Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
13Nis/210

CHP Kocaeli afişlerin kaldırılmasına tepki gösterdi

kapak_144012

CHP Kocaeli afişlerin kaldırılmasına tepki gösterdi

CHP Kocaeli tarafından asılan ‘128 milyar dolar nerede’ yazılı afişler kaldırıldı. CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı ve yönetimi külliye fotoğrafı bulunmayan afişlerin kaldırılmasına tepki gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Örgütü tarafından İzmit’in çeşitli noktalarına asılan ‘128 milyon dolara nerede?’ yazılı afişler söküldü.

Afişlerin söküldüğünü haber alan CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, İl Yönetim Kurulu üyeleri ve CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeli tarafından işlemin yapıldığını gördü.

Büyükşehir Belediyesi personelleri afişleri, polis talimatıyla söktüklerini ifade etti. Konuyla ilgili tutanak tutulmasını talep eden CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, polis ekipleri ile görüştü.

Söz konusu afişlerde külliye resminin olmadığını belirten Başkan Yıldızlı, “Bizim külliye ile işimiz yok. Kimseye de bir hakaret etmişliğimiz yok. Herkesin farklı cevaplar verdiği ancak Merkez Bankası rezervlerinden nereye gittiği belli olmayan 128 Milyar Dolar’ın nerede olduğunu soruyoruz” açıklamasında buldu.

https://www.7x24kocaeli.com/gundem/chp-kocaeli-afislerin-kaldirilmasina-tepki-gosterdi-h18387.html?fbclid=

Kategori: Kişisel Yorum yok
19Ara/200

Fevzi Genç kardeşimizi kaybettiğimizin 12. günü..

IMG-8459

8 Aralık 2020 Salı / Fevzi Genç kardeşimizi 7 Aralık Pazartesi günü Saat; 16.00  sularında kaybettik..

11Ara/201

Yalçın Şakacı kardeşimi de kaybettik..

DSCN0368_thumb

11 Aralık 2020 Cuma / Saat: 17.45’te Ahmet Şakacı kardeşim aradı.. “Demin bildirdiler İzmit Devlet Hastanesinde tedavi gören ailemizin büyüğü Yalçın Şakacı abimi maalesef kaybettik..” dedi..

Yalçın kardeşim, 29 Kasım 2020 Pazar günü öğleden önce Kandıra’ya geçerken yengemiz hanımefendi ile birlikte Kocabayramlar’a ziyaretimize geldi ve helalleşmek için buradayım, haberin olsun dedi. Bir saate yakın çardakta sohbet ettik. Ayrılırken de helalleştik.

Yalçın Şakacı kardeşim yarın(Cumartesi) öğle namazına müteakip Kandıra Ahmatlı Köyünden ebediyete uğurlanacak.. Ve Ahmatlı Kabristanına defnedilecek..

Kocaeli Müftülüğü Din Hizmetleri Şefliğinden emekli Yalçın Şakacı kardeşime Rabbim rahmet eylesin.

Malike Yengemiz hanımefendi, oğulları Yasin ve Serkan Şakacı, kızı Yasemin Ergün, kardeşi Ahmet Şakacı başta olmak üzere yakınları ve sevenlerine başsağlığı ve sabır dilerim.

IMG_7740

29 Kasım 2020 Pazar / Saat: 11.30 suları Kocabayramlar da Çardak’ta.. Yalçın Şakacı, Ahsen Okyar

Kategori: Kişisel 1 yorum
25Kas/200

Dört arkadaş, yaklaşık 3 hafta süren bir Covid 19 hastalık süreci yaşadık, – Özhan ATALAY

indir

Dört arkadaş, yaklaşık 3 hafta süren bir Covid 21 hastalık süreci yaşadık, - Özhan ATALAY

Herkese Merhaba;
Dört arkadaş, yaklaşık 3 hafta süren bir Covid 21 hastalık süreci yaşadık, bir haftayı hastanede geçirdim, tamamen iyileştim. Bir arkadaşımız hala hastanede tedavi görüyor.
Bu durum başımıza geldiğinde bilgilerimizin ne kadar yetersiz ve eksik olduğunu anladık. Covid maalesef ki artık hepimizin evlerine yaklaşmış durumda, webdeki bilgiler bölük pörçük, şahsi bilgilerimiz yetersiz kaldı, ne yapacağımızı şaşırdık. Aynı şeyleri yaşamamanız için tecrübelerimizi paylaşmak istiyorum.

