Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
11Kas/190

Haydi Gel Köyümüze Geri Dönelim – İsmail KAHRAMAN

ismail kahraman

Haydi Gel Köyümüze Geri Dönelim – İsmail KAHRAMAN

Kültürümüzü Yaşatalım Çevre ve Doğayı Koruyalım

Çocukluk yıllarımızı yaşamak ve geçmişe yolculuğa çıkmak için sonbaharda köylerimiz çok daha güzel, sakin ve sessiz olur.
Geçen haftalarda Tanrı Dağları eteklerindeki Kazakistan Köylerinde belgesel çekiyordum.
Şimdi de benim memleketim Giresun’daki köyümdeyim. Espiye Dikmen Köyü Gıran Mahallesi’nde 55 yıl önce koşup oynadığım, yaramazlık yaptığım, koyun baktığım, mısır tarlasında darı biçip, ot topladığım köy evimdeyim.
Taflan, üzüm, kiraz, töngel, hurma, ceviz, fındık, elma, armut, erik ağaçları yerinde duruyor. Küçük hurmalar yeni olurken, yaprakları sararmış töngel meyvesi ile kendime ziyafet çekiyorum.

6Kas/190

Türkiye Cumhuriyeti Kocaeli’de ilan edildi – İsmail KAHRAMAN

    ismail kahraman 

Türkiye Cumhuriyeti Kocaeli’de ilan edildi – İsmail KAHRAMAN

Milli Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanması üzerine, 29 Ekim 1923 de kuruluşu tüm dünyaya ilan edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, 29 Ekim’den 9 ay önce 16 Ocak 1923 de Kocaeli İzmit’te, Atatürk tarafından basın ve kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Atatürk ilk ve tek basın toplantısını Kocaeli’de ilan etmişti. Atatürk’ün İzmit basın toplantısı her bakımdan çok önemli bir konu.

Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesinin yeterli çalışma yapmaması büyük bir eksiklik, müze Kocaeli Bölgesi’nde de tanınmıyor. Sadece Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti 16 Ocak tarihinde etkinlik yapıyor.

Türk Basın Tarihi içinde Kocaeli Basını’nın ayrı bir önemi var. Türkiye’de renkli olarak şehirlerde gazete çıkarılan illerin başında Kocaeli gelir. İlk gazete Cumhuriyet öncesi Osmanlı döneminde Kocaeli adıyla ilimizde yayınlanmış, önemli hizmet yapmıştır. Bugüne kadar Kocaeli Basın tarihiyle ilgili çok az çalışma var. Keşke Kocaeli Basın tarihi her bakımdan incelense ve araştırılarak gelecek kuşaklara aktarılsaydı.

17Tem/190

SOSYAL VE KÜLTÜREL YAŞAMIMIZDA FINDIK – İsmail KAHRAMAN

67356956_1391314674356469_5872587617945518080_o

31Mar/190

Kütüphane Haftası ve Kitap Okuma Kültürü! – İsmail KAHRAMAN

55591773_1311219912365946_6260368309452013568_n

Kütüphane Haftası ve Kitap Okuma Kültürü! – İsmail KAHRAMAN

30Oca/190

Ünlü Mevlithan Amir Ateş İle Söyleşi – İsmail KAHRAMAN

50969817_1271881936299744_4190924161385758720_n

Ünlü Mevlithan Amir Ateş İle Söyleşi - İsmail KAHRAMAN

Aslen Kocaeli Kandıra doğumlu olan, Ünlü Mevlithan Amir Ateş ile hayatı, eserleri ve yaptığı Musiki çalışmaları üzerine söyleşi yaptık.

Geçtiğimiz hafta Kültür Bakanlığı, kültür sanat büyük ödülünü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan Amir Ateş ile Mevlid kitabı Yazarı Süleyman Çelebi ile ilgilide konuşma yaptık. Devri Alem Belgesel TV programı olarak çektiğimiz Belgesel programı www.gebzegazetesi.com dan canlı yayınlandı. Sizler de yaptığımız söyleşiyi facebook sayfamızdan izleyebilirsiniz.

