Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

7Haz/154

Toplumsal Ahlak(sızlığın) Bir Soygun Üzerinden Analizi – Dr. Cüneyt DİLER

Toplumsal Ahlak(sızlığın) Bir Soygun Üzerinden Analizi - Dr. Cüneyt DİLER

e-posta :cuneythoca2010@hotmail.com

Kendi Ülkemizde ve içinde bulunduğumuz her toplumda, her an olabilecek, belkide onlarca defa yaşanmış bir olayın üzerinden Toplumsal yozlaşmanın analizini ortaya net olarak koyan ama olayın sonunda okuyucuya soru yönelterek toplam algıyı görmeye çalışan bir gerçek hikayeden bahsetmek istiyorum.

Bu günlerde her şeyi normal görme refleksi içinde muhalif olma öznesi iğdiş edilmiş ılık su kurbağalarına, öğrenilmiş çaresizlik deneyleri ile topluma yön vermeye çalışan sözde toplum mühendisi neandertal ceo'ların harekat merkezlerininde bu hikayeyi not almalarını, hatta pay çıkarmalarını bekliyorum.

Çin´in Guangzhou kentinde bir banka soygunu.

Soygunculardan biri bankadakilere bağırır:

- Kımıldamayın. Para devletindir, ama hayatınız sizindir.

Herkes sessizce yatar… Bunun adı Zihin Değiştirme Kavramı dır. Alışılmış düşünce tarzını değiştirmek… Bu arada müşterilerden bir kadın bir masanın üzerine yatmıştır. Ama bacaklar ortada…

Soyguncu bağırır:

Edebini takın. Bu bir soygun, ırza geçme değil!

Bunun adı “profesyonellik”tir. İşin neyse onun üzerinde yoğunlaş! Soyguncular paraları yüklenip eve kapağı atmışlar. Daha genç olanı (MBA derecelidir) daha yaşlı olanına (ki bu ise 6 yıl ilkokuldan sonra terk):

Haydi, şu paraları sayalım, der.

Daha yaşlı olanı der ki:

Çok aptalsın be. Bu kadar para oturup sayılır mı? Bu akşam zaten TV haberlerinde kaç para çaldığımızı öğreniriz.

Buna Deneyim derler! Günümüzde deneyim kâğıt diplomalardan çok daha önemlidir. Soyguncular bankadan kaçtıktan sonra Şube Müdürü, Şube Şefine hemen polisi aramasını söylemiş.

Şef demiş ki:

Durun hele Müdürüm. Alacaklarını aldılar. Biz de bir 10 milyon daha alıp daha önce iç ettiğimiz 70 milyon dolara ekleyelim, ne dersiniz?

Buna Dalgayı (Trend) yakalamak derler. Berbat bir durumu kendi lehine çevirmektir bu!

Müdür der ki:

Yahu, her ay bir soygun olsa harika olurdu. Ne eğlenirdik!

Buna Sıkıntılardan kurtulmak derler... Kişisel mutluluk işinden çok daha önemlidir.

Akşam TV haberleri bankadan 100 milyon dolar çalındığını açıklamış! Çaldıkları paranın çok daha az olduğu bilen soyguncular oturup saymışlar parayı… Tekrar tekrar saymışlar. Bakmışlar hepi topu 20 milyon! Çok kızmışlar bu işe:

Biz hayatımızı tehlikeye atıp 20 milyon çalabildik. Banka Müdürü bir el hareketiyle 80 milyon götürdü. Galiba soyguncu olmak yerine doğru dürüst eğitim görmek daha iyiymiş!

Bu Bilgi altından daha değerlidir demektir

Yaşlı kızgındır.

-   Polise gidip müdürün 80 milyon götürdüğünü söyleyelim der.

Polis onlara inanmaz ve;

-   Diğer 80 milyon nerede diye sorar. Soyguncuların şaşkınlığını gören deneyimli polis doğru söylediklerini anlar ve 18 milyonu alıp

-   Toz olun lan salaklar der.

Buna Fırsatları kullanmak derler.

                               PEKİ, GERÇEK SOYGUNCULAR KİM?

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (4) Geri izlemeler (0)
  1. Dr.Cüneyt Diler sürekli sallıyorsun belki mantıklı görünürde ama sallıyorsun Allah seni ıslâh etsin eğer etmeyeceksede mahvetsin senden yaka silktik bunlattın bizi lanet olsun sana ve senin gibilere, evlerine ateşler salsın mevla, soyun kurusun Cüneyt Diler

  2. bu nur iklimi rumuzu ile yazan arkadaş bir zahmet adını soyadını yazsında bir görüşelim söyleşi yapalım kendisiyle neyi sallamış cüneyt diler bir açıklasın,burada çok ciddi kaleme alınmış ve hiç bir kelimesi kafadan sallanmadan emek verilerek yazılmış pozitif bir makale var, haysiyet cellatlığı bırakmadıkça bu paraleller kendilerini bitiriyorlar, aptal bunlar,rezil paraleller, güneş balçıkla sıvanmaz

  3. Cüneyt Diler hoca bizim tanıdığımız sevdiğimiz ve birlikte olmaktan gurur duyduğumuz güvenilir bir insandır, yaklaşmayı bilmeyeni perişan, bir ton soru işaretiyle ortada koyar,güvensiz biri gibi gösterir kendini ama doğru yaklaşan ve yapısına uygun işler veren her kim olursa olsun çok istifade eder,alın size hocanın en kısa ve en doğru özeti.

  4. Saçma değil Cüneyt bey, her kes anlayamaz seni, azcık balkona çık ve oradan seyret ortamı ve insanları, dost gibi görünen bir çok düşmanın var,gerçi bu günlerde iyi görmüşsün posta koymuşsun,hatta bazılarının altını da oymuşsun ama,biraz daha yukarıya çık ve seyret daha göremediklerin var çok yakınında,hepsini gör ve son darbeyi vur,senin düşünerek uyguladıklarına o hayvanların hayalleri bile yetişemez,kolayca kesersin soluklarını biraz daha yukarıdan bak göreceksin Cüneyt bey biz sana güveniyoruz,sessizce seni takip ediyoruz,endişe etme.


Leave a comment

Geri izleme yok.