14Eki/200

Gezilip Görülecek Şehirlerimizden Edirne – Dr. H. İbrahim KAHRAMAN

h i kahramanGezilip Görülecek Şehirlerimizden Edirne – Dr. H. İbrahim KAHRAMAN

Edirne ülkemizin kuzey batı köşesindedir. Yunanistan Bulgaristan sınırımızdaki bu şehrimiz 1361'de fethedilmiş ve Osmanlı Devletimize 1365-1453 yılları arasında başkentlik yapmıştır. Romalılar devrinde de, İpek yolu üzerinde olması sebebiyle önemli bir yerleşim yeri olan bu bölge, 1361 yılında 1.Murat döneminde, Osmanlı topraklarına katılmış ve Bursa'dan sonra 100 yıl kadar süre ile başşehir olmuştur. 1.Dünya savaşında Bulgarların, 1920 yılında ise Yunanlıların işgalini yaşayan bu şehrimiz 1923'de Lozan antlaşması ile işgalden kurtarılır ve ülkemizin Avrupa'ya açılan kapısı olarak bugünkü konumuna ulaşır.

Kocaeli'den Edirne'ye gidişimizde Kuzey Marmara otoyolunu kullandık. Yeni açılan bu yol birbirini takip eden toplam 10 km.yi bulan tünelleri ve değişik uzunluktaki viyadükleri ile önemli bir ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Yavuz Sultan Selim köprüsü geçiş ücreti dahil 200 km yi bulan bu ulaşım yolu 100 tl ye yakın bir bedel yükü getirmekle beraber ciddi bir zaman tasarrufu ile rahat bir yolculuk imkanı sağlamaktadır. Silivri-Edirne arasındaki devlet otoyolu 160 km.dir ve bu bölümde 11 lira bedel alınıyor.

18Eyl/200

Devletli Eniştemiz Tuncer Akşener’i ziyaret..

IMG_3570

4 Eylül 2020 Cuma / Av. Zeki Hacıibrahimoğlu büyüğümüz oğlu Hakan Hacıibrahimoğlu ile birlikte ziyaretime geldi.

14Eyl/200

Darağacında 9 Yiğit (12 Eylül Karası) – Cafer GENÇ

119143392_171275641230290_245652625991838124_nDarağacında 9 Yiğit (12 Eylül Karası) - Cafer GENÇ

Eylül... Sizler, eylülü nasıl bilirsiniz, eylülde neler düşünürsünüz, eylül için ne söylersiniz bilemiyorum ama, ben, sizlere eylülün bana düşündürdüklerini, çağrıştırdıklarını söylemek istiyorum.

Eylül, resmi olarak yaz mevsiminin sona erdiğini belirten aydır.

Eylül, yaşlılara, hayatın bitmekte olduğunu fısıldayan aydır.

Eylül, yeşilin, yaprakların solduğunu (hüznü) söyleyen aydır.

Eylül, şaire şiir yazmasını hatırlatan ilham ayıdır.

Eylül, çiftçiyi hasadındaki bereketi yaşadığı bağ, bahçe, tarla işlerine çağırdığı aydır.

Eylül, mahsullerdeki alın terinin tadını, bağbozumu şenliklerinde yaşatan aydır.

Eylül, okulların açılmasıyla zil sesini, öğrencilerin sevinç çığlıklarını duyduğumuz, öğretmenlerin tatlı telaşlarındaki heyecanlarını gördüğümüz aydır...

Eylül, evet, bu güzellikler içerisinde bir başka eylül daha vardır. Bu eylül, hiç de hak etmediğimiz bir zulmü yaşatan, darağacındaki 9 yiğidi hatırlatan kara ve kahpe 12 Eylül'dür...

12Eyl/200

Av. Zeki Hacıibrahimoğlu İzmit’te..

