Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
31Tem/150

31 Temmuz 2015 Cuma Kocaeli Gazetesi

31Tem/150

Vali Güzeloğlu’na Akçakoca Gazi Çağrısı – İsmail KAHRAMAN

Vali Güzeloğlu’na Akçakoca Gazi Çağrısı - İsmail KAHRAMAN

Kocaeli bölgesi tarih ve kültür bakımından çok büyük zenginliklere sahip. Ama ne acıdır ki bu tarih ve kültür zenginliklerini ne Kocaeliler olarak kendimiz tanıyoruz ne de buraları Türkiye tanıyor. Kocaeli Orhangazi döneminin Büyük komutanlarından Akçakoca Gazi tarafından fethedilmiş, ilimiz Kocaeli’nin adı da Bu büyük komutandan Akçakoca’nın eli anlamına gelmektedir.   

Geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından “Akçakoca Gazi Seöpozyumu” düzenlendi. Biz de bu sempozyuma araştırmacı gazeteci ce Devri Alem Belgesel programı yapımcısı olarak “Akçakoca Gazi’den günümüze Marka Kent Gebze” bildirisi sunarak tarihimize karşı vefa borcumuzu ödedik. Ama sempozyuma katılan çok sayıda Bilim adamı maalesef Akçakoca Gazi’nin mezarının bulunduğu Kandıra bölgesine götürülmedi. Keşke bu Akademisyenler Kandıra bölgesinde bilimsel araştırmalar yapabilselerdi.

31Tem/150

HAYATIMIZDAKİ GÜZEL ANLARI AKLIMIZA TEKRAR NASIL GETİREBİLİRİZ? – Yrd. Doç. Dr. Zülfikar ÖZKAN

zülfikar özkan y doçHAYATIMIZDAKİ GÜZEL ANLARI AKLIMIZA TEKRAR NASIL GETİREBİLİRİZ? – Yrd. Doç. Dr. Zülfikar ÖZKAN

Ruh sağlığımızı korumamız, sağlıklı ve mutlu bir ömür sürebilmemiz için, hayatımızdaki mutlu anlara zaman zaman dönmemizde fayda vardır. Özellikle şu günlerde kendi mutlu anlarımızı hatırlamamızın önemi büyüktür.

Bunun çok basit bir yolu vardır. Gülümseme….

Gülümsediğimiz zaman kendimizle ilgili daha güzel anılar aklımıza gelir. Bu konuda çok önemli araştırmalar yapılmıştır.

Clark Üniversitesinda psikolog olan James Laird’ in yaptığı araştırmaya göre, yüz ifadelerimiz bizi güzel hatıralarımıza götürerek ruh halimizi olumlu olarak değiştirebilir. Laird’in öğrencilerle yaptığı araştırmalara göre, öğrenciler gülümserken güzel şeyler hatırlamışlardır. Bunun tersi olduğunda da yani surat asıp kaşlarını çattıkları zaman, akıllarından yaşadıkları kötü şeyleri geçirdiklerini keşfetmiştir.

Laird ile benzeri araştırmalar yürüten Fritz Strack da yüz ifadelerimizin duygusal hayatımızın önemli bir parçası olduğunu ileri sürmüştür. Strack, araştırmaya katılanların ağızlarında bir kalem tutarak gülmeye zorlandıklarında, çizgi filmlerine daha çok tepki verdiğini görmüştür.

31Tem/150

Şadan Kürekçioğlu yengemiz hanımefendiyi ziyaret

18 Temmuz 2015 Cumartesi / Şadan yengemiz hanımefendi rahmetli Zehra teyzemizin gelini, rahmetli Faruk(Faik) ağabeyin eşi, Ferda ve Aytaç kardeşlerimin de annesi..

31Tem/150

İZSED –İzmit Sekalılar Derneği Lokalin de..

