Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

11Nis/141

Bakara – Makara, Yeni Şafak – Akit / Zekeriya SOYDAŞ

image  Son derece gerilimli geçen bir yerel seçimin, yorgunluğunu attığımız şu günlerde Türkiye’de her zaman olduğu gibi gündem dopdolu geçiyor.

Anlaşılan odur ki, Türkiye’nin gündemi asla durulmayacak. En azından önümüzdeki 10 -15 yıl boyunca birçok konuda yalpalayıp duracağız.

Tapelerin sosyal paylaşım sitelerinde uçuştuğu, her gün yeni bir skandal ses kaydının internete düştüğü 2014 yerel seçimlerinde en çok akıllarda kalan ancak özellikle muhafazakâr basının kafasını kuma gömdüğü bir ses kaydı var ki, kendine Müslüman diyen geniş bir kesimin ne kadar ucuz bir İslami inanca sahip olduğunu göstermek açısından son derece önemliydi.

Hepinizin tahmin edeceği gibi, Egemen Bağış ve gazeteci Metehan Demir arasında Kur’an ayetleriyle dalga geçen konuşmalardan bahsediyoruz. İslami inançları hassas bir Müslüman’ın ciğerini en derinden yaralayacak, baştan sona şirk ve küfür kokan bu iğrenç muhabbet sonrası işin gerçeği Akit ve Yeni Şafak gibi gazetelerin tavır ve tepkisini merak ediyorduk. Öyle ya; bunlar senelerdir “İslam’ı savunma” jargonunun köftesini yiyerek semirmişti.

Evet, bir Müslümanın Kur’an’la alay eden, böyle laubali ve iğrenç bir konuşmayı okuyabilmesi, ona yapılmış bir zulümdür, ama durumun vehametini bütün çaplarıyla göstermek bakımından olayın özetini sizlerle paylaşıyoruz:

Metehan Demir’in Egemen Bağış’ın twitter hesabında paylaştığı bir ayeti görmesi üzerine Bağış’ı telefonla arıyor. Kur’an ayetiyle dalga geçercesine ‘Güne nurla başladım, duayla başladım’ diyerek ve Bakara Suresi 152. ayeti dalga geçer gibi okuyarak konuşmasına devam eden Demir’e Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış, cevap yetiştiriyor.

Kim bu sabahın köründe arıyor, imana mı gelmiş dua ediyor. Metehan’a ayran yollayayım’ diyerek gülüşmelere neden olan Beyhan Bağış, ‘Milli içki ayran’ tartışmasına da gönderme yapıyor.

HER CUMA BİR AYET SALLIYORUM (Egemen BAĞIŞ)

‘Ve la entüm ma ağbüd’ diyerek dalga geçen Metehan Demir’e Bağış, ‘oğlum ben her gün her Cuma bir tane ayet sallıyorum’ diyor ve ekliyor:

Google’a gir, Kuran’da atıyorum kardeşlik, Kuran’da nankörlük Kuran’da bilmem ne diye search yap hepsi çıkıyor. Oradan beğen bir tane salla gitsin”

Surelerle dalga geçmek için anlamsız sesler çıkartan Demir’e Bağış, ‘O Almanca’ya döndü Metehan’ diyerek uyarıyor.

Sabah saat 5′te çaktım bir tane’ diyen Bağış’a ise Metehan Demir, ‘Sabah uyanıp Allah’ım Egemen Bağış’tan bir ayet inse de ben de onu RT etsem deyip bekleyen 13 kişi de RT etmiş’ diyor.

Bir köşe yazarının yazısı üzerine konuşan Metehan Demir, Bağış’ın eşi Beyhan Bağış ile ilgili ‘Beyhan, duadan daha fazla şeyler yapacağımızı bilir’ diyor ve ekliyor: Bakara 156

Bunun üzerine Bağış, ‘Çarpılacaksın’ diyor.

Bunun üzerine Metehan Demir daha ileri gidiyor. ‘Her kim ki Egemen Bağış’ı sevmez, Allah en kısa zamanda onun belasını verir, Bakara 159′ diyerek ekliyor.

Aydın Doğan’la bir toplantılarından bahseden ikiliden Metehan Demir, ‘Her kim ki Aydın Bey’in o zor gününde onun yanında olur, o Allah’tan her istediğini alır, Bakara 165′ diyerek gülmeye başlıyor.

