Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

4May/150

Karamürsel’de Devr-i Alem – İsmail KAHRAMAN

karamurselde_devr_i_alem_h1660  Karamürsel’de Devr-i Alem – İsmail KAHRAMAN

Kocaeli’nin kültür, tarih, turizm de marka çok önemli değerleri var. Kocaeli’nin 12 ilçesi var. Bugün 2 deniz ve 1 göle bitişik tek il Kocaeli. Ancak Kocaeli’nin kültür ve tarih turizminde marka değerlerine bir türlü sahip çıkamıyoruz. Kocaeli’nin kıymetini de maalesef bildiğimiz yok.

Kocaeli’nin birbirinden güzel ilçeleri var. Kocaeli’yi bir günde gezmek mümkün. Eskihisar’dan Topçulara geçerek oradan yola çıkıp, Karümürsel, Gölcük, Başiskele, Kartepe, Kandıra, Derince, Körfez, Dilovası, Çayırova ve Darıca ilçelerini bir günde gezip dolaşma imkanınız var. Ancak,  bu kadar güzel ve bu kadar önemli bir il olmasına rağmen Kocaeli’yi de bir türlü gezmiyoruz. Acaba Kocaeli’nin bütün ilçelerini kaç kişi gezmiş olabilir.  Bir çok yere gitmemize rağmen maalesef Kocaeli’yi bilip tanımıyoruz.

HAFTA SONU KARAMÜRSEL’DEYDİM

Hafta sonu oğlum Emirhan Kahraman ile birlikte belgesel çekmek üzere Karamürsel’deydim. Karamürsel tarafına vapur ile geçtim. Karamürsel’in bir zamanlar beldesi olan Altınova’dan Karamürsel’e geldim. Karamürsel gerçekten Kocaeli’nin en eski ve en köklü ilçelerinden birisi. Tarih, kültür ve turizm açısından çok önemli bir ilçe Karamürsel. Adı Osmanlı’nın ilk kaptanı deryası yani Deniz Kuvvetleri komutanı olan, Karamürsel Alp’den almakta.

Karamürsel’de önce Karamürsel Alp’ın mezarını ziyaret ettim. Karamürsel Alp’ın mezarının canlı şahidi olan 600 yıllık meşe ağacı kurumuş perişanlık içerisinde. Karamürsel Alp’in mezarının bulunduğu bölgedeki tarihi mezarlıkta tam bir perişanlık içerisinde. Mezar ziyaretinin ardından ise Karamürsel sahilini gezdim. Karamürsel gerçekten hoş bir ilçe. Karamürsel’den Hereke, Dilovası ve Gebze çok daha farklı gözüküyor.

Keşke, İzmit Körfezi bu iki yaka arasında birlik noktası olsa. Ama maalesef feribot çok pahalı olduğu için (60 TL) çok az tercih ediliyor. Rekabet olduğu için daha önce 35 TL’den taşıma yapılıyordu. Şimdi ise 60 TL’ye çıkarıldı. Körfez Geçiş Köprüsün de yine 60- 70 TL üzerinde bir rakam ile taşıma yapılması bekleniyor. O fiyatlarda vatandaşların geçiş yapması için çok pahalı. Aslında, Körfez’in belli noktalarından hem insanların yaya olarak, arabasız rahatlıkla geçebilmesine olanak sağlanabilir. Hem de her iki ilçeler arasında karşılıklı deniz bağlantısı kurulabilir. Bu kurulmadığı için kimse bu değerleri tanımıyor.

