Ahsen Okyar Söylenmek yerine söylemek lazım… Şikayet edeceğine sen de alternatifini oluştur.

ahsen okyar
15Ağu/180

What’s Matrix ? – Gürkan UYSAL

unnamed

Wachowski Kardeşlerin efsane üçlemesi Matrix’i izlemeyeniniz yoktur herhalde. Filmde, makinelerin kurduğu sanal bir dünyada (Matrix) yaşayan insanların gerçek hayata davet edilmeleri ve gerçek hayatta makinelere karşı verdikleri mücadele anlatılır. Yine, insanların sanal olanla gerçek olanı birbirine nasıl karıştırdığına vurgu yapılır. “Biliyorum bu pilaki gerçek değil, ama yine de çok lezzetli” sözü bu durumu en güzel vurgulayan repliklerdendir.

6Ağu/180

ZONGULDAK’TA AYRAN KÜLTÜRÜ – Prof.Dr. Ali Osman ÖZCAN

indir

ZONGULDAK'TA AYRAN KÜLTÜRÜ - Prof.Dr. Ali Osman ÖZCAN
aliosmanozcan@yahoo.com

Not: Prof.Dr. Ali Osman Özcan hocamız; 12 Ağustos 2016 Cuma Günü İstanbul Maltepe Büyük Camiinden Öğle Namazına Müteakip son yolculuğuna uğurlandı. Ali Osman Özcan hocamıza rahmet olması için 29/04/2012 tarihinde kaleme aldığı yazı bilgilerinize sunulmuştur.

Zonguldak köylerinde dört-yedi yaşları arasındaki çocuklar "Hızar Biç" oyunu oynar. Bu oyun en az iki çocuk tarafından oynanır. Eşlerden biri elini öne doğru uzatır. Diğeri onun elinin üzerini baş ve işaret parmaklarıyla tutar. Diğer çocuk da onun elinin üzerini aynı şekilde tutar. Böylelikle eller üst üste tutulmuş olur. Bu işlemden sonra çocuklar ellerini hızar biçer gibi sallamaya başlar ve "Hızar biç. Ayran iç" tekerlemesini söyler. Tekerleme bitiminde herkes elini çeker ve kollarının birbirine paralel olarak göğüs hizasında tutup içten dışa ve dıştan içe doğru hızla çevirerek "Bayram, bayram" diye yüksek sesle bağırırlar.

4Ağu/180

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali BARDAKOĞLU diyor ki!..

ali-bardakoğlundan-flaş-açıklama

1-İslam dini dünyada yaşansın diye gönderildi, ahirette değil. Yani dünyayı terk et, hiçbir şey yapma, ahirette kazanırsın mesajını vermiyor. Müslümanlar dünya-ahiret dengesini yitirdiler.

2-Biz Müslümanlığı sadece inanma ve namaz, oruç, hac gibi belli ritüelleri yerine getirme olarak algıladığımız sürece bu mahçup edici durum devam edecektir.

3-Ortadoğu toplumları barut fıçısı gibi. Birbirlerine duydukları öfkeyi mezhep, din duyarlılığı veya öteki üzerinden dile getiriyor, onlar üzerinden kimlikler şekilleniyor. Toplum olarak ayrıştığımız, artık birbirimize öfke duyduğumuz doğrudur. Bunlar sosyal birlik beraberliğimiz açısından alarm noktalarıdır.

4-Serbest pazar mantığıyla fetva arayan, müşteri memnuniyetine göre fetva verenler kapladı ortalığı. İslam âlimlerinin içinde yaşadığı hayatla ve gerçekliklerle bağı koptu. Üçüncü, beşinci asırda yazılan kitaplardaki bilgileri tekrar ederek insanlara dini anlattığımızı düşünemeyiz. 50 küsur İslam ülkesi var, paramparçayız.

5-İslam barış dinidir diyoruz ama kimseyi inandıramıyoruz, çünkü birçok yerde Müslümanlar birbirinin boğazını sıkıyor. Birbirinin Müslümanlığını beğenmez oldular, birbirini itham ve tekfir ederek sürekli camdan aşağı atmakla meşguller.

