Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

26Oca/133

Orhun Özel; Sultan Vahdettin hain değildi..

SAM_8249  Kocaeli Aydınlar Ocağının 66. Söz Sırası Gençlerde programında Ahıska Türkü bir ailenin çocuğu olan Orhun Özel “Hangi Vahdettin?” konusunda bilgi verdi.

Körfez Fen Lisesi 12.sınıf öğrencisi Orhun Özel, yoğun tarih okumaları ve 9 aylık yazma süreci sonrasında 135 farklı esere başvurarak 400’ün üzerinde dipnot ile 240 sayfa hacimli “Hangi Vahdettin?” kitabını hazırladığı belirterek; “Araştırma ve incelemelerim sonucunda şunu söyleyebilirim. Tarihle siyaset ayrılmalı ve rutin tarihî kalıpların dışına çıkılmalıdır. Zira Cumhuriyet tarafından bakan tarihî gözler Vahdettin’in hainliği üzerinden Osmanlı düşmanlığına, Osmanlı tarafından bakan tarihî gözler de Mustafa Kemal üzerinden Cumhuriyet düşmanlığına abone olmuş durumda. Neticede bir taraf Osmanlı’yı, diğer taraf Türkiye Cumhuriyeti’ni benimsememiş gözüküyor. Dolayısıyla Türk Tarihinin iki önemli devleti toplamda tek taraflı da olsa yok sayılmış oluyor. Vahdettin hainmiydi sorusunun net cevabı, hayır değildi. Ancak teslimiyetçilik gibi yanlış bir strateji ile vatan kurtarma gayreti içinde olmuştur.” Dedi.

Hasan Uzunhasanoğlu’nun sunup yönettiği toplantıya; Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Ruhittin Sönmez, İlim ve İstişare Kurulu Başkanı Nihat Gürer, Türk Eğitim Sen 1.nolu Şube Başkanı Süleyman Pekin, Selçuklu Düşünce Gurubu Başkanı Feyzullah Divli, Kocaeli SMMMO Meclis Başkan Vekili Ahsen Okyar, SAÜ Öğretim üyesi Doç. Dr. Yüksel Korkmaz, İzmit Türk Ocağı Yönetim Kurulu üyesi Fatma Gülşen, Bağırganlı Taflan Koyu Derneği Başkanı Günay Gülcü, Diş Hekimi Ömer Erdal, Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkan Yardımcısı Erdal Baykara, Yalova Ü. Öğretim Görevlisi Yunus Özen, Kimya Mühendisi Cahit Büyükkanber, Statiker Dr. Mithat Bora Bulut, Türk Eğitim Sen Şube Sekreteri Yaşar Şanlı, Denetleme Kurulu üyesi Bayram Gülşen,

Kandıralılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Salim Yaşar, eğitimci Zekai Kahyaoğlu, Makine Mühendisi İdris Karakaş, e. İSKİ Yönetim Kurulu üyesi Musa Ordu, Gürsel Gülener, İdris Türkten, Cemil Uslu, Nihat Aytura, Ayhan Mirik, Saim Çubukçu e. SEKA Daire Başkanı İlhan Özsoy ve çok sayıda dinleyici katıldı.

Orhun Özel’i Körfez Fen Lisesinden sınıf arkadaşları Serdar Göktepeli, Recep Aktaş, Furkan Metin ve Ertuğrul Karasu yalnız bırakmadı.

Çok sayıda soruyu cevaplayan Orhun Özel’e, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Ruhittin Sönmez plaket, İzmit Türk Ocağı Yönetim Kurulu üyesi Fatma Gülşen seramik hediye ve Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkan Yardımcısı Erdal Baykara’da Tarihçi Prof. Dr. Atilla Çetin’in kaleme aldığı yeni yayınlanan “Kandıralı Mehmet Paşa” kitabını takdim etti.

1Körfez Fen Lisesi 12.sınıf öğrencisi Orhun Özel kürsüde

2İlhan Özsoy, Nihat Gürer, Musa Ordu ve toplantıya katılanlar

3Dr. A. Gülden Sönmez, Yunus Özen, Zekai Kahyaoğlu, Süleyman Pekin, Ahsen Okyar ve 66. Söz Sırası Gençlerde programına katılanlar

4Sanayici Günay Gülcü, sorusunu sorup, Orhun Özel’i tebrik ederken

5Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Ruhittin Sönmez, Orhun Özel’e plaket takdim ederken

6Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkan Yardımcısı Erdal Baykara, Tarihçi Prof. Dr. Atilla Çetin’in kaleme aldığı yeni yayınlanan “Kandıralı Mehmet Paşa” kitabını Orhun Özel’e takdim ederken

7Hasan Uzunhasanoğlu, Süleyman Pekin, Orhun Özel, Av. Ruhittin Sönmez, Yaşar Şanlı, Fatma Gülşen, Feyzullah Divli

8Orhun Özel ve toplantıda kendisini yalnız bırakmayan Körfez Fen Lisesinden arkadaşları ile birlikte

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (3) Geri izlemeler (0)
  1. Vahdettin hain değildi ama İngiliz işbirlikçisiydi. Milli Mücadele’nin aleyhinde çok gayretleri var. Teknik olarak hain olması mümkün değil, zira kendi aile devleti. Lakin gaflet ve dalalette üst perdede. Başlık yarım kalmış, bugün basında da görünce eksikliği görülüyor. Delikanlının yazdıklarının ve anlattıklarının tektaraflı yansıması gibi gözüküyor. Dahası neo-osmanlıcılığın moda olduğu bir demde destek gibi algılanabilir. Vesselam..

  2. ilgili yazararın kitabını okudum. konferansını da dinledim.lakin yazarın o kadar sözünden nasıl böyle bir başlık çıkardınız ? doğrusu çok şaşırdım. vahdettin severlerin çok olduğunu biliyorum lakin onun yaptıklarını tevil etmek gibi bir görev olmadığını zannediyorum. vahdettin hain değilse ne idi ? işbirlikçi, korkak, menfaatperest. daha bir sürü şey sayılabilir. kalsik bir istanbullu işte.

  3. Süleyman Pekin ve Mustafa Atalay hocalarım hassasiyetlerinize katılıyorum. Veyl mağluplara diye de bir söz vardır. Onlar sözün en ağırını haketmişlerdir. Çünkü kaybetmişlerdir. Delikanlı konuşmasında her yönüyle ve ölçüsüyle olayı gözler önüne sermiştir.


Leave a comment

Geri izleme yok.