Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

12Nis/111

Yerleşik Türkmenler (Manavlar) paneli

a1 Derince Taşköprülüler Kültür Derneğinin organize ettiği “Manavlar-Türkmenler” konulu panel Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleşti.

“Taşköprü Tarihi, Dil, Sosyo-kültürel Yapı ve Kimlik Algılamaları Yönünden Yerleşik Türkmenler (Manavlar)” konusunun ele alındığı panele konuşmacı olarak Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muharrem Öçalan, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işıl Altun, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kenan Acar ve Araştırmacı Gazeteci İsmail Kahraman katıldı.

Dernek Başkanı Nusret Özcan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen paneli Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, Kuruçeşme eski Belediye Başkanı Ali Kahraman, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Ahsen Okyar, Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkan Yardımcısı Günay Gülcü, AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz da takip etti.

Yrd. Doç. Dr. Muharrem Öçalan yönettiği panelde ilk konuşmacı İsmail Kahraman Taşköprü ve çevresi hakkında arşiv belgelerine dayanarak hazırladığı sunumunu gösterdi.

Manav Türkmenlerinin iktisadi, kültürel ve mimari özelliklerinden söz eden Doç. Dr. Işıl Altun, Çandı ev düzenlemeleri, Manavların ne kadar ileri yaşlarda evlenirlerse evlensinler mutlaka resmi nikah kıydıkları, bayram gelenekleri hakkındaki verdiği bilgiler ilgi çekti.

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kenan Acar, dildeki ses özelliklerinden hareketle manav Türkmenlerinin Türk boyları ile bağlantılarından söz etti. Kelimelerdeki ses benzerliklerini ve değişimlerini lehçe, şive ve ağız noktasında değerlendirdi. Toplantıyı yöneten Yrd. Doç. Dr. Muharrem Öcalan konuşmasında batılı emperyalist ülkelerin tarihçilerinden Gibbons’un “Türkiye halkının çoğu Türklerin istilası sırasında Müslümanlaştırdıkları Rumlardan oluşmaktadır. Bugün Türkiye’de yaşayan nüfusun ancak 5 milyonu Türk’tür” değerlendirmesine ve Peter Alford Andrews’in de “Türkiye’de Etnik Guruplar” isimli kitabında; Türkiye’de iktisadi faaliyet, boy, cemaat ve mezhep farklılıklarından ortaya çıkan sosyal gurupları birer etnik kimliğe sahip unsurlar olarak göstermesine tarihten cevap verdi.

a1 Panalistler birarada

a2 Dr. Aziz Alemdar ve panele katılanlar

IMG_4766 Günay Gülcü, Yrd. Doç. Dr. Muharrem Öcalan, Ahsen Okyar ve Yrd. Doç. Dr. Kenan Acar

IMG_4769 Doç. Dr. Işıl Altun, Günay Gülcü, Yrd. Doç. Dr. Muharrem Öcalan, Ahsen Okyar ve Yrd. Doç. Dr. Kenan Acar

220900_213598978666273_100000485188016_858972_7592427_o Panel sonrası konuşmacılar Dernek Yöneticileri ile birlikte

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (1) Geri izlemeler (0)
  1. Yeni arastirmalarimda gözlemledigim ilginc seylerden bir iki önemli noktadan bahsetmek isterim. Kandira dolayinda bilinen aile adlari yani sülale lakaplarindan bile yola ciktigimizda biz Manavlarin tümünün Orta Asyali olmadigi hatta bir Manav köyünde yaptirilan Y-DNA testinde Sümer, Hitit ve Elamli izlerinin ortaya ciktigini bildirmek isterim.


Leave a comment

Geri izleme yok.