Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
30Ara/170

Mesut Uğur üstattan, “Eski yıla veda, yeni yıla hoş geldin” mesajı

14_thumbKıymetli Dostlar - Mesut UĞUR

Ölçemediğin şeyi yönetemezsin. Zaman farklı birimlerle ölçülmekte. Yaptıklarımız; zaman ölçüleri birimleri dakika, saat, gün bazında anlamsız kalabilirken ay, yıl, dekad bazında daha fazla anlam ifade ediyor. 

Bazı şeylerin zaman bazında netice vermesi anlam kazanması için uzun intervallere ihtiyaç var. Siyasi seçimler 4 yılda bir, bazı atamalar 4 yıl için gibi. Bu intervallerde iz bırakmak kısmen kendi irademizde kısmen ortamın şartlarına bağlı; mevkiin ne kadar yüksekse karar verme yetkinde o kadar fazla, yani iz bırakabilme olasılığın o kadar fazla oluyor. İnsanın bilgi birikimi, görgüsü, vizyonu değişim ve dönüşüm yapabilecek seviyede olsa dahi mevkii yeterli olmayınca  kalıcı etki bırakacak, iz bırakacak işler yapamıyor.

Ben 3 Aralık 2017 itibarıyla kamudaki danışmanlık görevinden emekli oldum.

Brexit oylamasında kendisinin görüşünde olmayanların galip gelmesi nedeniyle Büyük Britanya başkanı David Cameron’un söylediği şu söz çok hoşuma gitmişti: Büyük Britanya çok köklü, kurumsal ve büyük bir devlettir. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra yeni liderler çıkaracaktır. Bu nedenle başbakanlık görevimi bırakıyorum.

7Haz/140

İngiltere daha çok mesleki eğitim değil, derece ihtiyacı – Mesut UĞUR

mesut uğurKıymetli Dostlar,

Çıraklıkla yapılan meslek eğitimi (3-4 gün iş  yeri, 1-2 gün okul) olan ülkelerin ürettikleri malların kalitesi hem üst düzeyde, hem de genç işsizlik en az bu ülkelerde var.

Bir çok ülke üniversite mezunu genç işsizleri kendilerine dert yaparken Türkiye olarak biz bunu dert yapmıyoruz. Her gencimiz üniversiteyi bitirsin, ondan sonra işsiz kalırsa İşkur’un sınırsız kaynaklarıyla onlara tekrar meslek edindiririz diye düşünüyoruz. İşkur kaynakları da sınırlı. Bu kaynaklar üniversiteden yeni mezun olup iş bulamayanlara değil uzun yıllar çalıştıktan sonra orta yaşta işten çıkarılmış veya kendi işini kurup başarılı olamamış kişilerin tekrar meslek hayatına döndürülmeleri için kullanılmalı.

Üniversiteye gitmesi normalde mümkün olmayan fakat ülkemizdeki gibi bir şekilde üniversiteye yerleştirilen (YÖK insan kaynakları planlamasını ciddiye aldığını, ihtiyaca göre kontenjan açtığına 18 yıldır tanık olmadım), 2 yıl veya 4 yıl doğru dürüst bir şey öğretilemeyen on binlerce gence ayrılan kaynak ve daha sonra ellerindeki bu diplomalarla iş bulamadıkları için İşkur tarafından meslek edindirme kursuna gönderilen, cebine harçlık konulan bu on binlere ayrılan kaynak,  bizi şimdiye kadar koyduğumuz hedeflere taşımadığı gibi bundan sonra da taşıması zor olacak. (Kamu plansız şekilde üniversite bitirtilen gençleri kendi okudukları meslekleri dışında istihdam etmektedir, mesela polis olarak).