Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
23Eyl/190

Hz. Ömer’in Adaleti – Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkuner

Hz. Ömer’in Adaleti - Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

“Hz. Ömer’in halifeliği döneminde Şam Valisi olan ve Hz. Peygamber (s.a.v.)’in arkadaşlarından olan Sad b. Ebi Vakkas (r.a.) Şam’daki bir camiyi genişletmek ister. Bu nedenle de caminin civarındaki arsaları kamulaştırır. Herkes arsasının bedelini alır ve isteyerek arsasını camiye devreder. Ancak Şam’da yaşayan bir Yahudi, camiye bitişik olan arsasını satmak istemez. Vali arsasının değerini fazlasıyla verse de Yahudi vatandaş arsasının kamulaştırılmasına rıza göstermez. Bunun üzerine vali arsaya el koyar ve bedelini adama gönderir.

1Ağu/190

Kaliteli Yaşamak İçin 100 Altın Öneri – Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerKaliteli Yaşamak İçin 100 Altın Öneri - Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

1. Sağlığınızı iyi koruyun.
2. Sevgi yüklü bir insan olun.
3. Devamlı tebessüm edin.
4. Tüm çevrenize saygılı olun.
5. Pozitif düşüncelerle bezenin.
6. Haklı olmayı değil, mutlu olmayı tercih edin.
7. Dost ve arkadaş canlısı olun.
8. Naif, nezaketli ve tatlı dilli olun.
9. İyiliksever ve yardımsever olun.
10.  Merhametli olun.

26Tem/190

Amerika’da Ünlü Bir Avukatın Kaybettiği Tek DAVA… / Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerAmerika’da Ünlü Bir Avukatın Kaybettiği Tek DAVA... / Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

Ünlü bir futbolcu karısını öldürmekle suçlanıyordu. Futbolcu yakalanmıştı. Ama karısının cesedi ortada yoktu. Duruşma Amerikan filmlerindeki gibiydi. Futbolcu sanık sandalyesinde oturuyordu. Kucak dolusu parayla tuttuğu Avukatı jüriyi ikna etmeye uğraşıyordu.

10Nis/190

Kaliteli Yaşamda Yaşlılık (Yaş Alma) Analizi – Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerKaliteli Yaşamda Yaşlılık (Yaş Alma) Analizi - Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

İnsanoğlu, her canlı gibi doğar, büyür ve ölür. Yaratıcımız her birimize ne kadar nasip ettiyse, o kadar yaşarız. Ancak, bize bahşedilen bu yaşantı beyaz bir sayfa iken, kendi irademizle, dış çevre faktörlerin etkisiyle, duygularımızla, heyecanımızla, ürettiklerimizle, paylaştıklarımızla, sabrımızla, çalışkanlığımızla, cesaretimizle, olaylara bakış açımızla, problemlere yaklaşım tarzımızla etc, o beyaz sayfayı renklendiririz.

Bazı insanların biyolojik yaşları ile hissettikleri ve gösterdikleri yaşları arasında oldukça büyük farklar vardır. Bu farklar, hayata pozitif, güzel ve ümitvar bakanlarda daha güzel sonuçlar verirken; negatif, kötümser ve karamsar bakanlar için ise, tamamen kötü sonuçlar verebilmektedir.

Mesela, biyolojik yaşı 25 olan bir gencin hayattan hiçbir olumlu beklentisi yoksa, bütün olayların olumsuzluklarla sonuçlanacağına inanırsa, geçmişin eyvahları ve keşkeleri ile, geleceğin acaba ve korkuları içerisine kendisini hapsederek, anını elden kaçırıyorsa, kendisine yeterince bakmıyorsa, gelecekten hiçbir güzel beklentisi yoksa, bu kişinin çevreye sunduğu görünen yaşı ve hissettiği yaşı 45 leri bulabilmektedir.

