Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

25Eki/180

Dr. Alaattin Büyükkaya’ya vefa..

1020 Ekim 2018 Cumartesi / Dr. Alaattin Büyükkaya’ya vefa..

Hasan Uzunhasanoğlu başkanlığındaki Akça Koca Kültür Platformu Avrupa Birliği Bakan Yardımcılığından emekli Dr. Alaattin Büyükkaya için Vefa Toplantısı düzenledi.

Aksigorta ve Merkez Sigorta Genel Müdürlüğü gibi sigortacılığın duayenlerinden Ak Parti İstanbul kurucu İl Başkanı, 2 dönem İstanbul Milletvekili ve ilk Avrupa Birliği Bakan Yardımcığından emekli Dr. Alaattin Büyükkaya için tertiplenen “Günümüze ve Geleceğe İz Bırakan, Gönül Adamı Dr. Alaattin BÜYÜKKAYA’ya Vefa toplantısı” Emex Otel’de gerçekleşti.

Eczacı Selçuk Arslan’ın sunup yönettiği anma toplantısı; Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdür Yardımcısı - Halk Müziği sanatçısı Kenan Serhat İnce’nin Rumeli ve Tokat türküleriyle başladı.

Akça Koca Kültür Platformu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu, "Dr. Alaattin Büyükkaya ağabey yıllardır Platformumuz çalışmaları içinde bilgi ve tecrübelerinden istifade ettiğimiz bir büyüğümüz. Türk sigortacılık ve sosyal hayatına katkıları unutulmaz. Böyle bir akşamda hatırlanıp anılmayı hak eden büyüğümüzün toplantısını şereflendirenlere teşekkür ediyorum." dedi.

Oğlu Tolga Büyükkaya ve kardeşi Necati Büyükkaya'nın ağzından Dr. Büyükkaya’nın hayat hikayesi ilgiyle izlendi.

Çocukluk arkadaşları Eczacı Cemal Cirit ile İnşaat Mühendisi Ömer Gürer zaman zaman dinleyicilerin hüzünlenmesene sebep oldu.

Platform Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ayşe Zeynep Turan, gençlik dönemi arkadaşı Makine Mühendisi Nuri Leblebici, e. Anap Milletvekili Dr. Alaattin Fırat’tan sonra Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Banu Gürer söz alarak "Babam Nihat Gürer'in Oda Başkanlığı zamanında Kocaeli Ticaret Odası’nın ekonomi danışmanı olarak görev yapan Alaattin amca ailemizin de saygı duyduğu bir büyüğümüz olmuştur." dedi.

Yeni Şafak Gazetesi Ankara Haber Müdürü Gazeteci - Yazar Hüseyin Likoğlu konuşmasında meclis hatıralarına yer verdi.

Dr. Alaattin Büyükkaya, Türk Petrol Vakfının Müdürü olan rahmetli Fethi Gemuhluoğlu için “hayatımın en büyük şansı olmuştur” derken, Nişantaşı Üniversitesi öğretim üyesi olan oğlu Dr. Ali Gemuhluoğlu'da Büyükkaya ile ilgili geniş açıklamalarda bulundu.

Dr. Halil İbrahim Kahraman'dan sonra İstanbul Ticaret Odası dış ilişkiler uzmanı Emire Başar babası rahmetli Prof.Dr. Haşmet Başar ile aile büyüğü Dr. Büyükkaya arasındaki hatıralarını seslendirdi.

"Yalnız Yürümeyeceksin" kitabını kaleme alan Gazeteci - Yazar Mehmet Cemal Çiftçigüzeli kitabın hazırlanışı sırasında yaşanan ilginç olaylara yer verdi.

Dr. Alaattin Büyükkaya ile en çok hatırası olan Prof.Dr. Nevzat Yalçıntaş hocamızın da oğlu İstanbul Ticaret Odası e. Başkanı Doç.Dr. Murat Yalçıntaş Büyükkaya ile ilgili unutulmaz hatıraları anlattı.

Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yaşar Akça, Büyükkaya’nın Tokat’ta gerçekleştirdiği çalışmalar ve Ceviz ekiminde elde edilen başarıları anlattı.

Platform Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ahsen Okyar; “30’a yaklaşan yurt dışı seyahatimizde beraber olduğumuz ve birbirinden ilginç hediyeleri evine taşıyan Dr. Alaattin Büyükkaya ağabeyin müze evinin açılışını da en kısa sürede gerçekleştirmeliyiz” dedi.

58 - 59. Hükümet’in Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Çoşkun, “Beraber çalışma imkanı bulduğumuz çok değerli bir kardeşim için buradayım. Ailesi ile birlikte sağlık ve huzur içinde uzun bir ömür diliyorum. Yaşarken hatırlanmak ve takdir edilmek çok güzel..” dedi.

Büyükkaya’ya hediye

Amatör Ressam Emine Vildan Çağlar, Körfez Marmara Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Esener Macil, son Kuruçeşme Belediye Başkanı Ali Kahraman, Turizmci Emre İpekli, Kültür Okulları Kurucusu Ali Aydemir, Dr. Halil İbrahim Kahraman, Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Av. Abdurrahman Kaymak hazırladığı hediyeleri Müjgan – Dr. Alaattin Büyükkaya çiftine takdim etti.

Akça Koca Kültür Platformunun hediyesini; Platform Yönetim Kurulu üyeleri; Dr. İsmail Çapçı, Makine Mühendisi Çetin Mut, Dr. Ayşe Zeynep Turan, Çevre Yüksek Mühendisi Banu Çevikel, İnşaat Yüksek Mühendisi Coşkun Karakadılar ve Dr. Fatma E. Taşolar verirken plaketini de Platform Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ahsen Okyar ve Ecz. Selçuk Arslan birlikte takdim etti.

Müjgan Büyükkaya duygulandırdı

Hediye töreninden sonra söz alan Müjgan Büyükkaya; “Bir ay sonra evliliğimizin 45.yılı. Bu güzel insanla hayatımı birliştirmem hayatımın en mutlu tesadüfü oldu. Şükürler olsun ki çocuk ve torunlarımız ile hep mutlu yaşadık.” Konuşması sırasında Müjgan hanım zaman zaman çok duygulandı.

Dr. Alaattin Büyükkaya; “Ailem ile bugünlere kavuşurken; üzerimde emeği olan büyüklerim başta olmak üzere, tanıma imkanı bulduğum güzel insanlara, bu akşam bizleri yalnız bırakmayan Sizlere ve Akça Koca Platformu üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.

1Aksigorta ve Merkez Sigorta Genel Müdürlüğü gibi sigortacılığın duayenlerinden Ak Parti İstanbul kurucu İl Başkanı, 2 dönem İstanbul Milletvekili ve ilk Avrupa Birliği Bakan Yardımcığından emekli Dr. Alaattin Büyükkaya Vefa Toplantısında konuşurken

 2Dr. Allaattin Büyükkaya için düzenlenen Vefa Toplantısına katılanlar

 3Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdür Yardımcısı Halk Müziği sanatçısı Kenan Serhat İnce’nin Rumeli ve Tokat türkülerini seslendirirken

4Necati Büyükkaya ve toplantıya katılanlar

5Amatör Ressam Emine Vidan Çağlar, son hazırladığı çalışmasını Müjgan - Dr. Alaattin Büyükkaya'ya takdim ederken

6Müjgan - Dr. Alaattin Büyükkaya ve ailesi

 7Toplantıya katılanlar hanımlar, Müjgan - Dr. Alaattin Büyükkaya çifti ile birlikte

8Hasan Uzunhasanoğlu, Ahsen Okyar ve Ecz. Selçuk Arslan, Dr. Alaattin Büyükkaya'ya Akça Koca Kültür Platformu'nun plaketini takdim ederken

9Akça Koca Kültür Platformu Yönetim Kurulu üyeleri, Dr. Alaattin Büyükkaya'ya Platformun hediyesini takdim ederken

10Dr. Alaattin Büyükkaya ve Vefa Toplantısına katılanlar

 11Ayşegül Karakadılar, Ümmühani Özen, Banu Çevikel, Saliha Aksoy, Dr. Ayşe Zeynep Turan, Dr. Fatma E. Taşolar, Ayşe Çapçı

dr alaattin büyükkaya

Dr.Alaattin Büyükkaya kimdir?