Karamürsel’in Ereğli beldesi ise çok daha farklı. Çınar ağaçları, tipik mimarisi ile Ereğli ilçesi gerçekten görülmeye değer.  Değirmendere fındığı ile meşhur. Karamürsel’in  birbirinden tarihi eski geçmişe sahip köyleri ise bir çok kültür mirasımızı kendinde barındırıyor. Bu bölgeleri biz adım adım gezdik. İsterseniz,  Karamürsel ile ilgili gerek kaymakamlık ve gerekse belediyenin internet sitesinde yer alan bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

KARAMÜRSEL GENEL TANITIM

“Adını, Kaptan-ı Derya Karamürsel'den alan ilçe”

Osmanlıların ilk Kaptan-ı Deryası, kahramanlığı ve gözüpekliği sebebiyle Orhan Gazi tarafından "Kara" lakabını alan Mürsel Paşa'nın fethettiği topraklar. Onun 1327'den sonra donanmasıyla birlikte geldiği ve o tarihten bugüne kadar Karamürsel adı verilen bölge, bugün daha çok "Pehlivanlar Kenti" olarak bilinir. Gazanfer Bilge minder güreşinde, Aydın Demir ve Ahmet Taşçı ise yağlı güreşte, ilçenin yetiştirdiği ünlü sporculardır.

İzmit Körfezi'nin güney kıyısında yer alan ilçe, balık lokantaları ve Ereğli beldesindeki balıkçıları ile olduğu kadar iç bölgelerde yer alan doğal dinlenme ve trekking alanlarıyla da ünlüdür.

Bölgenin verimli topraklarında her türlü sebze ve meyve yetiştirmek mümkündür. Kiraz, şeftali ve kestane en çok bilinenleridir. Üreticiler sadece kente değil, diğer kentlere de önemli miktarlarda meyve ve sebze gönderir. Karamürsel sepetiyle tanınan bu yöremiz, sanayi tesislerinin kentte yer almaması dolayısıyla nüfus artışının düşük oranlarda yaşandığı bir ilçedir.

BAŞDEĞİRMEN MESİRE ALANI

Karamürsel'de Karapınar Köyü'ne yakın bir bölgede bulunan Başdeğirmen Mesire Alanı, özellikle yaz aylarında yöre halkının stres attığı, doğayla buluştuğu güzide bir piknik alanı olarak dikkat çeker. Bölgeye Karamürsel Jandarma Komutanlığı'nın karşısından çıkan Karapınar yolu takip edildiğinde 8 kilometre sonra ulaşılmaktadır. Her kilometre başında bulunan alabalık levhalarıyla Başdeğirmen Mesire Alanı, yeşillikler içerisinde anıtsal çınarların çevrelediği dereler boyunca devam eden sırtlarda, doyumsuz manzaralı trekking sahalarına sahiptir. Geniş otopark alanı ile çocuk oyun sahaları, alabalık ve mangal çeşitlerinin alternatif olarak sunulduğu açık ve kapalı tesislerin yanında su sesiyle dinlenmek için kurulmuş hamaklar da haftanın yorgunluğunu almaya bire birdir.

TARİHÇE:

Karamürsel Alp:

Osmanlıların ilk kaptan-ı deryası. İsmi Mürsel olup, kahramanlığı ve gözüpekliği sebebiyle Orhan Gazi tarafından kendisine “kara” lakabı takılarak Karamürsel denmiştir.

Doğum yeri ve tarihi belli değildir. Büyük mücahid Akça Koca'nın aşiretinden ve onun yetiştirdiği yiğitlerdendi. Gençliğinde güçlü bir donanmaya sahib olan Karasioğulları hizmetine girdi. Bu beyliğin Osmanlı hakimiyeti altına geçmesinden sonra, Karamürsel Bey de Osmanlı hizmetine girdi. Osmanlı Devleti donanmasının gelişmesi için büyük gayret sarf etti. Armutçuk limanında bir tersane kurup, donanma hazırladı. Hafif ve süratli giden gemiler yaptırdı. Bu gemi tipine onun adına izafeten Karamürsel denilmiştir. Donanması ile Kocaeli cephesinin gerisine çıkarma yapan Karamürsel Alp, Orhan Gazinin Bizans imparatoru Andronikos ile yaptığı Pelekanon Savaşını kazanmasında büyük rol oynadı.