26Şub/191

Mario Raul de Morais Andrade, "Olgunluğun Kıymetli Zamanı" kitabından kısa bir alıntı… / Doç.Dr. Süleyman ÇOŞKUNER

süleyman coşkunerMario Raul de Morais Andrade, "Olgunluğun Kıymetli Zamanı" kitabından kısa bir alıntı... / Doç.Dr. Süleyman ÇOŞKUNER

Yazar ileri yaşların nasıl daha fazla değerli olduğunu ve hayata nasıl bakılması gerektiğini çok güzel cümlelerle vurguluyor....

"Olgunluk dönemimde, kalan yıllarımı saydım ve yaşadığımdan çok daha az zamanım kaldığını keşfettim.

Bir şekerleme paketi kazanmış küçük bir çocuk gibi yılları büyük bir zevkle ve iştahla yedim, ama azalmaya başladıklarını hissedince artık teker teker, tadını çıkararak yiyorum.

Artık yasaların ve yönetmeliklerin tartışılıp durduğu ve hiçbir işe yaramayacağını bildiğim sonsuz toplantılara ayıracak zamanım yok.

Takvim yaşlarına rağmen hâlâ büyümeyen aptal insanlara destek olmak için de zamanım yok.

Vasatlıkla uğraşmak için de zaman ayıramam.

6Oca/190

“İŞ KAZASI DİYE BİR ŞEY VARDIR” – Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkuner“İŞ KAZASI DİYE BİR ŞEY VARDIR” - Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER
Kaliteli Yaşam Uzmanı

Son günlerde bir çok televizyon kanalında, Aile, Çalışma ve Sosyal hizmetler Bakanlığı’nca, “zorunlu yayın” adı altında bir uyarı kısa filmi gösterilmektedir. Filmde bir iş kazası gösteriliyor ve vurucu cümle söyleniyor: “İş kazası diye bir şey yoktur, tedbir alın” diyor.

İçimdeki sevimsiz bir ses; “emredersiniz” demek istiyor ama, hemen susturuyorum. Hiçbir çalışanın isteyerek ve bilerek iş kazasına maruz kalıp, ölmek veya yaralı kalmak istemeyeceğini hepimiz bilebiliriz. Bu güne kadar meydana gelen iş kazalarında bir çok canımız hayatını kaybetmiş, birçokları da yaralanmıştır.

3Oca/190

”Bilesin ki, ben Nuşirevan’dan daha az adil değilim.” – Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

Ssüleyman coşkunerBilesin ki, ben Nuşirevan’dan daha az adil değilim.” -  Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

“Hz. Ömer’in halifeliği döneminde Şam valisi olan ve Hz. Peygamber (s.a.v.)’in arkadaşlarından olan Sad b. Ebi Vakkas (r.a.) Şam’daki bir camiyi genişletmek ister. Bu nedenle de caminin civarındaki arsaları kamulaştırır. Herkes arsasının bedelini alır ve isteyerek arsasını camiye devreder. Ancak Şam’da yaşayan bir Yahudi, camiye bitişik olan arsasını satmak istemez. Vali arsasının değerini fazlasıyla verse de Yahudi vatandaş arsasının kamulaştırılmasına rıza göstermez. Bunun üzerine vali arsaya el koyar ve bedelini adama gönderir.

Arsasını kaybeden Yahudi, komşusu olan bir Müslüman’a derdini anlatır. Sızlanır. Bana zulmedildi, der. Müslüman vatandaş da kendisine, Medine’ye git. Orada halife Hz. Ömer vardır. Derdini anlat. Ömer, son derece adildir, elbette seni dinler, der. Şamlı Yahudi Medine’nin yolunu tutar. Yorucu bir yolculuktan sonra Medine’ye ulaşır. Halifeyi sorar. Vatandaşlar bir hurma ağacının gölgesinde dinlenen halifeyi gösterirler. İşte halife bu zattır, derler. Adam Hz. Ömer’in yanına gider. Selam verip yanına oturur. Derdini anlatır. Hz. Ömer adamı dinler. Sonra bulduğu bir deri veya kemik parçasının üzerine şu cümleyi yazar: ‘Bilesin ki, ben Nuşirevan’dan daha az adil değilim.’ Kısa ve özlü bir cümle. Yahudi bu yazıyı alıp ayrılır. Ama yolda giderken de kendi kendine şöyle konuşur: “Şam’daki idarecilerin giyim, kuşam ve oturdukları yerdeki ihtişam ve debdebe nerde, Medine’deki halifede bulunan tevazu nerde.

