Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
31May/170

Rize Merkez Camiinin Avlusunda Bir Gece Amele Pazarı – Hayri BOSTAN

hayri bostanGözlerimi Yumup Bakıverdim Geçen Yıllara - Rize Merkez Camiinin Avlusunda Bir Gece Amele Pazarı – Hayri BOSTAN:

RİZE MERKEZ CAMİİNİN AVLUSUNDA BİR GECE  - AMELE PAZARI 

Rize’nin merkezinde eski taş bir cami vardır. Çay toplama ameleliği için Rize’ye gelenler orada bekleşiyorlardı. Çay bahçesi sahipleri oraya geliyor, içlerinden gözlerinin kestiği ameleleri seçip götürüyorlardı. Bir gece o caminin avlusunda geceledik. Taşların üzerinde uyumuştuk. Ordu’dan, Perşembe’den, Samsundan ve başka yerlerden gelen hırpani kılıklı, her taraflarından yoksulluk ve sefalet akan erkekli, kadınlı-kızlı, çocuklu insanlarla, amelelerle lebalep doluydu cami avlusu. İki gün ve gece orada bekleştik. Bizi kimse beğenip de götürmeyince geriye dönmüştük. Kel kafalı, yaşlı ve mağrur insan yüzleri kaldı aklımda o günlerden. Köle pazarından köle seçer gibi bir halleri vardı. Çay toplama işinde çalışmak nasip olmadı. Eve döndük.

23May/170

Gözlerimi Yumup Bakıverdim Geçen Yıllara – Geleneksel Sarıyer İftarlarımız – Hayri BOSTAN

hayri-bostan-gozlerimi-yumup-bakiverdim-gecen-yillara-geleneksel-sariyer-iftarlarimiz

Gözlerimi Yumup Bakıverdim Geçen Yıllara - Geleneksel Sarıyer İftarlarımız – Hayri BOSTAN

Ev sahipleri öğretmenlere, kiralarını ödeyemezler diye ev vermek istemiyorlardı. Adamlar Anadolu’dan gelmişler, o zamanın koşullarında bir şekilde bir yerlere çökmüşler, gecekondu mecekondu ev yapmışlar, tam birer lümpen olmuşlardı. Müslümanın lümpeni de hiç çekilmez olduğunu o zamanlar öğrenmiştik.