Karamürsel Alp'in kurduğu donanma sebebiyle, Marmara Denizinde üstünlük Bizanslılardan Osmanlılara geçti. Hatta Bizanslılar denize gemi çıkaramaz bir hale geldiler. Ömrünü cihad ile geçiren Karamürsel Bey, vasiyetinde (rivayete göre); “Vefat edince beni öyle bir yere defnedin ki, sırtım dağlara dayansın, kucağıma deniz gelsin. Böylece daima donanmamı göreyim.” demiştir. 1329 tarihinden sonra vefat eden bu mücahid Türk komutanının kabri, adını verdiği ilçemizde bulunmaktadır.

KARAMÜRSEL TARİHİ:

Karamürsel tarihi ve coğrafi yapısından ve Anadolu'da ki çeşitli uygarlıklara köprü olma konumundan dolayı değişik kültürlerinde merkezi halini almıştır. Bu nedenle ‘Uygarlıkların Bahçesi' olarak adlandırılır. Güzel Anadolu'nun tarihi süreç içindeki yaşam çeşitliliği, bizlere bugüne kadar kesintisiz intikal eden kültürel zenginlikler sağlamıştır. Sonra Anadolu da dışarıdan gelen göçlerinde onun kültür birikimlerine yeni lezzetler kattığını belirtmek gerekir. Karamürsel'in de bir Anadolu kenti olarak kültürel bağlamda kendisine özgü özellikleri mevcuttur.'Ufacık tefecik gördün de Karamürsel sepetimi sandın?' deyimi bile halk el sanatının edebi bir hicivle kültürel mesajlara dönüşmesine katkı sağlayabilecek güzel bir örnektir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Karamürsel'in kimlik dokusunun ilk oluşumunda halk dilinde ‘Manavlar' diye tabir edilen Oğuzların Kayı boyundan gelme Türkmen – Yürük Etnik yapısı mevcuttur. Osmanlıların ‘reaya' dedikleri Rum ve Ermeni varlığı da, bu bölgenin soysak ve kültürel yapısına tesir etmiştir. Önemli ölçüde göç alan Karamürsel, hiç şüphesiz Çerkez, Boşnak, Laz ve Gürcüler diye adlandırılan diğer etnik kimlikli ailelerin gelenek ve ananeleriyle daha da güçlü bir sosyal yapıya ulaşmıştır. Bu zengin kültür mozaiğinin giyim kuşamdan yiyeceklere, inanç ve günlük hayattan, toplumsal yaşam biçimine kadar her alanda ayırım ve kayırımdan uzak karma bir bütünlük sergilemiştir.

Karamürsel de giyim kuşamda en gözde kostüm bindallı olmuştur. Has kadife ya da saten üzerine özel simlerle hazırlanan bu tören kıyafeti, özel günler ve bayramlar için sandıklarda saklana gelmiştir. Bu tip kostümler artık bugün çok azalmıştır. Onun dışında bilhassa Çerkez ve Laz köylerinde bu tip kostüm ve kıyafetler kullanılsa da bugün bu tür giysilere pek rağbet edilmemektedir. Eski tarihlerde Karamürsel de önemli ölçüde yaş koza üretilmesine rağmen ipek halıcılık ancak 1975’li yıllardan sonra ilçenin köylerinde gelişme göstermiştir. Komşu belde Hereke'nin bunda etkisi büyüktür. Ancak oya ve sarma gibi ince el ve oya işlerinin Karamürsel'in köylerinde yoğun bir şekilde gerçekleştiği yıllar yaşanmıştır. Öyle ki, ‘Sarma İşi İşlemeciliği' bu ilçede kendine özgü bir şekilde oluşmuş, gelişmiş el emeği göz nuru olarak, Karamürsel'in el sanatlarında, seçkin yerini almıştır.

