Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
17Haz/24Kapalı

Sistem dışı bir ülke: Moğolistan – Alaz SÜMER

sistem-disi-bir-ulke-mogolistan-2

Sistem dışı bir ülke: Moğolistan / Alaz SÜMER

Gezginlerin, zaman zaman çok beğendikleri ülkeleri anlatırken “sıradışı” ifadesini kullandıklarını görüyoruz. Moğolistan için söyleyebileceğimiz ilk şey ise, bu sıra dışılığın, her şeyden önce sistem dışı olmaktan kaynaklandığıdır.

Türkiye’den Moğolistan’a yapılan seyahatlerin ezici bir çoğunluğuna, milliyetçi-muhafazakâr bir motivasyonun eşlik ettiğini görüyoruz. Moğolistan dendiğinde, Türk tarihi için büyük öneme sahip olan Bilge Kağan Yazıtı’nın önünde bozkurt işareti yapan insanlar, Orhun Vadisi’nde at sürerken sahiplenici bir havayla kameraya poz verenler ve daha niceleri hemen aklımıza geliyor. Fakat sol değerlere sahip olan bir insanın, bu ülkeyi ziyaret etme fikri konuşulduğunda, hevesli olduğuna nadiren şahit oluyoruz. Bunda, Moğolistan hakkında bildiklerimizin sınırlı olmasının ya da bu ülkenin daha önce farklı bir bakış açısıyla anlatılmamasının etkisi büyük şüphesiz.

16Haz/24Kapalı

Demokrat Kocaeli Gazetesi, 15 Haziran 2024 Cumartesi

2024.06.15a

15Haz/24Kapalı

Kocaeli Gazetesi, 14 Haziran 2024 Cuma

Yeni belge(9)_1 (7)

13Haz/24Kapalı

Mavi Kocaeli Gazetesi, 12 Haziran 2024 Çarşamba

01_Layout 1 (3)_page-0001 - Kopya

10Haz/24Kapalı

Akça Koca Platformu Moğolistan’dan döndü..

3 - Kopya

9 Haziran 2024 Cumartesi / Hasan Uzunhasanoğlu Başkanlığındaki Akça Koca Kültür Platformu, 9 günlük Moğolistan seyahatinden döndü.

Moğolistan gezisi

İstanbul Büyük havalimanında başlayan ve 9 saatlik yolcuktan sonra Ulan Batur Uluslararası havalimanına varıldı. Sukhbaatar meydanından başlayarak ülkenin başkenti Ulan Batur çevresinde ilk günkü gezi başladı. Başkent ve Parlamento Binası, Ulusal Opera Tiyatrosu, Kültür Sarayı ve Kent Konseyi Evi ve çevresi. Zaisan Tepesi; sevimli küçük tepe, Ulan Batur'un geniş açık manzarasını seyredildi. Ulusal Tarih Müzesi ziyaret edildi.

Bayan Gobi / Uygun Manastırı Harabeleri. Gobi kum tepeleri, ormanlar ve kayalık dağların birleşimi. Küçük kum tepelerinde yürüyüş ve deveye binme fırsatı yakalandı. Ger kampı 20 km uzaklıktaki Erdene Khambyn Khuree'yi ziyaret, Khugnu Khaan dağında yer alan Manastır, Dini lider, filozof, sanatçı ve heykeltıraş olan aydınlanmış Bogd Gegeen Zanabazar, din öğretmeni için bu Uvgun ve Zaluu tapınakları, At yetiştiricilerinin ailesini ziyaret edildi ve kısrak sütünden yapılan geleneksel Moğol içeceği olan Airag’ın tadına bakıldı. Gerçek Moğol ahşap eyerleri üzerinde binicilik fırsatını da yakalandı. Kharkhorin çevresinde gezildi. Büyük Moğol İmparatorluğu'nun eski Başkenti ve Moğol Budizm’inin ana hazinesi olan Erdenezuu Manastırı Kharkhorin, 1220 yılında Orhun nehri vadisinde kurulmuştur. Tapınağın yakınında yaklaşık 800 yıllık tapınılan Kaplumbağa Kayasına tanık olundu.