10Eyl/180

KADIN CİNAYETLERİ NEDEN BU KADAR ÇOĞALDI??? – Doç.Dr. Süleyman ÇOŞKUNER

süleyman coşkunerKADIN CİNAYETLERİ NEDEN BU KADAR ÇOĞALDI??? – Doç.Dr. Süleyman ÇOŞKUNER

Eskiden bu kadar fazla kadın cinayetleri olmazdı.

Genellikle kadınlar geçimsiz ve huzursuz eşleri tarafından özellikle de bilmem kaç bıçak darbesiyle ve silahlarla katlediliyorlar.

Eşler bu eylemi çok da severek yapmıyorlar herhalde. Çoğu da kendilerini de öldürüyorlar. Hatta bazıları cinnetin en doruğuna çıkıp, ailenin tümünü veya o anda kime rastlarsa onları da öldürüyorlar.

Sağ kalan katillerin alacağı cezayı çekmeye kesinlikle ömrü yetmeyecek.

Her yönüyle çok hazin bir durum.

Merak ettiğim konu ise:
Aile Bakanlığı, psikiyatrisler, sosyologlar ve psikologlar bu hazin durumu ne zaman araştıracaklar?

Katledilen kadın sayısı hangi sayıyı bulunca???

Eşini katleden kocalara neden yaptıkları hiç soruldu mu???

27Tem/180

Farklılık – Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

 süleyman coşkuner

Farklılık – Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

BB (baby boomer) kuşağı dediğimiz 1944-1965 doğumlu insanların;
– Delinen pantolonlarına yama vurmaları,
– Yıpranan giysilerini onarmaları,
– Sökülen ayakkabılarını dikmeleri,
– Patlayan futbol topunu sağlamlamaları,
– Bozulan radyoyu tamir ettirmeleri, sırf yoksulluktan değildi. Sadece tutumluluktan da değildi.

29Haz/180

Tebessüm ne der biliyor musunuz? – Yrd.Doç.Dr. Süleyman ÇOŞKUNER

süleyman coşkunerTebessüm ne der biliyor musunuz? – Yrd.Doç.Dr. Süleyman ÇOŞKUNER

Ben seni seviyorum. Seninle muhabbet etmek istiyorum. Benden sana asla zarar gelmeyecek. Senin dertlerine ortak olmak istiyorum. Senin mutluluğun ile benim mutluluğumu birleştirerek, sinerji ve enerji üretip günümüzü daha da güzelleştirmek istiyorum. Senin engelinin benim nazarımda hiçbir olumsuzluğu olmadığı gibi, ibret almama, şükretmeme, tefekkür etmeme dua etmeme sebep olduğun için, sana teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Senin benden noksan hiçbir yerin yok. Üstelik Rabbimin bir azası noksan olan bireye, umulmadık azalarına olağanüstü yetenekler yüklediğini de çok iyi biliyorum.

2Haz/180

KARANLIĞA KURŞUN SIKILIR MI? – Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerKARANLIĞA KURŞUN SIKILIR MI? - Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

Sıkıldığı yerler vardır, sıkılmadığı yerler vardır. Öncelikle kurşun hedefini vurmak üzere sıkılır. Hedefini vuramayan kurşunlar, kelimenin tam anlamıyla maddi ve manevi anlamda israftır. Kahramanlarımızın terörle mücadelelerinde gece gündüz demeden, mağaralarda gizlenmiş hainlere karşı, hedef yeterince küçültülüp, tortop edildikten sonra karanlığın ciğerine ciğerine kurşun elbette sıkılır.

