Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

31Ağu/200

Covit 19 ile geçen günlerim – Dr. Osman POYRAZ

DSCN4898_thumbCovit 19 ile geçen günlerim - Dr. Osman POYRAZ

14.08.2020 Covit-19 Pozitif 28.08.2020 Covit-19 Negatif

-Değerli dostlarım pandeminin ilk günlerinde

“—Ne yaparsak yapalım virüs hepimize önünde sonunda bulaşacak, zayıf bünyeli ve yaşlılarda ağır seyredebilir bu süreci ne kadar geciktirebilirsek o kadar avantajlı duruma geçeriz.

— Yapmamız gereken genel kurallara azami derecede riayet edelim, günde 6-8 saat uyuyalım, bol su tüketelim 35ml/kg -şekerli yiyecek ve içecekleri terk edelim, ev içinde de olsa egzersizleri ailece yapalım,sağlıklı ve dengeli beslenmeye çok dikkat edelim, sabredelim, dua edelim, tevekkül edelim. “ 20.032020 diye bir not düşmüşüm, birkaç gün sonrada buna yakın kısa açıklamalar yapmışım...

“Bu gidişle Corona’dan kaçış yok tek çare beden cephemizi güçlendirmek...” 27.03.2020

“Hazırlıklı olan korkmaz, Mehmet Akif ERSOY” kardeşim... dediğiniz gibi bu virus hepimize bulaşacak bağışıklığı güçlü olanlar yola devam edecek, bağışıklğı zayıf olanlar ise hayata veda edecekler

-İşte o kaçınılmaz durumla maalesef bende 09.Ağustos.2020 de canım babacığımın cenazesinde kurallara azami derecede riayet etmeme rağmen bu acılı ve elemli günümde karşılaştım. 3-4 gün sonra üşüme, titreme, hafif ateş ve tarifi imkansız kas ve eklem ağrıları birde kesik kesik öksürük ve nefes darlığı şikayetlerinde eklenince hemen Gölcük Devlet Hastanesi Pandemi servisinden randevu alıp 14.08.2020 Cuma sabahı teste gittim PCR, kan tahlili ve BT çekildi kan tahliliyim ve BT aynı gün sonuçları elime ulaştı hafif CRP yüksekliği ve lökositoz ve monositoz vardı, BT de ise minimal atelektazik çizgiler vardı.

16.08.2020 pazar sabahı Gölcük ilçe sağlıktan arkadaşlar arayarak kara haberi “Covit 19 (+) olduğumu verdiler. Çok şükürki hanım ve kızımın sonuçları negatif çıktı. İlaçlarımı göndereceklerini ve evde tedaviye devam edebileceğimi söylediler, bu arada göğüs doktoru arkadaşım Dr. Burhanettin ile durumu paylaştım bana abi hastaneye gitmen daha doğru olur hem tedavi hem takip açısından deyince Pazar akşamı Gölcük devlete yatışım yapıldı Favipravir, oksapar, aralıklı oksijen yapıldı 2-3 sonra Plequenil eklendi ama maalesef şikayetlerde azalma yerine artış vardı, nefes almam özellikle bir hayli sıkıntılıydı, ağrılar uykusuzluk cabası tabiki.

Bu vesileyle Gölcük Devlet Hastanesindeki Başhekim Dr. Yüksel Pehlevan ve çalışma arkadaşlarına güler yüzlü ve samimi gayretleri için teşekkür ediyorum.

Hastanelerimizde herşey mükemmel yalnızca yemek konusu bir an evvel çözülmesi gereken acil bir konu, çünkü tedavi ve takip iyi bir beslenme ile takviye edilmezse yapılan bunca emek ziyan oluyor.

Bu arada 21.08.2020 Cuma kan tahlili yapıldı durum iyi değildi özellikle CRP de belirgin artış ve Covitle ilgili testlerde anormallik vardı, doktorum parenteral 3.cü kuşak antibiyotik başlamayı önerdi bende biraz üzüntü birazda yemeklere karşı tiksinme nedeniyle eve çakmak istedim. Oral antibiyotik ekleyerek eve çıktım ama hafta sonu geçmek bilmedi.

24.08.2020 pazartesi tekrar GDH gittim tekrar PCR ve BT yapıldı bu sefer buzlu cam görüntüsü eklenmiş dendi ki zaten sıkıntılarım bir hayli artmıştı. İmkanlarının ve uzman kadrosunun daha iyi olması nedeniyle SEKA İDH yatışım yapıldı, çok şükür burada ki tedaviye Highflow Oksijen, Yüksek doz C-vit parenteral antibiyotikler ve inhalasyonla verilen balgam yumuşatıcılar ve sabah akşam oksapar ile durumum hızla düzeldi.

Tahlillerimde de hızla düzelme oldu 28.08.2020 deki PCR de negatif çıkınca oksijen satürasyonumda düzelince eve çıktım, çok şükür şimdi evimdeyim ve rahat nefes alıyorum... Kalan tedavilerimi tamamlıyorum..

Unutmadan hastalığım süresince arayan arayan soran meslektaşlarım ve tüm dostlarıma, SEKA İDH başhekimi ve çalışanlarına canı gönülden teşekkürü bir borç bilirim. Durumumla yakından ilgilenen İl Sağlık Müdürü Dr. Şenol ERGÜNEY ve çalışma arkadaşlarına da hasseten çok teşekkür ederim.

Netice itibarıyle yaşadığım bu sıkıntılı süreci atlatmış oldum ama bu durumdan alınacak birçok dersler var

-1.İnsanların cenaze dahi olsa düğün dernek gibi durumlarda çok ama çok dikkatli olmaları MASKE, TEMİZLİK, TEMAS, MESAFE kurallarına harfiyen uyulmalı...

-2.Ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı vb. spesifik bulguları olanların acilen sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri gerekir.

-3. Belkide en önemlisi sağlıklı ve dengeli beslenerek, günlük aktivitelerimizi yaparak ve zararlı alışkanlıkları (sigara, nargle, alkol) bırakarak, uyku ve istirahatimize dikkat ederek bu mücadeleye müsbet(olumlu) katkıda bulunabiliriz.

—Allah tüm hastalarımıza acil şifalar versin, sağlık çalışanlarımıza güç ve kuvvet versin, milletimize bu illetin pençesinden kurtulması için aklı selim ile hareket ederek işleri kolaylaştırma basireti ihsan eylesin.

30.08.2020

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (0) Geri izlemeler (0)

Yorum yapılmadı.


Leave a comment

Geri izleme yok.