Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
30Ağu/170

Kula, kulluk edene yazıklar olsun – Feyzullah DİVLİ

feyzullah divliKula, kulluk edene yazıklar olsun - Feyzullah DİVLİ

Bu bir kılıçbalığının öyküsü değildir; yazılmasa da olmaz. Kimseler bilmese olmaz. Artık kaderimiz olmuşsa yalnızlık, artık gazete manşetlerinde yer almayacak kadar ucuza satılıyorsa hayatlarımız ve susuyorsa insanlık ve yoksulluğumuz zenginlikse birileri için; birileri çaresizlik kol gezdiği için güçlüyse, artık kangren olmuşsa bu düzen, yeter anlattığımız masallar.

Şimdi yeni şeyler söyleme zamanı değildir; gerçeği söylemeliyiz. Avazımız çıkana kadar, vicdanlar paramparça, kafalar karman çorman oluncaya kadar gün gün, bağıra bağıra söylemeliyiz.

İnsan olmanın onuru adına bir kavgadır bu. Bir türkü değildir, bir sevda hiç değil. Bize kader diye dayatılan, babalar ve oğullar boyunca sürüp gelen zenginliğe,  saltanata, sömürüye ve zulme; sefaletimizden, yoksulluğumuzdan ve acılarımızdan usanç duyası bir öfke ile gecelere akıttığımız gözyaşlarından kimin haberi ola! Ölmeyesi bir ücretle doymayası mideleri mutlu etmekten gayrı hayata dair başka rolü olmayanları kim düşünür, kim dertlenir; kim bu insanların yüreğine bir tas sevinç ikram eder!

25Kas/150

Bayır-bucak yandı ocak… / Feyzullah DİVLİ

SAM_8269Bayır-bucak yandı ocak... / Feyzullah DİVLİ

ABD''nin Irak''ı işgalinden bir yıl kadar önceydi. İngiltere’nin ''Demir Leydi'' lakaplı ilk kadın başbakanı Margaret Thatcher''ın Guardian''da yayınlanan makalesi ''Yeni Bolşevizm, İslamizm''dir'' başlığını taşıyordu. (12 Şubat 2002) Yine aynı yazıda: ''Tıpkı komünizm gibi İslamizm''i de yenmek için uzun süreçli ve kapsayıcı bir strateji gerekir'' diyordu.

Plan basit, kurgu uzun vadeli, sahne alacak oyuncular ve argümanlar çoktan hazırlanmıştı. İşin zihinsel inşasını Hollywood üstlenmiş; terör hadiseleri yaşanmadan çok daha önce, birçok filmde acımasız Müslüman teröristlerin Amerikan askerlerince nasıl öldürüldüğü, rehinelerin nasıl kurtarıldığı iyi-kötü mücadelesinin kutsiyetiyle algılarımıza servis edilmişti.

Sonrasında Taliban, ardı sıra El kaide ile başlayan teoriden pratiğe geçiş çalışmaları ve bugün katliamı fantezi noktasında içselleştirmiş İŞİD...

Neden sormuyoruz? Bu terör örgütleri mantar gibi nerden türüyor? İŞİD silah üretiyor mu? Hayır. Malzeme, mühimmat, yiyecek, içecek üretiyor mu? Hayır. Dünyanın her yerinden adam toplayabilecek ve bölgeye intikal ettirebilecek kurumsal beceri ve istihbarat ağı bu kadar kısa bir sürede olabilir mi? Mümkün değil.