Deli cesareti veya kör cesaretle karanlığa kurşun sıkmak, bazen faydadan çok zarar da getirebilir. Amaçsız rastgele bol miktarda karanlığa sıkılan kurşun, korkaklık emaresi de olabilir. Önceden gizlenmiş düşmanın yeri tam belli olmadan karanlığa kurşun sıkıldığı zaman, en büyük risk; düşman ilk kurşunlarla vurulamamış ise, kurşun izlerinden yerimiz belli olacak ve ani bir geri taarruzla kendimiz vurulabileceğiz.

30Oca/180

Her sabah kalkarken, o gün yapacaklarını düşün / Yrd.Doç.Dr. Süleyman ÇOŞKUNER

süleyman coşkunerHer sabah kalkarken, o gün yapacaklarını düşün.

• Her gün yüksek nitelikli müzik dinle... Müzik ruhun gıdasıdır.

• Yaşamında şu üç şey hep olsun: Enerji, heyecan ve empati...

• Günde en az bir defa başını kaldır, göğe bak... Evrenin haşmetini duyumsa...

• Uyanıkken hayaller kur.

• Değerli vaktini dedikodular, olumsuz düşüncelerle, gelmiş geçmiş ve senin kontrolün dışındaki şeyler için harcama. Enerjini olumlu "şimdi" için kullan.

• Problemler gelip geçen derslerdir. Onlardan öğrendiklerimiz hayatın geri kalan kısmında işe yarar.

• Daha sık kahkahalarla gül, daima gülümse...

• Dostlarını kucaklama fırsatını hiç kaçırma.

• Yaşam bir şeylerden nefret etmekle geçirilmeyecek kadar kısadır...

22Ara/170

YAKTIN YÜREĞİMİ “ŞABAN” KARDEŞİM – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerYAKTIN YÜREĞİMİ “ŞABAN” KARDEŞİM - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER /Kaliteli Yaşam Uzmanı

Her gün mutlaka yapmakta olduğum günlük yürüyüşlerimden birini yapıyordum. Kapalı yolda uzaktan bir ayakkabı boyacısı gördüm. Hiç boyatmak niyetim yoktu ama, birden bire fikir değiştirdim ve hızla duvarın kenarında kimseye zararı olmayan bir köşecikteki boyacıya doğru yürüdüm. Selam, sabah hoş sohbetten sonra, aramızda geçen diyaloğu sizlerle de paylaşmak istedim.

- Gardaş nerelisin? - İskenderunluyum abi, Hatay İskenderun.

- O kadarını bilirim, ben eski kamyon şoförüyüm. 20 yaşımda Bursa’dan yük götürmüştüm İskenderun’a. Hem de aynı gün kent meydanında Merhum Neşet Ertaş’ın açık hava konserini canlı olarak izlemiştim.

15Eki/170

İKİNCİ (MANEVİ) ANNEM RAHİME İĞCİ – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerİKİNCİ (MANEVİ) ANNEM RAHİME İĞCİ - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER
21.Dönem Burdur Milletvekili / Kaliteli Yaşam Uzmanı

Daha önce adına makaleler ve şiirler yazdığım öz anam Ayşe Hanım (Ülkü) COŞKUNER’i, 13 Ekim 2003 tarihinde sevdiğine yolcu etmiştik. Bugün bana hiçbir yakınlığı olmadan, hiçbir zorunluluğu olmadan, tamamen insani duygularla, uzun süre annelik yapmış olan Rahime annemden bahsedeceğim.
Rahime annem büyük halam Emine İğci ve Demirci Koca İrbelek, İbrahim İğci’nin büyük gelinidir. Halaoğlum Ahmet İğci’nin hanımı olan annem, bugün 85 li yaşlardadır.

10Ağu/170

Bazen,- Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

 süleyman coşkunerBazen,- Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER / Kaliteli Yaşam Uzmanı

Bazen,
"Allah gönlüne göre versin"
diye dua ederiz değil mi?

