Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
31May/150

31 Mayıs 2015 Pazar “Bağımsız Denetçi Eğitimi”

31 Mayıs 2015 Pazar / Manşet Kocaeli Gazetesi

31May/150

Bağımsız Denetçi Eğitiminde finale yaklaşıyoruz

  30 Mayıs 2015 Cumartesi / Bağımsız Denetçi Eğitiminde Cumartesi günü sabahtan Prof.Dr. Abdurrahman Fettahoğlu, öğleden sonrada Doç.Dr. Hakan Kapucu hocalar bilgilerini aktardı.

31May/150

Ayşe Aydın ile Ertekin Uysal evlendi

30 Mayıs 2015 Cumartesi / Tevhide – Rasim Aydın çiftinin güzel kızları Ayşe ile Hülya – Mehmet Uysal çiftinin yakışıklı oğulları Ertekin  evlendi.

31May/150

Yine DUBAİ PORT Üzerine!.. / Mustafa KÜPÇÜ

mustafa kupcuYine DUBAİ PORT Üzerine!.. / Mustafa KÜPÇÜ

Şu anda bu satırları okuma duyarlılığını gösterenlerden kaç kişinin “Dubai Port” olayından haberi var bilmiyorum.

Çok olduklarını da sanmıyorum!

Özetle konu şöyle; Eski “YARIMCA SERAMİK” fabrikası, “ÖZELLEŞTİRME” adı altında tarihe gömüldü! Satın alan firma, çok iddialıydı! Tesisi modernleştirecek ve daha çok istihdam ve üretim sağlayacaktı!

Öyle olmadı; işçiler toz oldular, üretim bitti, deniz kenarında ve özel iskelesi olan alan “büyük ve değerli bir rant alanı” olarak pazara çıktı!

İlk alan firma çok güzel bir karla, arazinin yarısını ERDEMİR’e sattı! Erdemir de, “Dubai’li bir firmaya daha yüksek bir fiyat ve karla devretti. Dubai firması, bu alanda büyük bir liman işletmesi planladı. Doğal olarak da hakkıdır.

Ancak; liman projesine göre denize 500 metrelik bir dolgu alanı yapılacaktı.

Haydarpaşa Limanı’nın yükünü Körfez’e kaydırma düşüncesi sonucu, İzmit Körfezi’ndeki “Özel İskele-Limanlar” hızla çoğalmaya başladı.

30May/150

Bağımsız Denetçi Eğitiminde son bir hafta..

29 Mayıs 2015 Cuma / Bugün Bağımsız Denetçi eğitiminin sonuna yaklaşırken Saat: 16:00’dan itibaren Yrd. Doç. Dr. Ahmet Cemkut Badem hoamızı dinledik. Hala ekipte fire yok, herkes dikkatli ve programa katılmaya devam ediyor.

30May/150

Din ve Mezhep Arasında Ne Fark Var? – Prof. Dr. Hasan ONAT

hasan onat profDin ve Mezhep Arasında Ne Fark Var? – Prof. Dr. Hasan ONAT

Din ve mezhep arasındaki en temel farkı hemen belirtelim: Dinde esas belirleyici Allah, mezhepte ise insandır. Bu tespitimizi biraz daha anlaşılabilir hale getirmeye çalışalım: İslam, bir din olarak Kur’an’daki temel kurucu ilkeler (Tevhid, ahiret, nübüvvet) etrafında oluşmuştur. Belirleyici bilgi kaynağı sadece Kur’an-ı Kerim’dir. Hz. Muhammed bir peygamber olarak ne yeni bir inanç esası, ne de yeni bir ibadet getirebilir. Onun esas görevi Allah’tan almış olduğu vahyi insanlara ulaştırmak ve “yüce ahlak”ı ile insanlara “örnek” olmaktır. Onun diğer insanlardan tek farkı, Allah’tan vahiy alıyor olmasıdır. Peygamber’in vahiy konusunda hata yapması peygamberliğe aykırıdır.

Hz. Muhammed’in sağlığında herhangi bir mezhebin olduğunu hiç kimse iddia edemez. Kur’an da ne herhangi bir mezhepten, ne de herhangi bir tarikattan söz eder. Durum böyle olunca, din ve mezhep arasındaki temel fark, mezheplerin beşeri oluşumlar olmasında ortaya çıkmaktadır.