24Tem/180

Aynı mahallede büyüdüler – Mehmet SORAL

mehmet soralAynı mahallede büyüdüler - Mehmet SORAL

Aynı mahallede büyüdüler. Birbirlerinden öğrendikleri çok şey oldu. Manavın meyve sandığından elma aşırma, komşu çocuğun bisikletini arka bahçeden habersizce götürüp satmak veya diğer çocukların yerde dizili misketlerini kapıp kaçmak gibi suç ortaklıkları da olmuştu.

...

Günlerden bir gün, gecenin geç bir vaktinde iki kankadan birisi diğerini, komşunun bahçesinde görüyor. Aklına ilk gelen; elinin uzun oluşuydu ve o gece elbette hırsızlık amacıyla o eve girebileceğiydi.

...

Sokağa indi, müsait bir yere sindi ve takibe başladı. Birkaç dakika sonra yanılmadığını fark etti; tahmin ettiği kişiydi. İcraatına başlamak üzere, levye ile kanırttığı pencereden içeri girdiğini gördü.

...

Üç beş dakika içinde operasyonunu tamamlayan hırsızı; bahçe duvarından sokağa atlamak üzereyken; saklandığı yerden fırlayarak, olanca gücü ile hırsızın üzerine abandı ve elindeki altınları alarak diğer yan bahçeye attı.

...

Hem hırsızın üzerine olanca gücü ile abanırken; aynı zamanda kaçmasına mani oluyor, bir taraftan da "Mahallede hırsız var" diyerek, yeri göğü inletiyordu.

...

Tüm mahalleli sokağa dökülüp, hırsızı linç etmeye çalışırken; aynı zamanda hırsızı yakalayan "Kahramanımızın" ismini konuşuyor, takdirlerini ifade ediyorlardı. ''Gördünüz mü; mahallemizin hırsızı içimizden birisiymiş'' şaşkınlığı ile kendi aralarında fısıldaşıyorlardı.

...

Hırsızı polis aldı götürdü. Mahalleli evlerine dağılarak, kaldıkları yerden uykularına devam ettiler; "Kahramanımız" ise yan bahçeye atmış olduğu altınları bir süre sonra gidip aldı ve o da çekip gitti.

...

"Kahramanımız'' altınları bozdurup bozdurup harcarken, altınları çalınan ailenin ise evlerinde olup bitenlerden; hiç bir şeyden haberleri yoktu; zira onlar sokağa bağırtılar üzerine çıkmışlardı.

...

Kim bilir ne kahramanlarımız var, onları bize sahtekar bellettiler; kim bilir ne kadar sahtekarlarımız var, onları bize kahraman bellettiler.

soralmehmet@hotmail.com

21Tem/180

Başarısız Öğrenci Olmanın 25 Kuralı – Prof.Dr. Necati CEMALOĞLU

gorsel1Başarısız Öğrenci Olmanın 25 Kuralı- Prof.Dr. Necati CEMALOĞLU

Öğretim üyeliği mesleğinde 32.yılımı çalışıyorum. 19 yaşında öğretmen oldum. Pek çok öğretmen, öğrenci, okul müdürü ve veli ile tanıştım ve birlikte çalışma imkânı buldum. İster öğrencilik hayatında isterse iş hayatında insanların başarısız olmak için özel çaba sarf ettiğine şahit oldum

20Tem/180

İşte bu olmadı,hem de hiç olmadı… / Can PULAK

indirİşte bu olmadı,hem de hiç olmadı… / Can PULAK

Diyeceksiniz ki, yıllardır Türkiye’de neler olmadı ki, neler yapılmadı ki, ama itirazlara kulak asan, değer veren, haklı bulan pek görülmedi. Yönetim ne istediyse yaptı, bugünde ne istiyorsa daha kolayca yapıyor işte.

Lafı fazla uzatmadan kestirmeden söyleyeyim. Gökova’da halk arasında İngiliz Limanı diye bilinen koy, halka ve turizme kapatıldı. Okluk’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi yüzünden hem turizme büyük zarar verildi, hem de deniz tutkunlarına ve yat sahiplerine inanılmaz zorluklar çıkarıldı.

