Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
28Eyl/150

Kandıra’nın geleceğiyle oynayan vatandaşı kahraman ilan etmek – Bülent EKİNCİ

Kandıra’nın geleceğiyle oynayan vatandaşı kahraman ilan etmek - Bülent EKİNCİ

Kandıra’da yapılması planlanan Gıda OSB projesi bir uyanık yüzünden başlamadan bitiyor. Kandıra’ya ve çevresine büyük ölçüde katkı sağlayacağı düşünülen OSB’nin kaderi Danıştay’ın vereceği kararın ardından netleşecek.

Kandıra sürekli göç veren ve gelişmişlikte giderek geride kalan bir ilçe haline geldi. Onun bu kötü kaderinin değişmesi için büyük ümitlerle hayata geçirilmek istenen Gıda OSB ise tükenen son ümit oldu.

Kandıra ve çevresindeki çiftçilerin ürünlerini satın alarak onları işleyip dünya ve türk pazarına sunmak için düşünülen OSB artık hayalden öteye geçemiyor.  Ve bütün bunlara vesile olan zatı muhterem iki domatesi eline alarak sanki çok iyi bir halt işlemiş gibi gazetelere poz veriyor.

Kandıra Gıda OSB Müdürü Hamit Eroğlu ile önceki gün bir telefon görüşmesi yaptım. Bu görüşme sonrasındaki izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Nisan ayında temel atmayı düşünüyorduk. 1’inci derece tarım arazisi olan bölgede sanayileşmeye bende karşıyım. Ancak bu bölge bu kapsam içerisine girmiyor. Bu durum öyle bir hale sokuldu ki,  bölge sanki Harran Ovası gibi görülmeye başlandı. Gıda OSB projesi Türkiye’de bir ilkti. Buradan sonra Türkiye’nin farklı 7 bölgesinde Gıda OSB’ler kurmayı düşünüyorduk. Burası örnek olacaktı.  Ancak gelinen durum hiçte iç acıcı değil. Danıştay’ın vereceği karara göre proje tamamen yatabilir” diyen Erodğlu, “ Geçtiğimiz hafta farklı illerden teklif aldık. Mersin ve Bandırma’dan arandım ve gelin buraya OSB’nizi kurun dendi. Yeriniz yurdunuz hazır dendi” şeklinde konuşmasına devam etti.