Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

30Eki/200

Mustafa Kemal ve Cumhuriyet – Rüyam Alankuş KARGILI

indirMustafa Kemal ve Cumhuriyet - Rüyam Alankuş KARGILI

29 Ekim 1923'den bu yana biliyoruz ve farkındayız ki bugün hiç bir erkin boyunduruğunda değilsek bilim ve fen den yararlanma kabiliyeti, çağdaş hayat şartları adaletli toplum anlayışı, eşit hukuk kuralları ve daha bir çok parametreyi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarına borçluyuz. Birbirinden asla ayrılmayan bu iki kavram millet olarak bizlerin en büyük dayanağıdır.

Mustafa Kemal ve Cumhuriyet...

Öyle ki Mustafa Kemal sadece savaş meydanlarında değil, ileri görüşlü devlet adamı kimliği ile dünya da asla silinemeyecek izler bırakmıştır Mustafa Kemal savaş arenasında önce kendi topraklarımızda esir hayatımızı kurtarmış, düşmandan temizlemiş, Cumhuriyetimizi kurmuş ve sonrasında da çağdaş medeniyetler seviyesine çıkabilmek için hayatı boyunca inkılaplar yapmıştır.

Zorlu cephelerde Türklerin adını dünya tarihine yeniden yıldızlı harflerle yazdırmış ve sonrasında hukuk, eğitim, sağlık, sanat, spor, kültür, ekonomi gibi bir ülkenin olmazsa olmazlarını yani devrimlerini toplumsal yaşama geçirmiştir.

Atamız 19 Mayıs da başlayan uzun ve zorlu yolculuğu iç gerek dış düşmanlara ve önüne konulan tüm engellere rağmen başarıyla neticelenmiş mücadelesi bugün tüm dünya da bağımsızlık sembolü olarak kabul edilmektedir. Türk Ulusunun azmi, kararı ve mücadeleci ruhunun en ulvi simgesidir Cumhuriyet...

Teklifinin hemen akabinde TBMM tarafından “Yaşasın Cumhuriyet” sesleri arasında kabul edilen cumhuriyet sonrası Cumhurbaşkanı olarak Çankaya’ya çıktığında, “Ben üzerime düşeni yapıp yeni bir ülke kurdum artık yeter” düşüncesine kapılmak bir yana gerçek devrimlerine ve Türkiye’nin her alanda ilerlemesi için hayatına mal olmuş süreçle devam etmiştir. Ülkenin parlak yarınları adına, çocuklara ve gençlere Cumhuriyete sahip çıkmalarını söyleyerek Cumhuriyeti Türk Gençliğine emanet etmiştir. Bizler özgür bir ülkede yaşama gözlerimizi açan şanslı bir nesiliz ancak bilmeliyiz ki bağımsızlığımız için mücadele etmeli bizlere emanet edilen Cumhuriyetimize sahip çıkmalıyız.

Şimdi evlerimizi, işyerlerimizi bayraklarla donatmanın zamanı...

Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan uğruna can vermiş tüm şehitlerimizin mekanı uçmak olsun.

“Her zaman dediğim gibi iliklerime kadar Mustafa Kemal son nefese kadar Türk-i iman...”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun...

Sevgi ve Saygılarımla...

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (0) Geri izlemeler (0)

Yorum yapılmadı.


Leave a comment

Geri izleme yok.