Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
15Eyl/170

21 Ekim 2017 Cumartesi günü için başkasına söz vermeyiniz.. Bekleniyorsunuz..

IMG_8181

Toplantı hazırlıkları başladı.. Dostları beklerim.. Eylül ayı içindeyiz.. Biraydan fazla zaman var..

11Eyl/170

Bana benziyor..

8b9d038be9abcc7019d3ade250ae9b80

Kategori: Ahsen Yorum yok
31Tem/170

medya’da KSMMMO MECLİSİ-1 (11.06.2000/14.06.2002)

ksmmo 1

KSMMMO Meclis Başkan Vekili olduğum dönemlerde hazırladığım kitapçıklar;

medya’da KSMMMO MECLİSİ-1 (11.06.2000/14.06.2002)

medya’da KSMMMO MECLİSİ-2 (15.06.2002/11.06.2004)

medya’da KSMMMO MECLİSİ-3 (12.06.2004/10.06.2006)

10Tem/170

Bizim Blog ihmal etmeye gelmez!..

IMG_4669

2 Temmuz 2017 Pazar / Tatildeyiz diye bloga bilgi aktarmayı ihmal etme şansımız yok..

9Tem/170

Böyle bir fotoğrafın altına genellikle “Bu yakışıklıyı tanıdınız mı?” diye yazarlar.. Maşallah..

IMG_5283

9 Temmuz 2017 Pazar / Yüksel ablamın Erdoğan Çetingöz enişte ile nişan fotoğrafı..

Kimler gitmiş?.. Kimler kalmış?..

7Tem/170

Kandıra Bağırganlı Taflan Koyu…

IMG_4692

2 Temmuz 2017 Pazar/ Kandıra Bağırganlı Köyü Taflan Koyu sahili

12Haz/170

30.Aile iftarımız – Ahsen OKYAR

IMG_389230.Aile iftarımız - Ahsen OKYAR

"Bismillâhirrahmânirrahîm  

Nisa Suresi 1.ayet; Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan; ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan Rabbinize karşı gelmekten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah, üzerinizde bir gözetleyicidir. (Medine döneminde inmiştir.176 âyettir.)

Sevgili eşimin Ailesi Kandıra Çakırcaali Divanı, Kocabayramlar Köyü sakinlerindendir. Köyde kayınvalidem Fevziye Baykara'nın vefatından sonra yaşayan yoktur. Ailenin büyük kısmı İzmit'te ikamet etmektedir.

1988 yılında Baykara Ailesinin Aile İftarları geleneği başlatılmış, bu yıl bu geleneğin 30.cu toplantısı 8 Haziran 2017 Perşembe akşamı yapılmıştır.
Ersin Baykara'nın Çenesuyu Stad arkasındaki Orman Lojmanlarındaki evinin bahçesinde planlanan 30.geleneksel Aile İftarı, yoğun yağan yağmur sebebi ile yer arayışına girilmiş ve ikindi sularında Sedat Baykara amcamızın evinde yapılmasına karar verilmiştir.

Ailemizin yaşayan ikinci büyüğü Sedat Baykara amcamızın evinin 5.katındaki terasına temin edilen masa ve sandalyeler taşınmış, yemek ve masaların iftara hazır hale getirilmesi için devam eden yağışa rağmen hummalı bir şekilde gayretler sürdürülmüştür.

2Haz/170

Derneklerimiz ve Demokratik anlayışımız! – Dr.H.İbrahim KAHRAMAN

h i kahraman drDerneklerimiz ve Demokratik anlayışımız! - Dr.H.İbrahim KAHRAMAN

Kocaeli ilimiz 3247 derneği ile Türkiye genelinde kayıtlı dernek sayısındaki çokluk bakımından 5. ildir. Dernekler insanlarımızın bir amaç doğrultusunda, belirledikleri bir alanda çalışmalar yapma, bir eksikliği giderme, iş ve fikir birliği yaratacak bir dayanışma ile önce üyelerinin sonra yaşadıkları-ilgilendikleri alanda bir hizmet yapma arzusu-hevesi ile kurulan yerlerdir. Her biri günümüz tabiri ile bir sivil toplum kuruluşu olup, günümüzün en iyi yönetim tarzı kabul edilen çoğulcu demokrasinin de önemli paydaşlarından biridir.