- Kişinin gönlü hırsızlık yapmak istiyorsa.
- Kişinin gönlü, gıybet etmek istiyorsa.
- Kişinin gönlü, tembellik yapmak istiyorsa.
- Kişinin gönlü vergi kaçırmak istiyorsa.
- Kişinin gönlü, kavga etmek istiyorsa,
- Kişinin gönlü, sadakatsizlik yapmak istiyorsa.
- Kişinin gönlü, Vatana Millete teröristlik yapmak istiyorsa.
- Kişinin gönlü, öfkesinin peşinden dört nala gitmek istiyorsa.
- Kişinin gönlü, obezliğe devam etmek istiyorsa.
- Kişinin gönlü, hasetliğe devam etmek istiyorsa.
- Kişinin gönlü, muhatabını aşağılamaya devam etmek istiyorsa...

Rabbimizden ne talep ettiğimizin farkında mıyız acaba???

19Tem/170

KALİTELİ YAŞAMDA ALIN TERİNİN KUDSİYETİ – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerKALİTELİ YAŞAMDA ALIN TERİNİN KUDSİYETİ - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

Efendimiz (sav), “çalışanların hakkını alın teri kurumadan veriniz”, buyurmuşlardır. Çalışanların alın terinin kudsiyetinin tesbiti, dışardan göründüğü kadar kolay değildir. Zira üretilen ürünlerin üzerinde, üretim sürecinde akıtılan terin envanteri bulunmamaktadır. Bu durum, üründen yararlananların teşekkürlerinin çoğu zaman, gerçek ter sahiplerine ulaşmasını engellemektedir.

Hemen belirtmeliyim ki, her akıtılan ter de mübarek değildir. Hırsızlar da kova kova ter akıtırlar ama, yaptıkları eylem hukuksuzdur ve cezai müeyyidesi vardır. Aynı zamanda da, ilgili kişinin kalitesini yerle bir eder.

Bazı insanlar da müşkülpesenttir, dikkatsizdir, özensizdir. Yapar yapar bozarlar, bozar bozar bir daha yaparlar. Sorsanız başlarını kaşıyacak zamanları yoktur. Sonuç, elde var sıfır…

29Mar/170

GENÇLERİMİZE NE OLUYOR ALLAH’IM? – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerGENÇLERİMİZE NE OLUYOR ALLAH’IM? - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER Kaliteli Yaşam Uzmanı

Önceki gün Konyaaltı caddesi Serdengeçti Parkı’nda akşam yürüyüşü yapıyordum. Ortaokul son veya lise birinci sınıfta olduklarını tahmin ettiğim iki erkek arkadaş kaykay yapıyorlardı. Bir tanesi akrobasi hareketleri denerken diğeri de onu cep telefonu ile videoya çekmeye gayret ediyordu.

Akrobasi hareketleri oldukça zor ve zaman zaman düşme tehlikesi geçiren gencin ağzından bu makaleyi yazmamı zorlayan olumsuz cümlecikler dökülüyordu.

“Hay ananı s……m”. keşke bir defaya mahsus istemeyerek ağzından kaçmış olsaydı. Her hareketinin başarısız olmasında aynı negatiflik dozajındaki küfrünü yapıyordu. O kadar çok alışmışlar ki, video çeken diğer arkadaşı bu durumdan hiç rahatsız olmuyor. (gibi görünüyordu).
Bir uzman olarak müdahale etmeyi düşündüm. Ama başıma geleceği muhtemelen çok iyi biliyordum. Oğlum arkadaşının anasına niye küfür ettin dediğimde alacağım cevap: Amca sen manyak mısın? Hiç ben arkadaşımın anasına küfür eder miyim? Olacaktı. Çünkü, hareketi istem dışı hale gelmişti.

27Mar/170

Kimler Uzun Yaşar? – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerKimler Uzun Yaşar? - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

Sağlıklı, dengeli ve kaliteli beslenmeyi alışkanlık haline getirip, son nefesine kadar uygulayanlar.

