Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
31May/24Kapalı

Bugün Moğolistan’a uçuyoruz…

IMG-20240524-WA0045

6May/24Kapalı

Van Ferit Melen Havalimanın da…

20240504_171147 

4 Mayıs 2024 Cumartesi / Van Ferit Melen Havalimanına geçtik, sonrasında uçağa ve sonrasında da dolu dolu geçen seyahatimizin sonrasında Van’a el salladık…

5May/24Kapalı

Şükürler olsun ki, Van’da 69 yaşını da gördük…

IMG-20240501-WA0090

1 Mayıs 2024 Çarşamba / 69 yaşına girdiğimi Van’da öğrendim. Yıllar önce gündemimizde olmayan doğum günü, doğum günü pastasını kesmek, tebrikleşme, bugün hayatımızın en önemli kutlaması haline geldi.

Hasan Uzunhasanoğlu Başkanınız olunca istemeseniz de kaçamıyor, yaşayınca da mutluluktan uçuyorsunuz..

Van Uygulama Otelinde, akşam usta yerel sanatçılarla birlikte bizim ekibin üstatları mükemmel bir akşamı yaşattılar..

Sağolun sevgili büyük, arkadaş, dost  ve kardeşlerim…

29Nis/24Kapalı

Nostalji; 20 sene önce: Kocaeli Gazeteleri, 29 Nisan 2004 Perşembe

2004.04.29e

18Şub/240

Nostalji; 20 sene önce BUGÜN: Bizim Kocaeli Gazetesi, 18 Şubat 2004 Çarşamba

2004.02.18a

Kategori: 2004, Ahsen Yorum yok
4Oca/240

Gürkan Uysal ve Aydınlar Ocağı – Uğur ULUSOY

ugurulusoyy

Gürkan Uysal ve Aydınlar Ocağı - Uğur ULUSOY

    Gürkan Uysal’la yakın bir zamanda tanıştım.

Kendisi avukat ve aynı zamanda edebiyatla da ilgileniyor.

Yaklaşık 2 hafta önce kentimizin etkin ve köklü STK’ları arasında bulunan Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın başkanı seçildi.

Geçtiğimiz pazar günü gençlerin ağırlıklı olduğu yönetimiyle beraber basın mensuplarını Seka sahilinde ağırladı.

Programdan günler öncesi bana ulaşarak davette bulundu.

Ben de nazik davetini geri çevirmedim ve davete icabet ettim.

Böylece kendisini daha iyi tanıma fırsatı buldum.

Diğer taraftan bugüne kadar değerli ağabeyim Ahsen Okyar sayesinde bildiğim, ismini duyduğum Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın uzun yıllar sonra ilk kez bir etkinliğine Gürkan Uysal sayesinde katılmış oldum, kurum hakkında biraz daha fikir sahibi oldum.

İnternet sayfasında biraz dolaştığımda ilimizde 1985 yılından beri yani 38 yıldır faaliyette olan Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın kurucular kurulunda İnşaat Yüksek Mühendisi Ahmet Çelik, Dr. Ahmet Hasan Şahin, Ecz. Ahmet Maruf Tuncel, Mali Müşavir Ahsen Okyar, Mali Müşavir Ali Balkaya, Tüccar Ali Koç, İnşaat Müh. Arif Talay, İnşaat Müh. Bekir Güre, Av. Beytullah Uslu, İnşaat Müh. Cevdet Bağdat, Sendikacı Enver Kılıç, İşçi Erol Binbay, Av. Halil Demiral, Makine Müh. Hasan Baltacı, Av. Hayrettin Çetinkaya, Sanayici Hüseyin Balcı, İşçi Kadir Ataman, Emekli Mehmet Kalyoncuoğlu, Av. Nedret Pınar Erkaya, İşçi Nihat Gürer, Kimya Yüksek Mühendisi Osman Sinanlıoğlu, Tüccar Ömer Lütfü Gül, Sendikacı Özcan Hun, Sendikacı Sabidin Konyalı, İnşaat Müh. Saim Ocak, Dr. Seyfi Delilbaş, Makine Müh. Tuncer Akşener ve Mali Müşavir Vahap Atlı gibi kentimizin önemli isimleri yer alıyor.

Böylesine köklü bir kuruluşta başkanlığa getirilen Gürkan Uysal’ı tebrik ediyorum.

Gürkan Uysal kimdir?” diye soracak olursanız hemen kısaca bahsedeyim.

Gürkan Uysal, 1983 yılında Tokat Erbaa doğumlu. İlkokulu Ankara’da, ortaokulu Bitlis/Tatvan’da, liseyi Bursa’da okudu. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi, 2003 yılında bu okulu terk edip Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi ve lisans eğitimini bu okulda tamamladı. Yüksek lisansını Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde tamamlayan Uysal, Kocaeli Üniversitesi’nde doktora eğitimine devam etmekte. 2013’den beri Kocaeli’de yaşamakta, serbest avukatlık ve arabuluculuk yapmakta. Evli ve iki çocuk babası. Uysal’ın ayrıca basılmış olan 3 ayrı eseri de bulunmakta.