Şimdi mezhebin kuşatıcı bir tanımını yapabiliriz: Mezhepler, Hz. Peygamber’in vefatından sonra ortaya çıkan, din anlayışındaki farklılaşmaların toplumsal hayatta iz bırakacak şekilde belirleyici olmaya başlaması ve kurumsallaşması ile varlığını hissettiren beşeri oluşumlardır.

30May/150

Efe ve Tuna sokağın başında..

29 Mayıs 2015 Cuma / Bağımsız Denetçi Eğitimi çıkışında hemşehrim Abbas Özcan beni evimin yakına bıraktı.

29May/150

“Bilenlerin Dilinden IRAK TÜRKLERİ” – Oğuz ÇETİNOĞLU

DSCN3646  24 Mayıs 2015 Pazar / Araştırmacı-Yazar Oğuz Çetinoğlu, Kocaeli Kitap Fuarında Bilgeoğuz Yayınevi standında okuyucularıyla buluştu ve kitaplarını imzaladı.

29May/150

Şükürler olsun.. İyi ki; arkadaş, dost ve akrabalarım var..

1 Mayıs 2015 Cuma / Herzaman olduğu gibi evimizde bir koşuşturma.. Çocuklarım ve torunlar da misafir..

29May/150

TÜRK DÜNYASININ ÖNEMLİ İSMİ SAYGIDEĞER TURAN YAZGAN HOCAMIZ – Av. Zeki HACIİBRAHİMOĞLU

zeki hacıibrahimoğluTÜRK DÜNYASININ ÖNEMLİ İSMİ SAYGIDEĞER TURAN YAZGAN HOCAMIZ – Av. Zeki HACIİBRAHİMOĞLU

Türk Milletinin değerlerini unutturmamak ve bu kıymetlerimizi gençlere tanıtmak için köşe yazılırımda zaman zaman onlara verdim. Orhan Türkdoğan, Necmettin Hacıeminoğlu Mehmet Eröz hocalarımızla ilgili yazılar yazdım.

Bir gece rüyamda Turan Yazgan hocamla konuşurken Ahmet Kabaklı hoca toplantı salonuna girdi. Turan hocanın yanına geldi ve Turan hoca da ayağa kalktı ve çok samimi bri şekilde kucaklaştılar. Ben de her ikisinin elini öptüm. Bu rüya beni ikaz eder gibiydi. Sonra her iki hocamız hakkında da yazmaya karar verdim önce Turan hocamızla başladım.

Turan Hoca, 1938 yılında Isparta’nın Eğirdir ilçesinde doğdu. 1948 yılında Eğirdir Zafer İlkokulu, 1951 yılında İstanbul Vefa Lisesi’nin orta kısmını, 1955 yılında ise parasız yatılı olarak eğitim gördüğü Kastamonu Fen Lisesi’nin pekiyi derece ile bitirdi. 1959 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra askerlik görevini yaptı. İmar ve İskan bakanlığı Bölge Planlama Daire Başkanlığı’nda “İktisadi Araştırmacı” ve “Bölge Plancısı” unvanlarıyla bey yıl görev yaptı. 1969 yılında İtalya’ya Güney İtalya Bölge planlaması konusunda staj yapmak üzere gitti.

28May/150

Duyar: Kandıra’ya hiç bir şey yapılmıyor!

26 Mayıs 2015 Salı / Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili adayları dur durak bilmeksizin çalışmalarını sürdürüyorlar.

28May/150

Şehitler Korusu’nda..

26 Mayıs 2015 Salı / Av. Selim Selami Çakıcı rahatsızlığı sebebiyle KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesinde tedavi görüyor.

28May/150

‘Cemaatin iflası ve Hocanın Ayağının Kaydığı Yer’ kitabı üzerine; /Dr. H. İbrahim KAHRAMAN

h i kahraman dr‘Cemaatin iflası ve Hocanın Ayağının Kaydığı Yer’ kitabı üzerine; / Dr. H. İbrahim KAHRAMAN

Sn. Hanefi Avcı’nın ilk kitabı ‘Haliç’de ki Simonlar’ı okuduktan sonra bir yerel gazetemizde ki yorumum 15.10.2010’da yayınlanmıştı. Bu yorumumu ayrıca Kocaeli Aydınlar Ocağının internet sayfasındaki makalelerimden de okuyabilirsiniz.