Karacasöğüt köyü, Buzağıotu mahallesi ve Mal deresi sakinleri bir yıldan fazladır ki, Cumhurbaşkanına yapılan yazlık yüzünden mağdur oldular, çile çektiler. Yolları ve ormanları perişan edildi. Marmaris’e ulaşım, çocukların okula gidiş-gelişi ve çiftçilerin ürünlerini ilçe pazarına götürmesi hayli zahmetli hale getirildi. Yolların gereksiz büyütülmesine, kuru derelerin ıslahına, yapılan binalara ve sahil düzenlemesine çok büyük paralar döküldü. Ne o, Cumhurbaşkanı ve misafirleri burada tatil yapacaklar…

Rahmetli Özal da Cumhurbaşkanıydı. Aynı yerde ona küçük bir kulübeyi onararak, mütevazi iki odalı bir ev yapmıştım.

Orada 3 yıldan fazla tatil yaptı, halkla beraber yüzdü, halkın içinde gezdi, turist teknelerini ziyaret ederek tatilcilere ülkemizin güzelliklerini ve değerlerini anlattı. Rahmetlinin Allah’tan başka kimseden korkusu yoktu, o yüzden denizde ve ormanda genelde korumasız yüzer ve gezerdi.

15Tem/180

Affet bizi Ayşa…! – Ahmet AKÇAALAN

safe_imageAffet bizi Ayşa…! – Ahmet AKÇAALAN

İşte bu hale geldik.

Nasıl anlatılır?

Ne söylenir?

Bilemedim.

Kızgınım.

Bizi, bu milleti bu hale getirenlere öfkem var.

Biz medya da olmak üzere hatalar içerisindeyiz.

Nasıl bu kadar hoşgörümüzü kaybettik?

Ne mi oldu?

Ayşa isimli Kazakistan uyruklu bir öğrenci İzmit’te özel halk otobüsüne bindi.

Yabancı uyruklu öğrenci giydiği kıyafetten dolayı bir vatandaş tarafından sözlü tacize maruz kaldı. Hatta bu zat, şoföre böyle kızlar varken kaza yaparsın diyerek, onca insanın içerisinde o üniversite öğrencisini rencide ederek gözyaşlarına boğulmasına sebep oldu.

5Tem/180

Azerbaycan’ın Jeopolitik Konumu ve Karabağ Sorunu – Dr. Einur KAZIMLI

IIK1_Manset2_jpg_2018_27_6_a52d7bb2-1de7-48a8-99c1-0a02db04b53cAzerbaycanın Jeopolitik Konumu ve Karabağ Sorunu – Dr. Einur KAZIMLI Kafkas Ü. / Azerbaycan

1. Güney Kafkasya’nın Öncelikli Jeopolitik Özellikleri
Güney Kafkasya stratejik konumu itibariyle, tarih boyunca bölgenin güçlü devletleri arasında nüfus dairesine sokulması için mücadele alanı olmuştur.

SSCB döneminde bölge tamamen SSCB’nin kontrolünde bulunduğu için, dünyaya kapalı hale getirilmiştir. 20. yüzyılın sonlarına doğru, SSCB’nin dağılmasından sonra bu bölge dünya için yeniden cazibe haline gelmiştir.

Güney Kafkasya’nın jeopolitik önemi hem onun doğal kaynakları, hem de coğrafi konumu ile bağlıdır. Şöyle ki, Güney Kafkasya Avrupa ve Asya gibi iki farklı kıtayı birleştirdiği gibi, iki farklı medeniyetin de kavuştuğu bölgedir. SSCB’nin dağılmasından sonra, siyasi, ekonomik, askeri ve ideolojik önemi nedeniyle, bölge tekrar uluslararası ilgi odağına dönüşmüştür.