***

Biraz da Uysal’ın toplantıdaki konuşmasından bahsetmek istiyorum.

İlk hedeflerinin kadın üye ve yönetici sayısını arttırmak, yarı oranına getirmek olduğunu söyledi. Yine Z kuşağı olarak ifade edilen genç üye ve yönetici sayısını arttıracaklarını belirtti.

Uysal, siyasi iktidarın taraftarı ya da muhalifi olmadıklarının altını çizdi, “Biz ülkemizi alakadar eden konularda tavrımızı sadece ve sadece ilkeler doğrultusunda belirler ve ortaya koyarız. Nitekim seçimden hemen önce yaptığımız seçim güvenliğine yönelik basın açıklamamız ile bu hususu ortaya koyduğumuzu düşünüyorum” diye vurguladı.

Uysal, kısaca şunları dile getirdi: “Bugün bizim millet olarak zihin dünyamız, tıpkı Ergenekon Destanı’ndaki gibi bir takım demirden dağlarla çepeçevre kuşatılmıştır ve millet olarak ancak bu demirden dağları eritip sıkıştığımız o dar dünyadan dışarı çıkarak problemlerimizden kurtulabiliriz.

Zihin dünyamızın etrafını kuşatan bu dağlardan ilki; yanlış algılanan devlet kavramıdır.

Türk milletinin devlet algısı devleti kutsallaştırmakta, onu milletin hayatını kolaylaştıracak bir araç olmaktan çıkartıp bir amaç haline getirmektedir.

Zihin dünyamızın etrafını kuşatan ikinci dağ ‘Lider sevdasıdır.’

Bu lider sevdasının bir yansıması da kurtarıcı beklentisidir.

Bir diğer dağ, söylem ve eylem uyumsuzluğudur.

Bir diğer dağ, Türk Milletinin şanlı mazinin hatıralarında takılıp kalması ve bugünü ıskalamasıdır.

İnsanların atalarının yaptığı güzel işlerle gurur duyması, onları örnek alması elbette tabiidir.

Ama geçmişle gurur duyarken içinde yaşadığın anın görmezden gelinmesinin fayda getirdiği görülmemiştir.

Bizler artık kendi destanımızı yazmak zorundayız.

İyi insan veya sufilerin bin yıldır ifade ettiği gibi kamil insan olmadıktan sonra hangi dünya görüşüne sahip olduğumuz da hiçbir anlam ifade etmemektedir.

Aydınlar Ocağı olarak bizim yegane amacımız, dünya görüşü ne olursa olsun iyi insanlardan, hani o Amerikalıların ‘Worldclass’ dediği global kalitede iş yapan insanlardan oluşan bir toplum meydana getirmektir.”

https://demokratkocaeli.com/makale/15080526/ugur-ulusoy/gurkan-uysal-ve-aydinlar-ocagi

31Ara/230

Nostalji; 20 sene önce BUGÜN: Kocaeli Gazetesi, 31 Aralık 2003 Çarşamba

2003.12.31a

Kategori: 2003, Ahsen Yorum yok
10Kas/230

Şelale Cafe de!…

20231105_175055

5 Ekim 2023 Pazar / Aylardır gidemediğim Şelale Cafeye bugün gitme imkanı buldum…

30Eki/230

Av. Ahmet Serbes’e; “2017 YILINDA medya’da SOSYAL HAYATIMIN İZLERİ” kitabı

20231020_165120

20 Ekim 2023 Cuma / Av. Ahmet Serbes’e; “2017 YILINDA medya’da SOSYAL HAYATIMIN İZLERİ” ismini verdiğim 404 sayfalık 78. kitabımı takdim ettim.

24Eki/230

Nostalji; 20 sene önce: Bizim Kocaeli Gazetesi, 24 Ekim 2003 Cuma

2003.10.24b

Kategori: 2003, Ahsen Yorum yok
21Eki/230

Coşkun Karakadılar’’a; “2017 YILINDA medya’da SOSYAL HAYATIMIN İZLERİ” kitabı

20231017_174437

17 Ekim 2023 Salı / İnşaat Yüksek Mühendisi – İş İnsanı Coşkun Karakadılar’a; “2017 YILINDA medya’da SOSYAL HAYATIMIN İZLERİ” ismini verdiğim 404 sayfalık 78. kitabımı takdim ettim.

19Eki/230

BİZİM BÖLÜK – Adem ARI

adem arı

BİZİM BÖLÜK -Adem ARI (Akademisyen)

ANILAR

Bizim Bölük

Önceki Pazar günü köye gitmiş bağ bahçede son bahar işleri yapmıştım. Pazartesi  günü de boşluğum vardı  devam ederim diye düşünüyordum ki sabaha karşı yağmur yağdı ve ben de boşluğumu Fuarda değerlendirmek istedim. Geçtiğimiz hafta Kocaeli Kitap Fuarı vardı. Hem fuarı gezer birkaç dost görür hem de son yayınlardan ilgimi çekenlerden alırım diye düşündüm.

