pazar / Çanakkale dönüşü Keşan istikametine doğru yolumuz devam ederken yeni sürprizlerle ile karşılaştık. Şöyle ki, Kafile Başkanı Mustafa Bey bir ara mikrofona gelip, arkadaşlar size bir sürprizimiz var deyince tabi ki herkes merak etti. Nedir diye sorulduğunda gezi boyunca bir çalışma yaptıklarını ve çalışmanın neticesinde de kafilenin “EN” lerini tespit ettiklerini söyledi..

26Kas/130

Keşan Yenimuhacir Beldesi Rasim Kale ve Kardeşleri Camii -27

SAM_7640

03 Kasım 2013 Pazar / İzmit’e dönüş yolunda uğradığımız Edirne Keşan Yenimuhacir Beldesindeki Rasim Kale ve Kardeşleri Camiinde ikindi namazlarımızı eda etme fırsatı bulduk.

25Kas/130

Musa Ordu ağabey üç çeyrek asrı geride bıraktı -26

SAM_7633

03 Kasım 2013 Pazar / Keşan Yenimuhacir Beldesindeki ÖZ – EN Satır Et lokantasındaki yemek sonunda Musa Ordu’ya sürpriz yapıldı.

24Kas/130

Çanakkale’den ayrılış, Keşan Yenimuhacir’de satır köfte -25

SAM_7623

03 Kasım 2013 Pazar / Saat 12.00’de araba da hazır vaziyette bekliyor ve gelenlerin valizleri bagajlara yerleştirildi. 12.15 te kalkan araba vapuruna son yolcu olarak yetiştik. Dönüş yolculuğumuz Tekirdağ – İstanbul güzergahından yapılacağı için karşı sahile geçtik.

23Kas/130

Nusret Mayın Gemisi ile Çimen Kale ziyareti -24

4  03 Kasım 2013 Pazar / Çanakkale’den öğle saatine doğru ayrılmamız icap ediyordu. Bu durumda iki saate yakın bir zamanımız vardı. Bu sebeple kalan bu süreyi değerlendirmek için sahilde bulunan Nusret Mayın Gemisi ile hemen yanında bulunan Çimen Kaleyi ziyaret ettik. Müzelere giriş 60 yaşın üzerinde olanlar için ücretsizmiş. Bu bakımdan yaşı altmışın üzerinde olanlar giriş ücreti ödemeden girdi.

22Kas/130

AYDINLAR OCAĞI DERNEKLERİ 39. BÜYÜK ŞURASI SONUÇ BİLDİRİSİ -23

 DSC_0275_thumb  AYDINLAR OCAĞI DERNEKLERİ 39. BÜYÜK ŞURASI SONUÇ BİLDİRİSİ

Aydınlar Ocağı Dernekleri 39. Büyük Şurası 01-03 Kasım 2013 tarihleri arasında şehitler diyarı Çanakkale’de Çanakkale Aydınlar Ocağı Başkanı Abdullah Sarıca’nın ev sahipliğinde 28 Ocağımızın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Şuramıza Azerbaycan ve Kosova Aydınlar Ocaklarının yöneticileri de katılmışlardır.

21Kas/130

Çanakkale de 39. Şura Sonuç Bildirisinin yayınlanması -22

DSC_0288

03 Kasım 2013 Pazar / Şuranın 3. Günü programı saat 9.30 da başladı. İlk günkü toplantıda kurulan Sonuç Bildirisi Hazırlama Komisyonunun hazırlamış olduğu 13 madden ibaret olan üç sahifelik 39. Şura Sonuç Bildirisi Dr. Sakin Öner tarafından okundu.

20Kas/130

Çanakkale Aynalı Çarşı -21

SAM_7586

03 Kasım 2013 Pazar / Sabah erkenden tarihi Aynalı Çarşı’ya uğradık. Şura için gelen dostlarla da karşılaştık.

19Kas/130

Çanakkale’nin meşhur Peynir Helvacısı Kadir Yaşar -20

SAM_7583

03 Kasım 2013 Pazar / Çanakkale Helvacısı Kadir Yaşar usta Meşhur Peynir Helvası imalatçısı..

18Kas/130

Çanakkale de Ayak Paça -19

SAM_7577

03 Kasım 2013 Pazar /  Saat: 00.03 Çanakkale Saat Kulesi Meydanındaki Ayhan Özel’e ait Özel Çorba Salonunda Azerbaycan’dan gelen misafirimiz Emin Hasanli ile birlikte çorba içtik.

17Kas/130

Çanakkale de Halil Rüşdü Akgün Başkan ile karşılaştık -18

SAM_7570

İkinci günün akşamında Çanakkale sahilinde çay içmek için bir yer ararken yol üzerinde MHP MKYK Üyesi Av. Özcan Pehlivanoğlu ve Bursa Aydınlar Ocağı Başkanı İhsan Bilgiliyi arkadaşları ile birlikte otururken gördük. Bizi de davet ettiler. Masada bulunan MHP Çanakkale Belediye Başkan adayı Halil Rüşdü Akgün ile tanıştırıldım

16Kas/130

Çanakkale de Ecz. Nurhayat Canbay Karaca ve eşi Güngör Beyle tanıştık -17

Ç1    02 Kasım 2012 Cumartesi / Akşam yemeği sonrasında Kocaeli Aydınlar Ocağı internet sitesi 8. yıl kuruluş pastasını kestik. Toplantı sonrası Ecz. Nurhayat Canbay Karaca Hanımefendi ve eşi Güngör Karaca Beyle tanıştık.

15Kas/130

Çanakkale’deki ziyaretçimiz; Bahar Bal -16

SAM_7567

02 Kasım 2013 Cumartesi / Aydınlar Ocağı Dernekleri 39. Büyük Şurasının gerçekleştiği Çanakkale de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Japonca Öğretmenliği Bölümü 1.sınıf öğrencisi Bahar Bal ziyaretimize geldi.

14Kas/130

İnternet Sitemiz 8 yaşında -15

3

02 Kasım 2013 Cumartesi / Kocaeli Aydınlar Ocağı www.kocaeliaydinlarocagi.org.tr internet sitesi 01 Kasım 2006 tarihinde İzmit’te faaliyetine başladı. 8. kuruluş yılı pastası Çanakkale Çanak Otel'de gerçekleşen toplantıda kesildi.

13Kas/130

Çanakkale Muharebelerinin yapıldığı topraklarda -14

3 - Kopya

2 Kasım Cumartesi günü öğleden sonra saat 12.45 te 6 otobüs halinde araba vapuru ile karşı da bulunan Kilitbahir’e geçtik. Araba vapuru ile yolculuğumuz 10 dakika bile sürmedi. Karşıya geçince sahilde Dur Yolcu Abidesinin bütün haşmetiyle karşımızda durduğunu gördük.