COĞRAFİ YAPI:

Karamürsel ilçesi , idari bakımdan Kocaeli iline bağlı, Doğu Marmara Alt bölgesinde, İzmit körfezinin güneyinde yer alan bir ilçe merkezidir. 7 derece 40 saniye kuzey enlem ve 5 derece 29 saniye boylam üzerinde bulunur.

Karamürsel,doğuda Gölcük, güneyde İznik, batıda Yalova, kuzeyde Marmara Denizi ile sınırlıdır. Bursa - İzmit karayolu üzerinde İzmit'e 36 km, Yalova'ya 32 kilometre uzaklıkta olan Karamürsel 258 kilometrekare alanı ile sanayi ve tarımsal yerleşmeleri yanında iç turizme açık özelliğini de korumaktadır.

a)- Fiziki yapısı:

Marmara Bölgesinin güneydoğu ve İzmit Körfezi'nin güneyinde bulunan Karamürsel, güneyindeki 130 kilometrelik bir sahada, doğu batı doğrultusunda uzanan ve devamlı bir kütle teşkil eden Samanlı dağlarıyla çevrilidir. Ayrıca Karamürsel 400-500 metre irtifadaki plato satıhlarının önünde doğu-batı istikametinde alçak alüvyon sahasıyla uzanır.

b)-İklimi:

Marmara Bölgesinin güneydoğusunda yer alan, bir günde 4 mevsimin yaşanabileceği ender coğrafi yörelerden olan Karamürsel'de; Akdeniz iklimiyle Karadeniz iklimi arasında bir geçiş çizgisi hüküm sürmektedir. Karamürsel'de genel olarak yazları sıcak ve az yağışlı, kışları yağışlı ve serin geçer. İlçede yıllık ortalama sıcaklık 14.5 derecedir. En soğuk aylar Ocak ve Şubat, en sıcak aylar ise Temmuz ve Ağustos'tur. Sıcaklığın (0) derecenin altında olduğu günler sayısı 18, sıcaklığın 30 derecenin üstünde olduğu günler sayısı isi yılda ortalama 35 gündür. Karamürsel'de 2000 yılında ölçülen en yüksek sıcaklık 45 derecedir. En düşük sıcaklık ise –7, 9 derecedir.(22 Şubat 1985) Yağış maksimum kışa, minimum yaz aylarına rastladığı ilçede, yıllık ortalama yağış 705 mm.dir. İlçeye en çok yağış Aralık ve Ocak aylarında, en az yağış Temmuz ve Ağustos aylarında düşmektedir. İlçede ortalama yağışlı olduğu günler sayısı 112'dir.

Ayrıca Karamürsel'de karlı kaplı günler sayısı 8, açık günler sayısı 69, bulutlu günler sayısı 202, kapalı günler sayısı 94 ‘dür. Bütün mevsimlerde rüzgar yönü genellikle “Güneydoğusu” olan Karamürsel'de Bağıl nem oranı 67'dir.

c)- Akarsuları:

Bölgenin plato ve dik yamaçlarından alçak düzlüklere inen akarsularının boyu kısadır. Bunlar sırası ile Yalakdere, Karanlıkdere, Kocadere, Suludere ve Küçükdere' dir. Bu dereler en çok akış miktarına Şubat ve Mart aylarında erişirler. Yaz aylarında ise bu akarsuların debileri çok azalır, zaman zaman da yok olur. Hersek deltasının oluşmasını sağlayan Yalakdere ise, geniş bir akış alanına sahiptir.(Kış aylarına saniyede 450 litrelik su miktarına ulaşmaktadır.) Yalakdere' ye bağlı Derbent deresi ve kolları, kaynaklarını, Kızderbent' in güneyinde dağlara kadar uzatılırken, Yalakdere'yi besleyen diğer önemli kol olan Suludere ve Akçat dereleri, kaynaklarını Samanlı dağlarından sağlar. Yalakdere, taşıdığı bereketli millerle Hersek Deltasını meydana getirdiğinden bu delta Altınova ve Hersek köylerinin oluşumunu gerçekleştirir.