Fuara tek başıma gitmek istemedim bir dost arayışı içindeyken Ahsen Bey aklıma geldi. Ahsen Bey köyde oturuyordu.  aradığımda İzmit’ te  olduğunu söyledi. İyi de oldu. “Birlikte fuara gidelim gezer Abdullah beyi de standında ziyaret ederiz” dedim. “İyi  olur” dedi. Abdullah Bey’in Fuar programı içinde saat 16:00’da sohbeti var onu da dinlemiş oluruz” diye ekledi. Buluştuk ve fuara geçtik. Sohbet programına kadar standları dolaşalım istedik. İlk salonda …numarada Ötüken Neşriyat’ın standı görülüyordu. Aradık bulamadık. Sonradan öğrendiğimize göre Ötüken Neşriyat ile program düzenleme heyeti arasında bir problem olmuş.

İlk izlenimler çok önemlidir. İlk izlenimimizde panolarda ilanı yapılan adreste istediğimizi bulamadık. Diğer salonları gezmeye devam ettik. Çadırdan oluşan büyük bir salona girdiğimizde fuarın Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olduğunu anladık. En azından bu konuda yanlış bilgi verilmemişti. İçeri girdiğimde dikkatimi “MUSTAFA KEMAL’in ASKERLERİYİZ” pankartı çekti. Yaklaştığımda Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şubesi’nin standı olduğunu anladım. Ahsen Bey’e “Ben bizim bölüğe uğrayacağım” diyerek kendisini  Türk Ocakları Kocaeli Şubesi’nin standında bırakarak Kocaeli A.D.D standına yöneldim; stantta kibar bir beyefendi oturuyordu; “Bizim bölüğe geldim” deyince beyefendi şaşkın şaşkın yüzüme baktı. “Mustafa Kemal’in Askerleri’nin bölüğüne geldim” dediğimde gülümseyerek karşıladı. Kısa bir sohbetten sonra Türk Ocakları Şubesi standına geldim. Ahsen Bey arkadaşları ile sohbet ederken ben kitapları fiziki olarak incelemeye başladım. Amacım yayınlamayı düşündüğüm kitabım için uygun formatta bir kitap bulmaktı. Aradığım formatta bir kitap buldum. A5 kağıda 12 punto 1.5 satır aralığı bir kitaptı. Stant görevlisine; “Aradığımı buldum bu kitabı alıyorum ama okumak için değil” dediğimde onun hayreti ADD standındaki arkadaşınkinden hiç de farklı değildi. Ona da bir kitap hazırlamayı düşüncemi ve uygun bir düzenleme biçimi aradığımı bu kitapta bulduğumu söyledim, memnun oldu. “Kitabı parasız alabilirsiniz” dedi. Ben olmaz diyerek çay şekere katkı olur diye bir miktar Türk lirası bıraktım. Vakit geldi Abdullah Bey’in sohbet salonuna geçtik.

Devamı “Bizim Bölük II” de.

Kategori: Ahsen, Makale Yorum yok
19Eki/230

Nostalji; 20 sene önce: Kocaeli Gazetesi, 19 Ekim 2003 Pazar

2003.10.19a

11Eki/230

Komşumuz Köfteci İlhan’dayız…

20231009_132458

9 Ekim 2023 Pazartesi / Öğle yemeğinde oğlum Murat Beye misafir olduk.

Kardeşleri ile birlikte bizi Baç Çınarlı’nın tarihi ve çok meşhur Köfteci İlhan’a götürdü.

Oda Başkanı ve işletmenin sahibi komşumuz İlhan Haftacı ile birlikte fotoğraf çektirerek bu ziyafeti ölümsüzleştirdik.(Fotoğrafın erken çekilmesinden dolayı affınızı!…)

Sağ olsun… Allah ziyade etsin…

Yıllar sonra

25Eyl/230

Nostalji; 20 sene önce BUGÜN: Vatan Dergisi, 25 Eylül 2003

2003.09.25a

Kategori: 2003, Ahsen Yorum yok
12Eyl/230

Nostalji; 20 sene önce BUGÜN: Kocaeli Gazeteleri, 12 Eylül 2003 Cuma

2003.09.12b

15Ağu/230

İyi Bir Dostla Yürümek – Ahsen OKYAR

doc03080820230725165225_016

2Tem/230

Nostalji; 40 sene önce: 16 Ocak 1983

1983.01.16a

1Tem/230

Nostalji; 40 sene önce: 02 Ocak 1983

1983.01.02a

Kategori: Ahsen Yorum yok
20Haz/230

45.ci Evlilik Yıldönümü hediyesi…

DSC_0237

20 Mayıs 2023 Cumartesi / 45.ci Evlilik Yıldönümü hediyesini VİZYON TUR Dış Turlar Müdürü Emre İpekli üstadın elinden aldık…

Böyle bir anma ve hediyeyi düşünen ve uygulayanlar sağolsun.