27May/170

Aydınlar Ocağı yol ayrımında – Engin ŞAHİN

Engin-Şahin-8Aydınlar Ocağı yol ayrımında – Engin ŞAHİN

25 Mayıs 2017 

Kocaeli Aydınlar Ocağı, 1985 yılında kurulmuş.
Amacı özetle, milli manevi değerleri yaymak, bu değerlere aykırı fikirlerle mücadele etmek.
İlk yıllarda son derece aktif bir görüntü çizmiş Aydınlar Ocağı.
İlimle, irfanla, bilgiyle, fikir jimnastikleriyle yoğurmuş koca kenti.
Siyasetin ve kısır tartışmaların gürültüsünden uzak durmuş, üzerinde durmuş.
Fikir kulübü olmuş, ocak olmuş, aydınlık faaliyetler yapmış biteviye (sürekli).
2000’li yıllarda Aydınlar Ocağının performansı da, tarzı da değişmiş.
Zira farklı kurumlarda gazetecilik yaptığım dönemlerde yer yer ben de eleştirdim onları.
“Aydınlık bir tek faaliyetiniz yok Ahsen Bey” dedim mesela.
“Fikir kulübünden ziyade gezi ve fotoğraf derneği olmuşsunuz” diye eleştirdim.
O da “Söz sırası gençlerde” adlı programı örnek gösterdi.
Güzeldi, doğruydu ama bana göre yapılan tek iyi işti.

18May/170

Kandıra Zafer İlkokulunu Mezuniyetimin 50.yılı belgesi..

n

17 Mayıs 2017 Çarşamba günü saat: 14.00’te Kandıra Zafer İlkokulunda toplandık.

Arif bey katılanlar için böyle güzel bir belgeyi hazırlatmış. Sağolsun

Kategori: Ahsen Yorum yok
29Mar/170

Orhan Balcı üstada teşekkür ederim..

g

Kategori: Ahsen Yorum yok
23Oca/170

AZİZ DOSTUM Av. SELİM SELAMİ ÇAKICI BEY – Musa ORDU

musa orduAZİZ DOSTUM Av. SELİM SELAMİ ÇAKICI BEY – Musa ORDU /Kocaeli Aydınlar Ocağı İlim İstişare Kurulu Üyesi

Kocaeli Aydınlar Ocağı Camiası olarak, son beş altı yıl içerisinde mensuplarımızdan çok değerli arkadaşlarımızı kaybetmiş bulunuyoruz. Şöyle ki,

27 Ağustos 2011 tarihin de Ocağımız Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Şefik Postalcıoğlu ’nu bir Ramazan gününün Kadir Gecesi’nde kaybettik. Şefik Bey Kardeşimizin vefatı sebebiyle hepimiz adeta yıkıldık.

4. Temmuz 2015 tarihinde bu defa da Ocağımız Üyesi Av. Beytullah Uslu’yu yine bir Ramazan günü ebediyete uğurladık. Beytullah Beyin vefatı da, Ocak mensupları olarak hepimizi derinden yaraladı.

Son olarak da 8 Ocak 2017 tarihinde Ocağımızın İlim İstişare Kurulu Üyesi Av. Selim Selami Çakıcı’yı kaybettik..Selim Selami Beyin vefatına da hepimiz son derece üzüldük. Çok değerli dostlarımız bir hazan yaprağı gibi birer birer döküldükçe bizimde üzüntülerimiz ziyadesiyle artmaktadır. Allah’tan niyazımız şudur ki, vefat edenlere rahmet, hayat da bulunan bütün arkadaşlarımıza hayırlı ve sağlıklı, sıhhatli uzun ömürler nasip etsin.

Ben şahsen, her üç arkadaşımızın vefatı üzerine kendi yakın akrabalarımdan birisi ölmüş gibi arkalarından hüngür hüngür ağladım. Zira, her üç arkadaşımızı da candan, garez siz ve ivazsız olarak çök seviyordum. .Bu meyanda şu hususu ifade edeyim ki, son yıllarda çok samimi arkadaşlarımızı yakın aralıklarla kaybetmemiz sebebiyle, Merhum Prof.Dr. Ayhan Songar’ın ifadesiyle, hepimiz adeta “ Yetim-i akran olduk”.

Bu vesile ile yukarıda adı geçen üç değerli arkadaşımız ile birlikte bugüne kadar ebediyete intikal eden bütün Ocak mensuplarına Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Hepsinin mekanı Cennet olsun.