Güney Kafkasya İslam ve Hristiyan medeni değerlerini taşıyan bölgedir. Bilgenin uzun yıllar Rusya denetiminde olması, ona kendine has özellikler kazandırmıştır. Şöyle ki, hem Çar Rusya’sı döneminde, hem de SSCB döneminde bu bölgede yaşayan halkların modern eğitim sürecine tabi tutulması, bölgenin sanayileşmesi toplumsal değerlerin de modernleşmesine neden olmuştur.

2Tem/180

GANDIRA PANAYIRI… / Kandıralı FETHİ

  fethi duru

GANDIRA PANAYIRI... / Kandıralı FETHİ

Çarşı caminin altından ,
KIZ MEMETİN.
İNCE SELİM in evinin ordan..
Solda ŞEKERIM ŞERİF ablam..
hemen sağinda DÜNYA GÜZELİ IBRAHIM abimlerin mekanı.....
Limoncu. Sezai beylerin evi..
CAPON Ergün lerin Evi..
ŞAILLER Sebattin ve Tuncay abilere giden aralık sokak...
Ohooo..
Ben....
Kandıra panayırına gelcem ,
hala ayrıntılardayım..

17Haz/180

CEHALET, İLK ÖNCE AİLEYİ SONRA DA ÜLKEYİ BATIRIR!.. / Zekeriya TÜMER

ZEKERİYA TÜMER_ULUSAL HABER
CEHALET, İLK ÖNCE AİLEYİ SONRA DA ÜLKEYİ BATIRIR!.. / Zekeriya TÜMER

Sevgili okurlar; bazı kişiler her söylenene körü körüne inanırlar. Bu cahilliğin sebebidir.

Cahil insanları kullanmak kolaydır. Uyanıklar onları çok iyi kullanırlar ve istediklerini de yaptırırlar.

16Haz/180

ART NİYETLİ OLMAK MÜSLÜMANLIĞA SIĞMAZ – Zekeriya TÜMER

art niyetli konuşma
ART NİYETLİ OLMAK MÜSLÜMANLIĞA SIĞMAZ – Zekeriya TÜMER

Sevgili okurlar:

Bugün Müslümanların Dini bayramı.

11Haz/180

KIZIM SANA SÖYLÜYORUM GELİNİM SEN ANLA!.. / Zekeriya TÜMER

al-sana-baskanlık-sistemi-TÜMER DİYOR Kİ-zekeriya-tumer-zekeriya tümer,

KIZIM SANA SÖYLÜYORUM GELİNİM SEN ANLA!.. / Zekeriya TÜMER

Sevgili okurlar; bu yazımı dikkatle okumanızı isterim.
Nedeni ise; bu yazının, Venezuela’daki yaşam ile ülkem deki yaşamın birbirine benzemeye başlayıp başlamayacağı hususunda görüşlerinizin oluşmasına yardımcı olacağı kanısındayım.

Bir Güney Amerika ülkesi olan Venezuela İspanyol kolonicilerinin yerleştikleri ilk bölgelerden biridir.

Resmi adı Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti’dir. Venezuela halkı kolonicilere karşı uzun süren bir bağımsızlık mücadelesi vermiştir.
Ancak ülke, 1522 yılından 1821 yılına kadar İspanyol yönetiminde kalmıştır. Ünlü komutan Simon Bolivar önderliğinde Venezuela, Ekvador, Kolombiya, Panama ve Peru, Büyük Kolombiya adıyla bağımsızlığını kazanmıştır.

Tam bağımsızlığını 1830 yılında kazanan Venezuela, o günden bugüne birçok siyasi krizle karşılaşmıştır. Askeri darbeler, ekonomik krizler, otokrasiler ve isyanlar ülkenin kaderi haline gelmiştir.

Bunun yanında ülke dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olmasına rağmen bugünkü diktatör sayesinde halk açlık ve sefalet içerisinde yaşamaktadır.

