Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
31Oca/150

Sekapark’ta ıhlamur keyfi

2015-01-21 21.42.28

21 Ocak 2015 Çarşamba / Katıldığımız sohbet toplantısından sonra Sekapark Marine Cafe’ye geçldi. Yoğun geçen bir günün yorgunluğu içilen ılık ıhlamur ile yapılan keyifli sohbet ile giderildi.

31Oca/150

MUHAFAZAKÂRLIK VE ÇELİŞKİLER – Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL

mustafa e erkal prof drMUHAFAZAKÂRLIK VE ÇELİŞKİLER - Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL

Bizde kavramlar yeterince bilinmediği için içleri farklı şekilde doldurulabilmektedir. Kavramların ne anlama geldikleri bir tarafa bırakılarak sadece ne olmaları gerektiğinden hareket edilerek onların esiri de olunabilir. Zihinlerdeki katı kalıplara, peşin hükümlere bağlı kalınarak kavramlar bizi yönlendirir.

Bu kavramlardan biri de muhafazakârlıktır. Aslında muhafazakârlık, korunması gerekenleri koruyarak geliştirmenin adıdır. Bazıları bunu statükocu, her türlü gelişmeye karşı çıkış, tutuculuk ve aşırı dindarlık olarak anlar. Oysa hangi siyasi rejim söz konusu olursa olsun; o yapıyı oluşturan unsurlar korunmadan gelişmeci olunamaz. Her siyasi sistem ve rejim sürdürülebilir olmak için muhafazakâr bir karakter kazanmak durumundadır. Değişme karşısında ne peşin kabul, ne de peşin red söz konusu olabilir. Bazen korunmaması gerekenler bile korunur olur. Neyi ne ölçüde korumanın gerekli olduğunu fark edemeyen toplumlar; neyin de ne ölçüde değişeceğini kestiremezler. Bundan dolayı muhafazakârlık her türlü değişmeye açık olmak değildir. Muhafazakârlık, genel bir kavram olmakla beraber; farklı toplumlara ve onların kültürlerine göre itibari (göreceli)dir. Çünkü her toplumun koruyup geliştireceği kültür unsurları birbirinden farklıdır. Ancak evrensel bazı değerler vardır ki, bunları da göz önüne almak gerekir.

31Oca/150

Yalçın Şakacı’ya “62 Yıllık Siyasi Hayatı’nda Erol Köse” kitabı

  30 Ocak 2015 Cuma / Kocaeli İl Müftülüğü emekli Din Hizmetleri Şefi Yalçın Şakacı kardeşim oğlu Serkan Şakacı ile birlikte ziyaretime geldi. Yeğeni Emrah’ın da gelmesi ile ekip tamamlandı. Kandıra üzerine keyifli bir sohbet yapıldı.

31Oca/150

Özgür Kocaeli Gazetesi 31 Ocak 2015 Cumartesi

30Oca/150

İDEBİR, eski siyasetçileri vefa programında ağırladı

IMG_3374  28 Ocak 2015 Çarşamba / Kocaeli İnsani Değerler Birliği (İDEBİR) Derneği’nin geleneksel olarak düzenlediği Vefa Programının son konuğu eski Kocaeli Milletvekili ve İzmit Belediye Başkanı Erol Köse oldu.

30Oca/150

Ümit Yalım; Ege’de Türk adaları işgal altında

  29 Ocak 2015 Perşembe / Aydınlar Ocağının  daveti ile İzmit’e gelen emekli Kurmay Albay Ümit Yalım,  2004 yılından sonra Ege’de Yunanistan tarafından işgal edilen Türk adalarının elimizden nasıl kayıp gittiğini ve hükümetin kayıtsızlığını anlattı

30Oca/150

Bursa’da yaşayan Murat Civanoğlu’na “62 Yıllık Siyasi Hayatı’nda Erol Köse” kitabı

29 Ocak 2015 Perşembe / Murat Çivanoğlu Gazetecilik faaliyetini Bursa’da sürdüren bir Kandıralı dost..

29Oca/150

Kadına Yönelik Şiddetin Sosyo-kültürel Kökleri Üzerine – Prof. Dr. Hasan ONAT

hasan onatKadına Yönelik Şiddetin Sosyo-kültürel Kökleri Üzerine - Prof. Dr. Hasan ONAT

Kadına ve çocuğa yönelik her türlü olumsuz davranış, insan olma onurunu zedeleyen, insanlığın geleceğini karartan onursuz bir davranıştır. Yazılı ve görsel basında önümüze çıkan, şiddete uğramış bir kadın görüntüsü, insan olmayı anlamlı kılan bir direğin daha çökmesi anlamına gelmektedir.  Çünkü insanoğlu, “insan” olmanın anlamını “ana”dan öğrenir. Her ne sebeple olursa olsun, onuru ile oynanan, şiddete maruz kalan bir kadın, mutlaka intikamını alır. Ancak, intikam duygusunun kimi, neyi, nasıl hedef alacağını kestirmek pek kolay değildir. Seçilmiş travmalar, acılar ana sütüyle ve ninnilerle, büyütülerek yeni nesillere aktarılır.