Cengiz Han'ın soyundan gelen Avtai Sain Khaan tarafından 1586'da Kharkhorin harabeleri üzerine kurulan 108 stupa ile güzel görünümlü beyaz duvarlarla çevrili Erdenezuu Manastırı – ilk Budist manastırı ziyaret edildi. Moğolistan'ın doğusunda, Arkhangai'nin doğusunda bir tatlı su gölü olan balıkları ve kuş türleri ile ünlü Ugii gölü gezildi. Yolda Kharkhorin'de bulunan Orhun yazıtlarına adanmış bir Moğol müzesi olan Khushuu Tsaidam Müzesi, Bilge Kağan ve Kül Tigin anıtları Orhun Vadisi Kültürel Peyzajı ziyaret edildi.

Dünyada Przewalskiatı olarak bilinen vahşi atı Takhiadlı görüldü.

Khentii Sıradağlarında Gorkhi Terelj Milli Parkı gezildi. Ulan Batur şehrine geri dönüldü. Akşam ise geleneksel türkülerin büyüleyici icrasına, gırtlağa, güzel atbaşlı keman ezgisine, etnik danslara tanık olundu.

Konferans                                                                                                                   Moğolistan akşamlarında; Dilovası’nda çalışmış, İstanbul’da yaşayan,Uluslararası Demir Ticareti yapan İş insanı Cengiz Argat, 1989’da 3 ay Kocaeli Fuarında Karavanı ile ticaret yapan ve ABD’de yaşayan Turizmci Naki Burak Alpay ve İzmit Ulugazi İlkokulu mezunu, Ürün Yönetimi, Finans Sektör uzmanı Ekrem Genco Günay bilgi ve tecrübelerini aktardılar. İlgi ile dinlenen konferanslarda çok sayıda soru da cevaplandı.

Hediye                                                                                                  Cengiz Argat’a; AB Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Ali Korkmaz ve Platform Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu tarafından,

Naki Burak Alpay’a; Dr. Halil İbrahim Kahraman, KOVİAD Başkanı Harun Reşit Kocagöz ve son Kuruçeşme Belediye Başkanı Ali Kahraman tarafından,

Ekrem Genco Günay’a; KBB Kırsal Tarım ve Aromatik Bitkiler İl koordinatörü Abdullah Köktürk ve Girişimcilik Danışmanı Serhat Duyar tarafından “Ormanya - Kandıra Fındıklı Cezeryesi” hediye olarak verildi.

Büyük ilgi

Vizyon Tur Yurt Dışı Turlar Müdürü Nazım Emre İpekli ile Moğol Dashnyam rehberliğindeki 9 günlük Moğolistan seyahatine; E. Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya, Akça Koca Kültür Platformu Başkanı Ziraat Müh. Hasan Uzunhasanoğlu, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ahsen Okyar, İş insanı Şükrü Bayram, KBB Kırsal Tarım ve Aromatik Bitkiler İl koordinatörü Abdullah Köktürk, Eğitimci - İş İnsanı Ali Korkmaz, KOVİAD Başkanı Harun Reşit Kocagöz, İnşaat Y. Müh. Ekrem Genco Günay, Makine Mühendisi Çetin Mut, Harita Müh. Ali Kahraman, Elektronik Müh. Taner Şanlı, Ecz. Selçuk Arslan, İş insanı Ferit Yağız, Sigorta Risk Koordinatörü Necati Büyükkaya, Dr. Halil İbrahim Kahraman, İş insanı Doğan Yücel, Girişimcilik Danışmanı Serhat Duyar, Turizmci Naki Burak Alpay, Ecz. Erdal Güzel ve İş insanı Cengiz Argat katıldı.