IMG_3580

4 Eylül 2020 Cuma / Av. Av. Zeki Hacıibrahimoğlu ve oğlu Hakan misafirim olunca 4. Kuşaktan beri faaliyet gösteren İzmit Çınarlı’daki Tarihi Köfteci İlhan’da köfte ikram etme imkanım oldu.

4Eyl/200

Kumcağız’da Oruç Ailesine misafir olduk..

IMG_3433

31 Ağustos 2020 Pazartesi / Genç Ailesi ile birlikte Karadeniz sahil ziyaretimiz devam ediyor..

Kumcağız’da Oruç Ailesini ziyaret ettik. Yüksel – Hakkı Oruç çiftinin sahildeki evlerinin bahçesinde sohbet ve güzel ikramlarına muhatap olduk.

24Ağu/200

AHMAKTAN KAÇIYORUM!

IMG-20160929-WA0014

Mevlânâ Hazretleri, kâinatta sergilenen ilâhî kudret ve azametin sayısız tecellîleri karşısında alık, abus ve duygusuz kalan, Allâh’ın nîmetlerini yiyip içtiği hâlde o nîmetlerin asıl sahibini ve âhiret gününü unutan gafilleri “ahmak” olarak niteler.

Ahmaklığın, tedavisi olmayan bir kahr-ı ilâhî olduğunu söyler.

Çünkü ahmak, gönlünü dünyaya kaptırmıştır. Tıpkı kuzunun kurda sevdâlanması gibi.

Ahmak, kendisini ebedî felâkete sürükleyen nefsânî arzularının esiri olmuştur.

Mevlânâ Hazretleri, kahr-ı ilâhîye dûçâr olan ahmaklardan menfî bir in’ikâs gelmemesi, bir hâl sirâyeti olmaması için, onlardan nasıl uzak durmak gerektiğini, Mesnevî’sinde şöyle hikâye eder:

6Ağu/200

Hilal ve Sertaç’tan mutluluğa “evet”

PHOTO-2020-07-26-20-08-02

26 Temmuz 2020 Pazar / Hilal ve Sertaç’tan mutluluğa “evet”

İMZA ATTILAR

İş Bankası emeklilerinden merhum Caner Şen ve Maliye’den emekli Nazlı Şen’in THY’de kabin amiri olarak görev yapan kızları Hilal Şen ile Kandıra’nın tanınmış esnaflarından merhum Muhteşem Tugay ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden emekli Sevtap Tugay’ın, dizi, film ve yarışma yapımcısı oğulları Sertaç Tugay, birlikteliklerini imza altına alarak mutluluğa ‘evet’ dedi. Başiskele’de bulunan Tetri Şavi isimli kır düğünü alanında gerçekleşen törende, çiftin nikah şahitliklerini, ünlü yapımcı Hakan Eren ile Sinan Çetin, Turhan Meçkeli, Mehmet Ali Bayrak, İnci Bayrak ve Saim Alkan yaparken, evlilik cüzdanını ise, eski Bekirpaşa Belediyesi Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü Abdullah Köktürk takdim etti.

24Tem/200

Kırkpınar Başpehlivanı Faruk Akkoyun’a “medya’da KOCAELİ KANDIRALILAR DERNEĞİ -10 (28.03.2018/20.06.2020)” kitabı..

CSKB2369

20 Temmuz 2020 Pazartesi / Kocaeli Kandıralılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Erdal Baykara, yeni yayınlanan “medya’da KOCAELİ KANDIRALILAR DERNEĞİ -10 (28.03.2018/20.06.2020)” kitabını, Kırkpınar Başpehlivanı Faruk Akkoyun’a takdim etti.

5Tem/200

Bir şey demedim.. Sana sıra gelmeyeceğini mi zannediyorsun?

