Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

28Şub/200

Kandıra Ortaokulundan sınıf arkadaşım olan Tanin Helvacı, Myanmar karelerini paylaştı

PHOTO-2020-02-26-20-22-5127 Şubat 2020 Çarşamba / Kandıra Ortaokulundan sınıf arkadaşım olan Fotoğraf Sanatçısı Tanin Helvacı, İzmit’te Myanmar karelerini paylaştı

Ülkemize fotomaraton etkinliğini getiren Fotoğraf Sanatçısı Tanın Helvacı, Seyahat Fotoğrafcılığını anlattı ve Myanmar’da çektiği fotoğrafları, slayt gösterimi sundu.

Babasının fotoğraf merakı ile sokak fotoğrafçılığına yönelen Tanın Helvacı, Cumhuriyet Parkı Sanat Galerisi’nde fotoğrafseverlerle buluştu. Etkinliğine (slayt gösterisi) Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Derneği Başkanı Kemal Kaya, Kandıralı tanıdıkları; Ortaokuldan sınıf arkadaşı Ahsen Okyar, Günay Gülcü, Aygün Aynagöz,  Nuğfel Tuncay, Ünal Dinç, Azmi Aynagöz ve fotoğrafseverler katıldı. Tanın Helvacı, burada Myanmar’da (Diğer adları Burma ya da Birmanya olan Güneydoğu Asya'da, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında, Bangladeş, Çin, Hindistan, Laos ve Tayland arasında yer alan ülke) çektiği fotoğrafları slayt gösterimi ile sergiledi

‘BABAMIN MERAKI İLE BAŞLADIM’
Fotoğrafla tanışma sürecini de anlatan Fotoğraf Sanatçısı Tanin Helvacı “Babam fotoğrafa meraklıydı. Evde fotoğraf makinesi vardı. Fotoğraf sevmemdeki en büyük etken babamın fotoğraf merakı oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde fotoğraf sinema kulübün kurdum. O zamanlar amatör olarak fotoğrafçılığa başladım. Daha çok sosyal ve belgesel konulu fotoğraflar çektim. Mühendis olduktan sonra şantiye fotoğrafları çekmeye başladım. Fotoğrafın dijitalleşmesi sonrası merakım bu alana daha çok arttı. Fotoğrafta yeni bir alan olan dijitalleşmeyle beraber 2006 yılında İSMEK’te fotoğraf kursuna katıldım” dedi.

FOTOMARATONU ÜLKEMİZE GETİRDİ
İstanbul Fotoğraf Amatörleri Derneği (İFSAK) üyesi de olan Helvacı, “Zaman zaman İFSAK’ta sergi ve slayt gösterimleri yapıyorum. İstanbul’da sayısız sergi açtım, dergilerde yazılar yazdım. Avrupa’da yapılan fotoğrafçıların sosyalleşmesini sağlayan Fotomaraton etkinliklerini, 2015 yılında Türkiye’ye getirdim. İlk fotomaratonu İstanbul’da 2018 yılında yaptım. 2019’da ikincisi yapılan fotomaratonu Türkiye genelinde 3 ilde yaptık. Bu yıl ise 14 Kasım’da İstanbul’da tekrar düzenlenecek. Bu etkinliğin Kocaeli’de yapılması için yerel belediyelerle iş birliği yapmak istiyorum. Kasım ayında yapılacak yarışma için www.photomaraton.com adresinden katılımcılar bilgi alabilir” dedi.

COŞKUN ARAL GELİYOR
Fotoğraf aşkı için gidilmeyen yerlere gittiğini ifade eden Helvacı, “Cezayir, Mısır, Hindistan, Küba, Venedik Karnavalı, İskeçe Karnavalı, Paris, İran, Kuzey Kore gibi ülkelerde birçok yaşama dokundum onları fotoğrafladım. Myanmar’da çektiğim fotoğrafların slayt gösterisini bugün fotoğrafseverlerle paylaşacağım. Ayrıca Fotoğraf Sanatçısı Coşkun Aral 11 Mart’ta Kocaeli Bağımsız Fotoğraf Derneği’nin düzenleyeceği etkinliğe katılacak. Ben de o etkinlikte Kuzey Kore’de çektiğim fotoğraflarımı yine fotoğraf merakı olan insanlarla paylaşacağım” dedi.

TANİN HELVACI’YI TANIYALIM
1956 Hendek doğumlu olan Tanin Helvacı ilkokul, ortaokul ve liseyi Kandıra’da tamamlandı. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden 1981 yılında mezun oldu. İstanbul’da Kocaeli yurdundan kalan Helvacı, Kandıra’da yaz aylarında Fotoğrafçı Fazlı Sayın’ın yanında çalıştı. İstanbul Fotoğraf Amatörleri Derneği (İFSAK) üyesi olan Helvacı, Fotomaraton etkinliğini Türkiye’ye getiren isim oldu.

ORTAOKUL ARKADAŞIM

Kandıra Ortaokulunda (1967 – 1970) sınıf arkadaşım olan Tanın Helvacı, Üniversite hayatımda da İstanbul Fındıkzade’de ki Kocaeli Yurdunda (1974) birlikte kaldığımız arkadaşımdır.

https://www.cagdaskocaeli.com.tr/helvaci-myanmar-karelerini-paylasti-h112800.html

FCYL5083

helvaci-mynmar-karelerini-paylasti_693

IMG_2672Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Derneği Başkanı Kemal Kaya

IMG_2678


İstanbul Fotoğraf Amatörleri Derneği (İFSAK) üyesi de olan Tanin Helvacı


IMG_2675

IMG_2681Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Derneği Başkanı Kemal Kaya, Tanin Helvacı’ya plaket takdim ederken

PHOTO-2020-02-26-20-22-49Azmi Aynagöz, Günay Gülcü, Ahsen Okyar, Tanin Helvacı, Nuğfel Tuncay, Ünal Dinç, Aygün Aynagöz

PHOTO-2020-02-26-20-22-50_3Ünal Dinç, Tan,n Helvacı

PHOTO-2020-02-26-20-22-51Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Derneği Başkanı Kemal Kaya, Bizkandırayız Kültür Platformu Başkanı Aygün Aynagöz, Azmi Aynagöz, Fotoğraf Sanatçısı Tanin Helvacı, Kocaeli Kandıralılar Derneği Denetim Kurulu Başkanı Ahsen Okyar, Ünal Dinç, Nuğfel  Tuncay, Günay Gülcü

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (0) Geri izlemeler (0)

Yorum yapılmadı.


Leave a comment

Geri izleme yok.