9Haz/24Kapalı

Erdoğan ASLIYÜCE ağabeyi de kaybettik…

1773466640_8cb74d5465_b

27 Ekim 2007 / Ahsen Okyar, ERDOĞAN ASLIYÜCE, Hasan Uzunhasanoğlu

Hayatını Türk Dünyası çalışmalarına,Türk Milleti adına Kültür ve Tarih çalışmalarına adamış, vakıf ve gönül insanı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Genel Başkanı

Erdoğan ASLIYÜCE

büyüğümüz bu sabah hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Cenazesi 10 Haziran PAZARTESİ günü öğle namazına müteakip İstanbul FATİH Camii’nden ebediyete uğurlanacaktır.

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Acılı Ailesine, sevenlerine, sevdiklerine, Türk Dünyasına sabırlar diliyorum.

Ahsen OKYAR

7Haz/24Kapalı

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, 29 Şubat 2024 Çarşamba

2024.05.29e

6Haz/24Kapalı

Özgür Kocaeli Gazetesi, 29 Şubat 2024 Çarşamba

2024.05.29d

5Haz/24Kapalı

Kocaeli Gazetesi, 29 Şubat 2024 Çarşamba

2024.05.29c

4Haz/24Kapalı

Moğolistan Ulan Batur’da Dinazorlar Müzesindeyiz

6416b8e9-1fa5-4885-9361-2a6b2b467068

BİLNET Okulları Kurucusu Ali Korkmaz, Akça Koca Kültür Platformu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu, Platform Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ahsen Okyar, ER-VAK Erzurum Kalkınma Vakfı Başkanı Erdal Güzel

,

3Haz/24Kapalı

Demokrat Kocaeli Gazetesi, 29 Şubat 2024 Çarşamba

2024.05.29b

2Haz/24Kapalı

Akça Koca Bey Fetihlerine Devam Ediyor – Mürsel GÜNDOĞDU

21

Akça Koca Bey Fetihlerine Devam Ediyor - Mürsel GÜNDOĞDU

Adını Akça Koca Bey’den tevarüs eden şehirde yaşamanın bir faturası olduğu gibi ismini bu koca yürekli yiğitten alan bir kurumda görev yapmanın da insana yüklediği önemli sorumluluklar olduğunu düşünüyorum.

Kocaeli’nin incisi Kartepe’nin yarı beline gümüş kemer gibi nakşedilen Akçakoca Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde bir ders esnasında gençlere Akça Koca’dan sual ettim. Aldığım az sayıdaki cevaptan memnun kalmayınca onları Akça Koca’nın kim olduğuna dair performans ödeviyle vazifelendirdim. Öğrencilerin kendi el yazısıyla kaleme aldıkları üçer beşer sayfalık metinler elime ulaştıkça bu derin bilinçsizlikten kaynaklanan içimdeki memnuniyetsizlik, yerini derin bir huzur ve mutluluğa terk etti.

Anadolu Selçukluları döneminde Bizans sınırındaki uç bölgeye yerleştirilmiş Türkmen boyuna mensup bir aileden takriben 1234 yılında dünyaya gelen Akça Koca Bey, Ertuğrul Gazi ve Orhan Gazi’nin silah arkadaşlarından birisi. Yaşadığı bölgede ahalinin sevgi ve saygısını kazanmış dürüst, kara gün dostu bu yiğit insana beyaz tenli, doğru ve açık sözlü olması nedeniyle Ertuğrul Gazi “Akça” lakabını verir. Osman Gazi tarafından uç beyi olarak görevlendirilen Akça Koca, Sapanca Gölü kıyılarını karargâh edinerek İzmit’ten Kandıra’ya kadar olan yerlerin fethine memur edilir. Buradaki günlerini Orhan Gazi’nin emrinde bulunan Konuralp, Turgutalp, Saltukalp, Samsa Çavuş, Gazi Rahman ve Köse Mihal gibi kudretli beylerle Bizans tekfurlarıyla savaşıp onları Osman Gazi'ye boyun eğdirmekle geçiren Akça Koca, İzmit bölgesine akınlarda bulunarak Akova, Akçaköy ve Kaymas’ı alır. 1326 yılında Kandıra ve civarını Osmanlı Beyliği topraklarına katar. Bunun üzerine adı tarihe “Kandıra Fatihi” olarak kazınır. 1328 yılında İzmit üzerine akınlarını sürdürdüğü sıralarda Kandıra yakınındaki Baba Tepesi’nde 94 yaşında vefat eder. Türk töresi gereği otağının bulunduğu yere defnedilir. Akça Koca'nın yoğun gayretleriyle Türk hakimiyeti altına giren İzmit ve çevresine, onun ismine izafeten Kocaeli adı verilir.