27Kas/180

Kocaeli Aydınlar Ocağında Türkistan Coğrafyası Belgesel gösterimi ve Talas Savaşları.. / İsmail KAHRAMAN

46837048_1226286080859330_3548976002610757632_n

26 Kasım 2018 Pazartesi / İsmail Kahraman diyor ki!..

Kocaeli Aydınlar Ocağında Türkistan Coğrafyası Belgesel gösterimi ve Talas Savaşlarını Konuştum.

Kurulduğu 1985 yılını dün gibi hatırlıyorum. Merhum Prof. Dr. Süleyman Yalçın, Ahmet Kabaklı, Kocaeli Aydınlar Ocağının ilk başkanı merhum Nihat Gürer bey başta Kocaeli Valisi merhum İhsan Dede ve İzmit Halkevini dolduran coşkulu kalabalık çok güzel ve önemli bir toplantıdan sonra Kocaeli Aydınlar Ocağı açıldı.

21Ara/170

Vefatının 50.yılında Ali Fuat Başgil sempozyumundan notlar – İsmail KAHRAMAN

ismail kahramanVefatının 50.yılında Ali Fuat Başgil sempozyumundan notlar – İsmail KAHRAMAN

Kültür tarihimizde önemli iz bırakan bazı isimler var ki, aradan yüzlerce yıl geçse isimleri hayırla ve minnetle yad edilip, unutulmamakta. Bunlardan birisi de Ordinaryüs Prof.Dr Ali Fuat Başgil. Bugünkü gençlerimiz Ali Fuat Başgil isminin fazla hatırlamasa da bizim kuşak ve bizden önceki kuşak Ali Fuat Başgil’in yazılarıyla, memleket meselelerini aydınlatan kitaplarıyla büyüdüler.

ALİ FUAT BAŞGİL’İN GENÇLERLE BAŞ BAŞA KİTABI

Tarih 1970’li yıllar… Trabzon’da okuyorum. Kitap ve kırtasiye dükkanından bir kitap dikkatimi çekmişti. Gençlerle Baş başa yazan, yazarı Ali Fuat Başgil,.. 15 yaşında genç birisi olarak bu kitabı o günkü harçlığımla satın aldım. Ve kaldığım yurda dönerken, belediye otobüsünde hızla ve heyecanla kitabı okudum. Kitabın her satırı yeni bir ufuk çizgisi çiziyor ve öğütler veriyordu. Hele ki kitap da Gençlere 100 öğüt bölümünden aradan onlarca yıl geçmesine rağmen hala unutmadım, satır satır hatırımda. Tanıdığım ve merhaba dediğim her gence Ali Fuat Başgil’in kitabını tavsiye ediyorum.

7Ağu/170

Kurtuluş Savaşı ve Kazım Karabekir Paşa’ya vefa! – İsmail KAHRAMAN

20597514_904085699746038_5000988913626985486_n

Kurtuluş Savaşı ve Kazım Karabekir Paşa’ya vefa! – İsmail KAHRAMAN

6Haz/170

Orta Doğu’da neler oluyor? – İsmail KAHRAMAN

ismail kahramanOrta Doğu’da neler oluyor? – İsmail KAHRAMAN

Dünya kamuoyu, dün sabah bazı Arap Ülkelerinden şok haberler sarsıldı.  Aralarında Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Yemen ve Libya’nın da bulunduğu Arap Ülkeleri, bir başka Arap Ülkesi olan ve üstelik Türkiye’nin de iyi ilişkileri çerisinde bulunduğu Katar'la tüm diplomatik ilişkilerin kesildiğini duyurdu. Yaşanan bu gelişme Katar tarafından büyük tepki görürken Orta Doğu ve İslam coğrafyasında yeni gelişmelerin yaşanacağını da gösterdi. Her zaman birlik ve beraberlik içerisinde olmamasından yakındığımız İslam Dünyası ve Orta Doğu Coğrafyası, ne yazık ki bir kere daha ayrı düştü.