PHOTO-2020-07-02-12-47-01

Kategori: Kişisel Yorum yok
17Haz/200

İM BU KAHRAMAN? – Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ

mehmetcemal-iftigzeli2KİM BU KAHRAMAN? - Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ

Beş sene önce kaleme aldığım bir yazı bu. Doğu Türkistan’ın yiğit evladı Hamit Göktürk buldu çıkardı bu makaleyi. Minnettarım kendisine. Şöyle diyorum bu sohbetimde;

Evden çıkarken gazete haberlerinde turizm operatörleri Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’a çok ucuz turlar düzenlediğini okudum! Haber internette en fazla tıklanan bir gelişmeymiş. Benim hiç postaneye uğradığım, mektup falan attığım yok ama geçen bir gittim özellikle “Vefatının 50. Ölüm Yıldönümü’nde Mehmet Emin Buğra” pulu aldım!. Öyle bir sevindim ki sormayın?!.

Zaten evden çıkarken yaprağını kopardığım günlük takvimden aklımda kalmıştı “Bugün Vefat Eden Ünlüler”in ilk sırasında “Bağımsız Doğu Türkistan Devleti’nin  ilk Cumhurbaşkanı Mehmet Emin Buğra bugün Ankara’da vefat etti-1965” böyle bir tarihi not vardı!…

Hemen biraz ilerde AVM’deki büyük kitapçıya uğradım torunumun tatil kitapları için. Aklıma geldi sonra “Mehmet Emin Buğra’nın şiir veya diğer çalışmalarından herhangi bir kitap var mıdır?” demeye kalmadan İngilizce olarak, “Hangi Dilde istersiniz?” diye sordu tezgâhtar bayan. Beni herhalde yabancı zannetti. Hiç bozmadım. “Fransızca ve Almanca” deyiverdim. Baskılarının tükendiğini belirtti! Fakat Rusça ve Çince arzu edersem verebileceğini belirtti tebessüm ederek. Ben de hem Türkiye Türkçesi, hem de Osmanlıcasını istedim. Çünkü en fazla konuşulan bütün dünya dillerine meğer tercüme edilmiş Mehmet Emin Buğra’nın eserleri!… Sevindim. Tezgâhtar bir de “Merhum Mehmet Emin Buğra’nın Türkiye’de yayınladığı Doğu Türkistan Dergisi ve Türkistan’ın Sesi Dergilerinin tıpkıbasımını isterseniz size takdim edebilirim!” deyince sevincim artarak devam etti. “Olur” dedim heyecanla. Onları da aldım. Bir de “Mehmet Emin Buğra Albümü” yayınlanmış, itibar baskılı, büyük boy bir kitap olmuş. Bunlara bir tane de Uygur Türkçesi Opera eseri ekledim. Hepsi kocaman bir paket oldu. İnşallah taşıyabilirim.

16Haz/200

ARAPLAR NEDEN TÜRKLERİ SEVMEZ? – Prof. Dr. Zeki ARSLANTÜRK

IMG_1458

ARAPLAR NEDEN TÜRKLERİ SEVMEZ? - Prof.Dr. Zeki ARSLANTÜRK

İslam Ümmetinin kaderini belirleyen üç kavim önemlidir: Araplar, Türkler ve İranlılar.

İslam Dini Arap Kavminin yayılma bölgesinde ortaya çıkmış bu nedenle ilk muhatabı Arap Kavmidir ve dolayısıyla de Kur’an Arapça’dır. Son ve evrensel din olma iddiası, onu Arap Kavminin dışına taşırmıştır. Kur’an’ın muhatabı bütün insanlıktır. Bu nedenle Medine İslam Devleti etrafında çerçevenin genişlemesi İslam’ın Araplar’ın milli dini olduğu anlamına gelmez.

11Haz/200

Misafirlerimiz..

PHOTO-2020-06-07-23-08-15

7 Haziran 2020 Pazar / Kocabayramlar da sıkıntılı günlerin sonuna yaklaştık gibi gözüküyor..

7Haz/200

TÜRK ŞİİRİNİN VE İDEALİZMİN SON EFSANESİ ABDURRAHİM KARAKOÇ – Dr. Mehmet GÜNEŞ

indir (2)

TÜRK ŞİİRİNİN VE İDEALİZMİN SON EFSANESİ ABDURRAHİM KARAKOÇ - Dr. Mehmet GÜNEŞ

7 Haziran 2012 günü  Âlem-i Cemâl’e vuslat için Hakk’a yürüyen Abdurrahim Karakoç Ağabeyimizi vefâtının 8. yılında rahmetle anıyor, hasretle arıyor ve azîz hâtırasını hürmetle yâd ediyorum. 

