Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
30Haz/130

Bütün Yönleriyle Sermaye Şirketlerinde Kâr Dağıtımı Uygulaması ve Muhasebesi – İbrahim Güler

Bütün Yönleriyle Sermaye Şirketlerinde Kâr Dağıtımı Uygulaması ve Muhasebesi - İbrahim Güler / Adana SMMM Odası Vergi Mevzuatı
İnceleme Komisyonu Başkanı

I- GENEL AÇIKLAMALAR

A- Kâr Dağıtımının Vergi Kanunları Açısından Değerlendirilmesi:

4842 Sayılı Kanunun 17.Maddesiyle GVK’na eklenen Geçici 62.Madde hükmü ile getirilen ve geçiş dönemlerinde uygulanması gereken düzenlemeler saklı kalmak koşulu ile kurum kazançlarının vergilendirilmesi, kazançların gerçek kişi ortaklara dağıtılması, 4842 Sayılı Kanunla yapılan düzenlemeler ve 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu hükümlerine göre gerçekleştirilecektir.

1- Gelir vergisi stopajı sadece kârın dağıtımına bağlanmıştır.

2- Halka açık şirketler ile halka açık olmayan şirketler arasındaki stopaj oranı farklılığı kaldırılmıştır. (KVK.Md.15/2- 2009/14594 sayılı BKK Md.9, %15)

3- GVK’nun 75.Maddesinin ikinci fıkrasının 1, 2 ve 3 numaralı bentlerinde yazılı kâr paylarının (limited şirketlerden elde edilen iştirak kazançları da kâr payıdır 75/2) YARISI GELİR VERGİSİNDEN İSTİSNADIR (GVK.Md.22/2). Beyanname verme sınırının (GVK.Md.86/1-c 2013 yılı için 26.000,00 TL’dir) hesabında istisna olan tutar dikkate alınmayacak ve hiç bir şekilde beyan edilmeyecektir (yani, kâr payının yarısı 100 trilyon lira da olsa beyan dışıdır). Elde edilen kâr paylarının yarısının 2013 yılı için 26.000,00 TL’lık beyan sınırını aşması durumunda, sadece kâr payının yarısı beyan edilecektir. Ancak; bu istisnanın kurum bünyesinde kârın dağıtımı aşamasında yapılacak olan stopaja etkisi olmayacaktır. Yani, stopaj dağıtılan kâr payının tamamı üzerinden yapılacaktır.

30Haz/131

VATAN AŞKI MAYA GİBİDİR; SÜTÜ BOZUK OLANLARDA TUTMAZ!

GEDİĞİNE KONMUŞ TAŞLAR...

“VATAN AŞKI MAYA GİBİDİR; SÜTÜ BOZUK OLANLARDA TUTMAZ!”

30Haz/130

Mostar Köprüsü üzerinde

20130629_185757   Kudret Turizm ile gerçekleştirdiğimiz Bosna Hersek ziyaretimizin ikinci gününde Mostar Köprüsü üzerinde Boşnak Gelin ve Damat ile yakınlarının sevinçine ortak olduk.

29Haz/131

A. Efe Küçük delikanlı oldu

SAM_2230   29 Ekim 2005 tarihinde doğan A. Efe Küçük dün Kocaeli Devlet Hastanesinde saat: 0950’de Op. Dr. Barış ÇALIŞKAN tarafından gerçekleştirilen operasyonla delikanlı oldu.Op. Dr. Barış ÇALIŞKAN

29Haz/130

TÜRKMEN GERÇEĞİ VE SÖZDE ÇÖZÜM – Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL

images 3TÜRKMEN GERÇEĞİ VE SÖZDE ÇÖZÜM - Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL

Çevremizde olup bitenler sürekli aleyhimize gelişiyor. Önce Irak, daha sonra Suriye’deki gelişmeler Türkiye’ye itibar kazandırmadı. Tam tersine güvenilirliğimizi yıprattı. Birbiri ile çelişen politikalar Türkmen gerçeğini göz ardı eden çarpık zihniyet, Irak’ta ve Suriye’de Türkmenlere yönelik saldırıları cesaretlendirdi. Irak’ta Tuzhurmatu’da gerçekleştirilen intihar saldırısıyla Türkmenler 13 şehit verdiler. Bu şehitlerimizden birisi de bu yıl Ocak ayında bir cenazeye yapılan intihar saldırısında yaralı olarak kurtulan Ali Haşim Muhtaroğlu’dur. Rahmetli Muhtaroğlu İstanbul’da tedavi edilmişti. Kendisi ile resmi makamların ne kadar ilgilenip ilgilenmediğini bilemiyoruz. “Biz Irak’taki soruna Türkmen gözlüğüyle bakmıyoruz” diyen bir anlayışın Irak’taki üzücü olaylardan sorumlu olmadığını söyleyemeyiz. Kuzey’de sözde kardeş Barzani’nin, Güney’de ise Bağdat yönetiminin insafına terkedilen soydaşlarımız rahmetli Muhtaroğlu’nun da belirttiği gibi soykırımlarla karşı karşıyadır. Şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz.