Katar önemli bir ülke. Oldukça zengin, yer altı kaynakları da güçlü bir ülke. Türkiye ile Katar arasında ki ilişkiler zirve yapmış bir dönemde. İki ülke arasında ki ticari ve siyasi işbirliğini yanı sıra birçok Katarlı yatırımcı Türkiye’de önemli projelere imza atıyor, Türk İşadamlarını da her türlü kolaylığı sağlayarak ülkelerine yatırım yapmaya çağırıyorlardı.

Ancak 7 Arap ülkesi, Katar’ı teröre destek vermekle, Batı’nın doğurup büyüttüğü ve Orta Doğu coğrafyasına başta olmak üzere insanlığın başına bela ettiği DAEŞ ile ilişkilendirerek  ilişkilerini dondurdular.

1Haz/170

Aydınlar Ocağı Kongresi ve İpek yolu konferansı – İsmail KAHRAMAN

ismail kahramanAydınlar Ocağı Kongresi ve İpek yolu konferansı – İsmail KAHRAMAN

Ramazan ayı bereket, rahmet, huzur ve mutluluğu ile gönülleri coşturmaya devam ediyor.

İftar ve sahur sofraları hem manevi dünyamızı rahatlatırken aylarca göremediğimiz dostlarla da görüşüp sohbet etme imkanına sahip oluyoruz. Bir çok iftar ve konferans davetleri alıyorum. Bu yıl davetli olarak ilk iftarımızı Kocaeli Aydınlar Ocağı’nda açmak nasip oldu. 31 yıl önce 1986 yılında Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın kuruluşunu dün gibi hatırlıyorum. Açılış toplantısına Merhum Ahmet Kabaklı, Agah Oktay Güner, dönemin valisi Merhum İhsan Dede ve yüzlerce kişi katılarak İzmit’te toplanmıştı. Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın o günden beri üyesiyim. Nice dostlar geldi geçti. Kocaeli kültürüne hizmet eden bir çok üyemiz oldu.

23Nis/170

Miraç Kandili. Kutlu Doğum haftası. 23 Nisan Bayramı. Sakarya Meydan muharebesi. Din ve Tarih bilincinin önemi – İsmail KAHRAMAN

ismail kahramanMiraç Kandili. Kutlu Doğum haftası. 23 Nisan Bayramı. Sakarya Meydan muharebesi. Din ve Tarih bilincinin önemi – İsmail KAHRAMAN

Peygamber efendimizin kuranı Kerim'de ayetle sabit olan bu gün. İsrail İşgali altında inleyen Kudüs'ü Şerif’deki Mescid-i Aksa’dan Allah(cc) ile bizatihi görüşmek üzere Sema'ya çıktığı tüm müminlerin bağışlanmasını yüce Allah’dan(cc) niyaz ettiği, ayrıca kutlu doğumu ile dünyayı şereflendirdiği mübarek gün ve gecelerdeyiz.

Bu gün Anadolu'nun bir çok yerinin Yunan Fransız ve İngilizler tarafından işkal edildiği bir dönemde düşmanı Anadolu'dan çıkarmak üzere 23 Nisan 1920 de Ankara'da Büyük Millet Meclisinin mübarek bir cuma günü Hacı Bayram caminde cuma namazı kılındıktan sonra dua edilerek açıldığı gün olan 23 Nisan bayramını kutluyoruz. Bu bayramı çocuklara kurtuluş savaşının baş komutanı gazi Mustafa Kemal paşa armağan etmişti.
İngilizlerin desteği ile Yunanlılar Meclis'in açıldığı Başkent Ankara’nın 70 km. yakınına kadar gelmişler ve Yunan mezalimi yapıyorlardı.

