Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

9Şub/200

Prof.Dr. Alpay Er Kandıra Akademi–3’ te..

6

1 Şubat 2020 Cumartesi / Av. Abdurrahman Kaymak Başkanlığındaki Kocaeli Kandıralılar Derneğinin Kandıra Akademi – 3 programı tamamlandı.

İzmit, Fuar içi Kocaeli Sivil Toplum Merkezindeki ikinci derste Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarım Bölüm Başkanı Prof.Dr. Alpay Er “Endüstriyel Tasarım; Ne, Niçin ve Nasıl?” başlıklı tebliğini sundu.

Plaket Başkanlardan

Prof.Dr. Alpay Er’in plaketini 12.Başkan Prof.Dr. Mehmet Bayrak (2016-2018) ile son Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk birlikte takdim etti.

PHOTO-2020-02-01-20-19-58_1

Prof.Dr. Alpay ER kimdir?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) endüstriyel tasarım alanında eğitim gördükten sonra tasarım politikaları ve yönetimi konusunda Manchester Metropolitan University'den (1994, İngiltere) Doktora derecesini aldı.

Kısa bir süre Hacettepe Üniversitesi'nde, sonrasında ise İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) öğretim üyesi olarak çalıştı (1997-2013).

2006-2013 yılları arasında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanlığını yürüttü.

2013 yılından bu yana Özyeğin Üniversitesi (ÖzÜ), Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Özyeğin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tasarım, Teknoloji ve Toplum Disiplinlerarası Yüksek Lisans ve Doktora Programlarının koordinatörlüğünü sürdüren Prof.Dr. Er 2017 Bahar yarıyılında Universita Degli Studi Della Campania'da (Napoli, İtalya) misafir öğretim üyesi olarak çalıştı.

Prof.Dr. Alpay ER kuruluşundan itibaren Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) içinde aktif görev aldı, 2004-2006 yılları arasında Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü.

2011-2013 döneminde International Council of Societies of Industrial Design (ICSID)'de Türkiye yi temsilen ilk Yönetim Kurulu üyesi olarak görev aldı.

2017 yılında ismini World Design Organization (WDO) olarak değiştiren ICSID Yönetim Kurulunda 2015-2017 döneminde görev aldı, Ekim 2017de Torino'da yapılan Genel Kurulda World Design Organization (WDO) Direktörler Kuruluna 2017-2019 dönemi için tekrar seçilerek Türkiye ve Özyegin Üniversitesi'ni temsilen 3. kez yer aldı.

Red Dot, İF, RedStar China vb uluslarararası tasarım ödüllerinin ve çok sayıda tasarım yarışmasının jürilerinde yer aldı.

2012 yılında Yaratıcı Endüstriler Konseyi (YEKON) tarafından onur üyeliği ile ödüllendirilen Prof.Dr. Er 2017 yılında da tasarım alanındaki ikili ilişkilerin gelişmesine yaptığı katkılardan dolayı Finlandiya Cumhurbaşkanı tarafından şövalye nişanı Knight First Class, Order of the Lion of Finland) ile ödüllendirildi.

Prof.Dr. Alpay Er, 2006'dan bu yana Design Research Society<I style="mso-bidi-font-style: normal"> (</I>Fellow of DRS<I style="mso-bidi-font-style: normal">)</I> üyesidir, ve halen Design Issues (The MIT Press) dergisi için bölgesel editörlük görevini sürdürmektedir.

Akademik çalışmaları Journal of Design History (Oxford University Press) ve Design Issues (MIT Press)  gibi dergilerde yayınlandı, ayrıca İngilizce ve Türkçe'nin yanısıra Çince, İtalyanca, Almanca, Korece ve Portekizceye çevrildi.

Van - Özalp Kaymakamlığı, Aydın - Germencik Kaymakamlığı, Ordu - Fatsa Kaymakamlığı yapan, Fatsa Kaymakamlığından da 23.02.1978 de Ankara Vali Yardımcılığı görevine atanan ve sonrasında da Sivas Valiliği de yapan Şükrü Er’in oğludur.

IMG_5650

5

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarım Bölüm Başkanı Prof.Dr. Alpay Er “Endüstriyel Tasarım; Ne, Niçin ve Nasıl?” başlıklı tebliğini sunarken

IMG_5651

6

SAÜ Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Bayrak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü Abdullah Köktürk birlikte Prof.Dr. Alpay Er’e plaketini takdim ederken

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (0) Geri izlemeler (0)

Yorum yapılmadı.


Leave a comment

Geri izleme yok.