20Oca/170

Çağdaş Kocaeli Gazetesi, 20 Ocak 2017 Cuma

da

Kategori: Ahsen Yorum yok
11Oca/170

Youtuber: İşi gücü youtube – Yunus ÖZEN

Yunus-Ozen-Ahsen-Okyar-Av-Ruhittin-Sonmez753Youtuber: İşi gücü youtube – Yunus ÖZEN

Düzenli olarak video çekip bunu bir Youtube kanalında yayımlayanlara Youtuber deniyor. Hobi amaçlı, eğlence amaçlı ya da bilgi paylaşımı amaçlı bu işe girişip sonradan işe dönüştürenler de var. Bu yazı Youtuber kimdir, ne yer ne içer konusunu fena halde anlatır, hatta örnekler verir.

Evimde Turkcell Superonline Fiber Internet kullanıyorum. Bu sabah internet hızımı 50 Mbps’ye çıkardılar, ayrıca televizyonuma da Turkcell TV Plus kutusu bağladılar, televizyonu da internet hattı üzerinden alacağım.

Açıkçası düzenli bir televizyon izleyicisi ve haber okuyucusu değilim. Çok önemli olayları rahatsız etmeyen bildirimleri ile Bundle Haber uygulaması telefonuma getiriyor, günün büyük bir kısmını haber okuyarak geçiren ortalama Türk insanına dönüşmeden de dünyadan kopmayabildiğimi düşünüyorum.

Turkcell TV Plus kutusuna ayrıca para vermezdim ama bir kampanya dahilinde bedava verdiler, almıyorum diyemedim 🙂

İnternet hızının hem mobil kullanımda hem de ev kullanımda yeterli bir seviyeye çıkmasından sonra internet kotamın büyük bir bölümünü Youtube başta olmak üzere video sitelerinin tükettiğini fark ettim. Tv izlemenin çekici gelmemesinin sebeplerinden birisi de bu olabilir.

9Ara/160

Kocaeli Aydınlar Ocağı Sivas Seyahati-3 / Musa ORDU

musa orduKocaeli Aydınlar Ocağı Sivas Seyahati-3 / Musa ORDU

Bundan önceki yazımda, 30 Ekim Pazar günü saat 9.oo da Aydınlar Ocağı Derneklerinin 44. Büyük Şura Sonuç Bildirisinin okunmasını müteakip, ev sahibi Ocak Başkanının hazırlamış olduğu program gereğince saat 11.oo sıralarında Divriği'ye gitmek üzere, otelin önünde toplandığımızdan bahsetmiştim. Şimdi kaldığımız yerden devam ediyorum.

Ev sahibi Ocak Başkanı, Prof. Dr. Fahrettin Göze Bey gelen misafirlere Sivas'ın tabii ve tarihi güzelliklerini de gösterebilmek bakımından, programa Divriği ziyareti de koymuş. Durumu müsait olan bütün ocak mensupları ziyarete katılabilecekti. Ancak bazı üyelerin uçak saatleri uymadığı için bu ziyarete iştirak edemediler. Ancak, 39 kişinin durumunun müsait olduğu anlaşıldı. Bu bakımdan tam bir otobüslük olmuştuk. Saat 11.oo sıralarında otobüsteki yerlerimizi alarak Divriği'ye doğru gitmek üzere hareket edildi.

Divriği'nin Sivas'a uzaklığı 185 km imiş. Bu bakımdan yolcuğun, yolların durumu da dikkate alınarak 2,5 saate yakın sürebileceği bildirildi. Bu iki buçuk saat ifadesi epeyce gözümüzü korkuttu. Zira bunun bir de 2,5 saatte dönüşü olacaktı. Bu sebeple, bazı arkadaşlar "Divriği'ye gitmek bu kadar zahmete değer mi acaba" diye düşüncelerini açık bir şekilde ifade ettiler. Artık olan olmuştu. Bir defa yola çıkmıştık, başa gelen çekilecekti. Bu minval üzere pek standartlara uymayan yollarından kıvrıla kıvrıla Divriği'ye doğru yol almaya başladık. Bu arada şu hususu da ifade edeyim ki, Sivas - Divriği arasında yeni yol yapım çalışmalarına başlanmış. Temennimiz odur ki,  inşallah kısa zamanda tamamlanır

8Ara/160

Yeni çalışmamız kitap haline geldi..

kapakON ARKA2

8Ara/160

Bursa Ulucami ziyaretimiz

IMG_3167

3 Aralık 2016 Cumartesi / Meral Akşener hanımefendinin konferansı bitince hazır Bursa’ya kadar gelmişken Ulucamiye uğramadan olmaz dedik..

