Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

1Kas/111

Derince’de Haydar Aliyev Parkı’nın Açılışı Yapıldı

alemdar_15 Derince Belediyesi'nin Türkiye ile Azerbaycan'ın kardeşliğini pekiştirmesi amacıyla yapımını tamamladığı Azerbaycan Haydar Aliyev Parkı'nın açılışı yapıldı.

Derince Belediyesi'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının 20. yılı nedeniyle Dumlupınar ve Yavuz Sultan Mahallesi sınırında yaptığı Azerbaycan Haydar Aliyev Parkı'nın açılışına, Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Derince Kaymakamı Cengiz Cantürk, Garnizon Komutanı Ali Kocatürk, Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Dursun Hasanoğlu, 1. Katip Vugar Mustafa Kev, İstanbul Başkonsolosluğu'ndan Konsolos Nuri Guliyev, Kars Başkonsolosu, Haydar Aliyev Vakfı Türkiye Temsilcisi Dr. Samir Caferov, belediye meclis üyeleri, askeri ve emniyet teşkilatı yöneticileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, Azerbaycan ile Türkiye'nin etle tırnak gibi olduğunu belirterek "Kocaeli, Azerbaycan'a verdiği desteği her zaman göstermiştir. Bu parkın açılışıyla ilgili başta belediye başkanımız Dr. Aziz Alemdar'a içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bu park Azerbaycan'ın 20. yılı nedeniyle yapılan bir jesttir. Parkın 2 devletimize de hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar ise Azerbaycan'ın kuruluşunun 20. yılı nedeniyle yapılan park açılışının kendileri için büyük bir gurur olduğunu söyledi. Alemdar, şöyle devam etti: "Azerbaycan-Türk kardeşliğini anlatmamıza gerek yok. Van depremine ilk yardımın Azerbaycan'dan gelmesi bizi yine gururlandırdı. İki ayrı devlet olarak yaşıyoruz ama biz aslında tek bir milletiz. Haydar Aliyev isminin bu parkta yaşamasından dolayı mutluyuz."

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da yaptığı konuşmada Derince'nin her geçen gün güzelleştiğini söyledi. Karaosmanoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Derince her geçen gün daha güzel bir kent haline geliyor. Bu kentin en güzel yerine yapılan parka Haydar Aliyev'in isminin verilmesi çok yakışmıştır. Bu parkı yapan başta Aziz Alemdar'a ve ekibine teşekkür ediyorum. Azerbaycan bizim kardeş ülkemizdir ve bu kardeşliği kimse bozamaz."

Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Azerbaycan Haydar Aliyev Parkı'nın kardeşliği biraz daha pekiştireceğini belirterek, açılışın son derece anlamlı olduğunu söyledi. Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, Derince'nin hizmetine açılan parkta emeği olan herkesi kutladı. Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğu'ndan Konsolos Nuri Guliye, konuşmasında iki ülkenin birbirine gösterdiği dayanışmanın örnek olması gerektiğini belirterek, "Bu kardeşlik bizi mutlu ediyor." ifadesini kullandı. Konuşmaların tamamlanmasının ardından protokol hep birlikte açılış kurdelesini keserek Azerbaycan Haydar Aliyev Parkı'nın açılışını yaptı.

8 Bin 500 Metre Karelik Alana Sahip

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Derince Müftüsü Hayri Toksoy'un dualarıyla kurban kesimi yapıldı. Özgürlük simgesi güvercinlerin göğe serbest bırakılmasının ardından kardeşliğin simgesi olan zeytin ağaçlarının dikimi gerçekleştirildi. İkram ve kokteylin yapılmasıyla devam eden açılış töreninin son bölümünde protokole ve parkın yapımında emeği olanlara plaket takdimi yapıldı.

Açılışına büyük ilgi gösterilen ve 8 bin 500 m2'lik alana sahip olan Azerbaycan Haydar Aliyev Parkı, ışıklı küp taşlı desenli yollardan oluşuyor. Dumlupınar ve Yavuz Sultan Mahallesi sınırında bulunan Azerbaycan Haydar Aliyev Parkı'nda bisiklet parkuru yer alıyor. Derince Belediyesi Sanat Atölyesi tarafından yapılan anıtın yer aldığı parkta, yel değirmeni, su kuyusu, süs havuzu, spor aletleri ve çocukların zaman geçirebilmesi için Oyun grupları bulunuyor.

alemdar_15 Derince Belediye Başkanı açılışta bilgi verirken

acilis_5 Azerbaycan Heyder Aliyev Parkı açılışı

guliye İstanbul Başkonsolosu Nuri Guliyev

ilk_930 Barış Güvercinlerinin bırakılması

halkoyunu_2 Azeri Halk dansları topluluğu

zeytin Dostluk Ağaçı dikilirken

ogan Iğdır Milletvekili Sinan Oğan

baskan_150 Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, Azeri TV’nin sorularını cevaplarken

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (1) Geri izlemeler (0)
  1. başkanım bu önemli devlet adamın ismi senin başında olduğun derinceye çok yakıştı seni kutluyorum


Leave a comment

Geri izleme yok.