1950 yılında Tokat'ta doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden 1973 yılında mezun oldu ve aynı fakültede üç ayrı dalda ekonomi ve sigorta masterı yaptı. "Türkiye'de sigortacılık hizmetleri ve ödemeler dengesine etkisi" konulu doktora tezi ile 1975 yılında "İktisat Doktoru" oldu. İngiltere ve Fransa'da sigortacılık konusunda eğitim gördü; çalışmalar yaptı.

İş hayatına, 1973 yılında Başbakanlık Sigorta Murakabe Kurulunda başlayan Büyükkaya, burada uzmanlığını aldıktan sonra, sırayla, İmtaş Sigorta Teknik Genel Müdür yardımcılığı (5 yıl), Ak Sigorta Genel Müdürlüğü (8 yıl) yaptıktan sonra Merkez Sigorta'yı kurdu ve bu şirketi Türkiye'nin 10 büyük sigorta şirketlerinden biri haline getirdi. 1994 yılında ise bu şirketteki hisselerini satıp 'Büyükkaya Sigortacılığı' kurdu ve yönetim sorumluluğunu üstlendi. Ayrıca Dünyanın en büyük sigorta gruplarından olan AON Group International'da bağımsız danışmanlık da yapan Büyükkaya, bilahere, bu grupla birlikte Azerbeycan'da Orta Asya'ya hizmet vermek üzere "AON-Azeri Insurance and Reinsurance Brokers Company"i kurdu. Bu şirkette de "Executive Director" olarak görev yaptı.

Ekonomi alanında yaptığı çalışmalardan dolayı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi tarafından kendisine Altın Rozet verilen Büyükkaya'nın, ekonomi alanında dokuz, sigortacılık alanında beş araştırması ve ikiyüzün üzerinde makalesi yayınlandı. Son olarak da, Ekim 2014’te hayat hikayesi ve mesleki hatıralarının yer aldığı “Yalnız Yürümeyeceksin” isimli kitabı Hayat Yayınları tarafından yayınlandı. RUİYAD, İş Dünyası Vakfı, Milli Kültür Vakfı, İlim Yayma Vakfı, Birlik Vakfı gibi sivil toplum örgütlerine üye olan Büyükkaya bu kuruluşlarda aktif görevler aldı.

AK Parti ile ilk defa siyasete girerek bu partinin kurucuları arasında yeralan Büyükkaya, Ak Parti Kurucu İstanbul İl Başkanlığı görevini yürüttü. Daha sonra 3 Kasım 2002 seçimleri ve 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak parlementoya girerek dokuz yıl görev yaptı. Milletvekili olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği (9 yıl), Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi (AGİTPA) üyeliği ve Türk Grubu Başkanlığı (9 yıl), Ak Partide Ekonomik İşler Başkan Yardımcılığı (4 yıl) ve Hırvatistan Dostluk Grubu Başkanlığını yürüttü. 9 Eylül 2012 – 1 Şubat 2015 tarihleri arasında da Avrupa Birliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı

Halen, kurucusu olduğu Büyükkaya Uluslararası Sigorta ve Reasürans Brokerliği’nin yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir.

Evli ve iki çocuk babası ve dört torun sahibi olan Büyükkaya İngilizce, Fransızca ve Almanca bilmektedir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (0) Geri izlemeler (0)

Yorum yapılmadı.


Leave a comment

Geri izleme yok.