Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

12May/161

SEVGİ, DOSTLUK, FEDAKARLIK – Dr. Ziya ÜNLÜSOY

IMG_1528SEVGİ, DOSTLUK, FEDAKARLIK – Dr. Ziya ÜNLÜSOY

Akça Koca Kültür Platformunun sevgili mensuplarıyla tanıştığımızdan bu yana, çoğu insana soyut bir ifade gibi gelebilen başlıktaki üç kelimenin, bizim için, adeta ete kemiğe büründüğünü hissediyoruz... Hatta bunun ötesinde bizatihi yaşıyoruz. Bunun son numunesini geçtiğimiz günlerde yaşadık.

Mayıs ayının ilk günlerinin birinin sabahında, Hasan Başkan hafif muzip bir ses tonuyla birkaç gün sonra yeni bir yaş gününe ulaşacak, Necati Pilavcı'ya bir sürpriz hazırlama niyetinde olduklarından bahsederek, bizim de karşı komşu olmamız hasebiyle bu planlamada yer almamız gerektiğini tebliğ etti. İşin aslını öğrendikten sonra seve seve katılacağımızı kendisine beyan ettik.

Plana göre, değerli komşularımız PİLAVCI ailesinin reisinin 6 Mayıs 2016 günü idrak edeceği  doğum gününe, Platformun İzmit ve İstanbul'daki birçok mensubunun aileleri ile birlikte, Necati Beylere kutlama için ellerinde pastalarıyla, kameralarıyla, adeta baskın yapacaklar; biz de bu organizasyona zemin hazırlayacaktık. Buradaki incelik kapı çalınana kadar Necati Bey'in hiç bir şeyden haberdar olmamasıydı.

Nitekim anılan günün akşamı sayıları yirmiyi bulan kalabalık bir grup, Ahsen Başkanın riyasetinde 14 no.lu dairenin kapısında toplandı. Zilin çalınmasıyla birlikte, üzerinde mumu yanan pasta ve patlayan flaşlar eşliğinde Necati Bey'in kapıyı açtığı andaki, şaşkınlık ve sevinci birleştiren yüz ifadesi kameraların hafızalarında kayıt altına alındı.

Şüphesiz çevremizde çok sayıda doğum günü kutlanmaktadır ve hepimiz birçok defalar bu törenlerde yer almışızdır. Ancak birkaç gün önce yaşadığımız doğum gününü, benzerlerinden farklı kılan bazı hususiyetler vardı. Şöyle ki; kısa süre önce kız kardeşini kaybetmenin üzüntüsünü ve hüznünü yüreğinde hala yaşayan Necati Pilavcı'ya bir nebze de olsa, güzel bir sürpriz ile gönlünü alma inceliği, günümüzdeki toplumsal yapımız göz önüne alındığında, sık rastladığımız bir durum değildir.

Hele yoğun bir Cuma mesaisinden sonra, gerek İzmit'ten gerekse İstanbul'un değişik semtlerinden sevdikleri bir dostlarının hatırını almak için, gerçek anlamda bir fedakarlık göstererek yanına koşmak, ancak  bu gönül insanlarının yapacağı bir davranıştı. Günümüzde aynı çatı altında yaşadığı insanların bırakın özel günlerini kutlamayı, selam vermekten bile imtina eden bir sosyal yapı içinde yaşayan bizler için ne güzel görüntülerdi...

Bu insanlarla tanışık olmak ne bahtiyarlıktı...

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (1) Geri izlemeler (0)
  1. Çeyrek asrı geçen komşuluğumuzda fedakarlık ve dostlukta akrabalarımızdan ileri düzeyde, Hertürlü övgüyü hakeden Dr.Ziya bey ve Ailesine bu yazısı için; güzel duyguları için çok teşekkür ederim. Tüm dostları Dr. Ziya Ünlüsoy a komşu eylesin


Leave a comment

Geri izleme yok.