Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

19Kas/130

GÜNLÜK HAYATIMIZDA TOKALAŞMA – Hidayet ŞİŞKİN

GÜNLÜK HAYATIMIZDA TOKALAŞMA – Hidayet ŞİŞKİN

El sıkışma insanların günlük hayatta en çok yaptıkları beden hareketlerindendir. Birbirleriyle önceden tanışan insanlar için merhaba, hoş geldin anlamına gelir.

İlk tanışmada el sıkışmak hemcinsler için sorun teşkil etmeyebilir. Fakat karşı cins söz konusu olunca geleneğimize göre bir bayan elini uzatmayınca erkek elini uzatmaz. Erkek veya bayan fark etmeksizin herhangi bir insanın elini sıkacaksak karşımızdakinin gerçekten bunu isteyip istemediğine dikkat etmeliyiz.

Ev sahibi konumundaki kişiler gelen konuklarına elini uzatıp “hoş geldiniz” der. Ev sahibi konumundaki kişiler konuklarının elini sıkmazlarsa istenmediklerini düşünebilirler.

El sıkışma esnasında avucun aşağı veya yukarı bakması da farklı tavırları ifade eder. Eğer elinizi avucunuz aşağıya bakacak şekilde uzatırsanız bu tavır karşınızdaki kişiye hükmettiğinizi ifade eder. Bu tavır karşınızdakini rahatsız eder. Avuç içi yukarı bakacak şekilde el sıkışmak karşınızdakine açık olduğunuzu ifade eder. Fakat el sıkışmayı zorlaştırır.

Karşınızdakiyle tokalaşırken muhatabınızın eline aşırı güç uygulamayın. Bu kaba - bedevi bir tarzdır.

Fakat ingilizlerin "ölü balık" dediği şekilde elleriniz tamamen de "cansız" olmamalı. Bu anlamda dengeyi tutturmalısınız.

Tokalaşma sürecinde elini ilk uzatan kişinin daha dışa dönük ve özgüven sahibi olduğu da unutulmamalıdır.

El sıkma sürecinde muhatabınızın elini kavramanız ona değer verdiğinizi gösterir. Asla elinizde kalem vs.. varken tokalaşmayın. Hele hele parmak uçlarınızla tokalaşmanız karşınızdakinin onurunu kırabilir. Zira bu burum ona yeterince değer vermediğiniz anlamına gelir.

Tokalaşırken isminizi söylemeyi de ihmal etmeyin.

Sosyal psikologlara göre insan ilişkilerinde ilk 30 saniye çok önemlidir. Bu anlık süreçte giyim - kuşam, dış görünüşünüz, tokalaşma şekliniz kendinizi takdim etmeniz için önemli donelerdir.

İdeal el sıkışma iki insanın elini dikey bir şekilde uzatması ve dikey olarak tutması ile olur. Toplumda “Adam gibi el sıkışma” olarak ifade edilir. İki elle karşıdaki kişinin elini sıkmaya politikacı el sıkışı denir. Bu tavırla karşıdakine güvenilir, dürüst olduğu izlenimi verilmeye çalışılır. Genel olarak günlük yaşamda kullanılmamaktadır.

El sıkma hareketini yapma ortamı yoksa başınızla selam verebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (0) Geri izlemeler (0)

Yorum yapılmadı.


Leave a comment

Geri izleme yok.