Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

4Tem/140

Kendi işini kurmak isteyen girişimcilere 20 öneri – Bülent FİDAN

Kendi işini kurmak isteyen girişimcilere 20 öneri – Bülent FİDAN

1 - Size destek olan insanlarla çalışmaya gayret edin ve kimse tarafından yılgınlığa uğramamaya gayret edin. Eğer girişimde bulunduğunuz iş fikrinizin iyi olduğuna inanıyorsanız, ona bağlı kalmaya ve ısrarcı olmaya devam edin. Başarı şansınız çok daha fazla olacaktır.

2 - Bilmediğiniz bir işe kesinlikle girmeyin. İşi anlamak için tüm iş hayatınızı heba edersiniz.

3 - Kendinize bir iş planı yazın. Bu ne yaptığınız konusunda açık bir rehber olur. Planınızı her yıl yenileyin.

4- Sizden daha zeki birini bulduğunuzda işe almaktan çekinmeyin.

5 - Size tavsiyede bulunan girişimcilerin veya saygın küçük işletme danışmanlarının sözlerini dinleyin.

6 - Size bağlı müşteriler bulmaya gayret edin ve bu işe lokal olarak başlayın.

7 - Kaldırabileceğinizin altında rakama iş almayın, ancak sözleşmeli müşterilerinize ve iş yaptığınız partnerlerinize indirim vermekten çekinmeyin.

8 - Yaptığınız işe referans olabilecek insanlar bulun. Size çok zor gelecek işler gönderseler bile kârlı olup olmadığına dikkat ederek işi kabul edin.

9 - Düşüncelerinizde sabit fikirli olmaktan kaçının. İş stilinizi, müşteri servisi anlayışınızı müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılama doğrultusunda değiştirmeye hazırlıklı olun.

10- Hatalarınız olduğunda bunu açık yüreklilikle kabul edin. Eğer şirketiniz için işinize yaramayan bir şey almışsanız ve beklentilerinizi karşılamamışsa geri göndermekten, satmaktan veya değiştirmekten kaçınmayın.

11- İş yaptığınız banka müdürleri ve kredi sağlayan kurumlarla iyi ilişkiler geliştirmeye bakın. Problemleri çözmede iyi niyetli olduğunuzu gösterin. Borçlu olduğunuz iş partnerlerinize ödeyebildiğinizi en iyisini ödemeye gayret edin.

12- İş eğitimine önem verin. İş yaptığınız alanla direkt ilgisi olmasa da kendinizi eğitmek için çok zaman harcamanız gerektiğini bilin. Pazarlama, IT desteği, muhasebe kaydı tutmak gibi…

13- Her gün işinizle ilgili kendinize bir düşünme zamanı ayırın. Günlük işleriniz içinde boğulur kalırsanız işinizi asla büyütemezsiniz.

14- Telefonda konuşma kabiliyetinizi geliştirin ve size ulaşan her şikayet veya problemde buna uygun cevaplar vermeye gayret edin.

15- İş hayatınızla özel hayatınızı ayırın. Çalışma saatlerinize sadık kalın. Müşterilerinizin size ulaşamadığı zamanlarda sesli mesaj sistemini kullanın. Sizden en azından bir cevap alacaklarını bilsinler. Acil durumlarda nasıl ulaşılabileceğini bilmelerine imkan tanıyın.

16- Size gelen siparişleri anında kaydedin. Özellikle e-maille sipariş almışsanız…

17- Her zaman resmin büyüğünü görmeye çalışın, yaratıcı olun.

18- Hoşlandığınız şeyleri yapmaktan geri kalmayın. Haftada birkaç kez hoşlandığınız şeylere zaman ayırın. Bu sizin deşarj olmanızı sağlar.

19- Girişimlerin ilk yılında hızla yol alabilirsiniz, ancak en azından ikinci yılın sonuna kadar finansal açıdan rahat olacağınızı garanti altına alın.

20- Yalnız kalmamaya özen gösterin. Müşterilerinizle yakın ilişki içinde olsanız bile, kendi network’ünüzü yaratmaktan geri durmayın.

kaynak: gencgelisim.com

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (0) Geri izlemeler (0)

Yorum yapılmadı.


Leave a comment

Geri izleme yok.