(Karakas’ta bulunan Türk Büyükelçiliği Calle Kemal Atatürk no: 6 Quinta Turquesa, Valle Arriba, 1061 Caracas, Venezuela adresindedir. Mustafa Kemal Atatürk Venezuela’da da tanınmaktadır.)

al-sana-baskanlık-sistemi-TÜMER DİYOR Kİ-zekeriya-tumer-zekeriya tümer-hugo chavez.abd

9Haz/180

Küreselleşme Sürecinde Türkiye ve Yeni Bir Vizyon İhtiyacı – Fahri YAĞLI

2012.02.05istbeiktadokalkan022
Küreselleşme Sürecinde Türkiye ve Yeni Bir Vizyon İhtiyacı – Fahri YAĞLI

21. yüzyıl başında tüm dünyayı etkileyecek dört küresel gelişme olmuştur.

Birincisi, Çin, Hindistan ve Rusya’nın ekonomik olarak büyümeleri ve küresel güç haline gelmeleri yanında Türkiye’ninde bölgesel güç olma gayreti de inkar edilemez..

İkincisi, küresel ısınma ve iklim değişikliği ile enerji, su ve temel gıda fiyatlarının hızla artmaya başlamasıdır.

Üçüncüsü, inovasyon ekonomisi adı verilen ve içerisinde bilişim, çevre, biyoteknoloji ve nanoteknoloji gibi alanların yer aldığı yenilikçi bilim ve teknoloji çağına girilmiş olmasıdır.

Dördüncüsü, tek kutupluluktan çok kutupluluğa geçiş sürecinin başlamasıdır.

8Haz/180

"Sevgili AK Partililer,”–Levent GÜLTEKİN

muhafazakar-kimligi-ile-bilinen-levent-gultekin-den-olay-yaratacak-mektup-b.jpg

"Sevgili AK Partililer,

24 Haziran’da seçime gidiyoruz.

Bu seçim ülkemizin kader seçimi.

Sizin, bizim… hepimizin hayatı, yaşamı, geleceği, çocuklarımızın hayatı…  yani geleceğimizin belirleneceği bir seçim.

Neden mi kader seçimi?

Anlatayım.

Biliyorsunuz 16 Nisan referandumu ile cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında bütün yetkilerin tek bir kişide toplandığı bir sisteme geçtik.
24 Haziran, işte o “tek adam” rejiminin uygulamaya konulup konulmayacağının seçimi.

27May/180

‎ ACI BİR HABER… / Kandıralı FETHİ

 fethi duru

ACI BİR HABER... / Kandıralı FETHİ - 4 Şubat 2017

Birer, birer gidiyor, KANDIRA EŞRAFI...
KELAYNAKLAR gibi azalıyoruz.......

İlkokulu Akçakoçada.
-orta- ve Liseyi KANDIRA da ,
HİÇ BİR ŞEKİLDE, birlikte, okumadık..
Öğrenimini ADAPAZARINDA yaptı... AZİZ.

Amaaa.. Mahalle arkadaşım, idi...
Çocukluk...
MELEK hanımannenin, erkek torunu idi..
AZİZ beylerdennn.......
VASIF amcamın, oğlu....
Manifaturacı...    

15May/180

AK PARTİLİ DOSTLARIMA SON DERECE SAMİMİ BİR SORU? – Yüksel ERCAN

AK PARTİLİ DOSTLARIMA SON DERECE SAMİMİ BİR SORU? – Yüksel ERCAN
Seçimlere 40 gün kala Meral Akşener, Muharrem İnce ya da Temel Karamollaoğlu İngiltere’ye gitse, Kraliçe ile görüşse Chatham House'ta konuşsa yorumlarınız ne şekilde olurdu.?

C Alaattin Çiçek :

Yüksel Bey.. Chatham House nedir.. bir ön bilgi verseydiniz takipçileriniz de bilgi sahibi olsaydı sanırım daha ilgi çekici bulunurdu.. haksız mıyım?..

Yüksel Ercan:

Resmen 1920’de kurulsa da kökleri 1900’lerin başına gidiyor. O zamanki adı “Yuvarlak Masacılar”dı. İsrail devletinin kuruluşuna öncülük eden, Osmanlı’yla, Orta Doğu’yu ilk parçalayan Sykes–Picot haritalarını çizen ve Sevr’i yapan bu masaydı.

Sonradan resmi bir kuruma dönüştürülüp, “Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstütüsü” adını aldı.

