Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

17Ağu/190

Kocabayramlar da Söz sırası İlknur Altınten de..

14

12 Ağustos 2019 Pazartesi / Kocabayramlar Kültür Platformunun 7. konuşmacısı İlknur Altınten oldu.

Kandıra, Çakırcaali Divanı, Kocabayramlar Köyünde, Anadolu Üniversitesi AÖF Aşçılık Bölümü 2.sınıf öğrencisi İlknur Altınten, Köy Meydanında “Gastronomi Tarihi ve Önemi” konusunda bilgi verdi.

1

Dua Ahmet G. Küçük’ten                                                                                           Ahsen Okyar’ın açış konuşması ile başlayan toplantıda, İzmit Fevziye Camiinin emekli müezzin kayyumu Ahmet Görgün Küçük, okuduğu Kur’an sonrasında Kocabayramlardan ebediyete intikal edenler için dua ve niyazlarda bulundu.

2

Gastronomi Nedir?                                                                                            Komşularının Kurban Bayramını kutlayarak sözlerine başlayan Altınten; “Her insan beslenmek zorundadır. Beslenme, insanların temel ihtiyaçlarından biridir. Yeme içme bilimi anlamına gelen gastronomi beslenme ihtiyacı doğrultusunda ortaya çıkan bir kavramdır. Ülkemiz mutfak zenginliği ile ön plana çıkan bir ülke olmasına rağmen halk arasında gastronomi kelimesi bilinmemekte ve gastronomi alanındaki zenginliklerden halkın dahi haberi olmamaktadır.

4

Gastronominin Kelime Anlamı Nedir?                                                                 Yunanca “gastèr” mide, “nomos” ise yasa anlamına gelir. Bu iki kelimenin birleştirilmesiyle oluşan “Gastronomie” kelimesi ise mide yasası yani yeme-içme bilimi anlamına gelmektedir. Bu teriminin halk tarafından bilinir hale gelmesi ve kullanılmaya başlanılması ise on dokuzuncu yüzyılda Fransa’da gerçekleşir.

13

Gastronomi Nasıl Ortaya Çıktı?                                                                                      Her ülke kendi tarihine bağlı olarak gastronomiyi kendine göre şekillendirmiş, kendine göre tanımlamış ve kendine göre yönlendirmiştir. Bir ülkenin veya bölgenin mutfak kültürünü etkileyen bir diğer faktör ise o ülkenin tarihi boyunca geçirdiği işgaller, yaptığı savaşlar, hatta o bölgede kurulan ilk uygarlıklara kadar uzanan tarihidir. Sonuç olarak gastronomi tarih boyunca her zaman yaşamımızın bir parçasıydı ve gelecekte de insan beslenmeye ve besine muhtaç olduğu sürece hayatımızın önemli bir parçası olarak karşımıza çıkmaya devam edecektir.” Dedi.

19

Büyük ilgi                                                                                                                            İlknur Altınten’in konferansına; Kardeşi Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş. Çayırova Şekerpınar’daki Hammadde Üretim Tesislerinde ustabaşı olarak çalışan İlker Altınten, Baykara Teknik Makinenin sahibi Hasan Baykara, İşadamı Erhan Bayram ve Ergün Bayram, Kandıra Sağlık Grup Başkanlığı emekli personeli Fevzi Genç. Akçelik Vagon ve Lokomotif Bakım, Onarım, Modernizasyon Tesisleri Müdürü Vedat Baykara, Erdek’te yaşayan Türk Silahlı Kuvvetleri emeklisi Fuat Akçan ile çok sayıda Kocabayramlar sakini katıldı

17

Lisans ve önlisanslılar                                                                                                   Toplantıya katılan lisans ve önlisans mezunu Kocabayramlılar: Ahsen Okyar (İİTİA Sultanahmet İşletme Muhasebe), Çağrı Başaran (KOÜ Felsefe), Burak Okyar (Anadolu Ü. İşletme Fakültesi), Oğuz Yeltekin (KOÜ Tarih), Neslihan Küçük (KOÜ Emlak ve Emlak Yönetimi), Merve Baykara (KOÜ Yapı Yalıtım Teknolojileri), Sercan Uçar (KOÜ İnşaat), Nuray Yurdusev Uçar (KOÜ Selüloz ve Kağıt Teknolojileri), Faik Özgün Sözer (KOÜ Çevre Mühendisliği), Çağlayan Sözer (KOÜ İşletme Fakültesi), Çağrı Baykara (Sakarya Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi), Sevim Yeltekin (Marmara Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi), Emre Baykara (Namık Kemal Ü. Pazarlama), Rümeysa Uçar (KOÜ Endüstri Mühendisliği), Ahmet Furkan Baykara (KOÜ Makine), Zeynep Gökçen Okyar (Yalova Ü. İngilizce Uluslararası İlişkiler)

Özel Misafirler Baden-Württemberg eyaletinin başkenti ve Almanya'nın altıncı büyük şehri olan Stuttgart’ta 1976 yılında doğan ve 40 yıldır orada yaşayan ve geçtiğimiz yıllarda Türkiye’ye kesin dönüş yapan Şaban Özhan, eşi Gonca, çocukları Melih Şükrü ve İnci Zeynep ile birlikte toplantıya katıldı. Uluslararası TIR Transporteri Mehmet Zayıf’ta toplantıda hazır bulundu.

14                                                                       

Altınten’e plaket                                                                                               Romanya’nın Timisoara Şehrinde çalışan Çevre Mühendisi Faik Özgün Sözer ile eşi KOÜ İşletme Fakültesi Mezunu Çağlayan Sözer birlikte İzmit Özel Marina Vizyon Kız Öğrenci Yurdunda çalışmakta olan İlknur Altınten’i tebrik ederek, plaketini sundu.

15

İkram kazanda pişen mısır ve karpuz                                                                       Toplantıya katılanlara Hasan Altınten’in tarlasından toplanan ve kazanda pişen taze mısır ile Nazmi Aydın’ın bahçesinden kopartılan yerli karpuz ikram edildi. Azem Sağlık’ın Semaverlerde demlediği çaylar keyifle yudumlandı.

1Anadolu Üniversitesi AÖF Aşçılık Bölümü 2.sınıf öğrencisi İlknur Altınten “Gastronomi Tarihi ve Önemi” konusunda bilgi verirken

2

İzmit Fevziye Camiinin emekli müezzin kayyumu Ahmet Görgün Küçük, Kandıra Sağlık Grup Başkanlığı emekli personeli Fevzi Genç

3Melih Şükrü Özhan, Şaban Özhan, Sabahattin Baykara, İlke Sözer, İsa Altuntaş

4Romanya’da çalışan Çevre Mühendisi Faik Özgün Sözer ile eşi İşletme Fakültesi Mezunu Çağlayan Sözer birlikte İlknur Altınten’e plaketini takdim ederken

5Kocabayramlarda biraya gelenler

1

3

5

6

8

9

10

11

12

16

18

20

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (0) Geri izlemeler (0)

Yorum yapılmadı.


Leave a comment

Geri izleme yok.