2Haz/24Kapalı

Mavi Kocaeli Gazetesi, 29 Şubat 2024 Çarşamba

2024.05.29a

31May/24Kapalı

Bugün Moğolistan’a uçuyoruz…

IMG-20240524-WA0045

30May/24Kapalı

Özgür Kocaeli Gazetesi, 27 Mayıs 2024 Pazartesi

2024.05.27a

28May/24Kapalı

Akça Koca Platformu Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ı ziyaret etti.

IMG-20240426-WA0026

Hasan Uzunhasanoğlu Başkanlığındaki Akça Koca Kültür Platformu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın'ı makamında ziyaret etti.

Ziyarete Platform Yöneticileri; İlk AB Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya, Ziraat Müh. Hasan Uzunhasanoğlu, Mali Müşavir Ahsen Okyar, Aile Hekimi Dr. İsmail Çapçı, İnşaat Y. Müh. Coşkun Karakadılar Ecz. Selçuk Arslan ve İş İnsanı Necati Büyükkaya katıldı.

Akça Koca Kültür Platformu yöneticileri Tahir Büyükakın`ı tebrik ederek yeni dönemde başarı dileklerinde bulundu.  Büyükakın, konuklarını makamında ağırladı ve yeni projeleri ile ilgili bilgi verdi.

27May/24Kapalı

BÜYÜK MOĞOLİSTAN TURU (31 Mayıs – 8 Haziran 2024) GİDİYORUZ…

BÜYÜK MOĞOLİSTAN TURU 31 Mayıs –8 Haziran 2024 VİZYON TURİZM

31 Mayıs 1 Haziran 2024 Cuma – Cumartesi

İstanbul Büyük havalimanında 15.00 de Vizyon Turizm Kontuarında buluşacağız.

Pasaport ve gümrük işlemlerimizin ardından THY’nin TK 236 tarifeli seferi ile 18.10’da uçuşumuz başlayacak güzel bir yolcuktan sonra yerel saat ile 07.10’da Ulan Batur Uluslararası havalimanına varacağız. Bizi bekleyen yerel rehberimizle birlikte Ulan Batur şehir merkezindeki en kaliteli otellerden birine transfer olacağız. Odalarımızda birkaç saat istirahat ettikten sonra Sukhbaatar meydanından başlayarak ülkenin başkenti Ulan Batur çevresinde ilk günkü gezimize başlıyoruz. Başlıca görülecek yerler arasında Başkent ve Parlamento Binası, Ulusal Opera Tiyatrosu, Kültür Sarayı ve Kent Konseyi Evi gibi ve çevresi. Bir sonraki durağımız Zaisan Tepesi; sevimli küçük tepe, Ulan Batur'un geniş açık manzarasını sunar. Buradan Ulusal Tarih Müzesi'ni ziyaret ediyoruz. Tur bitimi konaklama otelimizde.