29Haz/130

4 gece 5 gün sürecek yurtdışı gezimiz başladı -1

SAM_2235

Kudret Turizm tarafından 4 gece 5 gün olarak organize edilen Bosna-Hersek ve Sırbistan seyahati kafilemiz saat 12:45’te İzmit Perşembe Pazarında buluştu. Kocaeli Aydınlar Ocağı Denetim Kurulu Başkanı Erdal Baykara ve Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yunus Özen tarafından Saat:12:55’te İstanbul’a uğurlandı. 

İzmit Perşembe Pazarında  Ziraat Mühendisi Hasan Uzunhasanoğlu, Dr. Mehmet Ayas, Mali Müşavir Ahsen Okyar, Turizmci Ekrem Patan, Dr. İsmail Çapcı, Av. Naci Kara, Dr. Kemal Yılmaz ile Makine Mühendisi Çetin Mut ve eşleri otobüste yerlerini alırken, BBP Kocaeli İl Başkanı Serhat Duyar ile Tekstilci İşadamı Samet Duyar Yenidoğan durağından, Harita Mühendisi Ali Kahraman ve eşi Kuruçeşme durağından, Endüstri Mühendisi Mustafa Toka ve ailesi de Hereke gişelerinden kafileye dahil oldu.

SAM_2236İzmit Perşembe Pazarı

SAM_2238Kafile Başkanı/Rehberi Mustafa Toka bilgi verirken

SAM_2240SAM_2245       Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

SAM_2241SAM_2246

28Haz/130

Bugün 28 Haziran..

66945-detay  Bugün, 28 Haziran.. Kurtuluş Savaşı döneminin kahraman kentlerinden, Kocaeli’nin merkezi İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 92 nci yıldönümü..

Kurtuluşu gerçekleştiren fedakar gazi ve şehitlerimize,  Allah’tan(c.c.) rahmet diliyor, şükranlarımı sunuyorum.

28Haz/130

Fevziye Baykara’nın ebediyete uğurlanışının 40.günü -4

SAM_2163

28Haz/130

Yunus Özen’e, “TÜRKLER Nasıl ve Niçin Müslüman Oldu?” kitabı

SAM_1782

Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yunus Özen’e, “TÜRKLER Nasıl ve Niçin Müslüman Oldu?” kitabı takdim edildi.

28Haz/131

KANDIRALI ŞAŞKIN’IN ŞAŞKINLIKLARI – ŞAŞKIN’IN TEK KALAN AYAKKABISINI DEREYE ATIŞI / Mustafa YILDIZ

imagesKANDIRALI ŞAŞKIN’IN ŞAŞKINLIKLARI - ŞAŞKIN’IN TEK KALAN AYAKKABISINI DEREYE ATIŞI / Mustafa YILDIZ

Kandıra'da düğünler Cuma akşamından başlar, Pazar gece yarısı damadın tekme tokat zifaf odasına sokulmasıyla sona erer.

Oğlan tarafı çalgıcılar eşliğinde Cuma öğleden sonra kız evine çeyiz almaya giderler.

Yine böyle bir çeyiz almaya giderken Şaşkın demlenmeye erkenden başlamış. İki kilometre ötede bulunan Selametli köyündeki kız evinden çeyiz almak üzere Akçaova’dan yola koyulan oğlan evlilerinin önünde oğlu ve yeğeninden ibaret ritm ve cümbüşçülerle klarnetini öttüre öttüre gidiyor.

Şaşkın, oyun havalarını çalarken herkes öyle neşeleniyor, öyle oynuyor ki kafile adeta iki ileri bir geri dura döne yürüyor, zaman geçiyor ama herkesin neşesi yerinde olduğu için kimse ne kadar zaman geçtiğinin farkında olmuyordu.

Şaşkın da hafif çakırkeyif, kafilenin neşesi arttıkça görevini hakkıyla yapıp aldığı üç beş kuruşu helal ettirdiğinden emin ve memnun adımlarla kafilenin önemli bir parçası olduğunu bilerek düğüncülerin istediği her parçayı maharetle çala çala yürüyordu.

28Haz/130

A. Efe Küçük sünnet telaşında..

SAM_2219

Ahmet Efe Küçük sünnet öncesi Kocaeli Devlet Hastanesinde tetkiklerini yaptırdı.

