Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

14May/131

Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Türk Birliği’ne doğru adım adım..

DSC_0703

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği 5. Kitap Fuarında okuyucularıyla buluşan Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Kırım hatıralarını anlattı.

TARİHİN EN BÜYÜK ACILARI YAŞANDI

18 Mayıs 1944 tarihini Kırım Tatar Türklerinin yaşadığı acıların başlangıcı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, “Bunlar insanlık tarihinin yaşadığı büyük acılardan biridir. O dönemin SSCB Devlet Başkanı Stalin, bu insanları evlerinden, yurtlarından etti. Bu insanlar, bu kardeşlerimiz, topraklarından sürüldü, kadın-erkek, çoluk-çocuk sürgüne gönderildi” dedi.

KIRIM’A SAHİP ÇIKMALIYIZ

Kırım Tatar Türklerinin geri dönme mücadelesinin başında büyük emeğiyle Mustafa Abdul Cemil Kırımoğlu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Türk dünyasının önemli sorunlarını 4K 1D olarak tanımladı. Yalçıntaş “Bunlar Kırım, Kerkük, Kıbrıs, Karabağ ve Doğu Türkistan’dır. Buradaki sorunlar çözülmelidir. Kırım’a sahip çıkmalıyız” şeklinde konuştu.

turk-birligine-dogru-adim-adim-IHA-20130512AW000116-2-tTÜRK DÜNYASI TOPARLANIYOR

Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş Orta Asya’da Türk dili konuşan ülkeler arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katıldığı bir toplantıda Türk Konseyi kurularak Türk birliğinin oluşmasında önemli bir adım atıldığını dile getirdi. Yalçıntaş, “Bu anlaşma şu anda 7 Türkçe konuşan ülke arasındadır. Bundan sonra bize düşen görev bunu yükseltmek, geliştirmektir” diye konuştu.

KIRIM EY GÜZEL KIRIM KİTABI

Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş konferans sonrası Mehmet Çiftçigüzeli ile birlikte KIRIM EY GÜZEL KIRIM kitabını imzaladı.

1

DSC_0697Kent Konseyi Başkanı Dr. H. İbrahim Kahraman, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Ruhittin Sönmez

DSC_0700Ecz. Selçuk Arslan, Mehmet Çiftçigüzeli, Hasan Uzunhasanoğlu

DSC_0703Yunus Özen, Ecz. Sekçuk Arslan, Mehmet Çiftçigüzeli, Ahsen Okyar, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Av. Ruhittin Sönmez, Dr. H. İbrahim Kahraman, Malik Kerimov, Nevzat Gökalp

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (1) Geri izlemeler (0)
  1. Selam Sizlere. İyiki varsınız…


Leave a comment

Geri izleme yok.