2 Haziran 2024 Pazar

Bayan Gobi / Uygun Manastırı Harabeleri. Sabah kahvaltısının ardından Bayan Gobi 'ye doğru yola çıkıyoruz. Birçok farklı doğal peyzaj biçimine sahip eşsiz bir yerdir; Gobi kum tepeleri, ormanlar ve kayalık dağların birleşimi. Küçük kum tepelerinde yürüyüş ve deveye binme fırsatı yakalayacağız. Ger kampında öğle yemeği. Öğleden sonra kamptan 20 km uzaklıktaki Erdene Khambyn Khuree'yi ziyaret ediyoruz.Manastır,görkemli görünen Khugnu Khaan dağında yer almaktadır. Dini lider, filozof, sanatçı ve heykeltıraş olan aydınlanmış Bogd Gegeen Zanabazar, din öğretmeni için bu Uvgun ve Zaluu tapınaklarını kurdu. Oirad asilzadesi Galdan boshigt'in askerleri 1688'de manastırları yıktı ve keşişlere suikast düzenledi. At yetiştiricilerinin ailesini ziyaret edilecek ve kısrak sütünden yapılan geleneksel Moğol içeceği olan Airag yapımını deneyimlemek için harika fırsatlarımız olacak. Gerçek Moğol ahşap eyerleri üzerinde binicilik fırsatını da yakalayacağız. Ger kampında geceleme.

24May/24Kapalı

Dr. H. İbrahim Kahraman’a 50. yıl kutlaması

9a - Kopya

23 Mayıs 2024 Perşembe / Akça Koca Platformu  hekimliğinin 50. görev yılında Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Halil İbrahim Kahraman’ı Emex Otel’de kutladı.

Akça Koca Kültür Platformu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu açılış konuşmasında “29 Ekim 1982 tarihinden bugüne 42 yıldır İzmit’te hekim olarak hizmet veren, çok sayıda sivil toplum kuruluşunda, gönüllü faaliyetlere katılan, çeşitli projelerde görevler almış, ama bunlardan daha önemli hepimizin sağlık problemi olduğunda ilk müracaat ettiğimiz ve kolay şifa bulmamızı sağlayan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Halil İbrahim Kahraman ağabeyin mesleğindeki 50. yılını  en içten saygı ve sevgilerimizle kutlarız.” dedi.

Uzunhasanoğlu’ndan sonra söz alan; Doç. Dr. Ayşe Zeynep Turan Civraz, Kuruçeşme Belediye Başkanı (1999-2004) Dr. Murat Ölçer, Eğitimci – Yazar Meryem Aybike Sinan, Harita Müh. Kuruçeşme Belediye Başkanı(2004-2009) Ali Kahraman, Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Uzmanı Op. Dr. Saim Kale, Kültür Okulları Kurucusu Ali Aydemir, Ecz. Selçuk Arslan, Bekirpaşa Belediye Başkanı (2004-2009), KBB Kırsal Tarım ve Aromatik Bitkiler Koordinatörü  Abdullah Köktürk, Platform Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ahsen Okyar, 22-23 dönem Milletvekili ve AB Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya, Dr. H. İbrahim Kahraman ile ilgili hatıra ve değerlendirmelerini aktardı.

Toplantıda; Kahraman Ailesi adına İbrahim Beyin büyük kızı İngilizce Öğretmeni Şule Elif  Demircioğlu konuşurken Akça Koca K. Platformu 50. Yıl Teşekkür Plaketini Hasan Uzunhasanoğlu, Dr. Alaattin Büyükkaya, Ahsen Okyar, Dr. İsmail Çapçı, Çetin Mut ve Ecz. Selçuk Arslan birlikte sundu.