Sürekli ve dengeli hareket ve spora son nefesine kadar devam edenler.

Dengeli, ölçülü ve sürekli çalışmaya son nefesine kadar devam edenler.

Sürekli başarı üretip, başarıdan zevk almayı başarabilenler.

,Kaliteli ve nitelikli okumayı son nefesine kadar alışkanlık haline getirenler.

Dost ve arkadaşlık portföylerini başarı ile dizayn edebilenler.

Gülümseme, naiflik, nezaket ve kibarlığı son nefesine kadar bırakmayanlar.

Olumsuzluklar karşısında sabretmeyi becerebilenler.

Olumsuzluklar karşısında yüksek kaliteli çözümler üretebilenler.

Başarmaya ve güzelliklere odaklananlar.

22Mar/170

16 NİSAN REFERANDUMUNA DOĞRU – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkuner 16 NİSAN REFERANDUMUNA DOĞRU - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER /Kaliteli Yaşam Uzmanı

Çağdaş Dünyamızda en iyi yönetim şekli olarak “DEMOKRATİK” sistem, genel kabul görmüş durumdadır. Bazı ülkelerde biraz şekli değiştirilmiş olsa bile, bazı hırslı ve amacı farklı olabilen yöneticilerin elinde uygulama dejenerasyonuna uğramış olsa bile, günümüzde bundan daha iyi bir yönetim şekli bulunmamaktadır.

Demokratik sistemin en önemli özelliği, o ülkede yaşayan seçme yaşına gelmiş insanların hür ve bağımsız oyları ile yapılan seçimlerdir. Yani, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz sözünde olduğu gibi “HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR”.

Anayasa ve ilgili yasalara göre belirli süre ve zamanlarda yapılan, her çeşit seçimlerde seçme yeteneğine sahip ülkenin tüm insanları kapalı bir mekanda kendi hür iradesiyle, kimseyle paylaşmadan gizli bir şekilde oyunu kullanır. Oy kullanma zamanı gelinceye kadar hiç kimsenin kimseyi oy kullanma konusunda rahatsız etmesi ve zor kullanması doğru değildir.

1Mar/170

KALİTELİ YAŞAMDA DOST VE ARKADAŞLIK PORTFÖYÜNÜN DİZAYNI – Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER

süleyman coşkunerKALİTELİ YAŞAMDA DOST VE ARKADAŞLIK PORTFÖYÜNÜN DİZAYNI - Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER /Kaliteli Yaşam Uzmanı

Yüksek kaliteli bir dost ve arkadaşlık ilişkisi, kaliteli bir insan olmanın ve yüksek kaliteli yaşayabilmenin en önemli faktörlerinden birisidir. Yalnızlığın Allah’a (cc) mahsus olduğunu, çevremizdeki insan dahil her türlü madde ve imkana her an muhtaç olduğumuzu düşündüğümüzde, dost ve arkadaşlarımızın hakkıyla dizayn edilmesinin önemi bir kat daha artmaktadır.

İnsanlar kalabalıklar halinde yaşarlar. En kalabalık şehirlerin de daha kalabalık cadde ve mekanları vardır. Nedense insanlar her gün hep oraya akarlar. Çünkü birbirimize her an ihtiyacımız vardır. Çevremizde olan veya bize yakın olan herkes, dost ve arkadaşlık portföyümüzde yer alır mı acaba?

Denize bir taş attığımız zaman, taşın düştüğü noktadan itibaren sayısız ve düzenli yuvarlak haleler oluşur. Taşın düştüğü noktaya kendimizi koyarsak, birinci haleye kaç kişi sığar? İki veya üç kişi. İşte bunlar hayatımızın olmazsa olmaz derecedeki yakın kişileri olmalı. Yani eş, çocuklar, anne-baba ve kardeşler. Bir de can dost ve arkadaşlar. Ondan sonraki halede 4 veya 5 kişi. Bunlar da yakın akrabalar veya can dost ve arkadaşlar.