Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

8Ağu/121

TARİHTE BU GÜN (8 Ağustos) – İsmail Kara

TARİHTE BU GÜN – İsmail Kara

Tarihe baktığımızda hatırlanması gereken birkaç önemli olayı seçiyor ve size de sunuyoruz:

1.(8 Ağustos 1964) Cengiz Topel’in şehit olması; Kıbrıs’da Rumların üç Türk köyünü işgal ederek soykırıma başlaması üzerine; savaş uçaklarımız tarafından yapılan harekât sırasında uçağı vurulan Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel, paraşütle atlasa da yaralı olarak kaldırıldığı Rum kesimindeki bir hastanede şehit olmuştur. Rahmetle anıyoruz.

2.(8 Ağustos 1974) Watergate Skandalı ve Başkan Nixon; Ünlü Watergate Skandalına adı karışan ABD Başkanı Richard M.Nixon, görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Bu, tarihte ilk defa bir ABD başkanının istifasıydı.

3.(8 Ağustos 1919) Abdülmecit’in Açıklaması; Veliaht Abülmecit (sonradan bilindiği gibi padişah da olmuştur) şu açıklamada bulundu; “Anadolu’daki hareket haince, aptalca ve gaddarcadır” dedi.

4.(8 Ağustos 1743) Rusya, 500 camiyi yıktırdı; Rusya, Tataristan’da hükümetten izinsiz yapıldığı iddiasıyla 500 camiyi yıktırdı.

5.(8 Ağustos 1947) Subaylarımız ABD’de eğitime götürüldü; Türk Subayları ilk defa ABD’ye eğitim görmek üzere götürüldü.

6.(8 Ağustos 1916) Bitlis ve Muş Rus işgalinden kurtarıldı; Mustafa Kemal Kafkas Cephesinde Bitlis ve Muş’u Ruslardan kurtardı.

7.(8 Ağustos 2005) İşsizlik açıklaması; Türkiye’de bir milyon ellibirbin hane halkı reisinin işsiz olduğu ve buna göre 100 işsizden 38’inin evini geçindirmekle yükümlü aile reisi olduğu bildirildi. (ATO)

8.(8 Ağustos 2005) Zeytinburnu’ndaki patlamada 2 ölü, 6 yaralı; İstanbul Zeytinburnu’ndaki şidetli patlamada 2 kişi öldü, 6 kişi yaralandı. Olaya, pkk’li militanların bomba imal ederken sebep oldukları açıklandı.

9.(8 Ağustos 1950) Yabancı Sermayeyi Teşvik Kanunu çıkarıldı.

10.(8 Ağustos 1949) Avrupa Konseyi Üyesi olduk; Avrupa Konseyi ilk toplantısını Strasbourg’da yaptı ve Türkiye’de konsey üyeliğine kabul edildi.

Kaynaklar;

1.Küresel Almanak, Mustafa Nevruz Sınacı

2.İnternet siteleri

WEB ::: http://karozan.blogspot.com

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (1) Geri izlemeler (0)
  1. Kimi insan güne gazetenin yıldız falını okuyarak başlar. Tanımak bahtiyarlığına eriştiğim (*.blogspot.com sayfamı O’na kurdurmuştum) Sn. Mustafa Nevruz SINACI’nın hazırladığı “Küresel Almanak” kronolojisine bakma alışkanlığı edinmiş bir subay da 15 Temmuz 2016 günü faka basmazdı.


Leave a comment

Geri izleme yok.