İzmit Körfezinden ise Körfez sularının 10-15 metre derinliğe kadar az tuzludur.(Yüzde 0.22) Derinliklerde tuzluluk oranı ise 0.39'a kadar çıkar. Yüzeyde az olan tuzluluğun sebebini, Karadeniz'den gelen az tuzlu suların, bir kol halinde önce kuzey sahili sonra güney sahili izleyerek körfezi dolaşması teşkil eder.

d)- Tabii bitki örtüsü:

Samanlı dağlarının kuzeyde 200-250 metre, vadi içlerinde ise 500-600 metreye çıkan makiler topluluğu, bölgenin etekleri boyunca parçalı şeritler halinde bulunur. Köylerle birlikte bütün ilçe sınırları içinde 3980 hektarlık bir alanı kaplayan maki topluluğunu, kocayemiş, defne ve pırlan meşesi gibi ağaçlar meydana getirir. Maki topluluklarının meydana getirdiği alanların bir bölümü Orman İdaresince ağaçlandırılmaktadır. Baltalık ormanların yüzde 70'ini meşe, 15'ini kayın ve gürgen, yüzde 5'ini maki türünden ağaççıklar, yüzde 10'nu da, yeni ekilen çam ve benzeri ağaçlar meydana getirir.

KÜLTÜR

Mahalden Yetişen Önemli Şahsiyetler:

KARAMÜRSEL ALP: Osmanlı Devletinin ilk kuruluş yıllarında büyük yararlılıkları olan ve bu devletin ilk deniz gücünü oluşturan, Karamürsel Alp'ın doğum, ölüm tarihleri belirlenememiştir. İlk tersaneyi ve deniz filosunu kurarak, denizcilik tarihimizde ilk amiral(Derya Beyi) olmak onurunu kazandı.

KARAMÜRSEL'DEN YETİŞEN ÜNLÜ YÜZÜCÜLER: İhsan KESKİN, Ali Haydar AKGÜN , İsmail AÇIKALIN, Yusuf ÖNAL, Bahriyeli Sıtkı ERYAR, Zehir Mehmet ve ilk bayan yüzücülerimizden Muzaffer DÖRTBUDAK.

KARAMÜRSEL'İN YETİŞTİRDİĞİ GÜRŞÇİLER: Çolak Hilmi(Çetintürk), Sucu İbrahim(Öztorun), Bostancı Hüseyin, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu A. Gazanfer BİLGE, Altınkemer sahibi Başpehlivan Aydın DEMİR, İzzet AÇIKBAŞ, Kadir BİRLİK, Sabahattin ERDOĞAN, Sabahattin KANGAL, Mehmet YILMAZ, Vedat ÖZKAN, Ahmet TAŞÇI(1990 yılında Kırkpınar'da ilk defa Başpehlivan oldu. Bundan sonra 9 yıl Başpehlivan olup, 2 Altınkemer almış güreşçidir.)

VALİ NECDET CALP: İsmet İnönü'nün Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı olduğu dönemde, İsmet İnönü'nün Özel Kalem Müdürlüğü yapmış, 1980 sonrası Halkçı Parti Genel Başkanı olmuştur.

TURİZM:

KARAMÜRSEL'İN PİKNİK VE MESİRE YERLERİ

Başdeğirmen

Karamürsel'e bağlı Karapınar köyünün güneyinde; Suludere'nin süzülerek yarıp geçtiği, toplam 180 dekarlık bir vadiyi oluşturan Başdeğirmen, ilçenin en gözde ve aranılan piknik ve mesire alanlarından biridir.