O günden beri de dünyanın sorunları ve doğabilecek krizlerin tartışılıp, yönlendirildiği ilk adres oldu.

Türkçesi, bir düşünce kuruluşundan çok, dünyaya yön veren bir merkez…
İkinci önemli özelliği de Exeter Üniversitesi’yle bağlantısı.

Abdullah Gül ve Fehmi Koru’nun eğitim gördüğü bu üniversitenin, İngiliz istihbarat servisiyle bağlantılı olduğu öne sürülmüştü.

7May/180

AÇIKLAMA ve TEŞEKKÜR – Celal ERDÖL

celal

AÇIKLAMA ve TEŞEKKÜR – Celal ERDÖL

Çocukluğumdan beri, tarihimize ve memleket meselelerine hep ilgili olmuşumdur.

1963-1964 yıllarından itibaren olayları daha iyi algılamaya başladım. Bunda 1940-1955 yılları arasında İstanbul’da gurbet hayatı yaşadıktan sonra 1955 yılında Sürmene’ye dönen ve Millet Partisi Sürmene ilçe teşkilatında görev alan babamın etkisi oldukça yüksektir.

İlkokul dördüncü sınıfta , Kuran-i Kerim ve okul kitaplarının dışında okuduğum ilk kitap, rahmetli Ord.Prof.Dr. Ali Fuat Başgi’in “Gençlerle Başbaşa” kitabıdır.

25Nis/180

Bilge İnsan Nihat Gürer – Serhat DUYAR

IMG_9843

21Nis/180

Çalışmadan emekli olmak mümkün mü? – Prof.Dr. Cem KILIÇ

calismadan-emekli-olmak-mumkun-mu,yyhHMQOWi0CBo_g2SKJuAw

Çalışmadan emekli olmak mümkün mü? – Prof.Dr. Cem KILIÇ

İsteğe bağlı sigortalılık bir işte çalışmadan emekli olma imkanı sunuyor. Prim ödemeleri 650 liradan başlıyor. İsteğe bağlı sigortalı sağlık hizmetlerinden faydalanıyor ve Bağ-Kur'dan emekli oluyor.

Emeklilik çalışanların en büyük hayali. Emeklilik günlerine ilişkin planlar, çalışanların önemli gündem maddesi. Fakat bazen iş ortamındaki zorluklar, amirlerin olumsuz tutumları, iş arkadaşları ile ilişkiler gibi sebeplerle çalışmak işkence haline gelebilir...
Bu gibi durumlarda çalışmadan emekli olmanın yolları aranır. İsteğe bağlı sigortalılık çalışmadan emekli olma imkanı sunar ve bu durumdaki kişiler için önemli bir fırsattır.
Çalışmayan ve emekli veya malullük aylığı almayan kişiler isteğe bağlı sigortalı olabilirler. İsteğe bağlı sigortalılar kendi primlerini kendileri öderler ve bu şekilde emekli olabilirler. Dolayısıyla, isteğe bağlı sigortalının emekli olması için işe gitmesi gerekmez. İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için gerekli bir diğer şart ise isteğe bağlı sigortalı olacak kişinin 18 yaşın altında olmamasıdır.

31Mar/180

Amerikan derin devletinin ‘Darth Vader’i hortladı mı? – Serdar TURGUT

serdar-turgut-2025-400x400 (1)Amerikan derin devletinin ‘Darth Vader’i hortladı mı? – Serdar TURGUT

AMERİKAN yönetiminde yaşanmakta olan Beyaz Saray merkezli depremleri ulusal güvenlik uzmanı arkadaşlarla konuşurken, “Nereye baksam George W. Bush dönemindeki Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in parmak izini görüyorum” dedim.

Evet, Darth Vader derken onu kastettim. Cheney, kendisini Darth Vader olarak adlandırmış ve daha sonra bunu Steve Bannon da tekrarlamıştı.

Bugün eğer Amerikan derin devletinin yaptığı kötülüklerin sembolü olacak bir isim aranırsa bu olsa olsa Dick Cheney olurdu.