29Oca/150

"Şehir ve Medeniyet" – Prof. Dr. Sadettin ÖKTEN

unnamedMuhterem Efendim,

Lokalimizde Boğaziçi Sohbetleri başlığı altında 15 günde bir Salı akşamları, "Boza İkramlı" sohbet toplantıları başlattığımız malûmunuzdur.

Şubat ayından itibaren ayın ilk ve üçüncü salı günleri sürdürmeyi plânladığımız toplantılarımızın 3 Şubat 2015 tarihindeki "ak sakalı" Prof. Dr. Sadettin Ökten hocamızdır.

Konumuz hepimizin dertlerinden biri "Şehir ve Medeniyet" başlığı taşımaktadır. Toplantı saati, 2 uygulamamız tecrübesinden hareketle 18.30 olarak belirlenmiştir.

Efendim, programımıza katılıp katılamayacağınızı bizlere iletirseniz memnun oluruz.

Hürmetlerimizle.

unnamed - Kopya

29Oca/150

KOCAELİ SMMMO’DA E-DEFTER, FATURA VE ARŞİVLEME SEMİNERİ

DSCN0273  28 Ocak 2015 Çarşamba / Kocaeli Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası tarafından e-defter , e-fatura, e-arşivleme çözümleri ve Luca uygulamaları konulu seminer verildi.

29Oca/150

" İNGİLİZLERİN KOCAELİ’NDEKİ İSTİHBARAT FAALİYETLERİ NEYDİ? "

2015-01-21 19.56.44

21 Ocak 2015 Çarşamba / Volkan Şenel Başkanlığındaki Pusula Düşünce Derneği İzmit Sekapark Mevlevi Evinde Araştırmacı-Yazar(Çevirmen) Mutlu Kerem Kolcuoğlu’nu ağırladı.

28Oca/150

“TÜRKLÜĞÜN Kanayan Yarası Doğu Türkistan” / İsmail CENGİZ – Avrasya Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Sultan Mahmut KAŞKARLI – Sürgündeki Doğu Türkistan Parlamento Başkanı

276959_146045015471292_1220213_nDeğerli YESEVİ Dostları,
Yesevi Dostlarıyla geleneksel olarak 15 günde bir yaptığımız kahvaltılarımız devam etmektedir. Bu kahvaltımızda da kahvaltı ile sohbet arasında ki 5 dakika Hoca Ahmed Yesevi'nin Divan-ı Hikmet'lerinden seçmeler okunacaktır.109.'sini yapacağımız bu kahvaltımızda siz YESEVİ Dostlarını da aramızda görmekten mutlu oluruz.

SOHBET KONUSU : “TÜRKLÜĞÜN Kanayan Yarası Doğu Türkistan”

KONUŞMACILAR : 
İsmail CENGİZ
– Avrasya Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı                                             Prof. Dr. Sultan Mahmut KAŞKARLI – Sürgündeki Doğu Türkistan Parlamento Başkanı

İKRAM : Şükrü BOZKURT

Tarih :1 Şubat 2015 Pazar Saat: 10.00 -12.10

Hoca Ahmed Yesevi Vakfı
Telefon: 0212 638 50 12
Belgegeçer: 0212 638 35 47                                                                                                                Adres: Küçük Ayasofya Mah. Küçük Ayasofya Cad. Hüseyin Ağa Medresesi Kadırga-Sultanahmet/FATİH/İST.

Kategori: Duyuru Yorum yok
28Oca/150

Azerbaycan’dan gelen hediye

Azime Telli hocamız Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde  öğretim görevlisi..  3 ay Azerbaycan Bakü Üniversitesinde misafir Öğretim Görevlisi olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndü. İzmit’e de geldi.