Şiir, fikir ve nesir dünyamızın müstesnâ bir ismi olan Abdurrahim Karakoç, yirminci asır Türk Edebiyâtı’nın önemli ediplerinden; inanç, ideâl, kültür ve aksiyon adamlarından; üslûp sâhibi nâsirlerinden; son devir Türk şiirinin şahdamarlarından ve ‘dünün, bugünün, yarının’ şâirlerindendir.

Gazetecilik ve yazarlık da yapan, pek çok soysal ve siyâsî faaliyetin içinde bulunan, en zor şartlarda bile mücâdele bayrağını dalgalandıran ve ideâlizminden aslâ tâviz vermeyen mangal yürekli bir dâvâ adamı olan Abdurrahim Karakoç; sadece şiir değil, nesirde de güçlü bir kalemdir.

O; şiirde olduğu gibi fikrî yazılarında da çok ironik, çok derin ifadeler yakalamıştır. Ama Karakoç’un esas şâhikalaştığı alan, hiç şüphesiz şiirdir ve onun edebiyat dünyasındaki en önemli özelliği de zirvelerden seslenen usta bir şâir olmasıdır.  

5May/200

Diyarbakır; / Edip Tekkol

SAM_7468_thumbDiyarbakır; / Edip Tekkol

Diyarbakır; Selçuklular, Eyyübiler, Artuklular, Timurlular, Akkoyunlular ve Osmanlılar gibi Türk Devletlerinde önemli bir Türk Kültür ve Medeniyet merkezi idi.

Türk Büyüklerinden Uzun Hasan (Akkoyunlu Hükümdarı), Molla Gürani (Fatih'in Hocası), İbrahim Gülşeni (Mutasavvıf), Ziya Gökalp (Düşünür-Mebus), Süleyman Nazif (Edebiyatçı-I.Cihan Harbinde Musul, Basra, Bağdat Valisi), Ali Emiri Efendi (Tarihçi, Millet Kütüphanesi'nin Kurucusu- Osmanlı Defterdarı), Cahit Sıtkı Tarancı (Şair), Celal Güzelses (Musiki Üstadı) gibi nice Devlet-Sanat ve Fikir Adamlarını yetiştiren Diyarbakır; Mart 1916-Temmuz 1917 arasında yaklaşık 1,5 yıl Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK'ü bağrında barındırmış, 2 Nisan 1926'da Diyarbakır Belediye Meclisi'nin Kararı ile kendisini "Diyarbakır'ın Fahri Hemşehrisi" olarak kabul ederek bağrına basmış bir Türk şehridir.

Diyarbakır halkının bu arzusunu büyük bir memnuniyetle kabul eden ATATÜRK 5 Nisan 1926'da Diyarbakır halkına aşağıdaki 'Hitabe'yi yollar; "Ben Türkeli'nin kahraman bir bucağındanım…oraya Bekir Diyarı diyorlar. Fakat özünde Türk diyarıdır…Bizim diyarımız Oğuz Türk'ün has konağıdır, biz de bu konağın çocuklarıyız…Türk eli bir bütündür ve yeryüzünde yalnız o büyüktür. Her yeri dolduran Türk'tür ve her yanı aydınlatan Türk'ün yüzüdür. Diyarbakırlı, Vanlı, Erzurumlu, Trabzonlu, İstanbullu, Trakyalı ve Makedonyalı hep aynı ırkın evlâtları, hep aynı cevherin damarlarıdır..." (Bu Hitabe Diyarbekir Gazetesi'nin 26 Eylül 1932 tarih ve 566/66 sayılı baskısında yayınlanmıştır.)

1May/200

Nostalji; Sanko Genel Müdür Yardımcısı Zuhuri Akyol ziyareti -7

2012.04.13 gaziantep 1 gün 067

13 Nisan 2012

29Nis/200

Hayat bir kelebeğin ömrü kadardır

Kategori: Kişisel Yorum yok