8 Temmuz 2015 Çarşamba / İzmit Öğretmen Evinde açılan iftar sonrası Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Ruhittin Sönmez ile birlikte taravih namazlarımızı eda etmek için Seka Camiine geçtik. Çıkışta eski Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demir üstadımızın daveti ile İzmit Sekalılar Derneği Lokalinde çaylarımızı yudumladık. Neşeli bir sohbetin sonrasında sahur için evlerimize döndük.

31Tem/150

Işık Sarsın Sizi Sen bir mucizesin Aşk’la yaşa ki, Hayat AŞK olsun

11742682_10206157935759680_6109558185665468966_n

Yaşam Koçu Murat beyin izni ile..

30Tem/150

30 Temmuz 2015 Perşembe Kocaeli Gazeteleri..

Resim

30Tem/150

Sosyal İlişkiler Kurulacak Kişilerde Aranacak Vasıflar / Prof. Dr. Nevzat YALÇINTAŞ

   Prof. Dr. Nevzat YALÇINTAŞ 18 Temmuz 2015’ Cumartesi Çatalca – İstanbul  Ramazan Bayramı Sohbeti

30Tem/150

Misafirlerimiz Kıbrıs’tan..

28 Temmuz 2015 Salı / Akça Koca Kültür Platformu Yönetim Kurulu üyesi Çetin Mut, Kıbrıs’ta yaşayan çocukluk arkadaşı Selim Altıntaş ve ailesini Maşukiye’deki Pınar Alabalık tesislerinde ağırladı.

30Tem/150

ÖZLEDİK…. / Av. Tevfik KARABULUT

tevfik karabulut  avÖZLEDİK.... / Av. Tevfik KARABULUT

Ruhları sis bastı, huzursuz kalpler
Birbirinden uzaklaştı gönüller
Yumruğa dönüştü, sıkıldı eller
Dostluğa uzanan eli özledik

Hazan düşen gönlün, tükenmez gamı
Ne kederi biter, ne de evhamı
Mor dağların sinelere ikramı
Serin serin esen yeli özledik

Devran fena döndü, bozuldu tadı
Huzur bekleyenler, hüzün topladı
Her tarafı ayrık otu kapladı
Dost bağında açan gülü özledik

Kahpe felek fena kurmuş ağları
Sevgisizlik viran etti bağları
Kıvrıla kıvrıla aşıp dağları
Ucu dosta giden yolu özledik

Yürekler yaralı, asık suratlar
Yükseliyor her gün ahlar, feryatlar
Diller, keskin bıçak, yaralıyorlar
Sözü yara saran dili özledik

29.07.2015

30Tem/150

Bağırganlı’da Muhtar Hüseyin Yılmaz’ın sevincine ortak olduk..

24 Temmuz 2015 Cuma / Yüksel Özdemir kardeşim arayınca birlikte Kandıra Bağırganlı Muhtarımız, sevdiğimiz insan Hüseyin Yılmaz’ın kızının düğün telaş ve sevinçini paylaşmak için Kandıra’ya hareket ettik.

30Tem/150

MUHTEŞEM TUGAY’A VEDA… / Cem ŞAKOĞLU

MUHTEŞEM TUGAY’A VEDA… / Cem ŞAKOĞLU

Uzun bir süreden bu yana aramızdan ayrılanların ardından bir veda yazısı yazmamıştım. Allah yüreğimi biliyor ya çok da yazmak istemiyorum bu tarz yazıları. Çünkü sebebini daha öncelerde de yazmıştım. Bazen kimi dostlar bu yazıları beğenip, ‘Bir gün ben de aynı duruma geldiğimde acaba Cem benim için de yazar mı?’ ya da ‘Ne yazar merak ediyorum’ diye düşünüp bu fikirlerini bana da aktarmışlardı ve bu beni inanılmaz derecede üzdü.

Evet bu tarz yazıları aslında yazmak istemiyorum ama kimi zaman oluyor ki yürek sızınız, giden dostunuz, dostunuzun yakınları, çoluk çocuğu, kimi zaman birlikte geçirdiğiniz zamanlar, kimi zaman sevgi, paylaşımlar, yaşanmışlıklar falan diye daha bir ton sebep sayabilirim. 