28Haz/130

Tarihin derinliklerine yapılan yolculuk

Resim (33)

Resim (34)

27Haz/130

Fevziye Baykara’nın ebediyete uğurlanışının 40.günü -3

1

27Haz/130

Dünya Tatlısı Torunumuz Ahmet Efe Küçük’ün karnesi

Resim (33)

27Haz/130

ÖTELERDEN SERZENİŞ – Mehmet Ali Kalkan

ÖTELERDEN SERZENİŞ - Mehmet Ali Kalkan

Yolda yolcu olanlar tepinirken durakta,
Yine ölüm konuştu yüreğimde, Irak'ta,
"Gündelik telaşları" bir kenara bırak ta                                                
Çıkart "at gözlüğünü", bir de şu Kerkük'e bak,
İnim inim inleyen Türkmen'e bak, Türk'e bak.                          
Türkmenem,
Adım Haşim,Türkmenem,
Soysuzların vurduğu,
Soylu, asil Türk menem.

Kamboçya'yı, Küba'yı duyanlar nerde hani?
Koç gibi zıkkımlanan, yiyenler nerde hani?
"Hepimiz Ermeniyiz" diyenler nerde hani?                                         
Nerede rol çalanlar, nerde bunca bay, madam?
Oturanlar nerede? Nerede duran adam?                                                  
Utansın baht utansın,
Olmayan ahd utansın,
Hal bilmezin üstünde
Durduğu taht utansın.

27Haz/130

Seyit Ahmet Arvasi Hocamız uyarıyor

1016581_10151669344274443_1950696529_n

27Haz/130

İbraname – Engin MALAY

İbraname - Engin MALAY

Çalışma hayatı içinde bulunan işçi ve işverenlerin konu başlığı olan ibraname kelimesi ile sıkça karşılaştıklarını hepimiz bilmekteyiz.

Biz meslek mensupları olarak çok kez ibraname belgesini hazırlayarak işçi ve işverenin onayına sunarız.

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, bugünkü konumuzu 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile ilk defa hüküm altına alınan ibranameye ayırdık.

Kanun metnine geçmeden önce Türk Dil Kurumu’na bakarsak ibrayı; “aklama, temize çıkarma”, ibranameyi de; “aklama belgesi” olarak açıkladığını görmekteyiz.

Çalışma hayatı içinde ibraname işçi işveren ilişkilerinde, işçinin işverenden olan tüm yasal alacağını ve işçinin işverenini geçmişe dönük olarak akladığını gösteren bir belge olarak yer almaktadır.

4857 sayılı İş Kanunu’nun; “Ücret ve ücretin ödenmesi” başlıklı 32’nci maddesinde;”…İş sözleşmelerinin sona ermesinde, işçinin ücreti ile sözleşme ve Kanundan doğan para ile ölçülmesi mümkün menfaatlerinin tam olarak ödenmesi zorunludur.” der ve devam eder.

Bu madde ile işçinin işverenden hiçbir alacağının kalmaması yönünden hüküm içermektedir.

27Haz/130

ZİNCİRLERDEN KURTULUP YÜREĞİNİ DİNLEMEK – Mehmet Cemal Çiftçigüzeli

SAM_1962ZİNCİRLERDEN KURTULUP YÜREĞİNİ DİNLEMEK - Mehmet Cemal Çiftçigüzeli

Türk Dünyası’nın gururu ve dünyanın önemli diplomat ve yazarlarınden Rahmetli Kırgız Türk’ü Cengiz Aytmatov (12 Aralık 2012 Kırgızistan/Talas- Şeker Köyü/ 10 Haziran 2008 Almanya-Nürnberg) seksenbeşinci yaş gününde hatıraları ve eserleriyle yeniden anılıyor. Adına düzenlenen bir uluslararası sempozyum da Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’te 2013 sonbaharında gerçekleşecek. Dilerim bu etkinlikler çerçevesinde, Cengiz Aytmatov’un bütün eserleri orijinal dili olan Kırgız Türkçesi’nden Türkiye Türkçesi’ne tercüme edilir.

26Haz/130

Kapri – Kefken Pazar Günü

1011805_481322711945066_899223670_n  Kefken Web sitesinden alınmıştır.

26Haz/130

Kocaeli SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Şenol

ender-senol-yeniden-baskan-secildi_119  8-9 Haziran’da yapılan 21.olağan genel kurulu sonrası göreve seçilen Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın(KSMMMO) yeni yönetimi, 16 ncı günün sonunda görev dağılımını yapabildi.

Ortaya çıkan “Üçlü ittifak” uzun görüşmeler ve varılan uzlaşının ardından, yönetimdeki görev paylaşımına da yansıdı. Ender Şenol, genel kuruldan çıkan irade doğrultusunda KSMMMO’da bir dönem daha başkanlık görevini üstlendi. Oda binasında bir araya gelen yönetim kurulu üyeleri, iki saatlik toplantının ardından görevleri paylaştı, bunu da kamuoyuyla paylaştı.

 

Blogumu Beğenir misiniz?

Kategoriler

Arşiv

Bağlantılar

Son Yorumlar