Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
4Tem/150

YUNANİSTAN KLASİĞİ – Cihat KAYMAS

imagesYUNANİSTAN KLASİĞİ -  Cihat KAYMAS

AB ve Yunanistan sorunları artık can sıkmaya başladı. Yine de bu sorunları ortaya koymamız gerekiyor. 15 Milyon nüfusu olan Avrupa için küçük sayılabilecek bir ülke Yunanistan nasıl oluyorda koskoca Avrupa Birliğinin başına dert olabiliyor. Bu konuda söyleyeceklerim konunun sadece bir özeti.

Avrupa Birliği devletleri, Yunanistan’ı AB’ den veya AB para birliğinden çıkararak sorunu kökünden çözebilir. Neden bu yola gidemiyorlar? Bu bizim futboldaki Şike davasına döndü, eğer büyük takımları küme düşürürsek, kimse futbol izlemez yayıncı kuruluşun geliri düşer ve diğer külüplerin gelirleri azalır gibi bahaneler çıkarılıyor. AB’ de aynı bahaneleri uydurmaya başladı,

Söylenen şu ki; Yunanistan’ı AB’ den çıkarırsak, AB’ de çözülme başlar ve AB dağılma sürecine girer. Aslında bu belirsizliğin arkasında en büyük neden olarak, Alman bankalarının Yunanistan taHvillerinde yüklü miktarda pozisyon almaları yatıyor. AB'nin Yunanistan'ın kontrolsüz iflasına ve Euro’dan çıkışına izin vermeyecek gibi görünüyor. Ayrıca Yunanistan'ın 50 yıl öncesine dönmeyi hazmedemeyeceği de biliniyor. Yunanistan da Troyka ile görüşmelerde bu kartı öne sürüyor görünüyor..