30Tem/150

Kocabayramlar’da Muhammet Altınten’in bahçe kenarı..

13 Haziran 2015 Cumartesi / Kandıra Kocabayramlar’da Fahriye – Muhammet Altınten’in avlu kenarındaki PAPATYALAR..

29Tem/150

Kocaeli Gazeteleri, 29 Temmuz 2015 Çarşamba

Resim (3)

29Tem/150

Ailemizin büyüğü Faika Donat..

18 Temmuz 2015 Cumartesi / Faika Donat, rahmetli Hatice - Muharrem Donat amcamızın gelini, rahmetli İsmail ağabeyin hanımı, Esma ablamın, Sabriye ve Müzeyyen kardeşimin de annesi..

29Tem/150

BOMBALAYA BOMBALAYA ERKEN SEÇIME.. ./ Yrd.Doç.Dr. Sakin ÖNER

sakin önerBOMBALAYA BOMBALAYA ERKEN SEÇIME.. ./ Yrd.Doç.Dr. Sakin ÖNER

Üç yıldır Oslo'da başlayıp İmralı, Kandil ve Dolmabahçe'de devam eden "Çözüm süreci"nden, 7 Haziran seçimleri öncesi MHP'nin oylarını devşirmek için vazgeçildiğinin işaretleri verildi. Seçimler sonucunda oylar yüzde 41'e düşüp, HDP barajı aşıp iktidarın elden gittiğini gören AKP, ilk günden erken seçim histerisine tutuldu. Yıllardır PKK’ya ve IŞİD’e karşı yapılmayan operasyonların bugün gündeme gelmesi, doğrudan yapılacak bir erken seçimin sonuçlarını etkilemektir.

21. Yüzyılda yapılan ilk ve tek Sarayın sakini ise, en aktif aktörü olduğu 7 Haziran seçimlerinde uğradığı hayal kırıklığını tamir etmek için bütün ümidini erken seçime bağladı. Hedefi, MHP’ye giden milliyetçi oyları ve HDP’ye giden Kürt oylarını geri almaktır. Aynı zamanda HDP’yi barajın altında bırakarak, AKP’nin 350 milletvekili çıkarmasını sağlamaktır. Böylece AKP, Başkanlıkla ilgili Anayasa maddesini referanduma götürecek milletvekili sayısına ulaşmış olacak.

İşte bugün karşımızda operasyonlarla oluşan tablo bunun ifadesidir. Üç yıldır PKK ile yapılan flört ve IŞID(DAEŞ)e verilen her türlü destek, ne oldu da üç günde bitti? Bu örgütler üç günde mi terör örgütü oldular? Bizler ve bu örgütler üç yıldır kandırılıyor muyduk? Büyük bir trajikomik oyunun seyircileri miydik? Evet aynen böyleymiş. Hem PKK' yı, hem IŞID' i bombalayanlar bizimle dalga geçmişler.

29Tem/150

“Kandıralılar Gecesi” 18 Mayıs 1984 / Nostalji

Resim (2)

29Tem/150

Bir ömür dediğin.. / Seyfettin KARAMIZRAK

11800265_700992230005526_7134108366685741029_n

28Tem/150

Terörle mücadele merdiven temizlemek gibidir, yukarıdan başlamadıkça aşağısı hep kirli kalır. / Prof. Dr. Hacı DURAN

images

Terörle mücadele merdiven temizlemek gibidir,

yukarıdan başlamadıkça aşağısı hep kirli kalır. 

Prof. Dr. Hacı DURAN

28Tem/150

Muhteşem Tugay’ın 7.gün okumasına Bestekar Amir Ateş’te katıldı.

24 Temmuz 2015 Cuma / Kandıra’da Bayram sabahı evinde aniden rahatsızlanarak yaşamını yitiren Muhteşem Tugay’ım yedinci gün okumasına Bestakar Mevlidhan Amir Ateş’te katıldı.