Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

30Kas/220

Oda Orkestrası çok beğenildi…

IMG-4361

28 Kasım 2022 Pazartesi / Engin Şen şefliğindeki KBB Oda Orkestrası, klasik müzik severlere unutulmaz bir gece yaşattı.

KBB Oda Orkestrası, Engin Şen şefliğindeki ikinci büyük konserini büyük bir başarı ile gerçekleştirdi. Orkestraya, Türkiye’nin yetiştirdiği iki önemli müzik insanı; Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solist Arp Sanatçısı Çağatay Akyol ve Borusan Quartet ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Viyola Grup Şefi Efdal Altun solist olarak eşlik etti.

Klasik müzik severlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde Oda Orkestrası disiplini, başarısı ve performansı ile göz doldurdu. Konuklar, konser sonunda orkestrayı dakikalarca ayakta alkışladı.

BAROK DÖNEMDEN GÜNÜMÜZE

Kocaeli Kongre Merkezi Akçakoca Salonunda gerçekleştirilen konsere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Konsere ilgi nedeniyle 1300 kişilik salon tıklım tıklım doldu. Yer bulamayanlar konseri merdivenlere oturarak izledi.

KARŞILAMA KONUŞMASI

Konsere başlamadan önce Şef Engin Şen konukları selamlayan bir konuşma yaptı. Şen, “Böylesine güzel bir topluluğu aramızdan görmekten onur duyuyorum. Hepinize geldiğiniz için teşekkür ederim” dedi. Şen konuşmasında ayrıca dünyada ve Türkiye’de Osmanlı’dan bu yana gelen orkestra kavramı ile ilgili geniş bilgi verdi.

ANADOLU’DAN ESİNTİLER

Türkiye’nin tek erkek arp sanatçısı olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solist Arp Sanatçısı Çağatay Akyol çıktı. Sanatçı Oda Orkestrası ile birlikte; Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’na ait “Çiğdem Der ki”, Muzaffer Sarısözen’in derlemesi olan “Gesi Bağları ve “Karahisar Kalesi” adlı Anadolu topraklarına ait türküleri seslendirdi. Bize ait, bizden olan eserlerin arp ve senfoni orkestrası eşliğindeki sunumu konukların büyük beğenisi ile karşılandı.

ARP, ANADOLU HİTİT ENSTRÜMANIDIR

Akyol, Arp enstrümanı ile ilgili konuklara bilgi verdi. Arp’ın bir Anadolu enstrümanı olduğunu aktaran Akyol, “Arp, 3700 yıl önce Hitit Alacahöyük’ten çıkmıştır. Bu enstrüman Hititlerden geliyor. Biz de bu temadan yola çıkarak Anadolu türkülerini seslendirmek istedik. Türküleri arptan dinlemenizi istedim” dedi. Akyol, Hitit Suiti adlı bestesini de yine Kocaelili seyircisi için seslendirdi.

BAŞARILI TELLEMANN İCRAASI

Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Oda Orkestrası’nın ikinci konserinde klasik müziğin önemli isimlerinden olan Borusan Quartet ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Viyola Grup Şefi Efdal Altun da yer aldı. Altun Oda Orkestrası ile Georg Phillip Tellemann’ın viyola için yazdığı Sol Major Konçertosunu dört bölüm eşliğinde çaldı.

KOCAELİ’DE DÜNYA PRÖMİYERİ

Altun konserde, ünlü Rus besteci Dmitri Şostakoviç’in viyola ve piyano için yazdığı ve geçtiğimiz yıllarda bulanan bir eserinin dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Bu unutulmaz an konuklar tarafından alkışlarla karşılandı.

MUHTEŞEM BİS

Konserin sonunda konukların kesilmeyen alkışları nedeniyle sanatçılar Çağatay Akyol ve Efdal Altun, Oda Orkestrası şefi Engin Şen’in nazik daveti ile yeniden sahneye geldi. Gelenek üzere bis yapması istenen sanatçılar, Oda Orkestrası’nın seslendirdiği Karl Jenkins’in Palladio eserine eşlik etti. Muhteşem anlara sahne olan bis, büyük beğeni gördü. Konserin sonunda Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürlüğü’nün bir önceki dönem müdürlüğünü yapan Hayriye Sözer ile Şehir Tiyatroları Şube Müdürü Lokman Ceyhan, solist sanatçılar ile şef Engin Şen’e çiçek ve KO-MEK ürünlerinden oluşan hediyeler vererek teşekkür etti.

KOCAELİ’NİN ODA ORKESTRASI

Şef Engin Şen yönetiminde KBB Orkestrası, keman, viyola, viyolonsel, klarnet ve flüt enstrümanlarından meydana geliyor. Orkestrada 25 üyeden oluşuyor. Oda Orkestrası içerisinde müzik öğretmenleri, Büyükşehir Belediye Konservatuarı öğrenci ve eğitmenleri ile müzik bölümü mezunları yer alıyor. Tüm Oda Orkestrası üyelerinin, hayatlarının bir döneminde Kocaeli’nde yaşamış olmaları ise ortak özellikleri arasında bulunuyor.

Oda Orkestrası’nda görev alan sanatçılar 

I. Keman

Oğuz Özzeren (Konzertmeister)

Seda Gülşen Kınış

Tuna Taşdemir

Elif Ersan

Musab Türk

Beril Akkol

ll. Keman 

Nilay Uzun

Engin Yaşar

Bahanur Aytaç

Ekin Hanım Duvarcı

Barış Vuraloğlu

Pelin Çevirgen  

Viyola

Özge Aysu

Ahmet Efe Küçük

Sude Nur Yıldırım

Viyolonsel

İsmail Hakkı Gayretli

Enes Bakır

Yeşim Madanoğlu

Klarnet

Zeynep Gök

Aras Kıratlı

Flüt

Ekim Türkü Özdemir

IMG-4318

IMG-4345

Mete Küçük ağabeysi A. Efe’nin konserinde…

h

Bizimkiler yerlerini almış…

IMG-4333

Tuna Okyar’da konserde yerini almış…

e

Konser sonrası A. Efe Küçük bekleniyor

 IMG-4370

Annesi başarılı konser sonrası A. Efe Küçük’ü tebrik ederken

d

Konser sonrası A. Efe Küçük ve yakınları…

unnamed

doc02217720221129143158_002

doc02217720221129143158_001

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (0) Geri izlemeler (0)

Yorum yapılmadı.


Leave a comment

Geri izleme yok.