Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

15Oca/160

POLİTİK YANLIŞLAR – Cevat NAS

cevat nasPOLİTİK YANLIŞLAR - Cevat NAS

Dış işleri Eski Bakanı ve Eski Büyük Elçi Yaşar Yakış  Bey'ige çen hafta Kocaeli  Aydınlar Ocağındaki  konferansında  dinledik. 

* Konferanstan 2 gün önce partinin resmi açıklamasına göre, "AK Parti kurucu üyesi Yaşar Yakış, devlet içine nüfuz etmiş, ulusal güvenliği tehdit eden legal görünümlü illegal yapının yayın organlarından yaptığı açıklamalar" sebebiyle, partiden kesin ihracı için Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edildi."

* Şimdi de ihraç edildiğini öğrendik.

* Yaşar Yakış Bey, Suriye politikasında 4 noktada hata yapıldığını ifade  ediyor.

1- Diplomaside hiç yapılmaması gereken işlerden biri bütün yumurtaları aynı sepete koymaktır. Türkiye bu hatayı yaptı. Yumurtaların tamamını Beşar Esad'ın kısa zamanda düşmesi ihtimali sepetine koydu.

2- Bir ülke ile anlaşamıyoruz diye ilişkileri kesmek yanlıştır. Bilakis ortada bir gerilim varsa iletişim kanallarını daha açık hale getirmek gerekirdi. Bu yapılmadı.

3- Muhalif grupların hangisinin ılımlı sayılacağına dair kriterlerimizin uluslararası camia ile aynı olması gerekirdi. Bu uyum sağlanamadı.

4- Türkiye'nin IŞİD'e yardım yaptığına inanmam. Ama IŞİD'in bu hale gelmesini zorlaştırıcı bir tutum izleyebilirdik. Uluslararası camiada böyle bir algı oluşturamadık."  diyor Yaşar Yakış  Bey.

* Evet  Yaşar Bey'in  bu  anlattıklarını  defalarca yazılarımızda  izah ettik,  ancak  kimselere de duyuramadık. Şimdi  bir Akp ‘li den  Türkiye için  hayati  değer  taşıyan  bu  yanlış uygulamaları duymak, bizlerin doğru yolda  olduğumuzun  ıspatıda oluyor  bir  noktada.                                                                                             

* %50  ye  akp  nin  yanlış  politikaları  yüzünden ülkemizin içte de, dışta da  düştüğü  kötü  durumu nasıl  anlatmak lazım ?  Sultan Ahmet  meydanındaki  son  patlamada  ölenlere  Allah'tan diğer patlamalarda  ölenler gibi  rahmet diliyoruz. Bu kaçıncı  büyük patlama  ve her patlamada  ölen  onlarca  insan, her gün peş peşe gelen şehitler  ve  insanların  artık alışkanlık yapması ,tepki bile vermemeleri durumuna hayret  etmemek de elde değil!

* Yaşar yakış'ın da  ifadesi ile  Türkiye, yani Akp  hükümeti, izlediği  politika ile  Suriye Türkmenlerini de tamamen tehlikeye attı. Rus uçağının  düşürülmesi ve Rusya'nın da devreye girmesi ile birlikte Bayır Bucak Türkmenleri'nin  bir çoğu  zaten öldürüldü. Bir ülke  dışarıdaki  kan ve dindaşlarını  yapacağı ince  politikalarla  sağlama almalıdır, manevrası bile  hiç yapılamamıştır. Gördük ki  Akp  iktidarı  duruma dümdüz  dalarak hiç bir önlem ve siyaset  uygulayamamıştır.

* Zaten Rusya da  son çıkışı ile  Türk uçaklarının  Suriye  sınırındaki uçuşlarını  eskisi gibi yapamayacağını  söyleyerek meydan okuduğunu  haberlerde  izledik. Bir hafta sonra gidecek  dedikleri  Esat  hala yerinde   ve Türkiye  izlediği politikalarla  yumurtalarının hepsini  kırdığı için, diğer  Avrupa  ülkeleri ve ABD, İsrail  gibi ülkelerin  yapacağı  ''omlet''  yemeğine  kenardan mahsun mahsun bakmayla yetinmektedir. 

* Türkiye'nin iç ve dış  politikalarda da, ekonomide  de, pkk mücadelesinde de, para politikalarında da, eğitimde de, adalette de  vb bir çok konuda  sınıfta kaldığını  açıkça görmekteyiz. Allah bu ülkeyi  korusun inş...

Saygılarımla...

Bu yazıyı beğendiniz mi?

RSS Kaynağımıza abone olun!

Yorumlar (0) Geri izlemeler (0)

Yorum yapılmadı.


Leave a comment

Geri izleme yok.