28Oca/150

Kocaeli Gazetesi 27 Ocak 2015 Salı

zzzb3

28Oca/150

YENİ CUMHURBAŞKANLIĞI FORSU – Süleyman PEKİN

süleyman pekinYENİ CUMHURBAŞKANLIĞI FORSU – Süleyman PEKİN

İnsanlar çocuklarının doktor veya mühendis olmasını isterler ama hayata anlam katan tarihtir. Hele hele insanlığın uzun öyküsünün merkezi sayılan bu coğrafyada yaşıyorsanız tarihin ikide bir de karşınıza çıkması normal bir durumdur. Başbakanlığı dönemindeki icraatlarıyla tarih bilgisini ve millî bilincini yetersiz bulduğumuz Recep Tayyip Erdoğan’ın yapılması ve açılması oldukça tartışmalı olan Ak-Saray’da yabancı devlet başkanlarına yönelik 16 Türk Devletini simgeleyen asker kıyafetleriyle tören hazırlatması çok dikkat çekiciydi.

Siz ister Haziran Seçimleri sonrası Başkanlık hesapları için milliyetçi tabana sıcak mesajlar sunma olarak değerlendirin, isterse kendisinden önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün belki biraz da İngilizlerden etkilenerek başlattığı lakin süvari bir millet için sempatiyle karşılanacağı muhakkak olan atlı karşılama birlikleriyle yabancı devlet adamlarını karşılama törenlerini aşma eğilimi olarak görün; neticede ‘sel gider, kum kalır’ yani fertler değişir, gelenekler yaşar. Bence daha da önemli olanı; gelen yabancı konukların ve gelmeyen yabancıların neler hissettikleridir.

28Oca/150

Doruktakiler 2014’te “Yılın Sağlıkçısı” seçilen Prof. Dr. Nazım Mutlu,

37040

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler 2014 değerlendirmelerinde ‘Yılın Sağlıkçısı’ seçilen Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi eski Başhekimi Prof. Dr. Nazım Mutlu, yaptığı görev ve çalışmaları hakkında gazetemize bilgilendirmede bulundu.

27Oca/150

Kocaeli Manşet Gazetesi 27 Ocak 2015 Salı

zzzbzzzb1

27Oca/150

Yılmaz: Karikatürle muhalefet etkisini gün geçtikçe kaybediyor…

türkyorum-muratyılmaz1

Yılmaz: Karikatürle muhalefet etkisini gün geçtikçe kaybediyor…

Yazan: TÜRKYORUM 22 Nisan 2012

Murat YILMAZ, 1969 yılında, İzmit’te doğdu. Uzun süredir gazetelere ve dergilere karikatürler çizen Yılmaz’ın, katıldığı çeşitli yarışmalarda ödülleri bulunmakta… Halen İzmit’de ikamet ediyor. “Türkyorum” ve karikatür sanatı meraklıları için Murat Yılmaz ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik…

27Oca/150

MUSTAFA KAMALAK’IN UYARISI – Av. Ruhittin SÖNMEZ

ruhittin sönmez avMUSTAFA KAMALAK’IN UYARISI – Av. Ruhittin SÖNMEZ

Cuma günü Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak telefonla beni aradı.

Kendisini bugüne kadar sadece medyadan izlemiş ve bir defa partisinin mitinginde dinlemiştim. SP Genel Başkanının arama sebebi geçen hafta yayımlanan yazım idi.

O yazımın bir bölümünde İslam tarihinin meşhur hikâyelerinden birini, “Deve Dişi mi, Erkek mi?” ara başlığıyla aktarmıştım.

Çok anlatılan bu hikâyeye göre, Hazreti Ali taraftarı olan bir Arap’ın erkek devesine, Muaviye taraftarı bir Şamlı “bu dişi deve benimdir” diye sahip çıkmış. Şam Valisi Muaviye de “dişi deve Şamlınındır” hükmünü vermiş ve olayı gören topluluk da -haksızlığını bile bile- O’nu tasdik etmişti.

Sahabe ve vahiy kâtibi olan ve daha sonra halife olan bir şahsın adaletten, haktan, İslam’dan uzak böyle bir tutum takınabilmesi ilginçti. Daha da kötüsü, Muaviye’nin bu hükmünün yanlışlığını görüp bildikleri halde binlerce taraftarının bu haksız, insafsız ve trajikomik hükmünü desteklemesiydi.

Muaviye’nin bu taraflı hükmü vermesi basit bir yanılgı değildi. Kastı, “Ey Ali, Muaviye dişi dediği için erkek deveye dişi diyen, O ne derse evet diyen 10 binlerce adamı var. Ayağını denk al!" mesajını vermekti.

***

26Oca/150

Cerrahoğlu hocamızı Kırgızistan’a uğurladık

  25 Ocak 2015 Pazar / Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Cerrahoğlu Kırgizistan’a uğurlandı.