Bu bakara iyi ya’ diyen Demir’e Bağış’tan kahkalar eşliğinde cevap geliyor: ‘Makara iyi’)

İşte, Egemen Bağış’ın baştan sona küfür ve şirk kokan, hiçbir tevile yer bırakmayacak şekilde sahibini İman ve İslam dairesinin dışına çıkarmaya (tabi içindeyse) yetecek konuşması… Ve bu kişinin temsil ettiği partiyi eleştirmeyi İslam’ın ve Müslümanların önünü kesmek gibi yorumlayan, böylesine rezil bir algı!

Böyle bir ses kaydı CHP, MHP, BDP veya başka bir partinin yöneticilerinden birisine, yahut Fethullah Gülen cemaatinden bir isme ait olsaydı; Akit ve Yeni Şafak neler neler yazmazdı; bir an için gözlerinizi yumup hayal edin. Oysa belli başlı hususlar vardır ki, bir Müslüman için onların hesabı kitabı olamaz. İman esasları üzerinde teknik, taktik, politika olmaz. Kim ki, Kur’an’la alay eder; bir Müslümanın ilk ve baş hedefidir. Eğer Kur’an’a ve Resulullaha yapılan saldırılardan sonra, saldıranın parti kimliğine göre çifte standart göstereceksek; kendimizi boş yere Müslümanız diye avutmayalım;  çünkü bu iki yüzlülük münafıklığın ta kendisidir.

Bu saatten sonra Akit ve Yeni Şafak’ın filan CHP’li din aleyhinde konuştu, falan cemaatçi Kur’an’a aykırı şu sözleri söyledi gibi yazıp çizmeleri sadece onların münafıklığının tescili olacaktır. Kur’an’a saldırı olduğunda parti ayrımı gözeten gazete bizden değildir.

Şimdi klasikleşen dublaj-montaj hikayesiyle kıçınızın deliğini örtemezsiniz. Haydi, madem öyle şunu diyebiliyor musunuz? Biz söylüyoruz.

-Egemen Bağış ve Metehan Demir arasında geçtiği öne sürülen konuşma eğer dublaj veya montajsa, bunu hazırlayanlar, bundan nemalananlar veled-i zinadır. Bunları söylemekten daha büyük bir piçlik, daha ağır bir kahpelik varsa, o da böyle bir montajı hazırlamak ve bundan nemalanmaktır.

Ama yok eğer bu konuşma kaydı gerçekse, Bakara suresiyle “bu Bakara iyi makara” diye dalga geçen ve dalga geçilmesine ortak olan, bu muhabbetin içinde yer alanlar esfele safilindir. Buna sessiz kalanlar ise akşama kadar sosyal paylaşım sitelerinde İslamcı naralar atan esfele safilinlerdir.

Allah sizlere ayetlerini solcuya, ateiste, şintoiste, budiste karşı koruyun mu diyor? Müslüman sandığınız birisi yapınca susun mu diyor?

Onların mahşer günü ağızları kapanacak ve yaptıklarından da yapmadıklarından da hesaba çekilecekler. Elleri konuşup, ayakları buna şahitlik edecek.

Montaj olmadığını bile bile susan ve kayıtsız kalan din tacirleri de buna dahil…

Birkaç gün bekledim belki Yeni Şafak ve Akit gazetelerinden bir tepki gelir diye. Ancak takip edebildiğim kadarıyla böyle bir tepki gelmedi. Hatta malum gazetelerin yazarlarından (Şaban ABAK, Hilal Kaplan’la) bağlantı kurup “neden tepkisiz kalıyorsunuz diye sormaya bile çalıştım. Ancak sükuttan başka bir cevap alamadım.

Şayet bu gazetelerden ve yazarlarında tepki geldi de ben görmedi isem bu yazıyı yazılmamış farz edin.

· Yazıda Egemen Bağış ve Metehan Demir arasında geçen diyaloglar ve yazının bir kısmı “adım dergisi” web sitesinden alınmıştır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (1) Geri izlemeler (0)
  1. Müslüman’a yakışır ciğerden bir yazı olmuş; Allah razı olsun. “Allah sizlere ayetlerini solcuya, ateiste, şintoiste, budiste karşı koruyun mu diyor? Müslüman sandığınız birisi yapınca susun mu diyor?” sorusu da sağlam bir soru.. Rabb’im bizi “festakim kema ümirte / emrolunduğu gibi dosdoğru” olanlardan eylesin.


Leave a comment

Geri izleme yok.