Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

28Şub/131

Üsküdar Vapur Faciasının Üzerinden 55 yıl Geçti.

28.02.2013-12.11.31__usak  Türk Denizcilik tarihinin en büyük deniz faciası 1 Mart 1958 tarihinde ilimizde yaşandı.

1 Mart 1958 tarihinde, çoğunluğunu İzmit Lisesi’nde okuyan Gölcüklü öğrencilerin bindiği Üsküdar Vapuru, İzmit’ten Gölcük’e doğru hareket ettikten kısa bir süre sonra İzmit açıklarında şiddetli fırtına yakalanarak içindeki 387 yolcusuyla birlikte Körfez`in soğuk sularına battı.

Bu olay, Türk Denizcilik tarihine en büyük deniz faciası olarak geçti. Facianın üzerinde 55 yıl geçti. Yarın facianın yıldönümü kapsamında bir dizi anma törenleri yapılacak.

 İZMİT LİSESİ`NDE TÖREN

Faciada hayatını kaybedenlerin çoğunluğunu İzmit Lisesi`nde okuyan öğrenciler hayatlarını kaybetti. İzmit Lisesi Müdürlüğü ve İzmit Lisesi Mezunlar Derneği, facianın yıldönümü ile ilgili anma törenini yarın saat 10.00`da okul bahçesindeki anıt önünde gerçekleştirecek.

Kocaeli valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ve çok sayıda sivil toplum örgütleri de aynı saatlerde Marina İskelesinde anma etkinliği düzenleyecek, Körfez`e siyah çelenk bırakacaklar.

FACİANIN BELGESELİ ÇEKİLDİ

Facianın üzerinden tam 55 yıl sonra ilk kez geniş kapsamlı olarak kazanın belgesel çekildi. Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Berk Erözer’in çektiği, İzmit Körfezi’nde yaşanan Üsküdar Vapur Faciası`nı konu alan “72 Numaralı Üsküdar” adlı belgesel filminin gala gösterimi yarın saat 17.30`da Wellborn Luxury Hotel'de gerçekleştirilecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sanat Yönetmeni ve ünlü Tiyatrosu Ragıp Savaş`ın, seslendirdiği Belgesel Üsküdar Vapuru, facia sırasında yaşananları ve facia sonrasında yaşanan aile dramlarını konu alıyor.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (1) Geri izlemeler (0)
  1. allah gani gani rahmet eylesin ailesine sabir versin


Leave a comment

Geri izleme yok.