Samanlı Dağlarından beslenen Suludere'nin temiz, berrak ve buz gibi sularının değerlendirildiği Başdeğirmen'de, Yusuf Baş ailesince kurulan ve işletilen tesislerde, yılda 24 ton alabalık yetiştirilmektedir. Aynı ailenin işlettiği ve müşterilerere, burada yetiştirilen alabalıkların pişirilerek sunulduğu 250 kişilik kapalı, 250 kişilik de açık olmak üzere toplam 500 kişilik nezih bir balık lokantası da yaz-kış hizmet vermektedir. Yeşilliklere bezenmiş ormanlarla iç içe; orada bulunanlara, kuş ve su seslerinin armonisini fısıldayan harika bir ortamı bahşeden Başdeğirmen; sadece ilçemizde değil, bölgemizde de tanınan enfes bir vadidir. 40 dekarlık alanda ailelerin kendi başlarına dinlenebilecek imkânları sağlayan Başdeğirmen Tesisleri, ayrıca yüksek su kapasitesi sayesinde kendi elektriğini ve doğal sebzelerini üreten donanımlı bir altyapıya da sahiptir. Bu tesislere, ailelerin konaklayabilecekleri apart otel türü toplam 50 yataklı dağ evleri de dâhil edilmektedir.

225 yıllık tarihi bir çınar ağacının simgelediği ünlü mesire yeri, 1912 yılı Balkan Mübadelesinde Rumeli'den buraya göç eden Baş ailesince satın alınmış, zengin su yataklarının yolu üzerinde olan bu vadiye iki adet su değirmeni inşa edilmiştir. Baş sülalesinden iki kardeşin uzun yılar çalıştırdığı bu iki değirmen, kısa sürede bölgede rençperlik yapan yüzlerce ailenin tahılını öğüttüğü bir un merkezi haline gelmiştir.

Başdeğirmen, ilçe merkezine asfalt karayoluyla 9 kilometremesafededir.

SÜNNİ BABA

Karamürsel'e 8 kilometre uzaklıkta yer alan bu sahada mezarı olan bir evliyadan adını almış bulunan Sünni Baba mesire yeri, takribi 50 dekarlık bir alan içindedir. Asırlık karaağaç ve gürgen ağaçlarının gölgelediği bu yeşil alan, Kocaeli Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğünce yeniden düzenlenmiş ve halka açık bir park haline getirilmiştir. Bilhassa yaz aylarında ailelerin rağbet ettikleri Sünni Baba piknik ve mesire sahasında, insanların ihtiyaçları göz önünde tutularak masalar, oturma yerleri, gezi alanları, şadırvan, mescit ve kantin gibi sosyal üniteler de yapılmıştır. Mesire yeri Osmaniye köyü sınırları içinde olup bu köyün sınırları içinde olup bu köyün muhtarlığınca yönetilmektedir.

İzmit Körfezi’nin enfes bir şekilde seyredilmesine imkan sağlayan Sünni Baba piknik ve mesire yeri, diğer yandan da Samanlı Dağlarının tertemiz havasını, kendisini ziyaret edenlere sunmaktadır.

GÜRGENLİK

Karamürsel'in Tahtalıköyü sınırları içinde bulunan ve devasa gürgen ve kayın ağaçlarının süslediği Gürgenlik piknik ve mesire yeri, ilçenin en bakir vadilerinden biridir. Hoş manzarası, oksijen yüklü havası ve pırıl pırıl pınarları ile insanları cezbeden bu doğa harikası alan, yeterince bilinmediğinden ya da değerlendirilmediğinden, son yıllarda ancak meraklılarını ağırlayabilmektedir. Fakat Gürgenlik özgün bir ormanlık olması sebebiyle Türkiye'nin en büyük coğrafya dergisi olan Atlas'ta yer almıştır.

Mini mini gölcüklerin ayrı bir çeşni verdiği Gürgenlik, ilçe merkezince 25 kilometre mesafede olup 2000 yılı itibariyle tamamlanamamış bozuk bir şose ile buraya ulaşabilemektedir. Yaklaşık 60 dekarlık büyük bölümü ormanla kaplı bu vadi, milli park özelliği taşıması bakımından da önem taşıyan, az bulunur bir mesire yeridir.