Makale başlığındaki isimli Sn. Hanefi Avcı ‘nın 2.kitabını da dikkatle okudum. Kitap okuyucuya önemli bilgiler aktarmaktadır. 2010’dan sonraki çeşitli sosyal olayları yorumlamada faydalanılacak önemli kanaatlerini öğreniyorsunuz. 30. sayfadaki tespitler çok önemli ve yerindedir. Burada;

28May/150

KDV Uygulamaları Seminerindeyiz..

x_1432893448161 

27 Mayıs 2015 Çarşamba / YMM Nuri Değer “KDV Uygulamaları” konusunda üye ve stajyerleri bilgilendirdi.

27May/150

27 Mayıs 2015 Çarşamba

27May/150

İNSAN HAYATI – Oğuz ÇETİNOĞLU

İNSAN HAYATI - Oğuz ÇETİNOĞLU ocetinoglu1@gmail.com

SOHBET

Fazlaca bir değeri olmayan mumun ömrü kısadır. Bir müddet yanar, sonra da söner.

İnsan ömrü de kısadır. Bir müddet yaşar, sonra Emr-i Hakk vâki olur, ebedî âleme intikal eder.

Evet! Üzerinde yaşadığımız dünyanın yaşı göz önünde bulundurulursa, insan ömrü çok kısadır. Ezanla namaz arasındaki zaman dilimi kadardır.

Sorulabilir: O kadar da kısa olabilir mi?

Evet! O kadar kısa.

Bakınız nasıl: Örfünüzde, âdetimizde, çocuk doğunca kulağına ezan okunur. Bu ezanın namazı yoktur. Ömrünü tamamlayınca cenaze namazı kılınır. Bu namazın da, ezanı yoktur. Cenâze namazından önce okunan, adı üstünde: Salâ’dır.

Ezan ile namaz arasındaki ömrünü, değer yaratarak yaşayabilen insanlar değerlidir.

27May/152

Bu foğrafttakileri tanıyan ve çekildiği tarihle ilgili bilgisi olanları bekliyoruz..

167771_179174392124738_2053941_n  Ön sıra: Nurettin Pehlevan, Müfit Yelkencioğlu, Av. Suha Çokuğraş, Vural Sözener, Macit Ertürk, Nazif Kalay İkinci sıra: Ferit Saner, Arka sıra: Tanju Balık, Sedat Polat, Muammer Aynagöz, Av. Suavi Evin, İslam Kaçıra, Abidin, Asım Kuçur, Mustafa Ersoy, Rıdvan Gülses, Necdet Okan

Günay Gülcü ağabey fotoğrafın çekildiği tarihi de hatırlar..

26May/150

Araştırmacı – Yazar Oğuz Çetinoğlu İzmit’te..

24 Mayıs 2015 Pazar / Kocaeli 7. Kitap Fuarına katılan Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Oğuz Çetinoğlu Bilgeoğuz Yayınevi Standında kitaplarını imzaladı.

26May/150

El ile “Bozkurt Başı” şekli yapmak ise bütün Türk Dünyasında tarih boyu süre gelen bir selam işaretidir.

indir  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun oğlu Halim Karaosmanoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli’ye sosyal medya üzerinden atıfta bulunarak “sen 40 yıldır it işareti yapıyorsun, ne geçti eline” demişti.

MHP’lilerin bu yoruma nasıl cevap vereceği merakla beklenirken, Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanlığı tarafından konuyla ilgili bir yazılı açıklama yapıldı. 

İşte o açıklamanın içeriği ;

26May/150

Av. Abdurrahman Kaymak’ın misafiriyiz..

20 Mayıs 2015 Çarşamba / Av. Abdurrahman Kaymak Kocaeli Kandıralılar Derneğimizin genç yöneticilerinden ve Kocaeli Barosuna kayıtlı Avukat olarak faaliyetlerini sürdürüyor..