Emex Otel’de gerçekleşen toplantıya; ilk Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya, eşi Müjgan Büyükkaya, Akça Koca Kültür Platformu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu ve eşi Emine ve kızları Nihal Uzunhasanoğlu, Dr. Saim Kale. Nadide Kale, KBB Kırsal Tarım ve Aromatik Bitkiler İl Koordinatörü Abdullah Köktürk,  Dr. Murat Ölçer, Nermin Ölçer, Mali Müşavir Ahsen Okyar, Nursel Okyar, SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bayrak, Ecz. Selçuk Arslan, eşi Bankacı Gül Arslan, Turizmci Alpay Aslantürk, Özel Kocaeli Kültür Okulları kurucusu Ali Aydemir, Muazzez Aydemir, İş insanı Hasan Baykara, Fatma Şerif Baykara, İnşaat Yüksek Mühendisi Coşkun Karakadılar, Harita Müh. Ali Kahraman, Asuman Kahraman, Aile Hekimi İsmail Çapçı,  Makine Mühendisi Çetin Mut, Elvan Mut,  Özel Körfez Marmara Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Esener Macil, Doç. Dr. Ayşe Zeynep Civraz ve kızı Zeynep Ece Civraz, Akça Cami İmam Hatibi Şerif Hüseyin Ayaz, eşi Neslihan Ayaz, Aile Hekimi Dr. Ali Değirmenci, Eğitimci Mürsel Gündoğdu, Eğitimci – Yazar Meryem Aybike Sinan ile Kahraman Ailesi;Dr. Halil İbrahim Kahraman, eşi Fatma Kahraman, Mücahit Demircioğlu, Şule Elif Demircioğlu, Elif Benan Demircioğlu, Ahmet Berat Demircioğlu, Zeki Aytekin, Ayşegül Aytekin, Zeynep Kahraman Doğan katıldı.

17May/24Kapalı

Van Gezisinden Hafızamda Kalanlar – Esener MAÇİL

indir

Van Gezisinden Hafızamda Kalanlar – Esener MAÇİL

Akça Koca Kültür Platformu başkanımız Hasan Uzunhasanoğlu’nun gayretleriyle 3 gece 4 gün olarak düzenlenen VAN gezimiz, konaklama yeriyle, ulaşımıyla, yeme içmesiyle, rehberlik hizmetleriyle mükemmeldi.

Gezimizi organize eden Ayşegül ve Coşkun Karakadılar’da en ince ayrıntıya kadar düşünmüşler ve çalışmışlardı. Gezi arkadaşlarımızın uyumu da çok güzeldi. Gezide önceden planlanıp bize bildirilen her yer fazlasıyla gezildi, görüldü.

Benim en çok etkilendiğim üç nokta var.

Ahlat Büyük Selçuklu Meydan Mezarlığı, mezarlığın günümüze kadar korunarak gelmesi çok heyecan vericiydi.

Ahlat’ta bir caddeye ismi verilen bölgeye çok emeği geçmiş yine bölge ve gençler için gayret edip çalışırken elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz Prof. Dr. A. Haluk Dursun’u hep birlikte yad ettik. Ruhu şad mekânı cennet olsun inşallah.

Ve Doğubayazıt’ta Ahmed-i Hani türbesi, manevi atmosferi çok etkiledi. Camisinde, huzurunda cuma namazı kılmak nasip oldu, şükürler olsun.

Akdamar Adası, İshak Paşa Sarayı, Van Müzesi, Van Kahvaltısı, Adaya yolculuk, Bitlis büryan kebabı, Muradiye Şelalesi, Halı mağazası, Ağrı Dağı görünümü, kedi evi, Vanadokya, Hoşab Kalesi, Gürpınar İlçesi Norduz Sofrası, peynir mağazası, yöresel türküler hepsi unutulmaz hep anacağımız güzel hatıralar bıraktı.

Emeği geçen herkese, başkanımıza, Karakadılar ailesine, tüm gezi arkadaşlarımıza, rehberlerimize teşekkür ederiz.

İyi ki böyle bir platformun içindeyiz. Nice gezilere sağlık ve sıhhatle erebilmeyi Allah nasip etsin inşallah.

Selam ve saygılarımızla…

17May/24Kapalı

Özgür Kocaeli Gazetesi, 14 Mayıs 2024 Salı

2024.05.14c