AKPINAR SUYU

Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğüne milli park olarak tesçil edilen ve düzenlenen Akpınar Suyu piknik ve mesire alanı, gerekli özen ve bakım gösterilmediğinden daha sonra bu vasfını kaybetmiştir. Ayı adla anılan ünlü memba suyu, bu saha içindedir. Orman ıslah çalışmalrı yapıldığından bu alanda, aranılan ölçüde yoğun ağaçlık 2000 yılı itibariyle oluşmamıştır. Ancak yüksek rakamlı olması sebebiyle havası ve memba suyu başta olmak üzere bu civardaki bütün sular mükemmeldir. İlçeye soşe yolla uzaklığa 15 kilometredir. Ve Akpınar köyü sınırları içinde yer almaktadır.

OLUKLU TEPESİ

İzmit Körfezi ile Marmara Denizi'nin bir bölümnün en güzel izlendiği noktalardan başlıcası olan Oluklu Tepesi, bölgeye hâkim en yüksek alanda olması yüzünden büyük ilgi çeken bir piknik sahasıdır. Aynı adı alan köyün sınırları içinde bulunan Oluklu Tepsi, deniz, güneş ve temiz havanın bir arada oluşması sebebiyle halk arasında ‘Âşıklar Tepesi' olarak da anılmaktadır. Romantizmin en güzel yaşanabileceği köşe olarak masıflandırılan Oluklu Tepesi'nin, değerlendirilmesi halinde, çok aranılan bir dinlenme merkezi olacağı ortadadır.

Oluklu Tepesi, Karamürsel İznik devlet karayolu üzerinde olup, Karamürsel'e 7 km. mesafededir.

Ayrıca Suludere, Akpınar, Osmaniye ve Senaiye köylerinin sınırları içinde yer alan Samanlı Dağları'nda, dağ gezileri ve kampları için çok elverişlşi alanlar mevcut olup bu doğa harikası alanların, dağ turizmine son derece uygun olduğu bilinmektedir. Neticede bu bakir alanlarda, aynı şekilde değerlendirilmeyi beklemektedir.

KARAMÜRSEL BEY EĞİTİM MERKEZİ KOMUTANLIĞI

Karamürsel Bey Eğitim Merkezi Komutanlığı, Karamürsel ilçesine7 km. mesafede, Yalova yolu üzerinde 2 bin 500 dekar büyüklüğünde arazi üzerinde konuşulu bulunan deniz askeri birliğidir. İlk olarak 2.Dünya savaşı sıralarında İngilizler tarafından uçak pisti olarak yapımı gerçekleştirilen bu tesisler, 1955 yılında Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri İstihbarat Servisinin kullanımına bırakılmış, bilahare 1958 yılında ise Ortak Savunma Tesisleri şeklinde faaliyete sokulmuştur. Bu tesisler daha sonra 1979 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı emrine tahsis edilmiştir.

İLÇENİN KURULUŞU

Karamürsel, Osmanlılar döneminde, 1888'de “Müstakil İzmit Mutasarrıflığı” kuruluna kadar, idari bakımdan yerel bir yapıya sahip olamadı. Kocaeli, 1888'de “Müstakil İzmit Mutasarrıflığı “ adıyla bağımsız sancak oldu. Müstakil İzmit Sancağının kazalarından biride Karamürsel idi. Sancakların kaldırılması ile 1924 yılında Kocaeli İli'ne bağlı İlçe olarak kurulmuştur. Belediye arşivlerine göre; 1888 ‘de Mutasarrıflıkların kurulmasından 14 yıl sonra 1902 yılında, Karamürsel' de ilk Belediye Teşkilatı Kuruldu. Ve yine İlk Belediye Başkanlığını İngiliz Halil Ağa yaptı.

1902 yılında Belediye kurulan Karamürsel'de ilk ciddi Belediye faaliyetlerine 1929 yılında başlandı

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (0) Geri izlemeler (0)

Yorum yapılmadı.


Leave a comment

Geri izleme yok.