25Oca/170

Kubbede Hoş Sada Bırakmak! – İsmail KAHRAMAN

201421993223Kubbede Hoş Sada Bırakmak! – İsmail KAHRAMAN

Ömür hızla gelip geçiyor. Bu satırları yazdığım sırada, iki acı haber aldım. Birisi 1986 yılında Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın kurucu şube başkanı olarak tanıdığım yıllarca birlikte İlim, istişare Kurulu üyesi olarak görev yaptığımız çok değerli ağabeyim Nihat Gürer beyin vefat haberiydi.

Nihat bey, Kocaeli’nin siyasi, sosyal ve kültürel hayatında çok önemli izler bırakan birisiydi. Fikirleriyle, çalışmalarıyla Kocaeli’ne ve Kültür hayatımıza çok büyük katkılarda bulundu. Pazar günü onu ebediyete uğurlamak üzere İzmit Fevziye caminde cenaze namazına katılmak için bu satırları yazarak yola çıktım. Nihat bey Türk siyasetinin önemli isimlerinden, Kocaeli siyaset tarihine adını silinmez harflerle yazdıran, Meral Akşener’in de ağabeyi. Meral hanımın en takdir ettiğim yönü 28 Şubat’da ki dik duruşu ve tavrıydı.  Nihat bey Kocaeli’nde yaşayacak unutulmayacak izler bırakan bir isim. Kendisine yüce Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.   

1Ağu/150

Akçakoca Gazi’ye vefa borcu – İsmail KAHRAMAN

Akçakoca Gazi’ye vefa borcu – İsmail KAHRAMAN

Kocaeli, Sakarya ve Düzce bölgesinin fatihi olarak bilinen ve 90 yaşında bu bölgeye gelip, bu bölgenin Osmanlı’ya katılmasını sağlayan Akçakoca Gazi’nin ismini taşıyan Düzce’de Akçakoca İlçesi, Sakarya’da Koca Ali ilçesi olmasına rağmen Akçakoca Gazi bugüne kadar tanınıp bilinmedi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu anlamda bir çalışma yaparak, “Uluslararası Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu” düzenledi. Bir çok akademisyenin katıldığı sempozyumda bizde yerimizi alarak Akça Koca Gazi’yi anlattık.

Fakat Akça Koca Gazi’ye Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu ve Kocaeli Valisi Sayın H. Basri Güzeloğlu dışında kimse sahip çıkmadı.

Sempozyum sadece hazırlanan bildirge kitaplarıyla ve basılan materyallerle kaldı. Bu projeyi ve Akçakoca Gazi’yi maalesef Kocaeli’ye mal edemedik.

Bölgemizin fatihi olarak anılan Akça Koca Gazi’nin şuanda Kandıra’nın Babatepe bölgesinde bir Anıt Mezarı bulunuyor. Buraya Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu ilgi göstererek bir mescit ve çevre düzenlemesi yapılması noktasında çalışma yaptı. Kocaeli Valisi Sayın H. Basri Güzeloğlu’da şuanda Akça Koca Gazi’nin gerçek mezarı ile ilgili bir araştırma yapıyor.

Fakat bu çalışmalar yeterli değil. Akça Koca Gazi’ye vefa borcumuzu ödememiz için yapılan bu çalışmaları Kocaeli’ye mal etmemiz gerekiyor. Akçakoca Gazi ile ilgili düzenlene sempozyum için hazırladığımız bildiriyi http://www.yenigebze.com.tr/Haber-8621-akcakoca-gaziye-vefa-sempozyumu.html adresinden okuyabilirsiniz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nun haberini sizlerle paylaşmak istiyorum.

4May/150

Karamürsel’de Devr-i Alem – İsmail KAHRAMAN

karamurselde_devr_i_alem_h1660  Karamürsel’de Devr-i Alem – İsmail KAHRAMAN

Kocaeli’nin kültür, tarih, turizm de marka çok önemli değerleri var. Kocaeli’nin 12 ilçesi var. Bugün 2 deniz ve 1 göle bitişik tek il Kocaeli. Ancak Kocaeli’nin kültür ve tarih turizminde marka değerlerine bir türlü sahip çıkamıyoruz. Kocaeli’nin kıymetini de maalesef bildiğimiz yok.