1Ara/160

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Sivas Seyahati ( 2 ) – Musa ORDU

musa orduKocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Sivas Seyahati ( 2 ) – Musa ORDU

Bundan önceki yazımda İzmit ekibi olarak Sivas'a gidişimizi ve seyahatimizin birinci günü olan Cuma günününöğleye kadar olan kısmından bahsetmek suretiyle yazımın son kısmında da Sivas hakkında kısaca bilgi vermiştim. Şimdi yazıma kaldığım yerden devam ediyorum

28 Ekim Cuma günü öğleden sonra saat 14.30 da kaldığımız Büyük Otelin toplantı salonunda Şura başladı., saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasını müteakip  gündeme geçildi.

Açılış konuşması yapması için ev sahibi ocak başkanı Prof. Dr. Fahrettin Göze'ye söz verildi. Fahrettin Bey üyelere "hoş geldiniz" dedikten sonra, şuranın faydalı olabilmesi ve gelen misafirlerin rahat edebilmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ve bu gayeye matuf bir program hazırladıklarını ifade etti.

Arkasından Aydınlar Ocağı Dernekleri Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal kürsüye davet edildi. Genel Başkan, bundan önce yapılan şura tarihinden itibaren, bu güne kadar memleketimizde meydana gelen hadiselerin değerlendirilmesini yaptıktan sonra, şuranın Aydınlar Ocağı Derneklerine ve memleketimiz için hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

18Kas/160

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Sivas Seyahati (1) – Musa ORDU -35

musa orduKocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Sivas Seyahati (1) – Musa ORDU

Aydınlar Ocağı Derneklerinin her sene Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere yılda iki defa şurası yapılmaktadır. Bu minval üzere bu yılki Kasım ayı şurası da, bir önceki toplantıda alınan karar mucibince, Sivas Aydınlar Ocağı Başkanlığının ev sahipliğinde yapıldı. Yapılan bu toplantı Aydınlar Ocaklarının 44.  Şurası oluyordu.

28-29-30 Ekim 2016 tarihleri arasında Sivas'ta yapılan bu toplantıya, Kocaeli Aydınlar Ocağı Üyeleri olarak, Ocak Başkanı Av. Ruhittin Sönmez Beyin riyasetinde her dönemde olduğu gibi yine kalabalık bir ekip ile iştirak edildi. Ocak üyelerinden bu toplantıya,

-Ocak Başkanı Av. Ruhittin Sönmez ve eşi Dr. Ayşe Gülden Sönmez,

-Ocak Başkan Yardımcısı ve 54 dilde Tercüme Bürosu sahibi, Yeminli Tercüman Cemal        Barış ve eşi Harita Mühendisi Hatice Nur Barış ile mahdumları Hasan Barış, Hayrettin Barış, Cihan Fatih Barış

-Kuruçeşme Son Belediye Başkanı Ali Kahraman ve eşi Asuman Kahraman,

-İSKİ Eski Yönetim Kurulu Üyesi Musa Ordu ve eşi Reyhan Ordu,

-Ocak Eski Başkanı ve Mali Müşavir Ahsen Okyar,

-Ocak Eski Başkanı ve Kocaeli Tahlil Laboratuarı sahibi Uz. Dr. H. İbrahim Kahraman

-Bahçecik Belediyesi Eski Başkanı İbrahim Gencer,

-Makine Mühendisi Hasan Baltacı,

-Yalova Ün. Öğretim Üyesi Yunus Özen

-Yönetim Kurulu üyesi,  Kimya Y. Mühendisi Mustafa Görgün

-İstanbul Aydınlar Ocağından olup, İzmit ekibine dâhil olan Av. Zeki Hacı İbrahimoğlu iştirak etmiştir.

9Kas/160

Adı gibi koca, yüreği bayram olanların diyarı Kocabayramlılar; – Muhammet SAKAOĞLU

  Adı gibi koca, yüreği bayram olanların diyarı Kocabayramlılar; - Muhammet SAKAOĞLU

Bir teşekkür yada vefa borcunun geç kalmış kaleme alınışı olarak nitelendirebilirsiniz bu yazıyı. Kocabayramlar deyince ruhuma ilik ilik işlenmiş güzel anılarım geliyor aklıma. Yaşadığım şeyler ve yaşatılan güzellikler oldukça yoğun ve hoş.