Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

26Ağu/160

2016’nın Pazarlama Trendleri

ab9a6c0cde642d831b9731e705acc1ba

2016'nın Pazarlama Trendleri

Her yeni geliştirilen teknolojiyle birlikte dijital pazarlama ciddi bir ivme kazanıyor. Dijital dünyanın gelişimini çok yakından takip etmek ve öngörebilmek çok mümkün olamasa da ulaşabileceği noktaya dair tahminler yapılabiliyor. Bu belirsizliğin asıl nedeni kullanıcıların satış alışkanlıkları ve deneyimlerinin değişkenliği ile yeni oluşan teknolojilerin pazarlama stratejilerinde oluşturduğu değişiklik olarak görülebilir.

Tahminlerimize göre 2016 senesinde oluşacak pazarlama eğilimlerine uygun bir liste oluşturduk ve sizlerle paylaşıyoruz.

Pazarlarken Analizi İyi Yapmak Önemli

Bir ürünü pazarlarken onun piyasalarda takibini yapabilmek ve pazarlama stratejinizin ürünün satışına sağladığı etkiyi ölçümleyebilmek oldukça önemli. Analiz yapıp verileri değerlendirmek ve çevrimiçi analiz araçlarını kullanarak alıcı eğilimlerini gözlemlemek bu konuda oldukça önemli bir yer tutuyor. Bu deneyimler ve analiz sonuçlarından yola çıkarak yeni stratejiler belirleyip, var olanların üzerinde oynamalar yaparak satış rakamlarını yükseltmek mümkünken her geçen yıl değerlenen pazarlama da, analiz markalara oldukça geniş imkânlar ve müşteri portföyleri sunuyor.

Görsel ve Videonun Gücü

2016 görselin ve videonun gücünü gösterdiği bir yıl olacak. Her içeriğin bir imaja ihtiyacı vardır. Her ne kadar okunmaya değer olan bir yazı bulunsa da kişiyi rahatlatacak ve yazıyı daha okunur kılacak bir görsel her türden yazıya gerekmektedir. Sadece yazı ile birlikte sunulan bir aperatif olmaktan çıkan video ve fotoğraflar artık başlı başına bir pazarlama stratejisinin önemli bir parçası haline geliyorlar. 2016 videonun senesi olacak ve birçok video ve görselin hâlihazırda dolandığı internet pazarlaması dünyasını domine edecek.

Hikâyelerle Birlikte Sunulan Ürün

Ürünler artık birer hikâye ile birlikte müşterilere sunulduklarında daha çekici bir hal alıyorlar. Artık sade görsel ve düz içerik yerine asıl istenilen duygu iletimi olduğu için potansiyel müşteriler hikâye anlatıcılığından daha fazla etkileniyorlar. 2016 yılında en yaygın trendlerden biri olma konusundaki adımlardan biri de bu neden hikâye anlatımı olacak.

Müşterilerin duygularını yönlendirerek onları firmanın ürünleri ve firmanın kendiyle etkileşime doğrudan geçiren hikâyeler ile birlikte piyasanın yönü kişisel etkileşime dayalı pazarlamaya yönelecek.

Nokta Atışıyla Müşteri Yakalama

Günümüzde her şey kişiye özel olmalı. Kalabalıklara hitap edilirken bile konuşulanların kişiselleştirildiği günümüz dünyasında her birey kendini özel hissetme ihtiyacı duyuyor. Bunu sağlayabilmek için temel ihtiyaç kişisel bilgilere ulaşım olarak görülebilir. İnternetin yanında bunları direkt olarak kişilere birebirde sorarak öğrenebilirsiniz. Bu yöntem daha güvenilirdir çünkü izinli pazarlamanın da yolunu açarak müşterilerinize istedikleri ürünü görüp istediklerini görmeme şansını tanımış olursunuz. Böylece yeni müşterileri kazanmanın yolunun da önü açık olacaktır.

İnternet Reklamı

İnternet reklamı oldukça geniş bir kitleye hitap edebilecek şekilde gelişti. 2016 yılında internet reklamcılığının büyük bir paya sahip olacağı öngörülüyor. Bu nedenle geleneksel reklamcılığa göre düşük maliyetli ve daha kuralsız olan internet reklamcılığı markaların birinci tercihi haline gelebilir. Markaların ulaştırmak istedikleri mesajı direkt ve etkili bir şekilde iletebildikleri internet reklamları, televizyon ve diğer mecralardan daha özgür bir ortam sağladıklarından ötürü daha cazip geleceklerdir.

2016’da eklemlenen teknolojiyle birlikte pazarlamanın geliştireceği stratejiler kişilerin satın alma alışkanlıkları üzerinde büyük pay sahibi olacaklar. Kişilerin ürün tercih ve zevkleri üzerinde markaların pazarlama stratejileri önemli bir etki bırakacak.

https://www.iletimerkezi.com/blog/pazarlama/mobil-pazarlama/2016-nin-pazarlama-trendleri

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Kategori: Mesaj Yorum gönder.
Yorumlar (0) Geri izlemeler (0)

Yorum yapılmadı.


Leave a comment

Geri izleme yok.