18Nis/150

Vefat Yıldönümünde Özal ve lider olmak – İsmail KAHRAMAN

imagesVefat Yıldönümünde Özal ve lider olmak - İsmail KAHRAMAN

1980 darbesinden sonra, Türkiye Cumhuriyetini belli bir süre idare eden Turgut Özal ve Türkiye’nin Özal’lı yılları halen konuşulup tartışılıyor. Vefatının üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen Özal’ın prensibi ilkesi, sevecen ve samimi duyguları halen dost ve düşman herkes tarafından takdir ile anılıyor. 

Özal gerçekten bir liderdi. Üstelik silinmez izler bırakan bir lider. İyisi ile kötü ile hatasıyla sevabıyla Türkiye bir çok şeyi Özal döneminde yaşadı. Orta Direkler…. , Hisse Senetleri…. KDV …, Dövizin serbest bırakılması…., transformasyon…., Çağ atlama…,  Benim memurum işini bilir…., Anayasayı bir kere delmekten bir şey çıkmaz…., ve daha neler neler.

Artık hepsi mazi oldu. Bir gerçek var ki Özal gerçekten Türkiye’ye çok önemli hizmet etti. Elbette çok iş yapan insanlar çokta hata yaparlar. Bize düşen bugün Özal’ı hayırla ve rahmetle anmak. Allan Rahmet eylesin…

Özal’dan sonra gelen liderleri hatırlayalım. Demirel…., Ecevit…, İnönü…, Türkeş…, Erbakan…, ve daha bir çok isim. Bu isimlerden hangisi Özal kadar konuşabiliyor. Özal kadar silinmez iz bırakan kaç liderimiz var. İşte Demirel; 40 yıl Türk siyasetinde iktidar, muhalefet, bir bilen ve yasaklı olarak söz sahibi oldu. Acaba Özal kadar eser ve hizmeti var mı?. En önemlisi Özal kadar seveni var mı?. Zammetmiyorum. Demirel’i nasıl hatırlayacağımızı çok iyi biliyoruz. Üzerinde fazla durmaya gerek yok.

20Nis/140

KOCAELİ GEBZE TV’NİN ÖNEMLİ KONUKLARI – İsmail KAHRAMAN

Devlet Çevre şikayetine el koydu - İsmail KAHRAMAN

Gebze Gazetesi / 18 Nisan 2014, Cuma - 9:37

Gazetemizin dün bu köşede yer alan ve internette de Çevre Bakanlığı’nın dikkatine başlığıyla yayınlanan haberimiz büyük ses getirdi. Bölgemize rastgele dökülen sanayi atıkları, hafriyat ve ağaçların kurumasıyla ilgili makalemiz üzerine Ankara harekete geçti. Kocaeli’de ki devlet yetkilileri bölgemizde ciddi bir inceleme ve araştırma yaptılar.

Edindiğim bilgiye göre haberimiz üzerine bizzat Ankara’da ki Bakanlık yetkilileri olayı mercek altına alarak Kocaeli Valiliği, Büyükşehir belediyesi, Çevre İl Müdürlüğü ve diğer yetkililer Balçık Köyü çevresi, Gaziler dağı ve diğer bölgelerde inceleme ve araştırmalarını tamamlayarak Ankara’yı bilgilendirecekler. Yapılan araştırmalar kamuoyu ile de paylaşılmalıdır.

Çere konusunda özellikle Çevre Bakanlığımız harekete geçmeli, çevre bilinci oluşturup cezadan daha çok çevreyi koruma noktasında ilgilileri uyarmalıdır. Ceza yazmak, yaptırım uygulamak en son iş olmalıdır. Daha önce ki Çevre ve Şehircilik bakanı döneminde yazılan cezalar açıklanıyordu. Yeni Bakanımızdan cezalardan daha çok çevreyi koruma noktasında yapılan çalışmalar kamuoyunu bilgilendirilmelidir.